ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2013
APR-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Vacanta de vis

Am stat 7 nopti in superbul oras San Remo in Hotel des Anglais, in cadrul programului senior voyage - circuit pe Coasta de Azur - locatie excelenta pentru deplasari rapide la Nisa, Menton, Monaco, Antibes, Cannes si alte atractii pe coasta ligurica

Locatia hotelului este excelenta - la 10 minute pe jos de Cazinou si de centrul orasului

- unele camere au vedere la mare

- liniste si personal serviabil la receptia hotelului.

dar masa de seara dureaza 2 ore: servirea nu e in stil bufet - singurul lucru enervant - camerele standard au mobila f veche, dar sunt functionale

Trimis de mireille in 22.04.13 19:49:59
    Validat / Publicat: 22.04.13 20:51:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: italia -circuit

VIZUALIZĂRI: 11344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 teatrul Ariston din SAn Remo-este destul de ascuns-l-am gasit plimbandu-ma relaxata pe strazile fermecatoare ale orasului -nu este f impunator, asa cum imi imaginam
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 51.00 EUR pe cameră

[22.04.13 20:15:25]

@mireille: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detalilere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat cu roşu sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului. După publicare, completările se pot aduce prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează...", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

[04.05.13 00:54:59]

Vacanta ,,condimentata'' cu suspans la San Remo

Cu greu am incercat sa gasesc un titlu pentru povestea mea neobisnuita, ce am trait-o la San Remo la inceput de aprilie, cand m-a muscat iar insecta calatoriei si dorul de duca.

Am ajuns noaptea la ora 23 pe Corso Imperatrice, ce titlu pompos de bulevard, la Hotel des Anglais, de patru stelute mandre pe dinafara., in prima mea excursie cu seniorii. Cocotat mandru si provocator, sus pe un deal foarte inalt statea in jilt maria sa hotelul. personajul meu de poveste horror.

(Cand moderatorul acestui site mi-a urat bun-venit in randul userilor si mi-a sugerat ca ar trebui sa fiu mai bogata cu descrierea acestuia, am ezitat mult sa o fac.)

Am inceput sa urc vreo 150 de m in sus pe cornisa, cu valiza de mana grea, bagajul mare fiind aruncat intr-un microbuz, ce o lua pe o straduta mai ocolita.

Era o bezna totala, orb cu orb isi scoate ochii, stiti zicala populara, numai de exprimare eleganta nu-mi arde acum cand scriu aceste randuri. Nu era tipenie de om, doar sefa de trib de la agentie.

O padurice de mistere si tenebre in noapte te trimetea cu gandul la capcaunul din poveste. Oare va aparea felinarul lui Aladin? Eram 40 de furnicute senioare, obosite si dornice sa ajunga in camere. Gloriosul hotel era bine ascuns de vegetatia luxurianta si palmierii inalti de la poalele lui. Simtul meu de geaman imi spunea ca nu voi face seara nici o plimbare pe splendida faleza, ce era chiar jos in strada. In fine, fericita ca nu mi-am rupt piciorul si nu am avut nevoie de ajutor, ajungem sus pe esplanada larga, in fata grandiosului fost palat, de un alb imaculat, amintind de Belle Epoque

Intru in fine in camera si incepe epopeea mea pe Coasta Ligurica si pe Coasta de Azur.

Am facut aceasta introducere ca sa intelegeti contextul in care se va desfasura punctul culminant al povestii.

Era o zi de sambata si venisem de la Imperia, unde calatorisem individual cu prietena mea. Am intrat in camera si am deschis cu greu oblonul vechi de la fereastra, admirand in departare un colt din Marea Ligurica. Eram enervata de concertul balamalelor pe care le facea sifonierul, din camera noastra, putin cam decadenta si am vrut sa ma relaxez putin inainte de cina. O masina de tuns iarba a inceput sa urle in gradina interioara ce se dechidea ochilor, sub ferestra. Doua blocuri private asezate in trepte completau privelistea. Pe niste trepte inguste si lungi cred ca erau mai mult de 100, urca agale cate un italian, in drum spre casa, cred, pe scurtatura. Greu la deal, nenicule si cu doua sacose in mana.

Deodata auzim zgomot de sirene jos in vale si adio odihna. Amica mea fuma in draci spre exasperarea mea si deodata incepe sa strige:

,,Vino repede sa vezi doua picioare pe trepte sub copac''

,,Cineva s-o fi impiedicat pe scari", zic eu si vin la geam sa vad ce s-a intamplat. Dupa 5 minute apar gafaind doi tipi de la ambulanta italiana. Trec 10 minute si mai vin inca doi cu tuburi de oxigen.

,,Cred ca cineva a facut infarct'', zice amica mea. Trec inca 20 de minute si apar carabinierii italieni

,,Trage perdeaua sa nu ne vada politia, precis e ceva putred si n-am chef sa ne ia de martori ''

Intuitia mea era corecta ca nu degeaba mi-a placut mie La Piovra si l-am indragit asa de mult pe comisar Catanio.

Dupa 5 minute mai vin doi politisti si doi fotografi. Tipii de la ambulanta coboara cu trei pungute albe cu probe, cred si atunci am realizat ca persoana necunoscuta decedase.

Amica mea a mai luat o tigara si eu am observat locatarii din bloc ce au iesit in balcoane imbracati in pijamale. O doamna iese din gradina si deschide cu o cheita poarta din gradina, ignorand tragedia.

In fine apare un carabinier cu un buletin de identitate in mana plin de sange si anunta tare la telefon, chiar sub geamul nostru: una ragazza morte.

Personajele din film coboara treptele si dupa 30 de minute vine alta echipa care transporta cadavrul fetei, infasurat intr-un sac albastru

Trist spectacol ce avea sa-mi tulbure sejurul pe care nu-l voi uita.

Cei de la receptie nu au fost deloc incantati ca am aflat ca cineva murise pe trepte, probabil erau drogati, au spus ei... Prietena mea a vrut sa schimbam camera, fiindca avea cosmaruri, dar a fost imposibil, hotelul era full.

Acum veti intelege de ce i-a fost frica sa viziteze Vintimiglia Alta.

Habar nu am daca aceasta lugubra poveste va fi publicata pe site, dar e o felie din viata reala si ne avertizeaza sa fim vigilenti atunci cand calatorim intr-o tara straina. Voi posta doar o poza cu gradina si treptele pustii.

Nota red: textul a fost trimis ca articol distinct, fiind însă mutat ulterior aici, ca ecou al articolului iniţial, datorită relevanţei reduse din punct de vedere turistic al evenimentului descris.

mprofeanu
    [06.05.13 21:11:59]

Buna informatia despre cazare. Fiind in oras se pot face excursii si pe cont propriu dar si prin firma cu care venim.

Pe curand!

[02.09.14 00:31:13]

@mireille,

Am rezervat şi eu pentru Revelion această excursie cu seniorii. Nu ştiu de ce am făcut-o atât de devreme, dar am făcut-o (fără să mă documentez aproape deloc înainte) şi abia acum, după ce am citit mai multe impresii pe site-uri străine, realizez că poate nu a fost o alegere prea bună din punctul de vedere al condiţiilor de cazare. Te rog, spune-mi cât de dificil se ajunge de la hotel în centru şi invers. Este mult de urcat? Porţiunea care trebuie urcată este dificilă?

De asemenea, te rog spune-mi dacă este curat în camere şi cât de confortabile sunt camerele (există vreun miros urât de la canalizare sau din orice alt motiv, paturile sunt OK?). Am văzut că hotelul are camere standard şi camere economy. Ştii cumva dacă prin acest program se cazează în camere economy sau în camere standard (sau nu se ţine cont?). Întreb asta pentru că am aflat că nu toate camerele au aer condiţionat, şi există persoane care s-au plâns de frigul din camere. Ştii cumva dacă încălzirea camerelor funcţionează şi dacă toate camerele în care au fost cazaţi turiştii români aveau aer condiţionat? Frigul din camere este problema care mă îngrijorerază cel mai mult, pentru că am avut complicaţii mari cu plămânii atât eu, cât şi soţul meu, şi dacă există acest risc (este vorba, totuşi, de lunile decembrie-ianuarie) sunt dispusă chiar să pierd avansul şi să renunţ.

Îmi cer scuze pentru avalanşa de întrebări, dar sunt destul de îngrijorată de ceea ce aş putea găsi acolo (repet, mă refer strict la condiţiile de cazare, nu la excursia în sine, pentru că sunt convinsă că opţionalele sunt la superlativ).

Mulţumesc foarte mult

[02.09.14 08:29:44]

@alex1968: Buna dimineata, iti raspund cu placere... regret acum ca am descris f sumar hotelul, a fost primul meu articol, de inscriere pe Afa, nu am acordat atentie prea mare cazarii.

Hotelul are o locatie excelenta, un mare noroc pentru pachetul cu seniori, deci e in oras, la 15 minute de mers pe jos agale

fata de centru...

Din strada unde te lasa autocarul, care e paralela cu marea, se urca usor o coasta de deal... alege partea dreapta, e o straduta asfaltata, treci printr-o mica padurice cu palmieri, gafai doar 10 minute... nu e greu, e un peisaj minunat.

Camerele cred ca sunt standard, toti am primit acelasi tip de comfort... nu sunt 4 stele, cum se lauda ei, decat pe exteriorul hotelului ce arata ca un palat, interiorul camerelor e de 3 stele... sunt modeste, cu sifoniere vechi, scartie, au parca calorifere in camera, nu a fost frig in aprilie, doar dimineata era rece. Cred ca iarna e frig, baia din camera mea era ca la un hotel de 2 stele. Noroc ca nu veneam decat seara la domiciliu.

Nu mi-a placut deloc sistemul de servire al mesei, dureaza extrem de mult, restaurantul e destul de mic... optionalele sunt f scumpe, pe cont propriu le scoti ieftin.

Daca ar fi sa mai merg cu seniorii pe Coasta de Azur, de fapt pe coasta ligurica, avand in vedere pretul, da, nu m-ar deranja sa stau inca odata in acest hotel.

[02.09.14 09:23:54]

@mireille,

Mulţumesc foarte mult pentru răspuns. Dat fiind că, în cazul meu, excursia este de revelion, preţul este un pic mai mare decât cel plătit de tine, pentru că se adaugă nişte suplimente, aşa că se ajunge la 1330 euro camera (deci, 665 euro/persoană). Dar, evident, oriunde aş pleca în acea perioadă ar fi mai scump decât de obicei.

Cea mai mare temere este legată de posibilul frig din cameră, pentru că se plângeau câţiva turişti pe TripAdvisor că nu exista calorifer şi că era foarte frig. Şi chiar dacă este Coasta de Azur, în perioada aceea - decembrie-ianuarie - sunt temperaturi destul de joase (anul trecut am fost de Revelion pe Costa del Sol, unde e chiar un pic mai cald decât pe Coasta de Azur, însă camerele erau încălzite, nu s-ar fi putut locui în ele fără căldură).

Te mai rog, spune-mi dacă am înţeles bine: autocarul nu ajunge până la hotel, iar porţiunea rămasă se urcă? Aşa se întâmplă şi în prima zi, când avem bagaje? Urcăm dealul acela cu bagajele? Iar în ceea ce priveşte mâncarea, în afara timpului îndelungat de aşteptare, cum era masa, era comestibilă? Cum sunt preţurile la mâncare în San Remo şi în celelalte zone vizitate, la restaurante sau fast-food-uri? (Întreb pentru că soţul meu este îngrozitor de mofturos)

Mulţumesc foarte mult

[02.09.14 13:11:21]

@alex1968: am ajuns acasa, draga mea daca citesti primul meu ecou f amplu de la rewiew, vei vedea ca am pomenit de bagaje... repet autocarul te lasa in strada... bagajele mari urca sus pe deal cu o furgoneta, noi am ajuns noaptea, am carat bagajele de mana, pe o poteca cu trepte inegale printr-o padurice luxurinta cu palmieri... ghida ne-a dus pe o scurtatura pe dreapta hotelului... nu se auzeau decat rasetele ns... eram atenta numai la picioare, poteca nu era luminata... imi amintesc perfect ca o doamna si-a luxat piciorul ziua, la sfarsitul sejurului...

-urcusul cu bagajul de mana nu e o placere, in mod categoric.

-despre temperatura in camera iarna nu pot sa-ti raspund, in aprilie nu functiona nici un calorifer, dar a fost ok

-mancarea a fost buna, in stil bufet, se punea un platou mare pe masa, si noi ne autoserveam... am fost asezati 8 la masa, pentru ultimul nu prea mai ajungea mancarea, la fel si cu vinul servit in doua sticle, rosu sau alb.

-in San Remo nu am servit pranzul niciodata, am fost cu piciorul mai mult in Franta, dar am intrat in Mac Donald, e in centru, la 5 minute de autogara... cina se servea la ora 6 si se termina la 8. pm.

-daca stimatul sot este mofturos, cred ca pui mai multi euroi in portofel. Iti doresc o vacanta fara peripetii...

[02.09.14 13:16:24]

@mireille,

Multumesc mult pentru raspunsuri. Daca, in timp, voi mai avea vreo intrebare, te rog de pe acum sa nu te superi.

Inca odata, multumesc mult si iti doresc o toamna minunata.

alex1968, mireille, mprofeanu
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel & Des Anglais: