ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2013
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: oradea
    ÎNSCRIS: 04.12.11
    JUN-2012

Budva - o noua statiune de vis

salutare! am ales ca destinatie de vacanta pentru anul 2012 statiunea budva din muntenegru ca sa mai schimbam peisajul (anii trecuti fusesem in grecia). am ales luna iunie pentru a ne feri de aglomeratie si de caldura excesiva. recomand tuturor aceasta perioada (a doua jumatate a lunii iunie).

am optat pt varianta cu autocar din arad, pentru ca din oradea nu exista autocar la vila care am ales-o. am pornit din arad la ora 17 am traversat serbia si am ajuns a doua zi dimineata la cazare in jurul orei 10. drumul nu a fost f obositor, in comparatie cu un drum cu autocarul in grecia.

ne-a impresionat peisajul deoarece imediat la iesirea din munti se cobora in mare. pana sa ajungem in budva am trecut prin cateva statiuni aproape la fel de frumoase cu plaje superbe (vreo 5 la numar daca imi amintesc bine).

prima zi a fost caniculara: undeva la 35 de grade inca de la orele diminetii, dar restul sejurului a fost acceptabil dpdv al temperaturii- undeva la 31-32 de grade, iar temperatura marii undeva la 23-34 de grade as aproxima.

in prima zi ne-am cazat, am facut cunostinta cu imprejurimile si ne-am interesat unde se afla mogren beach (acolo am stat la plaja 5 din cele 8 zile).

a doua zi am fost la plaja mogren beach. aveam de mers cam 15 min de unde eram cazati dar merita efortul. este cea mai frumoasa plaja din statiune. alta plaja care mi-a placut a fost plaja orasului vechi pe langa care treceam in fiecare zi in drum spre mogren. plaja mogren este impartita in doua (exista o carare prin stanca ce desparte cele doua portiuni de plaja) si se gasesc cate un bar pe fiecare, restaurant cu etaj, sezlonguri la 3 euro bucata si umbrela tot 3 euro.

ca excursii optionale am ales doar dubrovnik la 35 de euro pe pers dar merita banii. se sta cam o ora la granita cu croatia in iunie. orasul dubrovnic este f frumos merita vizitat.

nu trebuie sa ratati insula sveti nicola la care se ajunge cu un vaporas din budva. costa 5 euro iar calatoria dureaza max 10 min pt este f aproape. partea din spate a insulei este cu adevarat superba (seamana putin cu logas beach-corfu, doar ca sunt alte culori). vaporasele circula din jumate in jumate de ora asa ca puteti sta cat doriti. pe aceasta insulita se afla si un bar-restaurant chiar in mijloc.

am mai fost si la sveti stefani, celebra statiune semiprivata. spun semiprivata pentru ca jumate din plaja este deschisa publicului, binenteles jumatatea mai prost amenajata. acolo am ajuns cu autobuzul in jumate de ora din budva cu 2,5 euro de pers.

preturile in budva nu sunt f mari in supermarketuri. spre exemplu gaseai bere sub un euro ceea ce pentru o statiune este ok.

mancarea in restaurante - pentru toate buzunarele. cele de pe plaje sunt cele mai scumpe (ca peste tot)

exista doua stradute superaglomerate- una este faleza plina de localuri iar cea de-a doua paralela cu faleza care este impanzita cu cluburi cochete in aer liber, tot felul de magazine cu suveniruri si fast-food-uri.

ca si concluzie recomand tuturor aceasta statiune, dar si cele din jur. budva este o statiune care este in plina ascensiune, deoarece se construiau cateva hoteluri promitatoare majoritatea de 5 stele, deci peste un an sau 2 s-ar putea sa fie o statiune destul de exclusivista.

Trimis de vladone* in 06.05.13 14:34:47
    Validat / Publicat: 06.05.13 18:03:47
    • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 7822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vladone*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P13 sveti stefani... bucata de plaja privata... deabia ne-au lasat sa facem poze

marocanu21
    [07.05.13 08:59:11]

esti sigur ca poza 11 este din Sveti Stefan?

Costi
    [07.05.13 10:41:57]

@vladone:

Constat cu părere de rău că, de la review-ul tău anterior, ai involuat, adoptând un stil mai apropiat de cel numit "de chat", fără majuscule, cu prescurtări, telegrafic, ceea ce nu se potriveşte deloc cu acest sait. Păcat!

Poate revii la stilul iniţial...

În rest, review-ul conţine informaţii importante, motiv pentru care este util celor care doresc să ajungă în acea zonă din Muntenegru.

Şi să nu uit, numele corect al insuliţei este, aşa cum ţi-a sugerat mai subtil şi colegul marocanu21, Sveti Stefan şi nu Sveti Stefani. Nici în italiană, numele nu este aşa, ci Santo Stefano.

[07.05.13 16:12:43]

@marocanu21: poza 12 este din sveti stefan... poza 11 este de sus de la cetatea din budva

[07.05.13 16:16:33]

@Costi: daca te uiti mai atent poate gasesti si greseli de ortografie sau dezacorduri... oricum nu cred ca pe asta se pune accent pe site-urile de genu asta... si in afara de asta nu caut sa evoluez ci sa informez

[07.05.13 16:22:03]

@vladone: scuze... acuma am vazut ca lipseste poza nr. 8 si nu imi ieseau la numaratoare... intradevar poza la care te referi este din sveti nicola... gresala mea

marocanu21
    [07.05.13 18:56:54]

@vladone: mi-am dat seama ca le-ai amestecat putin dar oricum ai vazut niste locuri incantatoare pt care te felicit!

Totusi imi pare rau ca nu ne povestesti nimic despre canionul Tara pe unde vad ca ai trecut si despre fiordul Kotor pe care l-ai intalnit in drumul spre Dubrovnik, niste locuri incredible pe care le-am vazut si eu vara trecuta!

Dar nu e timpul trecut asa ca te-asteptam!

marocanu21, vladone*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budva: