ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2013
ÎNSCRIS: 05.01.13
JUL-2011
single

Leiden, orasul lui Rembrandt

Leiden este o surpriza incredibila. Este un oras superb, cochet, tipic olandez, cu peste 100 000 de locuitori., la 15 minute cu trenul, plecand din Amsterdam. Leiden este orasul unde s-a nascut Rembrandt si unde el a invatat arta picturii, unde Clusius a cultivat acum 400 de ani primul bulb de lalea si unde Parintii Peregrini au debarcat inainte sa plece in America. Orasul are reputatia de a fi cel mai fermecator oras din Olanda, datorita bogatei sale istorii, vizibila in centrul orasului.

Orasul numara 28 km de canale si 88 de poduri, cel mai frumos canal, numindu-se Rapenburg. Cand iesi din Central Station, o gara supramoderna, vezi mii de biciclete in parcare, cu etichete pe ele.

Imi place atunci cand vizitez un oras nou sa-l explorez cu pasul, fara nici un ghid in mana. Orasul avea odinioara 8 porti de intrare, dar azi mai sunt doar doua. :

Poarta MOORSPOORT pe latura vestica, unde odinioara erau spanzurati criminalii si poarta ZIJLPOORT, o poarta monumentala, impodobita cu doi lei.

Imi amintesc ca intamplator am trecut pe acolo.

Apoi m-am amestecat cu localnicii si am mers de-a lungul canalului celebru, admirand cladirile monumentale si vechi, Universitatea si Hortus Botanicus, unde am si intrat pt un scurt popas. Aici vei gasi cea mai veche gradina botanica din Olanda. E ca o oaza de liniste si pace in mijlocul orasului.

Am ajuns apoi in centrul istoric, care are 2800 de cladiri monumentale si 12 muzee renumite. M-am plimbat pe langa Primarie, o cladire situata pe malul raului Noul Rin si apoi am ajuns la DE WAAG, casa cantarului, locul unde veneau negustorii sa cantareasca tot felul de marfuri, incepand cu 1659.

Am vizitat in continuare doua biserici foarte vechi, PIETERSKERK, fondata in 1121 unde Jan Steen si John Robinson, pastorul Parintilor Peregrini sunt inmormantati... De asemenea nu trebuie ratata catedrala gotica din inima orasului, HOOGLANDSE. Biserica are o acustica excelenta si o eleganta deosebita.

Am facut o pauza pentru o cafea intr-un restaurant plutitor si am realizat ca Leiden este un oras tineresc, plin de viata, unde invata peste 10000 de studenti. Chiar si membrii familiei regale au studiat in aceasta Alma Mater. Universitatea din Leiden este cea mai veche din Olanda si are peste 435 de ani. Crearea ei a fost o recompensa oferita de regele Wilhelm de Orania pentru locuitorii orasului, care au luptat impotriva atacatorilor spanioli.

Un alt secret al orasului, despre care am aflat mult mai tarziu este proiectul 'poeme pe perete'. Texte celebre de poezii din autori straini sunt pictate pe diverse case, daca le vezi, in multe limbi de circulatie. Eu n-am gasit decat o casa si textul era in araba cred.

Nu pot sa inchei mini-ghidul meu fara sa mentionez ca inapoi spre gara m-am intalnit si cu d-l Rembrandt, fiul cel vestit al unui morar din Leiden. Am facut impreuna o fotografie si i-am cerut un autograf.

Ca sa concluzionez, Leiden este un oras ce se descopera, un oras al stiintei, al inovatiei, al artei si al tineretii. Va invit sa -l vizitati cu inima deschisa.

Trimis de mireille in 27.04.13 18:43:52
Validat / Publicat: 27.04.13 19:50:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 7582 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Statuia lui Rembrandt la Leiden-am primit un autogaf

[27.04.13 19:31:27]

Mutat la rubrica "Olanda ceva mai altfel" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

[27.04.13 19:35:18]

@webmaster15: Ok va multumesc

[27.04.13 19:50:15]

[27.04.13 19:52:44]

@webmaster: Wow -Multumesc!

amero
[24.05.13 07:22:11]

nu-mi inchipuiam ca un mic orasel ca Leiden poate avea 12 muzee. felicitari si un SB

[24.05.13 12:47:01]

@amero: Multumesc pt sb... da orasul Leiden are si o porecla, i se zice ,,Muzeul-oras'', datorita calitatii si marimii muzeelor sale, care sunt f apropiate ca distanta.

Are un muzeu Lakental de prima mana (ceva picturi si un Rembrandt), un muzeu de stiinte naturale -Boerhave; un muzeu de antichitati, unul de etnologie, si Arhivele Peregrinilor pe care l-am vizitat, un Hortus Botanicus si un muzeu al morilor de vant... si trebuia sa scriu separat o prezentare a lor... dar nu m-am gandit.

[14.03.17 17:13:22]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Musai de văzut în Olanda» (nou-creată, între timp, pe sait)

amero, mireille
Alte impresii din această RUBRICĂMusai de văzut în Olanda: