ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2013
ÎNSCRIS: 28.08.11
FEB-2013
team-building

Ceske Budejovice - distracția de noapte

În perioada sederii în Cesky Krumlov, (vezi impresii) am făcut vizită în Ceske Budejovice. M-a impresionat orașul. Imensa piață Premysl Ottokar II una dintre cele mai mari din Europa domină centrul orașului.

Centrul istoric al regiunii este astăzi o metropolă modern, pulsează, cu un simț tineresc revigorant, datorită prezența studenților cu număr mare. Oameni din întreaga regiune vin aici pentru a vizita facilitătile de sănătate, magazine și de a bucura de cultură și divertisment.

Atracțiile turistice de aici sunt Catedrala Sfântul Nicolae cu Turnul Negru, Fântâna lui Samson și Primăria. Cu un cuvânt spus sunt multe de văzut, merită făcută pe malul râului Vlatava.

Am făcut o vizită la un sfârsit de săptămână la Ceske Budejovice. Este situată la 160 km de Praga și are o populație in jur de 100000, și viaţa de noapte a oraşului este plină de vitalitate.

Fiind vineri, orice local în care am intrat era aglomerație, așa că am decis să alegem un restaurant, unde să mâncam o cină. Resturantele erau scumpe, am ales un fast-food, unde am gustat sendvisurile mari, gustoase și calde.

În final am reușit să găsim un loc perfect: Singer Pub. Pot să spun că berea lor e ieftină și bună: au cerut 25Kc pentru un Gambrinus și 30Kc pentru un Budweiser, ceea ce nu se poate spune scump, fiind în “concediu”. Am petrecut timpul cu multă distracție, muzică tare, aglomerație.

După ce am lăsat în urmă localul, am continuat drumul către distracția de vineri seară. Țelul nostru a fost să găsim un loc de distracție. Ne-am întâlnit cu localnicii tineri. Cu ei am incercat să stăm de vorbă in limba engleză, ei nu știau limba engleza, eu nu vorbeam limba cehă, dar cu limba universală ne-au dat la întelegerea noastră că ne conduc cu multă plăcere la un loc de distracție cu numele K2, pentru că și ei tot acolo doresc să meargă.

În local ne-am despărțit de ghizii noștri și am început să explorăm cu privirea, ceea ce ne-a plăcut că aglomerația era moderată, muzică si bună dispoziție.

După o noapte de distracție spre dimineață am urcat în autobuz și am mers înapoi în Cesky Krumlov.

Trimis de ildike79 in 23.04.13 17:54:27
Validat / Publicat: 23.04.13 18:50:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 1741 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ildike79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Multe rătuște pe râu

Dragoș_MD
[23.04.13 19:46:18]

Ar fi fost interesant de mers aici pe urmele bravului soldat Švejk... Sincer, eu asta aș fi căutat. Dar nici n-aș fi refuzat o bere, la Praga, în crâșma „Pocalul”...

ildike79AUTOR REVIEW
[23.04.13 19:51:50]

@Dragos: În prim plan am vrut să mergem la Praga, dar este departe de Cesky Krumlov si era zăpadă mare și nu am riscat să rămânem pe drum. Așa am decis să vizităm Ceske Budejovice.

ildike79
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ceske Budejovice: