Pensiunea Dor De Aluniș [Ostrov]

DIN bucuresti
înscris/ă în 07.07.08
APR-2013

O supervacanta la tara

Cautand un loc cat mai apropiat de Bucuresti cu curte mare cu loc de joaca si mancare buna am dat peste aceasta pensiune. Ajungand la fata locului copiii s-au bucurat cel mai mult de o vacanta la tara pe cinste.

Pensiunea este exact cum s-a descris pe aici pe forum, foarte draguta, nu e prea bine izolata fonic, de fapt am nimerit camera de deasupra barului si pe la miezul noptii cand s-a dus sotul meu sa mai tempereze spiritele de pe acolo, au inchis barul si au trimis clientii acasa. Marturisesc ca nu ne asteptasem la asa ceva, un punct in plus pentru ei. Nu va ganditi ca dati peste cei din bar, barul e complet separat de restaurant sau de curtea pensiunii, e in fata la strada langa parcare cu intrare separata, treceam pe acolo doar cand plecam din pensiune.

In rest… paturi confortabile, curatenie si… foarte multa verdeata.

Dar piesa de rezistenta este intr-adevar curtea din spate foarte mare si in mijlocul celorlalte gospodarii. Copiii in culmea fericirii se plimbau de la un gard la altul sa vada animalele din curtile din jur vitei, purcelusi, pui, bibilici, curcani, rate, cai, nu mai zic de caini si pisici… prima grija de dimineata faceau un tur de curte ca la zoo, apoi incepea joaca. Mai venea copilul gazdelor cu alti copii de mai incingeau un fotbal se mai alaturau si din grupul nostru…, dar in general noi adultii leneveam pe paturi pe gazon, sau in leagan/foisor la o bere.

Mancarea era buna, gatea doar pentru noi si se hotara dinainte ce se gatea, supuneam la vot intre noi, daca era unul in minoritate… ghinion… dar probabil ca noi fiind in extrasezon nu avea sens sa faca mai multe feluri de mancare ca nu aveau musterii, oricum noi am plecat multumiti.

As vrea sa mai subliniez un lucru: preturile de la bar foarte mici. 2.5 lei suta de tuica si cativa lei o bere, iar mancarea era de tara, nu de supermarket.

Ceea ce mi-a placut mie cel mai mult erau serile in curtea din spate, doar noi si stelele, a fost prima lectie de astronomie a copiilor si a fost divin.

Ca si servicii… intr-adevar extraordinare gazdele.

Recomand pentru o vacanta de relaxare cu copii mai mici sau mai mari, o vacanta la salina sau pur si simplu o evadare din oras, dar daca doriti liniste deplina nu este locul potrivit pentru ca pensiunea este in mijlocul unui sat unde activitatile zilnice incep destul de devreme.

Impresii încărcate de frumusata in 26.04.2013 11:11:21

Validat / Publicat: 26.04.13 12:15:31

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (frumusata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  12350 PMA (din 15 voturi) nota2

- Dan&Ema
[24.02.15 12:13:04]

Super bonus pentru tine!

Am recitit despre Dor de Alunis curios ce mai scrie pentru ca am fost in weekend sa serbam niste... sarabatoriti si am citit curios ce au mai scris si altii

• O pensiune super! (Jul.2017) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 17.07.17 de flory maxim din PLOIEşTI) - RECOMANDĂ
  • Merita sa veniti (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 16.09.13 de lorryblue din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • O pensiune de bun gust (Sep.2010) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 04.11.11 de leonmaximilian din BREMEN) - RECOMANDĂ
  • O pensiune unde omul sfinteste locul (Aug.2010) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 09.08.10 de dannek din BRăILA) - RECOMANDĂ