ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2013
ÎNSCRIS: 17.04.11
DEC-2012

Restaurante in Nessebar

Si pentru ca vin sarbatorile Pascale pentru ortodocsi si multi dintre userii AFA poate vor merge in vizita la vecinii nostri bulgari, pe litoralul Marii Negre, as vrea sa va recomand 2 restaurante din Nessebar unde va veti simti bine si veti fi tratati cu prietenie si meniuri alese la preturi rezonabile.

Petrecerea revelionului 2013 nu era programata pentru Nessebar, dar cum intotdeauna planurile se mai schimba am petrecut zilele de sfarsit de an 2012 in Nessebar - la hotel Marieta Palace despre care voi scrie un rew. separat caci merita cu prisosinta.

Si cum hotelul se afla la cca 1 km. de mers pe jos (str. Ljuben Karaveov, strada perpendiculara pe istmul pe care il strabati ca sa intri in old Nessebar) bineinteles ca am vizitat temeinic, chiar daca mai batusem de cateva ori, e drept in primavara dar si in full season strazile pietruite ale vechiului oras. Si nu ne-a parut rau, caci fiind turisti mai putini ca in toiul verii nu erau atat de multe magazine cu kitch-uri, nici aglomeratia din parcarea de la intrarea in oras, drept pentru care restaurantele erau deschise si ospatarii te invitau sa le treci pragul in mod civilizat, fara ostentatie. Ne-a amuzat faptul ca la una din casele de schimb valutare era un afis mare pe care scria si in romaneste "fara trisare" la schimbul valutar.

N-am sa va plictisesc povestind despre orasul monument UNESCO despre care cu siguranta stiti cu totii foarte mult si s-a scris suficient, caci subiectul este altul.

Restaurantul THE SEA WOLF se afla la intrarea in oras, pe partea dreapta, dupa zona de parcare care nu era aglomerata, doar era decembrie nu??? intre alte restaurante in special cu specific pescaresc si nu numai.

Ne-a placut pentru ca nu ni s-a parut mare si intr-adevar nu are mai mult de 15 mese de cate 4, maxim 6 persoane, iar ospatarul care ne-a invitat sa intram ne-a aratat in fata restaurantului meniul si preturile aferente. Mi-au placut intotdeauna meniurile bulgaresti care au un design placut, prezinta farfuria si continutul in gramaj cu pretul aferent asa incat iti poti calcula din start costurile mesei.

Sigur ca peste tot in lume, pretul cel mai mare il au bauturile, insa cu siguranta poti lua un vin de calitate la pret rezonabil cca. 8 Eur - pana la 12 Eur.

Restaurantul are la intrare un acvariu foarte frumos, mesele sunt foarte curate, impecabile. Barul era frumos decorat, tinand cont ca eram in preajma Revelionului exista un brad cu beculete si alte decoratiuni.

Toaleta se afla in lateralul restaurantului, cu iesire in partea exterioara a acestuia. Nu este mare, usor incomod, insa foarte curat.

Ciorba de peste fierbinte, servita cu ardei iute a fost mai mult decat gustoasa.

S-a mai comandat: dorada, creveti, calamari, sardele fiecare pregatite si ornate foarte bine si frumos, in prezentare de exceptie. Ni s-au adus servete umede, calde, pentru a ne sterge pe maini.

Vinul a fost sec, de buna calitate si servit ca la marile restaurante

S-a mai comandat cafea expresso.

Masa pentru 4 persoane a costat 52 de Eur. si am achitat-o cu cardul.

Am lasat o mica atentie pentru ospatar care a fost deosebit de cooperant si educat. Am fost condusi pana la iesire si invitati sa revenim.

Daca treceti pe acolo nu ezitati sa intrati in restaurant. Nu veti fi dezamagiti.

In apropierea hotelului Marieta Palace unde am fost gazduiti, in seara zilei de 1 Ianuarie, desi am avut masa inclusa in programul hotelului ne-am plimbat prin oras, partea noua a acestuia, cu hotelurile aflate pe malul marii. La intoarcerea de la plimbare ne-a atras atentia Restaurantul Pizzerie PALAZZO

Am intrat initial pentru o bere, insa ambientul ne-a indemnat sa ne uitam putin peste meniu. Surprize... surprize... o mare chiar foarte mare varietate de pizza, paste, peste, dar si fripturi... off... mare problema, eram dupa un revelion (despre care am sa povestesc separat pentru a nu va plictisi acum unde ne-am simtit minunat si a fost mancare si bautura de cea mai buna calitate, si multaaaaa... cantitativ). Dar nu ne-am putut abtine de la o salata de creveti cu sos skondalya, o salata cu somon si grapfruit rosu garnitura, minunata.

Pastele de exceptie dar si pizza quatro formaggi intradevar cu 4 feluri de branza de buna calitate. Dar ce o pizza cu sunca si porumb (pizza taraneasca) si o pizza cu scoici si calamari ne-a stat rau??? Nicidecum si iata ca berea Staropramen a mers de minune, asa incat prima seara de anul nou 2013 a fost un alt festin gastronomic.La capitolul pizza trebuie sa va spun ca sunt 2-3 dimensiuni pentru pizza, asa incat te poti orienta la marimea si cantitatea care iti convine. Am mai comandat un dulce lemon panna cake, o sarlota deosebit de aromata si aspectuoasa.

Pizzeria nu este foarte mare, cca 10 mese cu cate 4-6-8 locuri. Grupul sanitar foarte modern si curat. Ospatarita vorbea o engleza scolita, era frumoasa si simpatica, chiar pusa de glume, intrebandu-ne daca am fost la revelion sau nu??? Am platit/card.

Spre surprinderea mea erau cateva familii chiar si cu copii in restaurant si puse chiar pe distractie. In surdina canta muzica si atmosfera era deosebit de placuta.

Costul mesei a fost de 58 de Eur si sincer nu mi s-a parut mult.

Acestea au fost cele 2 experiente culinare din Nessebar de care am fost incantata si pe care vi le recomand.

Va doresc tuturor un Paste Fericit.

Il rog. pe web. daca poate sa inveseleasca putin acest modest rew. cu Vievska - Doshterjo moya. multumesc

Poate, și a făcut-o deja. (by WM)

Trimis de amero in 26.04.13 11:41:01
Validat / Publicat: 26.04.13 12:54:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P27 imagine din pizzeria Palazzo, decor si curatenie impecabile

[26.04.13 11:47:38]

@amero: ai specificat prețurile în €uro, deși moneda țării vecine este leva; confirmi prețurile respective, sau este de fapt vorba de leva? (e o diferență de la simplu la dublu, ca valoare!).

Mulțumesc,

[26.04.13 12:35:40]

Mutat în rubrica "Restaurante în zona Sunny Beach, Nessebar, Sveti Vlas" (nou-creată pe sait).

ameroAUTOR REVIEW
[26.04.13 13:40:02]

@webmaster: da, in Eur ptr. 4 persoane, fiecare masa, multumesc

[02.05.18 17:56:20]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Nessebar?, NESSEBAR" (nou-creată pe sait)

amero
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Nessebar și împrejurimi: