ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2013
APR-2013
single

la PMM* = 1550 MDL

Cazare decenta

Cu toate ca ma informasem si vorbisem cu niste colegi inainte de a pleca la Chisinau au mai fost lucruri care m-au surprins.

In primul rand modul de operare al taxiurilor - nu exista ceas la taxiuri si orice comanda se face se precizeaza destinatia si apoi ti se spune pretul. Daca comanda este telefonica se suna la operatoare, se spune locatia si destinatia finala. Operatoarea inchide si revine in cateva minute cu detaliile - plus pretul calatoriei (nefiind ceas in taxi). Pretul se face in functie de cate cartiere va parcurge taxi-ul - un cartier = 30 LEI aproximativ 8 RON. 1 RON = 3.5 Lei moldovenesti.

Banii se pot schimba oricand la banci, sau la niste bancomate speciale. (euro, dolari si RON). Oamenii sunt in general amabili daca stiu contextul in care te adresezi (ex: la hotel, restaurante, etc - sunt amabili), in rest destul de rigizi, putin speriati. O alta particularitate, sunt multe expresii in romana care suna ciudat, un fel de amestec de regionalisme cu o topica schimbata a frazelor - ex: afis mare reclama la un bloc de apartamente - apartament cu 1 odae, cu 2 odai (odai in loc de camere), la hotel la final mi-au spus - "va asteptam sa mai INTRATI" - in loc de "sa mai veniti".

In general preturile pentru produsele autohtone sunt mai mici ca in Romania, la fel si la produsele de baza, in schimb la produsele considerate "de lux" sunt mult mai mari, cu toate ca salariu mediu e mai mic ca in Romania (hotel, restaurante, supermarket) - posibil si din cauza taxelor.

Hotelul e mai scump ca in Romania, comparand aceeasi calitate (si ma refer la Bucuresti). Masinile si drumurile sunt ca in Romania - poate un parc auto mai invechit, drumurile un pic mai proaste prin oras. Blocurile in general ca in cartierele din Romania, rar vezi cladiri de sticla - chiar deloc, cum au aparut prin Bucuresti. Blocurile vechi sunt intr-o stare de degradare, termopanele sunt si ele "un lux" - in general orasul a arata ca intre 95-99 in Romania - mai putin restaurantele/hotelurile si unele cladiri care sunt mai intretinute. Exista multa verdeata, copaci, parcuri, este curatenie in general.

Experientele culinare au fost un dezastru - poate cea mai slaba mancare pe care am incercat-o vreodata; exista mall - Mall Dova se numeste - mi-a placut combinatia si numele. Din 2 pranzuri luate in oras - ambele au fost groaznice + scumpe. Am incercat sushi - am crezut ca se apropie macar de Bucuresti - dar poate nu am nimerit restaurantul care trebuie (am aflat ulterior ca mai erau inca 2-3) + am incercat grecesc am zis ca la grecesc nu se poate sa nu fie bun - gyros a fost o combinatie de pulpa de pui decongelata cu miros si gust de peste, taiata bucatele mici - nicio legatura cu grecescul - am mancat in ambele locuri mai mult de foame. Ambele restaurante au fost din Mall - eram in zona si nu aveam chef si timp sa ma deplasez cu toate ca gasisem unele variante pe site-urile de specialitate.

Revenind la hotel - hotelul este un hotel de 3 stele reale - cu toate ca e cotat de 4 stele - poate datorita faptului ca are un mini SPA. Personalul foarte amabil, saritor, vor sa te ajute si nu o fac fortat sau fals cum mai intalnesti in alte locuri. Hotelul e abia renovat, camere micute, dar bine aranjate, aer conditionat chiar util, a fost cam cald. Baia curata, echipata cu lucruri de buna calitate. Micul dejul simplu, cu putine chestii dar bune, pentru mine a fost foarte bun, pentru altii care doresc diversitate sau multe fructe, ar fi fost slab.

Pozitia aproape de centru - cam 5-10 minute de strada lor principala - Stefan cel Mare, locatia un pic cam ciudata multe cladiri nefinisate sau in constructie, hotelul este la strada principala deci camerele de la strada sunt cam zgomotoase - dar eram obosit si nu am simtit. Camerele din spate sunt mai linistite, dar bate soarele toata ziua si privelistea este mult mai urata. O alta ciudatenie - este vasul de WC care are inclus si bideu - printr-o improvizatie ciudata - initial nici nu am stiut ce e cand am vazut robinet langa vasul WC - se vede in poze.

Televizorul - o gluma de LCD, considerat tot "un lux" cred, a fost cel mai mic TV care l-am vazut vreodata - nici nu credeam ca se fabrica asa ceva. Oricum nu venisem sa ma uit la TV asa ca nu m-a deranjat foarte mult.

Pretul destul de mare pentru camera single - 70 E / noapte tinand cont de conditiile oferite, salariu mediu si comparand cu Bucuresti.

Recomand hotelul - are parcare chiar in fata si pare sigura, pozitie buna te poti deplasa oricand si oriunde usor - aproape de Mall Dova si de centru. SPA-ul nu l-am vizitat, iar mai mult de o zi/doua nu prea ai ce face in Chisinau - oras, doar de mers si vizitat crame in afara.

Trimis de expert in 02.05.13 12:38:08
Validat / Publicat: 02.05.13 13:38:15

VIZUALIZĂRI: 3282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (expert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vas WC + bideu incorporat
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 1550.00 MDL pe cameră

iulianic
    [02.05.13 15:36:20]

@expert:

…apartament cu 1 odae, cu 2 odai (odai in loc de camere), …"va asteptam sa mai INTRATI" - in loc de "sa mai veniti".

Am zâmbit cu toate că nu-mi sunt de loc strâine aceste exprimări. Eu mai am rude în Moldova de peste Prut (ambii părinţi au fost basarabeni).

La puţin timp după revoluţie, când relaţiile cu Moldova reintrau pe făgaşul normal, iar basarabenii încă nu-şi perfectaseră limba, la televizor la ei am auzit crainicul sportiv comentând un meci de fotbal. Când era vorba despre "lovitura de pedeapsă" el spunea "pălitura di osândâ". Verişoarele mele spuneau despre o tânără care are un corp frumos că este "corpolentă", ceea ce în acceptul nostru este tocmai pe dos. Expresia admirativă era: "Da' ci-i e corpolentâ!!! "

expertAUTOR REVIEW
    [02.05.13 15:42:37]

@iulianic: Da, sunt multe expresii care te fac sa zambesti, amuzante dar asta pentru ca suna pentru noi mai altfel - parca ai senzatia ca o persoana care vorbeste asa nu poate fi serioasa. In niciun caz nu am vrut sa zic ca e rau, sau ca m-a deranjat, a fost doar interesant.

Vezi si poza cu inghetata - o bila N lei, doua bile..., trei bile - BILA = cupa de inghetata.

Mai sunt si altele - am putea face un forum cu ele.

mirmicu
    [02.05.13 22:40:12]

Si eu am radacini in Basarabia si am fost de nenumarate ori acolo dar tot ma surprind cu expresiile lor.

In ditamai supermarketul, pentru a fi semnalizata o promotie era un panou pe care scria " Lovitura pe pret" iar cand am solicitat sa mi se stampileze un ordin de deplasare mi s-a raspuns: "Stampila nu domiciliaza aici" si am fost indrumata catre un alt birou unde "domicilia" stampila.

Trecand la partea serioasa si trista a lucrurilor sunt dezamagita ca folosesc limba rusa la prima abordare, chiar daca sunt moldoveni. Sunt inca ancorati mental de vechiul regim si asta ii face sa traiasca in niste conditii foarte proaste.

[09.06.14 15:13:29]

expert, iulianic, mirmicu