ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2013
DIN: Targu Jiu
ÎNSCRIS: 23.04.13
AUG-2012

Am revenit la ceea ce stiam

La Hotel Cocor am mai fost in 2009 si cam stiam la ce sa ma astept. Atunci marea nemultumire a fost legata reclama ca ,,sunt incluse gratuit sezlonguri" (iar pe plaja nu gaseai decat daca te trezeai cu noaptea in cap sau daca ,,te intelegeai" cu baietii de pe plaja). Atunci am stat la o camera dubla destul de minuscula, acum am spus sa iau un apartament.

Aspectele pozitive:

- e un hotel care totusi are pretentii de a respecta clientii, personalul se comporta pozitiv in acest sens

- curatenie

- suficient de linistit si antifonat, nu am auzit chiraieli de copii si nici urlete de betivi, nu gasesti curve la bar/receptie prin urmare e recomandat pentru familii (un hotel decent)

- micul dejun e bun, suficient de diversificat si nu risti sa te imbolnavesti de stomac. Ultima chestie din pacate e un aspect extrem de important pe litoral unde daca mananci la o terasa fara pretentii esti ca la ruleta ruseasca, risti sa ajungi la urgente. Sotia si fiica mea au avut ghinionul de a se imbolnavi in acest sejur de la o salata de pui de pe o terasa totusi larg circulata, noroc ca avem medicamente permanent cu noi.

-pentru cine vrea sa ia masa de pranz sau masa de seara, cu exceptia pretului mare toata lauda pentru mancare. Sigur, nu se compara cu un all-inclusive de calitate (cu un an inainte am fost la Grifid Bolero in Bulgaria) dar fata de alte localuri/restaurante masa chiar este buna.

- are parcare proprie destul de mare, desi oarecum insuficienta

Aspecte neutre:

- piscina interioara e mica, sunt putine sezlonguri disponibile si de regula ocupate toata ziua daca nu cu oameni, cu prosoapele acestora (o alta traditie neaosa).

Aspecte negative:

- daca la plaja hotelului acum 2 ani aveai sanse sa mai gasesti sezlonguri incluse in pret, ca urmare a eroziunii plaja a devenit extrem de mica si numarul de sezlonguri la fel. Ideea e aceeasi: fie platesti, fie te duci la 5 la plaja, fie dai spaga sa-ti retina.

-pretul relativ mare la cazare si masa

-preturile halucinante la SPA. Acum nu suntem noi fanii SPA, doar ca am prins 2 zile urate si am vrut sa mergem la piscina interioara de la SPA. Pretul comunicat de receptie (70RON/2h/persoana) cred ca nu are nici o justificare, poate doar camatarii si politicienii ar da atatia bani.

-camerele mici. Acum am luat apartament, dormitorul era ok, livingul foarte mic si cu un pat pe care doar un fachir ar putea dormi bine. Nu se compara cu apartamentele de la Holiday-Olimp, desi acolo am avut alte probleme mai grave

-amenajarea parcarii. Am vazut intr-o seara doua tinere care incercau dirijate de un domn de la receptie sa parcheze masina cat mai aproape de bordura. Insa chiar la intrarea in parcare bordura pe partea stanga urca usor (e o rampa) iar masina a ramas intepenita in bordura. N-au reusit sa o scoata, a intrat dl. de la receptie, a fortat in marsarier si dupa o pocnitura zdravana masina a iesit de pe bordura insa spoilerul a ramas, probabil si alte belele au mai fost ca au trebuit sa cheme masina de remorcare. Tare rau sa patesti asta pe litoral...

In final recomand hotelul pentru cine vine in statiune, anul asta insa voi compara cu Mediteraneo...

Trimis de mirceav in 28.04.13 14:02:19
Validat / Publicat: 28.04.13 15:23:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Bulgaria, Grifid Bolero (Nisipuri), Nessebar Sol Pallace

VIZUALIZĂRI: 3079 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirceav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.04.13 18:40:59]

@mirceav: observ ca ai pretentii si ca atare te si respecti. sau macar incerci... -

ma refer la hotelurile unde ai stat in neptun/olimp si unde intentionezi da te cazezi (Mediterano). spun asta pentru ca cunosc neptunul, cred - foarte bine. eu in schimb sunt ceva mai modest, asemenea locatii imi sunt prea scumpe. sunt client vechi la hotel turist. liniste, nu ma inghesuie nimenea la parcare si nici problemele cu stomacul, de care povesteti tu, inca nu am avut. asta cu toate ca, acasa sunt foarte pretentios la ce imbuc - afara de peste nu maninc deloc carne plus de asta fac cumparaturi, dupa posibilitati, cit mai des, doar la magazine bio.

legat de acest ultim aspect, nu pot fi deacord cu tine in privinta laudei tale, ce-i drept indirect, in ceea ce priveste sistemul all-inclusive. este dupa parerea mea cea mai timpita inventie din ultimii ani in bransa turismului.

[29.04.13 09:57:01]

@michaell, multumesc de observatii/sugestii

La Neptun/Olimp am fost multi ani, la Hotel Miorita, Slatina, Dacia cu familia si ne-am simtit bine, cu plusurile si minusurile inerente. Asa ca nu e o surpriza pentru mine sa aflu ca te poti simti bine si la hoteluri mai ieftine.

Problemele cu stomacul au fost la terasa din centru (Mediteraneo...) si s-a intamplat odata. Daca bucatarul se duce la buda si nu se spala pe maini la un produs nepreparat aproape sigur ai probleme...

Eu sunt lacto-ovo-vegetarian, sotia si fiica nu. Cand eram cazati la hoteluri fara mic dejun/masa de seara cumparam din centru fructe/branzeturi si era mai ok decat sa mananc ceva incert.

In priveste all-inclusive nu sunt de acord ca e o inventie tampita (parerea mea) daca e facuta cum trebuie si are clienti care n-au venit la mare sa manance ce nu au acasa. In plus mi se pare normal sa mananci ce poti alege si crezi ca-ti place, nu ce ti se pune in farfurie fara sa vezi.

[29.04.13 11:34:54]

nu contenesc sa ma minunez: cu 5.400 lei (peste 1.000 euro) puteati foarte bine sa aveti un sejur excelent in Bulgaria, la all-inclusive, cu parcare, sezlonguri si umbrelute gratuite (si suficiente), intr-o statiune/hotel unde sa nu existe probleme cu calitatea indoielnica a mancarii, sau mai stiu eu ce alte "chestiuni" specific romanesti. sau, daca Bulgaria nu va place, tot la banii acestia puteati avea un concediu de vis in Grecia...

in fine, fiecare isi cheltuie banutii dupa cum considera, insa litoralul romanesc, din punctul meu de vedere (si al multora) e o cauza aproape pierduta, merge cel mult de-o vizita de week-end.

nu este obligatoriu sa fiti de acord cu mine, desigur. prefer insa sa-mi cheltui banii undeva unde sunt tratata cu respect, e curat, liniste, civilizat, mancarea e buna, ma simt in siguranta, nu stau cu teama ca ma imbolnavesc, samd.

cu putina rabdare, puteti gasi destinatii excelente in Bulgaria sau Grecia, unde va puteti simti foarte bine la aceiasi bani sau chiar mai putini, in comparatie cu un sejur complet pe litoralul nostru.

[29.04.13 19:41:06]

@Corina70,

In 2011-iulie, la Hotel Grifid Bolero, 8 nopti all inclusive au fost 1743 euro, parcare 10euro/zi, total RON/factura 7298! Cazare la cameră dublă, nu apartament, acolo diferenţa era şi mai mare.

N-am căutat nici acolo cel mai ieftin hotel cum n-am căutat nici aici.

Că tot spui că acolo nu te îmbolnăveşti, acum 4 ani fiica mea s-a îmbolnăvit de la clorul din piscină la Nessebar Sol Pallace (o reacţie pe piele) iar acum 3 ani la Nisipuri la Melia Grand Ermitage un bun prieten s-a intoxicat de la peşte.

Nu compar condiţiile de 5* cu cele de la noi sau staţiunile în general, dar nici să credem că acolo totul e lapte şi miere iar la noi fiere nu mi se pare normal, fiecare cum are norocul de experienţe mai bune sau mai puţin bune.

Probabil dacă aş fi din Bucureşti mi-ar fi mai la îndemână să plec în Bulgaria (şi probabil aş pleca mai des), din Tg-Jiu e cam lung drumul şi nu mă consider şofer foarte experimentat (chit că am peste 200000km).

neimportant
    [29.04.13 21:43:52]

Dacă ţi-a intrat la suflet staţiunea Neptun, înduri orice sacrificiu... cunosc acest sentiment. Citesc tot ce apare despre Neptun şi Eforii, pendulez între "ştaiful" de odinioară şi serenitatea vegetaţiei luxuriante. Nu în ultimul rând, preţul să fie rezonabil. După cele lecturate, cred că voi alege una dintre EForii, @maria55 întărindu-mi această convingere.

Poate peste ani, când or creşte copiii să mai încerc Neptunul şi poate chiar Cocorul. S-or schimba condiţiile poate şi dau liber la bar/recepţie activităţilor "artistice", potrivite şi celor cu familii, balamalele să mai ţină...

[30.04.13 10:07:15]

@mirceav: inseamna ca eu am avut noroc, mi-am petrecut vacantele in Bulgaria 3 ani la rand (2010 si 2011 la Duni - Marina Beach si in 2012 la Club Evrika - Sunny Beach) si, pe langa pretul rezonabil zic eu (aprox 700-800 euro/sejur 7 nopti in iulie-august pentru 2 adulti si un copil pentru care nu platesc cazare si masa, are sub 12 ani), ne-am simtit foarte bine, cu mici neajunsuri, nici nu se compara conditiile de acolo cu cele de pe litoralul nostru, la acelasi pret pentru sejur. chiar citeam ieri o stire, ca o mini-vacanta de Paste - 1 mai pe litoralul romanesc este mai scumpa decat o croaziera in aceeasi perioada.

pentru cele doua destinatii sus-mentionate nu am platit nimic in plus, ma refer la parcare, sezlonguri+umbrelute, bauturi pe plaja sau mai stiu eu ce, totul a fost inclus in pretul sejurului.

este foarte adevarat ca, inainte de a alege destinatia de vacanta, imi fac "temele" cu cateva luni inainte, citesc toate impresiile postate de cei care au fost acolo, atat aici, cat si pe alte site-uri. apoi, dupa ce aleg cateva posibile destinatii pe gustul meu, cer oferta de la agentia de la care imi cumpar sejururile de 5-6 ani, astfel incat sa pot beneficia de reducerile de EB si discountul de fidelitate. intotdeauna mi-am "cumparat" sejurul in perioada ianuarie-februarie, tocmai pentru a beneficia de aceste reduceri. cand bugetul nu este foarte generos, orice banut economisit conteaza.

nu tin neaparat la numarul de stele asociat unui hotel, s-a intamplat de multe ori ca hoteluri de 3 stele sa ofere conditii mai bune decat unele de 4-5 stele din aceeasi tara sau statiune. totul este sa stii sa filtrezi informatia, sa stii sa te orientezi in functie de buget si asteptari, sa ceri informatii suplimentare de la cei care au fost acolo, pentru a avea o vacanta cat mai placuta, lipsita de griji si probleme.

punctual, legat de problemele de sanatate mentionate de tine, iata de ce eu una prefer balaceala in mare, extrem de rar intru in piscina (doar dupa ce ma conving ca apa nu duhneste a clor, ca pe margine nu e dara de mizerie, ca apa e cat se poate de curata, cel putin la prima vedere) si imediat cum ies, folosesc dusul de la piscina; evit sa mananc peste, maioneza, mezeluri, chestii perisabile in general, tocmai pentru ca este stiut faptul ca te poti alege cu probleme de sanatate. putina prudenta si intelepciune nu strica niciodata.

in incheiere, voiam doar sa evidentiez faptul ca, pentru aceeasi suma, poti avea o vacanta excelenta, cu conditii net superioare, intr-o statiune din Bulgaria (sau Grecia), in loc de litoralul nostru. este foarte adevarat ca si la bulgari a inceput sa se observe o scadere a calitatii serviciilor pentru hoteluri/statiuni care altadata aveau note maxime. insa repet, cu riscul de a va plictisi: cu putina rabdare, cauti si gasesti destinatia cea mai potrivita cu bugetul si asteptarile tale.

e pacat sa nu te informezi sau sa te pripesti cand alegi o destinatie si apoi sa-ti para rau dupa banii dati sau, si mai rau, sa ai probleme de sanatate si vacanta sa fie ratata definitiv. la fel, mie personal mi se pare oarecum de neinteles acest "atasament sentimental" sau nostalgie pentru litoralul nostru. pe vremea comunismului am fi dat orice sa mergem in strainatate si acum, cand avem aceasta libertate, e si pacat sa nu profitam de ea, sa vedem alte tari, sa cunoastem alte popoare si cultura/civilizatia acestora.

in fine, nu vreau sa va plictisesc cu "filozofarile" mele, le multumesc celor care au avut totusi rabdare sa citeasca pana aici si care inteleg ce vreau sa spun.

vacante placute tuturor, oricare ar fi destinatia aleasa!

[30.04.13 14:36:41]

Astea sînt, pînă la urmă, discuții interminabile, pentru că se referă la aspecte subiective. Tot ce ai spus e valabil, absolut simetric, și la destinații din țară. Dacă luăm spusele tale, eliminăm părțile subiective (așteptările tale nu sînt neapărat și ale mele) și înlocuim Bulgaria sau Grecia cu România (și invers), rezultă niște fraze la fel de adevărate. Exemple:

„cu 5.400 lei (peste 1.000 euro) puteati foarte bine sa aveti un sejur excelent in România... intr-o statiune/hotel unde sa nu existe probleme cu calitatea indoielnica a mancarii, sau mai stiu eu ce alte "chestiuni"”

„cu putina rabdare, puteti gasi destinatii excelente in România, unde va puteti simti foarte bine la aceiasi bani sau chiar mai putini, in comparatie cu un sejur complet pe litoralul bulgăresc sau grecesc”

În plus, toată lumea

„prefera sa-si cheltuiasca banii undeva unde e tratata cu respect, e curat, liniste, civilizat, mancarea e buna, se simte in siguranta, fara teama de boli etc. ”

Am avut vacanțe foarte mișto în Grecia, fără discuție, dar niciodată nu am cheltuit mai puțin decît în România. Numai drumul se apropie de 500 euro, pe cînd la Olimp ajung cu 20 de litri de motorină și 3 înghețate pe drum, adică sub 60 de euro dus - întors. Deci, dacă criteriul sînt banii, nu iese tot timpul în avantaj o vacanță în Grecia.

[30.04.13 15:47:09]

@abancor:

... si care ar fi, dupa parerea ta, statiunea sau locul in romania, la care s-ar potrivi cele trei citate din ecoul tau de mai sus. sau... hai sa fim indulgenti, si doar primele doua daca s-ar potrivi ar ajunge. chiar sunt curios.

[30.04.13 15:52:27]

Pentru fiecare e alta. Unii se simt foarte bine la Neptun, alții la Mamaia, alții la Sf. Gheorghe etc. Că doar n-or fi toți care fac turism în România, inclusiv străinii, absurzi sau masochiști!

De pildă, cu 5400 lei, poți avea un sejur excelent la Mamaia sau Neptun, unde nu sînt probleme cu calitatea mîncării etc. Tot acolo te poți simți foarte bine la bani mai puțini decît în Grecia.

[30.04.13 16:21:13]

@abancor: ca fiind in fiecare an in neptun, imi cade chiar greu sa te contrazic. totusi, cred ca in afara ultimului punct, deci cel al costurilor, nu pot fi deacord cu tine. cred ca mancarea in grecia o fi ceva mai bunicica (nu la all-inlcusive!!) iar de ruinele si cladiriile parasite din neptun nu mai vorbesc. de ex. in fostul hotel de lux neptun bate vintul dintr-o parte-n alta.

[30.04.13 16:26:11]

@abancor: o mica precizare daca imi permiti: nu spune nimeni ca nu poti avea un sejur excelent la Mamaia sau Neptun, cu conditia sa NU iesi din perimetrul hotelului/clubului si sa te-apuci sa vizitezi statiunile/imprejurimile, sa vezi zonele paraginite sau in care s-a construit haotic, unde palatul de clestar troneaza langa o cladire-fantoma cu santier de jur-imprejur, de unde se aud latrand cainii vagabonzi (am ramas naucita de numarul acestora in statiunea Neptun, anul trecut, erau peste tot, si ziua, dar mai ales noaptea, latrau in disperare).

asta te deprima total.

da, cu banii aia (si mai multi, daca ai), pe al nostru litoral, daca stai numai la piscina hotelului ziua, iar seara te duci in clubul de fitze de alaturi, nu mai ai cand sa vezi degradarea litoralului romanesc, mizeria si saracia care s-au infiltrat usor-usor. iti petreci sejurul intr-un fel de bula protectoare, iar la intoarcere povestesti si chiar esti convins ca ai avut o vacanta grozava (nu ma refer la tine, ci vorbesc la modul general).

in fine, nu vreau sa intru in polemici cu nimeni. cei carora le place litoralul romanesc, cu bune si cu rele, aici isi vor face concediile si in viitor. insa n-ar fi rau sa avem o minte deschisa, sa incercam sa experimentam vacante si in alte tari (daca bugetul ne permite), alegand destinatii pe gustul nostru, pe baza impresiilor scrise de cei care au fost acolo inaintea noastra.

[30.04.13 17:14:37]

@Corina70, am dat pretul cu care am fost in iulie 2011 la bulgari (Grifid/Bolero) care era o idee mai scump decat Marina Beach din Duni (am avut intentia initial la Marina Beach doar ca a fost ocupat tot cand m-am hotarat).

Am mentionat ca am copil de peste 12 ani, prin urmare a fost pret pentru 3 adulti. Parcare am platit desi nu era obligatoriu ca nu aveam cum sa las pe cine stie ce coclauri masina. Iar criteriul de alegere a fost TripAdvisor (pe atunci nu stiam de acest site) si impresiile (Bolero fiind un local mai bine cotat decat Marina Beach).

Una peste alta NU costa cu mult mai mult la noi decat afara. Un calcul simplu: la Marina Beach tariful acum pentru 3 persoane/8 nopti in iulie este 1660Euro, o camera deluxe 3 persoane la Mediteraneo (5*) costa in aceleasi conditii/perioada 1015Euro, diferenta fiind de all-inclusive la bulgari iar la noi doar cu MD.

Pe mine o masa/3 persoane nu m-a costat mai mult de 150RON (de regula pe la 120, sunt terase foarte bune in Neptun cum ar fi Foisor unde poti manca bine).

Asa ca partea de mai ieftin afara nu e deloc adevarata.

De curatenie intr-adevar e porcarie ce se intampla la noi, cat priveste constructiile cat am stat in Nessebar Sol Pallace am resimtit exact ce ai spus tu (o gramada de cladiri in paragina/neterminate pe langa hoteluri, trebuia sa faci drum mai lung pana la Sunny Beach ca sa ai ce vedea).

Sigur, la noi sunt cocalari/caini vagabonzi insa au inceput sa se duca si astia la bulgari (se vedeau de la o posta prin statiuni).

Nu e nici o polemica, e important sa venim cu cifre exacte/conditii pentru ca nu exista o singura masura pentru toti.

Later edit: mi se pare extrem de amuzant ca pana si prieteni buni cu care am fost in vacanta destul de des nu inteleg cum NU e mai scump la noi. Anul asta amicii incercau sa ma convinga ca e mai ieftin la turci la Titanic Deluxe Belek... sigur vom merge anul viitor, anul asta nu am mers din alte motive dar pretul e... peste 12000RON in aceleasi conditii de cazare.

[30.04.13 18:42:45]

Toată lumea e conştientă de minusurile României. Probabil cel mai mare minus e gradul de mitocănie, indiscutabil mult mai deranjant decît prin alte părţi. Şi pe mine mă înfurie de-a dreptul, mai ales în ce priveşte turismul montan (mai mult decît turismul "de plajă") unde stăm chiar prost: parcuri naţionale prost administrate, rîuri pe post de gropi de gunoi, mitocani ieşiţi la iarbă verde care fac zgomot mult peste limitele bunului simţ şi deranjează corturile venite la linişte etc. În vreme ce la noi e încă o problemă strînsul mizeriei cîinilor scoşi la plimbare în oraş, nişte austrieci care campaseră lîngă noi în Apuseni acum cîteva veri strîngeau după cîinele lor scos la plimbare în pădure! Ceva de domeniul fantasticului pentru aproape orice român. Cîine care, deşi în aer liber, nu era lăsat să bîntuie printre celelalte corturi, era scos la plimbare în lesă, iar educaţia îi era desăvîrşită - nu a lătrat niciodată. Să nu mai spun că austriecii au curăţat vatra de foc lîngă care au campat şi la venire (că o găsiseră plină de cenuşă şi tăciuni stinşi), şi la plecare, punînd totul în saci de gunoi pe care îi aveau la ei în acest scop şi pe care bineînţeles i-au luat cu ei.

Dar nu asta discutăm (şi dacă am discuta asta, aş alege ca etalon Germania sau Austria, nu Grecia). Discutăm posibilitatea de a te simţi bine. Cîtă vreme nu există un etalon universal, posibilitatea măsurării unei anumite "cantităţi" de servicii turistice ideale, care să poată apoi fi cuantificată în euro, ca să vedem unde e cel mai "eficient" de mers în vacanţă, unde primim cele mai multe servicii per euro, treaba rămîne subiectivă. Fiecare alege unde să cheltuiască acele mii de lei şi e inutil să ne mirăm de alegerea lor.

Pentru unii, a lăsa 2000 de lei într-o noapte într-un club din Mamaia e definiţia distracţiei. N-au de ce se duce să cheltuiască banii ăia în altă parte.

Pentru alţii, ca să stai la soare şi să bei un frappe n-are sens să baţi 2000 km, o poţi face foarte bine şi la Neptun sau Snagov.

Cît despre senzaţia că ar fi mai ieftin în alte ţări, pe care mirceav zice că o au, paradoxal, chiar persoane care ar trebui să observe nemijlocit că nu e aşa, de multe ori se datorează şi unor comparaţii şchioape: pe alte forumuri am observat, de pildă, că se compară o masă la restaurant în România cu un gyros luat pe stradă în Grecia. Şi că mulţi se aprovizionează de prin alimentara în Grecia, eventual vin cu ceva mîncare şi o navetă de bere de acasă. Şi totuşi, în România preţurile sînt mici. În afară de aici şi în Bulgaria, nu ştiu unde mai poţi bea o halbă de bere cu sub 2 euro. Dar modelul allinclusive (pe care nici eu nu îl agreez) maschează preţurile. Mulţi nu mănîncă a la carte şi nu îşi dau seama că dau pe o supă 20 de lei sau pe un fel principal 70 (iar unii, care calculează în lei, preferă să se abţină de la o bere sau o îngheţată, ceea ce nu e chiar plăcut, în concediu fiind).

[30.04.13 19:29:32]

@abancor: nu pot fi deacord cu tine cand spui ca preturile in romania sunt mici. raportat la nivelul de trai si la salarii, mai ales in afara capitalei, mie m-i se par chiar foarte ridicate. in scurtul nostru concediu cu citeva saptamani in urma, am platit in sighisoara pentru 6/7 zile aproape 400 de euro la un hotel de 4 *. asta avand in vedere ca, ca 80% dintre salariatii din oras nu cistiga acesti bani net in mina intr-o luna.

cu putin noroc si ceva ambitie (sau print-o agentie) la acest pret as fi gasit si in occident o posibilitate de cazare pe acest termen.

in afara de asta, in romania deseori am observat ca se mai uita urmatorul lucru: poate hotelul isi merita banii... dar ce folos daca tot ce-l inconjoare arata ca dupa razboi. ca patron sau manager trebuie sa iau si acest punt in calcul.

[30.04.13 19:47:23]

V-ați întrebat vreodată cît este amenda pentru încălcarea regulilor în Austria sau Germania, poate ne spune Michaell?

Disciplina de care vorbește colegul de pe site a fost impusă, în nici un caz benevolă, de-a lungul timpului, pînă a devenit, cum se în termeni mai sofisticați, cultură organizațională. Haideți să nu mai culpabilizăm un popor sau altul, deja depășim cadrul pentru care a fost creat acest site. Aici vorbim în primul rînd despre pasiunea fiecăruia dintre noi de a călători, de a vedea lucruri noi, de a cunoaște oameni noi... Cred că este mai sănătos să privim lucrurile mai optimist...

[30.04.13 20:43:27]

@johnnyredlabel: mare dreptate ai. este si pozitia mea. toate aceste lucruri nu vin de la sine sau din senin ci sunt practic impuse prin legi pe-alocuri chiar foarte dure. as merge chiar atit de departe in a spune ca, oameni care nu au locuit in aceste tari, deci austria, germania, elvetia, atit de mult admirate de ei si care si-ar dori in tariile unde locuiesc aceasi ordine si disciplina, nu ar fi deacord la ei acasa cu aceste legi si randuieli impuse de sus. sunt aproape sigur de asta.

de ex. aici ar fi de neinchiuit sa practici intr-un bloc de locuinte particulare ceea ce se poate observa in romania. sa-mi pun usa de intrare la apartament cum ma taie capul, sa-mi fac termoficare doar la peretii care aparatin apartamentului meu, sa-mi inchid balconul iar vechinul nu, s. a. sm. d.

si asta nu pentru ca oamenii ar fi din nastere mai inteligenti sau mai ordonati sau mai nu stiu cum ci fiindca legiile nu le permite acest lucru.

[30.04.13 20:48:54]

Aşa e, am cam lungit discuţia, mă declar vinovat. Vrusesem doar să arăt că fiecare are motivele lui pentru care alege unde îşi petrece concediul şi fiecare decide singur cît e de satisfăcut.

Despre preţuri, era vorba cum sînt faţă de alte destinaţii (în speţă, că sînt mai mici la noi decît în Grecia), nu cum sînt faţă de puterea de cumpărare. Dacă ar fi după salarii, cred că nici prea mulţi turci, bulgari sau greci nu îşi permit concedii la ei în ţară la 4 stele.

Despre amenzi, într-adevăr discuţia e mai complexă. Cei civilizaţi cu forţa amenzii au avut măcar pe cineva să îi civilizeze. O parte a societăţii a decis să o civilizeze pe cealaltă. Şi la noi sînt amenzi, dar nu le aplică nimeni. Tocmai discutam ceva asemănător pe alt subiect, din zona Dâmbovicioara (vezi aici)

În mare, sînt 2 modele: societăţi care respectă legea scrisă (model german) şi societăţi care respectă legile nescrise, dar care există, pentru buna convieţuire (model mediteranean). Chiar recent am citit un articol despre aparent haoticul trafic din Napoli, dar unde nu au loc accidente. De ce? Comunitatea are alte reguli, dar are nişte reguli.

Necazul la noi este că nu cădem nici pe un model, nici pe celălalt. O parte înclină spre modelul german, o alta spre modelul haosului bine controlat, dar majoritatea încă nu au descoperit că e mai profitabil să trăieşti într-o anumită armonie cu vecinii. Că e bine să faci bine, dacă nu din alt motiv, măcar din pragmatism: ca să ţi se facă şi ţie bine.

Edit: eu aş prefera nişte reguli de urbanism măcar pe jumătate din stricteţea celor nemţeşti. Dar asta deja e altă discuţie.

[30.04.13 21:20:17]

@abancor: Nu asta era intenția mea, să te simți vinovat, nici nu e cazul. Fiecare dintre noi are personalitatea lui și percepe lumea așa cum simte el. Iar aici vorbim de călătorii și de a ne simți cît mai bine.

De exemplu, recunosc, eu nu sunt un mare fan Bulgaria, asta nu înseamnă că nu apreciez bucuria colegilor de pe site care vin și își povestesc cu dragoste trăirile lor de acolo... Iar faptul că eu sunt îndragostit iremediabil de fascinanta Eladă, nu-mi știrbește cu nimic iubirea, de exemplu, față de Sinaia, Praga, Croația, am enumerat numai trei exemple...

Important pentru sufletul fiecăruia dintre noi este faptul că... merităm să ne simțim bine în clipele de relaxare... cel puțin în viața asta... Pe urmă, mai vedem...

O seară plăcută vă doresc!

[30.04.13 21:30:05]

@abancor: nu-mi face deloc placere sa te tot contrazic dar trebuie s-o fac din nou. cunosc un caz in romania unde respectivul individ este plin de lauda la adresa legiilor din occident si spune, precum o faci tu, ca asa ar trebui sa fie si in romania. ei, acest individ, nu demult, a fost de parere ca, trebuie sa-si vopsesca balconul pe dinafara intr-o culoare cu totul diferita de cea a vecinilor sai. prompt a fost chemat la primarie si rugat sa remedieze aceasta incalcare de regula. cum crezi ca a reactionata acest domn. s-a revoltat de mama focului si pina in ziu de azi el este de parere ca nimenea nu are vre-un drept sa-i spuna lui cum sa-si vopsesca proprietatea.

apropos: in satele din imprejurimiile unde locuiesc aici, ti se impune prin lege chiar si culoarea tiglelor pe acoperisul casei. asta ca sa arete totul uniform si nu ca la balamuc...

[30.04.13 21:33:46]

@Michaell: Sincer? Eu aș fi nefericit să trăiesc într-un loc în care mi se impune și ce culoare a cămășii să port în casă...

De aceea iubesc eu Grecia...

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [30.04.13 21:40:42]

Fraților, mâine este deschiderea sezonului estival, va începe distracția și veselia, mâine voi fi la parada litoralului cu mașini de epocă, care alegorice, apoi va urma un flashmob inedit și un spectacol la Cazinou, seara va debuta cu deschiderea oficială a sezonului în clubul EGO alături de fetele de la Fashion si lansarea de lampioane pe plajă, pe blog s-a scris despre programul acestor zile pe litoralul românesc, fiecare face ce dorește cu timpul și banii săi, dar în Bulgaria, în această perioadă, în afară de all inclusive nu prea ai nimic. Nimic din distracția de pe litoralul nostru, și aici nu mă refer explicit la clubăreală.

În final, și promit că nu mai intervin, am constatat ca de fapt România este mai ieftină, puneți în balanță absolut toate cheltuielile pe același palier de confort și veti ajunge la concluzia mea.

În momentul de față avem peste 30 de hoteluri pe litoralul românesc care funcționează în regim AI, câteva dintre ele cu programe atractive și facilități tarifare pentru copii, de fapt gratuit pentru copii.

Mi-a plăcut și Turcia și Grecia și Bulgaria. Îmi place și România. Peste tot există splendoare și farmec. Peste tot există gunoaie și multă mizerie. Trebuie să vedem tot, nu doar ceea ce ne place și vrem.

Sărbători fericite! Scuze de off topic

Nasshu
    [30.04.13 22:02:59]

@Michaell:

cunosc un caz in romania

... si generalizam?

felicitati pentru primarul respectiv (desi cred ca e de la ''concurenta'')

... si in România este o lege care spune ca orice schimbare de ''fațada'' are nevoie de autorizatie... din pacate se aplica sanctiuni pe ''te rog frumos''...

p. s.

ai probleme cu tastarea?

dariaiac*
    [30.04.13 22:10:10]

@pepsi70ro: Scuze, dar... poate ai dreptate in proportie de 90%. Exemplu: la Rimini acelasi regim all, In august 2 pers. adulte si un copil de 9 ani, 1350 euro la 4 stele camera tripla. Si Rimini e ceva de genul Mamaia la patrat ca si distractie, plaja, etc.

Oricum si pt mine ca pt multi Romania are farmecul ei si v-a ramane locul cu cele mai frumoase amintiri, indiferent cum v-a deveni litoralul nostru.

Distractie placuta maine si asteptam poate niste pareri.

[30.04.13 22:22:40]

@Nasshu: in cazul de fata chiar ca nu a mers pe ,,te rog frumos,, ci respectivul pina la urma a fost si amendat.

ce vroiam sa spun defapt este ca, dorinta de ordine si disciplina este actuala si in romania la (cred) majoritatea cetatenilor, dar (m-i se pare mie?!) doar teoretic, fiindca atunci cand intradevar apare cazul sa se tina chiar ei de lege, dau inapoi ca racul.

[30.04.13 22:34:46]

Michaell, nu mi se pare că mă contrazici.

Pînă la urmă, ce se reclamă covîrşitor cînd e vorba despre turismul în România, e fix lipsa civilizaţiei. Refrenele cele mai auzite de la cei care se miră ce mai căutăm unii dintre noi pe litoralul românesc sînt: manele, te calcă ATV-ul pe plajă, te intoxici la restaurant etc. Astea toate nu se pot repara decît cu reguli, din alea nemţeşti. Numai să nu facem ca cunoştinţa ta: ne convin regulile pînă cînd avem chef să schimbăm tîmplăria la apartament sau să dăm foc la frunze în colţul străzii.

[30.04.13 22:37:16]

@pepsi70ro: azi dimineata la serviciu am citit review-ul tau despre sardinia si acuma statementul tau despre litoral. sincer, te invidiez. nu pentru ca ai fost in sardinia sau pentru faptul ca traiesti in zona litoralului. cu usurinta mi-asi putea permite un sejur in ambele locatii. te invidiez pentru faptul cum le poti (se pare) impaca pe amindoua. impresile de pe acea frumosa insula cu chaosul din zona unde locuiesti. vorbesti in ecoul tau de cazino. te referi la acea ruina lasata in paragina? n-as vrea sa fiu acolo si sa vad cum arata litoralul acuma la inceput de primavara/vara. dar hai, suntem cu o ora mai devreme decit voi dar totusi e tirziu. o lasam pe alta data.

apropos: primarul vostru este inca si azi acel timp care danseza pe scene in haina verde de militar si are bareta rosie in cap? nopate buna!

Nasshu
    [30.04.13 22:59:54]

@Michaell:

azi dimineata la serviciu

si voi trageti chiulul la ''serviciu''?

cu usurinta mi-asi putea permite un sejur in ambele locatii.

in acelasi timp, sau in acelasi an?

arata bine... nu prindeti nici un post TV-RO in germania?

sincer, ce job ai/ti se potriveste? GIGI CONTRA?

primarul vostru este inca si azi acel timp

inclin sa cred ca ai o problema cu ''tastatura''...

abancor, Corina70, dariaiac*, Michaell, mirceav, neimportant, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂCocor Hotel & Spa [Neptun]: