ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2013
DIN: Buhusi Bacau
ÎNSCRIS: 28.12.08
APR-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 si 9

Ce inseamna 3* in Germania!

In scurta vacanta de primavara a copiilor, am programat inca din toamna o excursie la Europa Park. Dupa ce biletele de avion au fost cumparate am inceput cautarile pentru cazare. Stiind din experientele anilor trecuti ca lungile plimbari prin Parcurile de distractie, In Disneyland Paris si PortAventura din Spania, aduc cu ele oboseala sfarsitului de zi, cautarile pentru hotel s-au restrans la vecinatea parcului si astfel ne-am hotarat la Hotelul Kosel, aflat la o distanta de cca 5 min de intrarea in parc (de fapt EuropaPark era chiar in spatele hotelului dar pentru a ajunge la portile de intrare in parc trebuia sa facem un mic ocol chiar daca seara, de oboseala, ne cam batea gandul sa sarim gardul in curtea hotelului!).

Am ajuns la receptie la 12:30pm si cu toate ca checkin-ul se facea la ora 15 am fost rugati sa asteptam jumatate de ora si ne-am primit camera rezervata prin Booking.com. Am fost cazati intr-o family room, deoarece unul din copii este aproape cat un adult, de fapt erau doua camere separate printr-o usa glisanta, cu doua bai (una cu dus si cealalta cu wc), intr-un colt era si o mica bucatarie cu toate cele necesare: frigider, plita electrica, espressor de cafea, prajitor de paine, chiuveta, tacamuri, vesela, tigai, detergent de vase s. a. Intr-una din camere erau doua paturi twin unite iar in cealalta camera doua paturi suspendate, mari, ca pentru doi adulti dar si o sofa care la nevoie se putea desface pentru alte doua persoane. Intr-una din camere LCD-ul Samsung, suficient de mare, era asezat in asa fel incat se puteau uita si copii din cealalta camera. La sosire ne asteptau pe masa doua sticle cu apa la 0,5l, plata si carbogazoasa, din partea gazdelor, iar caloriferele erau functionale, pe toata perioada sejurului, chiar daca in ultima zi temperatura de afara a urcat la 18grade.

Micul dejun a fost bogat si variat, nu au avut produse gatite, calde, gen crenvursti sau omlete in schimb erau multe sortimente de leberwust, de branzeturi si salamuri. Cine dorea putea servi oua fierte, diverse tipuri de produse de panificatie, checuri, wafe, dulceturi, Nutella, suc de fructe, cereale, batoane diet etc. In sala de mese, decorata foarte frumos cu peretii pictati cu decoruri ce pareau din Grecia sau Italia, se aflau si doua espressoare cu mai multe sortimente de cafea. Fiind in extra-sezon nu a fost aglomerat niciodata la micul dejun, dar s-ar putea ca in sezonul vacantelor sa se cam aglomereze sala de mese deoarece nu este foarte mare (noua ne-a placut tocmai pentru senzatia de intimitate degajata).

Hotelul este de fapt o afacere de familie, condus de parinti si copiii lor, de cate ori ne vedeau ne intrebau daca totul este in regula, amabili cu orice informatie ceruta, profesionisti, pot da lectii romanilor despre cum se face turismul la ei. Dupa prima noapte am lasat 2€ in camera pentru cameriste (obisnuiti din alte tari) si i-am gasit seara in acelasi loc (oare le-am jignit?). Cand am facut rezervarea pe Bookong.com am platit cu cardul un avans de 600€ iar restul de 150€ in dimineata cand am eliberat camera, fara alte costuri suplimentare fata de cele precizate pe site-ul de rezervari.

Recomand cu caldura acest hotel si voi reveni cu un review despre EuropaPark, destinatia pentru care am ales aceasta zona a Germaniei.

Trimis de bitnic in 04.05.13 21:53:05
Validat / Publicat: 04.05.13 22:53:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 2206 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bitnic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera cu LCD-ul pe perete
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 105.00 EUR pe cameră

bitnic [04.05.13 22:11:23] »

Rog webmaster sa intoarca fotografiile 1 si 2. Multumesc

Admin [04.05.13 22:53:04] »

@bitnic: pozele au fost "întoarse", însă datorită sistemului mai special de "cache" implementat în cadrul măsurilor excepționale (de protecție) după atacurile intense de săptămâna trecută, în unele cazuri (la anumiți utilizatori, doar) va mai dura un pic până vor apărea corect repoziționate

traian.leuca † [04.05.13 23:20:02] »

Nu ştiu cum sunt hotelurile de trei stele în Germania, însă eu am întâlnit hoteluri de toată ocara în Paris, Roma, Salzburg şi altele de nota 10 în Budapesta, Cerclje (Slovenia) Cvitovic (Croaţia) Pozarevac (Serbia).

Majoritatea pensiunilor din România în care m-am cazat, sunt cu mult peste ce am întâlnit în Paris (de 2 ori), Roma şi Salzburg.

Michaell [05.05.13 10:00:09] »

@traian. leuca: s-ar putea sa ai dreptate, dar tare mi-as dori sa stiu si eu care sunt in romania acele pensiuni de 3 * care sunt cu mult peste cele din orasele enumerate de tine. doar daca consulti acest site iti cam dai seama ce greu imi cade sa cred cele spuse de tine. majoritatea pensiunilor nu au critici bune.

eu inca n-am intilnit in occident o cazare, nici de 2 * care spre ex. sa nu aiba apa calda. in schimb in sinaia la un hotel de 4 * din cauza lipsei apei calde n-am putut sa fac un dus dupa un drum de 12 ore.

in romania inca nu am avut curajul sa ma cazes la o pensiune. m-i se par intodeauna mai mult ca niste case particulare decit unitati de cazare. totul facut mai mult stil ,,hand made,,. fratele a facut instalatia electrica, unchiul pe cea sanitara, etc. deci cam totul negandit si parca facut la traforaj.

traian.leuca † [05.05.13 11:19:38] »

@Michaell: Când am făcut comparaţia nu am avut în vedere numărul de stele (care de cele mai multe ori te păcălesc) ci raportul calitate preţ.

Sigur că am luat "ţepe" şi la noi (Dubova, Slănic Moldova), ba chiar şi la Szeged-Ungaria, însă nu mă aşteptam să mi se întâmple asta la Paris de exemplu.

Fiind pensionar şi călătorind mult, îmi aleg cazările foarte minuţios şi la preţuri convenabile.

Din septembrie şi până în mai, fac trasee, rezerv şi anulez cazări, până rămăn (cred eu) cele mai bune din toate punctele de vedere.

La Paris, Roma şi Salzburg, nu prea am ales din cauza preţurilor şi am luat plasă.

webmaster [09.06.14 15:09:00] »

bitnic [09.06.14 19:12:32] »

@webmaster: Aceasta este locatia

calatorul [12.08.16 22:14:45] »

@bitnic - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

bitnic, calatorul, Michaell, traian.leuca