ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM

Hai cu noi în Deltă :)

Așa cum am promis, ne adunăm iarăși. De data asta la sfârșit de iunie, pe un hotel plutitor cu care vom face un tur al Deltei, în perioada 27 - 30 iunie. Plecăm din TULCEA, joia și ne întoarcem tot acolo, duminica.

Ajutat de Ovidiu (pepsi70ro) și TORA INGRID, m-am documentat şi am ales hotelul plutitor Delta Explorer, unde am obţinut un preţ bun, spun eu = 199 euro / persoană.

Pentru 3 nopţi cazare şi masă în regim ALL INCLUSIVE (vezi mai jos detalii) pe parcursul a 4 zile, pentru multitudinea de activităţi incluse şi, în plus, pentru plăcerea de a descoperi / redescoperi / explora o "bucată de rai" atât de aparte - e un preț care merită. Eu unul, vă spun sincer, număr zilele până atunci... :)

Redau mai jos conținutul ofertei primite:

TRASEUL: · Tulcea * Canalul Sulina * Crişan (Braţ Sulina) * Dunărea Veche * Sulina * Canal Bogdaproste * Lacul Bogdaproste * Lacul Zmeiova * Lac Trei Iezere * Dunărea Veche – Mila 23–sat * Canal Şontea * Canal Olguţa* Şontea Veche * Lac Meşter * Lac Fortuna * Lac Băclăneşti * Lac Nebunu * Lac Alb * Canal 36 * Tulcea

PROGRAMUL: Ziua 1-a

(Opţional)
Ora 10.00: Vizitarea Acavariului din Tulcea - Impresii şi poze aici

Ora 12.00 îmbarcare la Tulcea – prezentarea sejurului şi servirea la bordul navei a unui pahar de ţuică dobrogeană

* deplasare pe Canalul Sulina până în dreptul localităţii Crişan (în timpul deplasării de cca 4 ore, se pot admira peisaje din inima Deltei Dunării)

Ora 13.30 servirea dejunului în marş: § ciorbă de peşte tradiţională (10 specii de peşte) § crap pe varza § clatite cu dulceata si ciocolata

Ora 17.00 acostare pe Dunărea Veche (în dreptul localităţii Crişan) – plimbări de agrement cu bărci cu motoare pe lacurile din zonă, partide de pescuit sportiv pentru pasionati

Ora 20.00 cină * program de seară: § aperitiv: chifteluţe de ştiucă marinate + icre de ştiucă + rulouri cu ciupercute si ficatei § sturion la gratar cu sos special § plăcintă dobrogeană cu stafide § apă plată + apă minerală

* după servirea cinei, la propunerea dumneavoastră se încep pregătirile pentru petrecerea programului de seară, când puteţi decide dacă savuraţi un moment liniştitor în mijlocul naturii sau se desfăşoară program artistic – discotecă / karaoke – pe terasa hotelului plutitor.

Ziua a 2-a

Ora 07.00 mic dejun: § continental: cafea, ceai (negru sau din fructe Lipton) + cafea + gem / dulceaţă / miere § ouă omletă şi ochiuri; § mezeluri: kaiser, ceafă afumată, salam Sibiu, salam vară; § brânzeturi şi lactate: unt, telemea mixtă, caşcaval § legume: roşii, ardei § pâine: normală § apă plată + apă minerală

Ora 09.00 deplasare cu bărci cu motor pe lacurile Bogdaproste, Trei Iezere, Căzănel unde vom vizita coloniile de pelicani şi cormorani, iar la alegere puteţi imortaliza imagini specifice Deltei sau păsările din zonă

Ora 13.00 întoarcere la hotelul plutitor

Ora 13.30 deplasare pe canale până în dreptul lacului Babina unde vom acosta cu hotelul plutitor

Ora 14.00 dejun: § ciorbă de perişoare § plachie de crap cu mămăliguţă § prăjituri baclavale § apă plată + apă minerală

eventual & opțional: plajă la Sulina (după-amiază)

Ora 16.00 plimbări cu bărcile cu motor pe lacurile Babina, Matiţa, Merhei unde vom vizita coloniile cu pui ale pelicanilor, partide de pescuit la ştiucă şi biban pe lacurile din zonă, pentru pasionati

Ora 20.00 cină * program de seară, discotecă şi foc de tabara

§ aperitiv: salată scrumbie marinată / afumată + icre de ştiucă + măsline § somn la grătar cu cartofi la cuptor § plăcintă cu mere şi nucă § apă plată + apă minerală

Ziua a 3-a

Ora 08.30 continental: cafea, ceai (negru sau din fructe Lipton) + cafea + gem/ dulceaţă/ miere § brânzeturi si lactate: unt, telemea mixtă, caşcaval § legume: roşii, castraveţi § pâine: normală § apă plată + apă minerală

Ora 11.00 deplasare cu hotelul plutitor pe canalele Sontea, Olguţa, lac Fortuna şi acostare în gura lacului Băclăneştii Mari

Ora 14.00 dejun: § borş de peşte § zacuscă de somn cu mămăliguţă § prăjitură zahăr ars § apă plată + apă minerală

Ora 15.30 plimbări de agrement în zonă pe lacurile Fortuna, Băclăneştii Mari şi zonele adiacente unde vom vizita coloniile de pelicani şi cormorani*, plimbare cu banana pentru amatorii de senzaţii tari, pescuit la şiucă şi biban pentru pasionaţi şi concurs de pescuit cu premii şi diplome.

Ora 20.00 cină * program de seară (dans / discotecă): § aperitiv: ştiucă umplută cu sos portughez + chifteluţe de ştiucă § barbeque § tort cu frişcă şi fructe (ornat cu ciocolată rasă) § apă plată + apă minerală

Ziua a 4-a

Ora 06.00 deplasare cu hotelul plutitor pe lacuri şi canale * lacul Nebunu, Meşter, Alb, canal Sireasa

Ora 08.00 mic dejun: § continental: cafea, ceai (negru sau din fructe Lipton) + cafea + gem / dulceaţă / miere § ouă fierte şi omletă; § mezeluri: kaiser, ceafă afumată, salam Sibiu, salam vară; § brânzeturi si lactate: unt, telemea mixtă, caşcaval § legume: roşii, ardei § pâine: normală § apă plată + apă minerală

Ora 11.00 acostare în Portul Tulcea unde ne vom lua rămas bun şi vom face schimb de impresii.

Meniul este orientativ şi se poate discuta de comun acord, sucurile (cola, fanta), apa minerală şi plată, cafeaua, ceaiurile sunt la discreţie şi sunt incluse în preţul sus menţionat, de asemenea aveţi din partea casei şi bere la butoi la discreţie

REGIMUL COPIILOR: un hotel plutitor nu dispune de foarte mult spațiu de cazare, evident camerele sunt economice ca spațiu; e destul de greu de cazat 2 adulți + copil într-o asemenea cabină; funcție de vârsta copilului, va trebui cel mai probabil să ocupe un pat separat, în cabină suplimentară. Din acest motiv, nu e o excursie foarte potrivită de mers cu copii -- deși eu o să vin cu ei, pentru că nu am încotro :)

Copiii până la 7 ani au gratuitate. Copiii peste 7 ani plătesc preț integral.

AVANS: 100 euro, plătibil până cel târziu în 15 mai. Aș aprecia dacă l-ați plăti însă mai devreme -- hotelul fiind foarte solicitat și pentru că nu vroiam să pierd ocazia, am virat (cu ajutorul unui prieten) un avans de 1.000 de euro, bani care trebuie restituiți cât mai devreme posibil.

DIFERENȚA DE PLATĂ se poate plăti oricând, cel mai târziu chiar cu o oră înainte de îmbarcare :)

Banii vor fi adunați de Ovidiu (pepsi70ro). Plata avansului se va face prin bancă, într-un cont pe care Ovidiu îl va comunica în scurt timp.

IMPORTANT: Vaporul are în total doar 9 cabine. În cazul în care vom avea mai multe solicitări, vom încerca să mai închiriem un altul - facem un mini-convoi, dacă putem :). Dacă nu se va putea (sau dacă solicitările vor fi mai mari), prioritate la înscriere vor avea membrii cu statut superior + cei care vor plăti avansul cel mai rapid.

DESCRIEREA HOTELULUI PLUTITOR ALES ("Delta Explorer") : - vă invit să citiți review-urile scrise pe AmFostAcolo - vezi impresii, vezi impresii. Sunt mai mult decât elocvente, mai ales cel al TOREI INGRID (care a încărcat și 45 de poze din acea experiență).

ALTE INFO UTILE: cei care vin cu mașina - se asigură parcare contra cost = 16 lei / zi.

Dacă ești interesat, te poți înscrie aici

Trimis de Admin in 27.04.13 15:13:26
Validat / Publicat: 27.04.13 16:12:42

VIZUALIZĂRI: 14423 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 13

se afișează ecourile [1 - 30] din total 372
adri-nico [27.04.13 16:36:37] »

bravooooo!

sint prima pe lista!!!

ollyolyy [27.04.13 17:08:32] »

@admin: Draga Cornel spune-mi te rog cum este cu Permisul de Pescuit si cu Permisul de intrare in zona ,,Rezervatia Biosferei Deltei Dunarii ,,? Acestea se platesc separat, ori intra si ele-n pretul negociat de tine?? Cu stima,

MCM [27.04.13 17:36:02] »

in sfarsit, de cand asteptam, bravo Cornel!!!

M-am inscris, dar voi verifica luni daca imi pot lua concediu pe 27 si 28 iunie (80% ca pot). Unde este parcarea in Tulcea?

Admin [27.04.13 19:54:16] »

@ollyolyy: permisele sunt incluse

"All Inclusiv" am scris, doar, mai sus, nu?

@MCM: parcarea = pe faleza Dunării, în parcarea hotelului Delta Tulcea (în spatele hoteluui, din câte am înțeles), la 150 de metri de locul de îmbarcare

ollyolyy [27.04.13 19:59:32] »

@Admin: ok... mersi

no_oxigen [27.04.13 20:01:36] »

eu din pacate tocmai ma intorc din grecia pe atunci dar... va recomand sa mergeti. Am fost intr-un teambylding cu firma in delta, pe un hotel plutitor si pot sa spun ca a fost fantastic. Noi am fost doua hoteluri trase de un vapor, meniu aproape numai de peste, niste apusuri pe delta de mama mama, totul la superlativ. Ca si experienta va garantez ca merita cele 8 mil... macar odata in viata.

Ca recomnadare pentru viitor, in delta este cel mai indicat de mers la sfarsitul lui aprilie - mai, atunci trage cel mai bine pestele infometat dupa iarna lunga, si nici tantari nu sunt prea multi... asta ca sa nu mai zic de vegetatie care este verde crud. Cum iunie vine dupa mai... sunt convins ca va fi perfect si atunci.

Distractie placuta si deabia astept sa va intoarceti si sa ne povestiti

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
crima [27.04.13 20:53:25] »

aveţi din partea casei şi bere la butoi la discreţie

Cine merge cu vaporu'

Și berii nu-i duce doru'?

Pentru asta am decis,

Pur și simplu, m-am înscris!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
sirbuvio [27.04.13 21:27:11] »

@MCM - la gara sau la casa sindicatelor.

@no oxigen - in aprilie e prohibitie, asa ca watch-up cind, unde si cum dai cu rima

webmaster [27.04.13 21:59:44] »

@no_oxigen:

Nasshu [27.04.13 22:02:23] »

@sirbuvio:

in aprilie e prohibitie,

păi excursia e în iunie... deci poate să facă ce vrea cu râma...

elena_iasi [27.04.13 22:31:18] »

Of, of, of tare mi-as fi dorit sa mergem cu voi, mai ales ca eram cu ochii de mult pe o astfel de excursie dar din pacate in perioada aceea vom fi in Grecia, deja am rezervat si am platit avans.

Nu se poate mai devreme, undeva pana pe 22iunie? ca ne-ati face o mare bucurie.

Admin [27.04.13 23:49:07] »

@elena_iasi: în caz că se vor aduna și alte cereri, putem organiza O ALTĂ miniîntâlnire și pentru 20-23 iunie (sau 13-16).

Trebuie să fim însă minim 9 familii / cupluri, pentru a închiria întreg hotelul (vaporul)

sirbuvio [28.04.13 00:13:05] »

@nasshu - era o tira off-topic, da' e bine de stiut. Daca n-ai noroc poti sa dai peste vreun zelos de la PF...

no_oxigen [27.04.13 20:01:36]

no_oxigen [28.04.13 01:17:16] »

Deci, in aprilie nu te poti juca cu rama cum vrei? ... . Nu sunt pescar si nu stiu dar da, este foarte probabil. Oricum atunci explodeaza natura (si in mai), iar pestii incep sa caute hrana. In lunile iulie si august, deja apa este prea calda si nu mai au asa pofta de mancare . Dupa excursia asta ce am fost eu, s-au strans cativa pescari din firma si fiindca le-a placut asa de mult, si-au organizat ei o iesire identica dar numai pentru pescuit. Daca nu ma insel au fost in luna mai. Sau intors speriati, cu 2 lansete rupte si absolut toti cu guta rupta de cateva ori, au dat peste cativa monstrii acolo ce doar la televizor vazusera. Au prins mai mult decat satisfacator, acum depinde si de noroc.

Iar despre un review, din pacate acum cativa ani nu ma gandeam ca s-ar putea sa foloseasca cuiva si nu mergeam in excursii cu ochii deschisi pentru astfel de lucruri.

Una peste alta sper sa mai ajung si eu in viata asta intr-o astfel de excursie, ca tare frumos a mai fost.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
spezam [28.04.13 01:28:43] »

Off, ce-mi faceti voi mie!! Ati inceput prin octombrie, parca, cand eram cu burta la gura, apoi v-ati intalnit din nou in februarie, cand urma sa "livrez", ceea ce am si facut, pe data de 8.

Si acum, voi vreti sa mergeti in Delta si aveti asa un program frumooos.

Da' eu nu pot sa vin, ca ar insemna sa fiu mai nebuna decat ma cred sa ma aventurez cu un bebe de 4 luni pe acolo... Off, off!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Admin [28.04.13 08:12:41] »

Ovidiu ne-a trimis conturile în care vom aduna avansul (stabilit la 100 de euro/persoana - contravaloarea în lei, de fapt + 5 lei/pers - comisioane şi diferente de curs). Acesta este:

RO19INGB0000999900917413 sau RO23INGB0000999900910745 (ron)

deschis la ING Constanta pe numele Pavel Ovidiu Oprea

Pe lângă numele şi prenumele celui care depune banii, este necesar şi nickul de pe site, pentru o identificare uşoară.

elena_iasi [28.04.13 09:31:31] »

Scuze de off-topic dar... pentru alti posibili doritori de Delta in weekendul 13-16 iunie noi suntem dispusi sa mergem, asa ca aveti un punct de pornire.

Si am merge fara copil, mai ales ca pe 22 iunie plecam spre Grecia si e un drum destul de lung.

Admin [28.04.13 09:54:35] »

@elena_iasi: Nu e offtopic, nu ai de ce să te scuzi.

Dacă vor mai apărea alți doritori (rapid! programările se fac cu destul de mult timp înainte), de ce să nu organizăm și un "prolog" în 13-16 iunie?

În altă ordine de idei: așa cum am promis, am afișat un mini-tabel cu Întâllnirile și miniÎntâlnirile AFA, în prima pagină a saitului (pe coloana din stânga), pentru informare și o apelare / consultare mai ușoară a lor.

cristacaroi [28.04.13 10:11:14] »

Buna!

Noi trebuie sa fim in 27 iunie la ora 10 in Tulcea iar banii virati in contul pe care l-ai afisat? Daca mai doresc alte informatii cum le obtin?

Admin [28.04.13 10:15:39] »

@cristacaroi: nu-i musai chiar la ora 10 - doar dacă vrei să vii cu noi să vizităm și acvariul (din Tulcea), înainte de îmbarcare.

Ora *obligatorie* este 12.00.

Alte informații le poți obține scriind întrebările chiar aici, vei primi răspunsurile tot aici, precum cel de față -- e posibil să fie utile și altora.

Dacă, cumva, sunt informații (întrebări) personale, pe care preferi să nu le scrii aici - sună-mă (nr de telefon e inclus în mesajul de înștiințare primit)

Admin [28.04.13 10:18:07] »

@cristacaroi: scuze, am văzut abia acum întrebarea ref la bani.

Doar avansul (100 euro) trebuie virat în contul indicat, până cel târziu în 15.mai.

Diferența se poate plăti oricând, prin orice modalitate (fie în cont, fie îi aduci numerar, înainte de îmbarcare)

cristacaroi [28.04.13 10:29:41] »

@Admin: In acel cont se pot depune si euro sau numai lei

Admin [28.04.13 10:32:07] »

@cristacaroi: doar LEI pot se depune în acel cont (pentru avans, de exemplu: contravaloarea a 100 de euro, la curs BNR din ziua plății)

Admin [28.04.13 10:40:17] »

@pepsi70ro: Ovidiu, verifică te rog la banca ta regimul comisioanelor pe care le practică.

Data trecută, adunâna banii pentru Odorhei, am strâns cu aproape 300 200 lei mai puțin decât au depus oamenii, din cauza comisioanelor de depunere / retragere (bani pe care a trebuit să-i pun din buzunarul meu)

Dacă e cazul, să-i anunțăm pe cei înscriși să depună cu x lei (1, 3, 5, - nu știu) mai mult.

adri-nico [28.04.13 11:46:31] »

@Admin:

cred ca e cazul sa facem un convoi. vad ca s-au inscris mai multi doritori de frumos.

abia astept!

@ sirbuvio, imi poti spune daca e posibil sa intilnesc vreun sarpe? n-as vrea sa aibe lumea o moarta pe vapor... te intreb pe tine pentru ca stiu ca esti de-al locului si stii cind e interzis la pescuit...cind ies lighioanele sa se hraneasca...etc..

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
MCM [28.04.13 12:05:04] »

@admin: anticipez oleaca intrebarea aripei adolescentine a familiei - este WiFi? Cei care au copii adolescenti stiu ca acesta este un must si ca din punctul lor de vedere "nu ai net, nu existi! "

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [28.04.13 12:24:27] »

@MCM: nu știu cum o fi cu WiFi-ul... dar mă gândesc să scriu totuși aici despre ceva relativ apropiat de asta, și nu neapărat fără legătură (în special pentru cei ce se vor gândi să folosească netul prin stick de mobil): mare atenție la ROAMING!!! semnalul e slab pe rețelele noastre și foarte adesea se comută pe cele de la ucraineni. Și, cum ăștia nu-s în UE, au tarife... de nu vreți să aveți de-a face cu ele! Așadar, atenție!!!

PS: unde-ți sunt diacriticele?!?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
MCM [28.04.13 13:42:59] »

@Dragos: acasa

cristacaroi [28.04.13 14:00:12] »

in cazul in care banii sunt virati in cont si ulterior sunt anuntata ca nu mai sunt locuri disponibile avansul cum il voi recupera?

webmaster26 [28.04.13 14:05:31] »

@cristacaroi: momentan nici Admin, nici Ovidiu nu sunt prezenti pe site. Nu e nevoie sa postezi acelasi lucru (intrebarea) de doua ori.

Un pic de rabdare si vei primi raspunsul la intrebare.

28 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, amero, anca_l*, Aurici, blackhoke60, callmevaly, Cornel, crima, cristacaroi, cstmihai, daniel_72, elena_iasi, Emil58, expertu, grecudoina, iulianic, Jani_63, Jurilovcaa, kmy, MCM, Michi, monaserban, nykdeea69, Paty, pepsi70ro, sirbuvio, TORA INGRID, Yolanda
Alte articole din această RUBRICĂ2013 - Delta Dunării, 27-30 iunie, hotel plutitor 4*: