ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
APR-2013

Locatie perfecta

Acum cateva zile am ajuns la Oradea. Am facut rezervare la hotelul Atlantic, amplasat ideal, pe strada Iosif Vulcan, numarul 9, practic la 50 de metri de zona pietonala din centru pentru ca mi-am dorit foarte mult ca seara, dupa ce rezolvam ce ne-am propus, sa ne plimbam putin si sa vedem orasul.

Pe saitul hotelului sunt harti si indicatii exacte pentru localizare, indiferent de directia din care veniti, astfel ca noi am nimerit foarte usor.

Cladirea este veche, ca de altfel toate din zona, dar foarte frumoasa. Parcarea se face numai in fata hotelului, gratuit, dar cu rezervare prealabila, pentru ca locurile sunt limitate.

Lobby-ul hotelului are un aer elegant, interbelic. Am fost intampinati de o receptionera foarte draguta care ne-a facut formele de cazare intr-un minut.

Pentru ca am rezervat o camera dubla cu pat matrimonial ne-a spus ca suntem cazati in camera verde, cu numarul 3, la primul etaj. Fiind o cladire veche, din pacate nu este lift, dar un etaj nu reprezinta o problema. Am urcat pe o scara eleganta, in spirala. La etaj am vazut un dispozitiv pentru lustruit pantofi, in ton cu aerul retro al hotelului. In momentul in care am intrat in camera WOW!!!

Camera era imensa. Prima data am intrat intr-un mini-living cu doua fotolii, masuta, cuier, un dulap in care se afla seiful si un bar. Un bar cu chiuveta, tava cu pahare, diverse snackuri, frigiderul cu toate bauturile care se gasesc de obicei intr-un minibar, un bol de bomboane din partea casei, etc. In continuare se afla camera cu: dulap, pat mare (180/200cm), birou, televizor LCD, aer conditionat. Pe pat halate, papuci, si bomboane de bun-venit. Mobilierul tot era nou si in diferite zone ale camerei erau veioze de diverse dimensiuni care asigurau o lumina foarte placuta. Internetul a functionat bine.

Baia era spatioasa, foarte curata, cu cabina de dus, feon, oglinda pentru machiat. Am gasit toate consumabilele de unica folosinta necesare.

Cu toate ca este un hotel de 4* au fost cateva mici minusuri:

-tamplarie veche (chiar daca erau geamuri duble) - inteleg ca nu trebuie stricata fatada cladirii dar sunt ferestre termopan care se pot face in ton cu aerul retro al hotelului;

-incalzirea se face doar de catre aparatul de aer conditionat (cum nu am putut dormi cu acesta din cauza zgomotului, am cam inghetat de frig spre dimineata) - deci in perioada rece reprezinta o problema;

-camera totusi prea mare totusi pentru gustul meu;

-hotelul nu are restaurant, micul dejun se serveste direct in lobby, neexistand o sala separat (in schimb sunt destule posibilitati de servit masa foarte aproape de hotel).

Micul dejun a fost inclus in pretul cazarii si a fost ok. Nu a fost bufet ci am primit cate un cartonas si am putut comanda ce-am dorit din urmatoarele: omleta simpla, omleta cu cascaval, omleta cu sunca si cascaval, cascaval, branza, salam, sunca, oua ochiuri, oua fierte, crenvusti, gem, unt, miere, telemea, muschi file, salam crud-uscat, rosii, ardei, castraveti, masline, salata legume (sunca, branza, masline, rosii), gogosi, strudel, pateu, paine prajita sau neprajita, cereale, iaurt simplu, iaurt de fructe, fructe: portocale, grapefruit, mere, bauturi: suc natural, apa minerala, apa plata, cafea filtru, ceai, lapte, suc de portocale, ciocolata calda.

Una peste alta recomand hotelul pentru ca este amplasat in plin centru, pe o straduta destul de linistita, pentru curatenia desavarsita, personalul este foarte serviabil si micul dejun este proaspat si suficient. De asemenea, pretul a fost foarte bun pentru un hotel de 4*.

Il pot incadra la experiente de cazare reusite.

Trimis de mirmicu in 20.04.13 15:05:52
Validat / Publicat: 20.04.13 16:07:55

VIZUALIZĂRI: 1273 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Camera cu pat matrimonal Hotel Atlantic
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

• SOCIALs

• pagină generată în 0.052963972091675 sec