ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2013
ÎNSCRIS: 28.08.11
FEB-2013
team-building

Cesky Krumlov - o experiență de neuitat

În această impresie vă povestesc despre excursia mea de iarnă, pe care am petrecut în Boemia. În partea aceasta a Boemiei am mai fost acum cinci ani, dar cu mai multe emoții urcam în mașină și am avut parte de o impresionantă priveliște.

Mai întâi drumul nostru a condus la Cesky Krumlov. Am făcut plimbări în acest oraș medieval (străzi înguste, case joase, drumuri curate). M-a impresionat localitatea, unde populația nu este mare la număr, se construiește pe turism, pentru că ne-am piedicat la fiecare treaptă de pensiuni, vile si cazări particulari. A fost mare bucurie să folosesc cunoștințele minime de limba cehă în Potraviny (magazin alimentar).

Din păcate acum nu am avut posibitate de a vizita castelul Krumlov, pentru că in partea aceasta a anului castelul era închis, dar acum cinci ani când am mai fost atunci am văzut castelul.

Am făcut plimbări pe străzile cotite, de altfel incântătoarea provincie se ciubărește la o cotitură a râului Vltava.

Cândva orașul și castelul au fost în mâinile a două dintre cele mai importante dinastii. Mai întâi a fost în proprietatea familiei Eggeberg, după războiul din anii '30 a intrat în posesia familiei Schwarzenberg. Ultima familie a lăsat în urma sa urme semnificative, mai ales in aspect. Din fericire a scăpat de furia istoriei, a păstrat originalitatea și astfel a scăpat de arhitectura socialistă.

Fiind luna martie au fost destul de mulți turiști, orașul nu părea deloc pustiu. După ce am ublat pe ici-colo am căutat un (Hospoda) pub, ca să luăm partea din gustarea “culturii consumabile” (berea). Eu spun acest lucru că în Cehia gustarea berii este inratabilă, pentru că cehii nu sunt mândrii de multe lucruri, dar, pe bună dreptate, cehii au cele mai bune beri din lume. Anul trecut cei mai mari băutori de bere au fost cehii. După multe căutări cu greu am găsit un pub, în fiecare dată am găsim ceva reproș, sau pur și simplu au fost închise, ceea ce m-a surprins fiind ziua de vineri, dar am uitat repede după ce am băut o sticlă de Gambrinus.

În Cesky Krumlov am petrecut două săptămâni mulțumită firmei la care lucrez, am fost trimisă la schimb de experiență. Aceste două săptămâni a fost mai mult distracție, decât o delegație.

Am mai fost in Cesky Krumlov acum cinci ani si atașez poze făcute și din perioada respectivă.

Trimis de ildike79 in 23.04.13 17:27:00
Validat / Publicat: 23.04.13 18:41:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 2542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ildike79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Panorama orașului din castelul Krumlov - acum cinci ani si vreme frumoasă

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cesky Krumlov: