ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2013

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Imi vine sa rad de mine ca am fost aici.

Desi am consultat frecvent site-ul Dvs. (pentru a carui idee va felicit), din comoditate nu mi-am facut nicoiodata un cont. Iata ca mi-am gasit motivatia la pensiunea Mistral 8 din Simon, Bran.

Pensiunea e departe de a fi un loc frecventabil de turisti educati, din medii urbane. Povestea mea incepe cu site-ul indestulat cu fotografii inginerite cu maiestrie in editoare de imagine. Pentru a mai multa oara in viata ma conving (si va sfatuiesc, in masura in care se poate, sa faceti la fel) ca un site bine pus la punct poate vinde o trasnaie, iar o recenzie reala se face prin ochii unui turist educat.

Personalul acestei pensiuni este ridicol de nepregatit pentru turism, unul dintre primele lucruri care m-au iritat a fost viteza si insistenta ofensatoare cu care ni s-au solicitat restul de bani cand am ajuns. Am iertat acest gest unei persoane care pur si simplu nu avea o alta educatie si am pornit cu bagajele de la masini catre camere.

Am primit o cheie de la fiecare usa prevazuta cu cartela si am fost avertizati sa nu o uitam inauntru pentru ca sistemul de cartele nu functioneaza (asemeni frustrantelor dozatoare automate de sapun din unele restaurante care, desi infaptuiesc o minune inginereasca, nu au sapun in ele).

Obositi dupa un drum lung de cateva ore, am decis sa fac un dus. Problema este ca apa ramanea in cadita si trebuia sa fac pauze de scurgere a apei. Am reusit si performanta cu dusul (desi eu aveam conditii fata de unii prieteni, aveam chiar si usi la cabina), si cand am coborat din cadita am observat apa care se scurgea din toaleta (din locul in care era prins de perete, cred) si am pornit catre "intampinarea" la care am fost invitati unde nu am primit tot pentru ce platisem, dar am primit suuuuuficienta tuica. Pana la finalul sejurului am regretat ca nu am profitat de ea. De toata.

La masa "traditionala" de seara, a la carte, am primit o mancare gatita foarte bine de un inginer in constructii. Sau instalator, oricum, nimic legat de bucatarie. Toleranta si ambientul deosebit de placut in care ma aflam (ma refer, evident, la prietenii mei, nu la pensiune), m-au facut sa trec cu vederea si servirea inceata si faptul ca resturile au fost debarasate dupa ce au inceput sa miroasa, dupa cca 20 de minute de cand nimeni nu mai cuteza sa se atinga de mancare. Obiceiul cu debarasarea foaaarte intarziata a dainuit pana la finalul neinspiratului nostru concediu de paste de 700 de lei de caciula din 2013.

Micul dejun nu a fost deloc saracacios cum am vazut la antescriitorii mei, ci mai degraba inexistent. Pranz nu am avut, dar la cina am primit si un spectacol intre patroni si un grup foarte numeros, muuult mai curajos decat noi, venit de pe 1 mai, din cale afara de deranjat de un aspect aproape insignifiant, fiica unuia dintre ei se asezase pe un excrement de pisica de pe un fotoliu de la receptie. De-a dreptul absurd, nu? Adica e vreo problema atat de mare daca te asezi in fecalele pisicii in calduri care zbiara toata ziua cot la cot cu vaca din curtea vecina si cu dulaul care dadea trezirea la ora 6 la jumatate din vila IN CONCEDIU??? Lasand ironia de o parte, apreciez anduranta celorlalti turisti, ma repet, mult mai curajosi decat noi.

Piscina reprezinta o cada mai mare, bine pusa la punct cu clorul, are chiar si apa inauntru. In ceea ce priveste menajul camerei, cand ni s-a terminat hartia igienica am solicitat inca una, bineinteles ca dupa ce s-a terminat si aceea, ne-am cumparat singuri, era destul de jenant sa mai cer una.

Am prospectat un picut zona si am constatat ca preturile din imprejurimi erau asemanatoare, daca nu mai mici, pentru cu totul alte conditii si mai mult, am auzit discutia asta si la turisti din alte camere. Adica se pot auzi conversatiile turistilor intre camere. HQ chiar.

Va rog sa nu considerati ca acest colt de iad fara pretentii (amabil spus) vine si fara conditii! Nici vorba, pana si personalul de servire inabusea intentiile (decente) ale turistului (clandestin parca) de a-si imbunatati intrucatva concediul ratat dpdv al locatiei. ("sa nu mai manance pe terasa! ").

Principalul motiv pentru care postez aceasta recenzie fara a discuta in prealabil cu proprietarul este acela ca m-am simtit din cale afara de neglijat si de neimportant, aprope m-am simtit in plus in concediul meu, trebuia sa-mi cer lucrurile pe care le-am platit. Un motiv secund, poate nu chiar atat de important dar cu siguranta la fel de real: simt ca un comerciant de turism precum cel de la pensiunea Mistral Bran care face genul acesta de gafe oaspetilor sai (tuturor oaspetilor sai) deliberat, pur si simplu nu are capacitatea cognitiva de a-si intelege greseala, si chiar daca, de regula dau un feed-back brutal de sincer tuturor celor care imi gresesc pentru a le permite sa evolueze, pensiunea Mistral din Simon, Bran reprezinta pentru mine o cauza pierduta.

Inca ceva: nu mi-a mai fost atat de foame in nici un concediu.

Va multumesc pentru rabdare.

Trimis de Dan Amarandei in 05.05.13 21:12:50
Validat / Publicat: 05.05.13 22:22:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: Valea Prahovei, Litoral, Transilvania, Apuseni

VIZUALIZĂRI: 1287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan Amarandei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [05.05.13 22:23:44] »

@Dan Amarandei: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Felicitări pentru un articol de debut scris bine, cu un haz de necaz de care puțini pot da dovadă.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Montan Bran (ex Mistral 8) [Șimon]:

• pagină generată în 0.047219038009644 sec