Tonomat AFA

MEMBRU: CHIBIȚ
APR-2013

AFA Music & Lyrics Box

TAKE A BREAK!

Dacă vrei să iei o pauză şi să asculţi/ urmăreşti câteva videoclipuri propuse de către echipa de moderatori, atunci aici este acel loc!

Tot aici aveţi posibilitatea dacă vreţi să faceţi o dedicaţie sau să împărtăşiţi cu noi clipurile muzicale care v-au plăcut în mod deosebit, este de ajuns să scrieţi un simplu ecou!

[edit by Admin, 6.10.2014]: Extins denumirea (şi «obiectul») la "music & LYRICS Box"

Impresii încărcate de webmaster in 20.04.2013 10:00:17

Validat / Publicat: 20.04.13 14:54:41

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (webmaster); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE? [doar simbolic; articolul NU are PMA std]

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 0 PMA (std) nota1  &  2033 PMA (din 33 voturi) nota2
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[20.04.13 19:10:35]

Helen Folasade Adu (16,05,1959) cunoscută Sade este o căntăreaţă de origine nigeriană care a studiat muzica şi s-a afirmat in Anglia. În 2002 i-a fost acordat de către Prinţul Charles, la Buckingham Palace ordinul OBE (Most Excellent Order of the British Empire) pentru contribuţia deosebită în muzică. In topul primelor 100 căntâreţe din lume, top realizat de VH1, Sade ocupă locul 30!

[20.04.13 19:31:45]

Foarte îndrăzneţ acest clip, trebuie să recunosc că este şi foarte senzual, sper să placă celor ce au norocul să fie încă îndrăgostiţi, pentru că lor le este dedicat! (aceasta este versiunea în care nu trebuie să aveţi cont pentru a-l viziona)

[20.04.13 19:54:44]

Trebuie să recunosc după ce am văzut-o prima data pe fătuca asta am visat-o 3 zile la rănd :)) ! Nu este poate cea mai bună melodie a ei, însă imaginile compensează acest lucru!

[20.04.13 20:10:02]

Cine mai crede că Dacia este cel mai bun export romănesc, să se uite cu atenţie la acest videoclip!!!

[20.04.13 20:25:28]

˝Makes me wonder˝ a fost primul Hit al formaţiei Californiene Maroon 5, în anul 2005 se instala pe primul loc în U. S. Billboard Hot 100, de atunci cei şase bărbaţi care alcătuiesc această formaţie scot în permanenţă hituri ce ajung în locurile fruntaşe ale topurilor din lumea întreaga!

[20.04.13 20:35:24]

Domnilor am aflat răspunsul la întrebarea: Ce vor femeile?

Ni-l dă foarte clar Robbie Williams! Priviţi!

[20.04.13 21:25:47]

Talentul la pătrat are un nume... Liza Minnelli!

Sincer eu nu mă satur să privesc acest clip... atăt de burlesc dar şi atăt de actual!

[20.04.13 21:45:11]

Vă mai amintiţi de cei trei băieţi norvegieni ce alcătuiau formaţia A-HA, Morten Harket (vocal), Magne Furuholmen (clape) şi Pål Waaktaar (chitară), în 1985 rupeau topurile cu albumul de debut ˝Hunting Hi and Low˝. Au văndut peste 60 milioane de albume si 15 milioane discuri single, intrănd astfel intr-un exclusivist top 50 mondial!

[20.04.13 22:22:45]

Atenţie... trecem la lucruri serioase! Super producţie, super melodie, Jay Lo ne răsfaţă cu un adevărat regal audio- vizual!

[21.04.13 07:47:25]

Tanita Tikaram s-a născut în Munster Germania la 12. august. 1969, tatăl fiind de origine indiano-fijiană iar mama malayesiană. ulterior familia acesteia se va muta in Anglia. In 1988 lansează pe piaţă primul album

Ancient Heart
şi melodia Twist in my Sobriety devine hit international, de atunci au mai urmat încă 8 albume însă nici unul nu a mai avut acelaşi impact la public!

[21.04.13 08:03:07]

Peter Gene Hernandez (8. Octombrieb. 1985) cunoscut sub numele de Bruno Mars nu este doar un talentat interpret ci şi un compozitor de succes (printre altele este coautorul melodiei Billionaire interpretată de Travie McCoy).

S-a născut în Hawai şi în copilărie a fost impresionat de muzica lui Elvis Presley, Michael Jackson şi stilul raggae. Melodia sa Just the Way You Are a pătruns in majoritatea Top 10 internaţionale.

Iată-l cu o nouă melodie care mie îmi place foarte mult:

[21.04.13 08:10:54]

Mai ţineţi minte ce ˝rupeam pingelele˝ pe această melodie?

Gata am plecat... în cazul în care nu ştiţi azi e ultima zi din festivalul lalelelor din Piteşti... :))... să aveţi o zi faină!

[21.04.13 21:27:01]

Ştie cineva cine este acest Dony?

[21.04.13 21:53:35]

Astăzi seară sunt un pic melancolic, :)) aşa că vă propun să ascultăm 5 piese din categoria ˝Gold Music˝ iata-le:

Să aveţi o seară căt mai frumoasă!

[21.04.13 22:24:10]

@webmaster13: Cristi, mi-ai adus aminte, cu "Stand by Me"-ul de mai sus, de un autor tare drag mie - Ben E. King, a căui intrepretare (din anii 60, parcă) nu poate fi egalată, în opinia mea, de nimeni.

Nu mai pun clipul audio al acelei melodii (cine dorește, îl poate asculta aici); redau în schimb unul cam de aceeași vârstă - la fel de nemuritoare :)

BEN E KING - Spanish Harlem

[21.04.13 22:41:53]

@Admin, nu am mai ascultat această melodie de ani de zile... şi acum cănd o ascult, am convingerea că muzica face viaţa mai frumoasă!!! :))

[22.04.13 08:48:07]

Buongiorno amici! :))

- krondia
[22.04.13 21:04:01]

Foarte faină ideea cu această "cutiuţă muzicală", nici nu ştiu ce melodie să ascult mai întâi, toate îmi plac.

Mulţumim, Webmaster13, ţine-o tot aşa :)

[22.04.13 22:11:12]

Artistul Zilei 22,04,2013

SHANIA TWAIN

S-a născut la 28. august. 1965, este o căntăreaţâ country pop de origine canadiană. Primul său album ˝The Woman in Me˝ din 1995 i-a adus şi celebritatea, următorul album realizat în 1997 ˝Come On Over˝ a devenit cel mai bine văndut album al unei căntăreţe (peste 40 milioane de copii) şi cel mai bine văndut album de muzică country din toate timpurile

Al patrulea album ¨Up! ¨ a fost realizat în noiembrie 2002 şi s-a vândut în peste 20 milioane de exemplare.

In iunie 2011 artista a primit o stea pe celebrul Hollywood Walk of Fame!

[23.04.13 07:45:01]

Bonjour mes amis!

[23.04.13 20:52:38]

Buna seara şi La Mulţi Ani tuturor cu numele de Gheorghe, George, Georgiana, Georgeta, Gigi, Gina etc, să fiţi sănătoşi şi să călătoriţi mult mai mult în acest an!

Pentru voi am ales azi un buchet de melodii care sper să vă placă!

[23.04.13 21:18:24]

[23.04.13 21:19:56]

[23.04.13 21:21:32]

[23.04.13 21:23:20]

[23.04.13 21:25:31]

[24.04.13 14:04:02]

Peter Gabriel a devenit cunoscut cu formaţia Genesis, însă a avut o carieră de succes şi ca interpret solo, melodia sa Sledgehammer de pe primul album ˝So˝ din 1986 deţine şi acum titlul de cea mai des difuzată melodie pe postul TV MTV.

[24.04.13 22:08:25]

@webmaster: felicitari! Sunt incantata! Trebuie sa ne cunoastem si altfel, ne leaga pasiunea pentru calatorii si de ce n-ar fi si cea pentru muzica?

Mi-ar place sa ascultati Maria Raducanu, cineva spunea: "am vazut-o acu 6 ani pentru prima oara la sfarsitul unui mini concert cu Sir Vali blues Racila, moshul a cantat pana a venit dansa. Apoi a cantat ea la voce si chitara si ma jur, mi s-a ridicat parul pe mana! am ramas marcat pe viata, cum poate cineva sa aibe asa note curate si vibrato perfect si ATATA expresivitate in voce inca mi-e mister. "

Eu am descoperit-o recent si din pacate daca vreau s-o ascult live, trebuie sa merg la Paris.

https: //www.youtube.com/watch?v=3F0s35o2vpA

[24.04.13 22:57:12]

@balasa violeta:

[25.04.13 10:50:02]

@balasa violeta am ascultat cu multă plăcere căteva melodii ale Mariei Răducanu, recunosc pănă acum nu am auzit de ea, accidental însă am dat de asta: ... sper să vă placă!

[26.04.13 00:10:24]

[26.04.13 00:26:23]

este clar că votca şi baletul sunt punctele forte ale ruşilor... :)), sper să vă placă videoclipul postat acum în ceas de seară... atăt cel de sus cât şi următorul care, este adevărat nu are legătură cu Rusia, este însă expresia vocaţiei artistice a unui alt popor...cel italian!

[26.04.13 00:26:51]

[26.04.13 08:15:32]

Despre formaţia Genesis am mai pomenit, iată un alt membru al acestei formaţii care a avut o carieră solo de succes, este vorba de Phil Collins[

[26.04.13 08:16:06]

[26.04.13 08:23:13]

Phil Collins (31,01,1951) face parte din trioul de aur al pop rockului internaţional alături de Paul McCartney si Michael Jackson, aceştia sunt singurii care au reuşit să văndă peste 100 de milioane de albume atât ca interpreţi solo cât şi ca membrii ai unei formaţii.

[26.04.13 08:24:16]

[26.04.13 08:29:03]

@webmaster13: asemeni lor, va strig "multumesc"! O dimineata minunata si un sfarsit de saptamana cu multe bucurii!

[26.04.13 08:29:42]

Phil Collins a reuşit de-a lungul carierei sale să pătrundă în Billboard Hot 100 Chart cu peste 40 hituri, mai mult decăt oricare artist. Intr-un clasament al celor mai mari artişti ai tuturor timpurilor, Phil se află pe un onorant loc 22.

[26.04.13 08:30:50]

[26.04.13 08:33:58]

@webmaster13: in orasul meu, nu se intampla nimic... n-am mai fost la un spectacol... sunteti privilegiati cei din orasele mari!

[26.04.13 08:38:16]

@webmaster13: ce amintiri am din calatoriile mele! L-am vazut in Sankt Petersburg si in amfiteatrul vechi din Aspendos... Ce frumoasa este viata!

[26.04.13 08:40:38]

@balasa violeta... atunci pentru tine şi cei ce locuiesc asemeni ţie în oraşe mai mici... unde nu se întâmplă nimic vom încerca să dăm aici pe AFA, un mini spectacol... fii cu ochi pe noi zilele acestea :)) !

[26.04.13 10:33:05]

Vince Clarke (clape) şi solistul şi compozitorul Andy Bell, sunt cei ce au alcătuit formaţia Erasure. Intre anii 1986 - 1997 au înregistrat cele mai mari succese fiind populari mai ales în Europa şi America de Sud. Iata cele trei hituri care au pătruns şi în topurile americane!

[26.04.13 10:33:36]

[26.04.13 10:34:52]

[26.04.13 10:39:01]

Ca fapt divers, solistul Andy Bell nu a avut inhibiţii privind declararea publică a preferinţelor sale sexuale. el devenind un adevărat ˝Icon˝ al comunităţii gay internaţionale!

[26.04.13 10:39:21]

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[26.04.13 11:02:20]

@webmaster13: parcă Boy George (Culture Club) a avut (inhibiții)... sau sir Elton John...

[26.04.13 11:03:04]

James Morrison Catchpole (13 August 1984) a avut o copilărie nefericită marcată de lipsuri materiale şi dese imbolnăviri.

Deseori luat peste picior pentru inclinaţia lui mai mult pentru muzică decăt pentru alte activităţi cum ar fi de exemplu sportul şi fotbalul în special, James nu a renunţat la visul de a avea o carieră muzicală... şi bine a făcut!

[26.04.13 11:03:33]

[26.04.13 11:13:47]

Încă nu am aflat cine a lansat această melodie, vă propun să o ascultăm interpretată de către Mick Hucknall solistul de la Simply Red!

[26.04.13 11:14:09]

[26.04.13 11:22:28]

Sî dacă tot am ajuns la Simply Red vă mai propun să ascultaţi încă un hit de succes al acestora!

[26.04.13 11:23:16]

[27.04.13 10:06:21]

Brandon Richard Flowers (21 Iunie, 1981) este un muzician american, fost membru al formaţiei The Killers, melodia postataă mai jos face parte din albumul lui solo ˝Flamingo¨

[27.04.13 10:06:56]

[27.04.13 10:21:15]

Originar din orăşelul Bearden Oklahoma John Fullbright (23 Aprilie 1988) a făcut parte iniţial din formaţia Turnpike Troubadours, apoi a avut o scurtă colaborare cu Mike McClure Band. Din anul 2009 a inceput o carieră solo, primul său album s-a intitulat ˝ Live at the Blue Door˝ în 2012 a înregistrat primul său album de studio, ˝From the Ground Up˝, care a fost nominalizat la premiile Grammy la categoria Cel Mai Bun Album American!

[27.04.13 10:21:41]

[27.04.13 10:33:39]

Whitehorse este o formaţie canadiană stilul muzical este folk-rock, cei doi membrii care o alcătuiesc sunt Luke Doucet şi Melissa McClelland.

Cu toate că din anul 2006 cei doi sunt căsătoriţi până acum fiecare au căntat separat, formaţia Whitehorse a fost înfinţată doar în 2011. o decizie înţeleaptă aş spune eu...

i

[27.04.13 10:34:12]

[27.04.13 20:58:43]

Buna seara! Melodiile următoare sunt pentru toţi cei care-şi sărbătoresc măine ziua onomastică!

La Mulţi Ani!

[27.04.13 20:59:07]

[27.04.13 21:04:07]

[27.04.13 21:05:34]

[27.04.13 21:07:02]

[27.04.13 21:08:37]

[27.04.13 21:15:02]

Aţi obosit?

Atunci să o luam mai pianissimo! :))

[27.04.13 21:15:32]

[27.04.13 21:17:29]

[27.04.13 21:19:51]

Dar nu pentru prea mult timp!

[27.04.13 21:20:26]

[27.04.13 21:24:01]

[27.04.13 21:25:11]

O seară bună vă doresc şi o Duminică A Floriilor frumoasă alături de cei dragi!

[27.04.13 21:25:38]

[28.04.13 14:56:05]

Azi m-am gandit să fie ziua dedicată dansului, şi cu ce să incepem decăt cu tango!

[28.04.13 14:56:26]

[28.04.13 14:57:52]

[28.04.13 14:59:05]

[28.04.13 15:25:17]

... şi apoi puţin country...

[28.04.13 15:25:59]

[29.04.13 12:21:38]

Leona Louise Lewis (3 Aprilie 1985) este o cântăreaţă britanică care s-a afirmat la a treia serie X Factor din UK pe care a şi câştigat-o. Albumul ei de debut ˝Spirit˝ a fost realizat în 2007 iar melodia single ˝ Bleeding Love˝ a urcat pe primul loc in 30 de topuri din lume fiind cel mai bine văndut single în 2008.

[29.04.13 12:22:22]

[29.04.13 12:33:42]

Frumoasă şi talentată, cu sigurantă vom mai auzii de Demetria Devonne "Demi" Lovato cea care devenea cunoscută prin serialul Barney and friends, intre timp a scos patru albume(ultimul va apare in mai anul acesta), cu melodia Here we ga again, a pătruns şi in US Billboard 200!

[29.04.13 12:35:10]

[01.05.13 08:54:35]

Bună dimineaţa, iată propunerile mele pentru azi!

[01.05.13 08:55:27]

[01.05.13 08:57:53]

[01.05.13 08:59:45]

[01.05.13 09:01:30]

O zi frumoasă să aveţi! :))

[01.05.13 09:02:01]

[01.05.13 17:54:02]

Dacă încă nu aţi văzut ¨Desperado˝ vi-l recomand cu căldură, Antonio Banderas şi Salma Hayek arată grozav unul lăngă celălalt, Banderas este un mariachi fermecător căruia îi este greu să-i reziste chiar şi Salma!

[01.05.13 17:54:33]

[01.05.13 17:55:22]

... şi răspunsul brunetei focoase a venit promt!

[01.05.13 17:55:59]

[01.05.13 18:28:56]

O altă ˝poveste de dragoste˝ de data aceasta căt se poate de realâ, a fost cea dintre Cher şi Sonny, melodia lor ¨I got you baby! ¨ a fost un super hit, ascultat şi azi cu plăcere de milioane de oameni, eu vreau însă să vă readuc în atenţie o altă melodie ¨Baby don*t go! ˝ din 1965!

[01.05.13 18:29:27]

[01.05.13 18:39:59]

10 ani mai tărziu oamenii trăiau un alt vis de dragoste, cel dintre Al Bano şi Romina Power!

[01.05.13 18:40:35]

[01.05.13 18:46:32]

Inchei azi cu un alt cuplu celebru, Jennifer & Marc Anthony şi nu pot să nu trag o concuzie, dragostea este frumoasă şi chiar dacă dispare rămăn amintirile clipelor de magie!

Să fiţi iubiţi!

[01.05.13 18:47:12]

[03.05.13 09:38:28]

Bob Dylan, David Bowie and Mick Jagger, sunt doar căţiva dintre artiştii cunoscuţi cu care au căntat fraţii Richard şi Fred Fairbrass înainte de a înfiinţa formaţia Right Said Fred. Cele doua melodii

I'm Too Sexy şi Deeply Dippy
au fost un real succes şi cei doi fraţi au văndut peste 20 de milioane de CD-uri în lumea întreagă, haideţi să le urmărim!

[03.05.13 09:39:10]

[03.05.13 09:40:05]

[03.05.13 09:50:50]

Suzanne Nadine Vega (11.06.1959) este o căntăreaţă americană cunoscută pentru melodiile sale se inspiraţie din folkul eclectic.

Doua dintre căntecele sale au spart topurile internaţionale în 1987, ambele fiind de pe cel de-al doilea album al cântăreţei intitulat Solitude Standing, este vorba de "Luka" şi "Tom's Diner", iată-le!

[03.05.13 09:51:36]

[03.05.13 09:52:02]

[03.05.13 09:59:59]

Iată o altă formaţie englezească Fine Young Cannibals alcătuită în 1984 în Birmingham de către , basistul David Steele, chitaristul Andy Cox (ambii foşti componenţi ai formaţieiThe Beat), şi solistul vocal Roland Gift.

Albunul lor din 1989 ˝The Raw and the Cooked˝, a ajuns în vârful topurilor americane şi englezeşti în special ddatorită celor doua hituri

"She Drives Me Crazy" şi "Good Thing".

[03.05.13 10:00:29]

[03.05.13 10:01:07]

[04.05.13 08:36:13]

Cunoscuţi mai ales pentru ciudatele instrumente pe care le folosesc (deseori folosesc chiar scoici) şi pentru influenţele din muzica electronică pe care le implementează asupra unui gen de folk experimental, cei de la Tunng sunt o pată aparte de culoare în peisajul muzical britanic. Vă invit să ascultăm căteva melodii din repertoriul acestei formaţii!

[04.05.13 08:36:58]

[04.05.13 08:38:11]

[04.05.13 08:38:59]

[04.05.13 08:58:49]

Acest canadian Michael Steven Bublé promovează un pop cam prea comercial pentru gustul meu însă melodia următoare recunosc este interesantă, mereu mi-a plăcut muzica gen James Bond :)) !

[04.05.13 08:59:20]

[04.05.13 12:22:13]

Căntă bine acesţi americani de origine din Denver Colorado, nu-i aşa?

[04.05.13 12:22:53]

[04.05.13 12:27:36]

Face furori în topurile americane această melodie a talentatei căntăreţe Kelly Clarkson!

[04.05.13 12:28:03]

[04.05.13 12:32:32]

Despre Bruno mars am mai vorbit, vă propun să ascultaţi şi aceastp melodie care luptă să ajungă in top 100 US Billboard

[04.05.13 12:32:59]

[04.05.13 20:58:02]

Florida Georgia Line s-a afirmat în ultimii ani în avangarda formaţiilor de muzică country, cei doi artişti ce alcătuiesc această formaţie sunt Brian Kelley (născut în Ormond Beach, Florida) şi Tyler Hubbard (din Monroe, Georgia), muzica lor cu accente de country rock are mare priză la publicul de peste ocean!

[04.05.13 20:58:48]

[04.05.13 21:10:17]

Hip Hop nu este stilul meu de muzică preferat, însă uneori mai trag căte o privire să văd ce se mai întămplă pe piaţa americană, iată cea mai bine clasată melodie hip hop a momentului, este vorba de ˝Love me˝ interpretată de către Dwayne Michael Carter Junior. (27 Septembri, 1982) alias Lil Wayne

[04.05.13 21:10:54]

[04.05.13 21:25:39]

Darius Rucker (13, Mai, 1966) după despărţirea de formaţia rock Hootie & the Blowfish, a scos un album solo care nu s-a bucurat de succesul scontat, după căţiva ani artistul îşi îndreaptă atenţia asupra genului country şi reuşeste să fie al II-lea cântăreţ country afro american care ajunge cu o melodie pe primul loc în Hot Top Country Songs.

Melodia ˝Wagon Wheel˝ de pe ultimul album este în plină ascensiune in Top 100 US Billboard, fiind în prezent pe locul 16

[04.05.13 21:26:18]

[04.05.13 22:06:18]

Ceva mai... vechi... nici unul din cei doi nu mai e prezent, ambii sunt de domeniul trecutului... se poate spune... doar ca au fost odata! youtube

[by webmaster]: excelent remember, îl puteți (re)viziona mai jos

[05.05.13 09:17:02]

Hristos a înviat!

Vă doresc tuturor Paşte Fericit şi o duminică minunată, alături de cei dragi!

Dacă totuşi v-aţi făcut timp să intraţi şi pe AFA, v-am pregătit un ¨calup˝ muzical :)), sper să vă placă!

[05.05.13 09:18:13]

[05.05.13 09:22:51]

[05.05.13 09:25:30]

[05.05.13 09:28:07]

asta este una dintre preferatele mele :)) !!

[05.05.13 09:33:29]

[05.05.13 09:35:04]

[05.05.13 09:39:50]

[05.05.13 09:45:31]

[05.05.13 09:51:12]

[05.05.13 21:52:52]

Voi trage puţin cu ochiul în Top 100 UK Billboard Singles Chart să vedem ce găsim interesant!

[05.05.13 21:54:20]

Iată o primă piesă interesantă:

[05.05.13 21:56:49]

Interesantă idea cu radio în stomac!!! :))

[05.05.13 22:01:12]

In sfârşit şi o melodie tipic britanică... în plus şi nostimă!!!

[05.05.13 22:07:03]

[05.05.13 22:09:16]

[05.05.13 22:11:15]

[05.05.13 22:14:06]

nu am mai auzit de această formaţie... dar le zice bine!

[05.05.13 22:18:34]

iată şi o melodie... din şcoala lui Michael Jackson :))

[05.05.13 22:25:17]

[07.05.13 21:53:27]

uff greu cu sărbătorile astea!!! :)) pun-te masă, scoală-te masă!!!... glumesc şi sper că aţi avut un Paşte linistit şi îndestulat alături de cei dragi!

ce ziceţi ascultăm nişte muzică?

[07.05.13 21:58:50]

Nu este chiar nimeni dornic să asculte puţină muzică?

[07.05.13 22:00:26]

Ei bine am să fac eu ceva dedicaţii pentru căţiva useri care văd că sunt prezenţi pe site la această oră!

[07.05.13 22:02:56]

Pentru @Tora Ingrid cu mesajul: Tare aş vrea să mai citesc ceva marca: Tora :))

[07.05.13 22:06:08]

Pentru @Balasa Violeta, cu mesajul: Stiu sigur că vă bucuraţi de primăvara! :))

[07.05.13 22:09:09]

pentru @Floria!

[07.05.13 22:11:29]

Pentru @Nasshu... cu simpatie!

[07.05.13 22:20:40]

[07.05.13 22:30:51]

Pentru@Dragoş

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[07.05.13 22:40:29]

@webmaster13: mersi, mersi... :)

[07.05.13 22:44:36]

Pentru @pepsi70ro!

- mauricius
[07.05.13 22:45:09]

Am si eu o dedicatie pentru tine si grupul de fani ex-Yugo: Oliver Dragojevic - moj lipi andjele, o gasesti pe youtube

[07.05.13 22:50:32]

@mauricius: mulţumim, superbă

[07.05.13 23:04:03]

şi dacă tot suntem la ex Yugoslavia!!!

- mauricius
[08.05.13 11:38:38]

@webmaster13: ehe, ce vremuri...

[09.05.13 23:10:02]

Bună seara, vă propun să facem azi un minicircuit pe malurile Mediteranei... punct de plecare Croaţia-Dalmaţia!!!

[09.05.13 23:10:49]

[09.05.13 23:11:45]

[09.05.13 23:12:38]

[09.05.13 23:13:34]

Ne oprim puţin în Turcia!!!

[09.05.13 23:14:13]

[09.05.13 23:14:54]

[09.05.13 23:15:50]

[09.05.13 23:18:59]

şi ne oprim în Grecia, să vedem în primul rând ce ne pregătesc pentru Eurovision!

[09.05.13 23:19:31]

[09.05.13 23:21:11]

yeahhh... sună a orice numai a grecia nu!!! Oricum le doresc baftă dar parcă tot muzica clasică grecească sună mai bine!

[09.05.13 23:22:12]

[09.05.13 23:23:28]

[09.05.13 23:31:13]

ei bine la o aruncătură de băţ de Grecia, se află Italia!!!

[09.05.13 23:32:16]

[09.05.13 23:34:24]

[09.05.13 23:41:41]

[10.05.13 21:44:42]

Bună seara!

ce ziceţi de ceva muzică?

[10.05.13 21:45:35]

[10.05.13 21:47:04]

[10.05.13 21:48:59]

[10.05.13 21:50:32]

[13.05.13 08:19:36]

Bună dimineaţâ şi un început se săptămănă perfect!... asta şi pe ritm de fado! :))

[13.05.13 08:20:08]

[17.05.13 09:40:50]

[17.05.13 09:42:37]

[17.05.13 09:48:24]

[17.05.13 09:51:59]

Iată ce se mai căntâ la est de noi :)))!!!

[17.05.13 09:55:22]

[17.05.13 09:58:10]

Hmmm melodia aşa şi aşa... regia clipului... o altă poveste!!!

[17.05.13 10:01:34]

Wow!!!

[17.05.13 10:04:29]

Ei ce ziceţi? Viagra englezească sau rusească? :))

[25.05.13 10:06:48]

Pe alocuri destul de zgomotoşi, cei doi elveţieni Dieter Meier şi Boris Blank care alcătuiesc formaţia Yello, au căteva piese foarte frumoase, vă propun să le ascultăm!

[25.05.13 10:07:22]

[25.05.13 10:08:38]

[25.05.13 10:09:34]

[25.05.13 10:11:16]

[25.05.13 10:15:10]

[25.05.13 10:17:46]

[27.05.13 08:43:39]

O melodie des auzită la radio zilele acestea, este cea a Elenei şi a băieţilor de la Glance, nu ştiu dacă aţi văzut şi videoclipul... dacă nu, puteţi să o faceţi acum... vă asigur că merită!

[27.05.13 08:44:25]

[27.05.13 08:49:41]

Superbă melodia celor de la Deepcentral, meritau un video mai elaborat, ... păcat!

[27.05.13 08:50:17]

[27.05.13 08:55:06]

Andreea Bănică... alias Barbie Doll... neeeah puţin cam exagerat mai ales că la o anumită vărstă parcă nu-ţi mai sţă bine să faci pe păpuşica!! Linia melodică însă este foarte frumoasă!

[27.05.13 08:55:59]

[27.05.13 09:01:13]

Recunosc pănă acum nu am văzut acest clip... mai bine nu-l vedeam... sunt pernele moi, dar şi kichul este în floare şi pe alocuri frizează penibilul în acest videoclip!

[27.05.13 09:01:52]

[27.05.13 09:08:30]

Eiiii, aşa da!!! Ia priviţi-o pe Antonia în acest clip!

[27.05.13 09:09:06]

[10.06.13 08:10:50]

Hmmm a fost cam linişte pe aici în ultimul timp!!! ce ziceţi de ceva muzică a anilor 60?

California Dreamin' by The Mamas & the Papas on Grooveshark

[10.06.13 08:16:29]

[10.06.13 08:17:44]

[10.06.13 08:25:22]

[10.06.13 08:27:04]

[11.06.13 08:56:13]

Plain White T's - Should've Gone to Bed (Official Video)

Vezi mai multe video din muzica

[11.06.13 09:02:01]

Nicole Cherry - Memories ( official video )

Vezi mai multe video din muzica

[11.06.13 09:05:37]

Ivan and Alyosha - The Fold

- mirmicu
[11.06.13 09:56:39]

Va recomand o piesa foarte draga mie, pe care am descoperit-o in coloana sonora a unui film: "Zaz - Eblouie par la nuit", videoclipul se gaseste aici youtube.

Sper sa va placa!

[12.06.13 11:19:11]

[12.06.13 11:46:53]

[12.06.13 11:56:09]

[14.06.13 17:48:10]

Buna ziua! Sunteţi bine? ce ziceţi ne plimbăm puţin prin Europa Muzicală, dacă aveţi chef iată propunerea mea... să începem cu Spania şi muzica latină!

[14.06.13 17:48:48]

[14.06.13 17:49:47]

[14.06.13 17:51:06]

[14.06.13 17:52:40]

din Spania, dăm o fugă într-un alt colţ al Europei, anume Irlanda!

[14.06.13 17:54:47]

[14.06.13 17:55:54]

[14.06.13 18:04:17]

[14.06.13 18:08:49]

urmează însorita şi temperamentala Italie...

[14.06.13 18:09:48]

[14.06.13 18:11:30]

[14.06.13 18:16:11]

[14.06.13 18:17:28]

În Rusia înainte de muzică a fost graţia şi dansul...

[14.06.13 18:18:25]

[14.06.13 18:20:14]

[14.06.13 18:23:14]

Mari hoţomani acesti cântăreţi israeliţi, ia ascultaţi cum il plagiază pe Dan Spătaru...

[14.06.13 18:24:13]

[14.06.13 18:26:50]

[14.06.13 18:35:35]

iată şi ultimul popas Grecia!!!

[14.06.13 18:36:02]

[14.06.13 18:37:04]

[14.06.13 18:39:40]

[21.06.13 10:47:06]

Mari artişti băieţii de la Queen, extraordinară voce a avut Freddy Mercury!

[21.06.13 10:47:56]

[21.06.13 10:56:09]

[21.06.13 10:57:50]

[21.06.13 10:59:04]

[23.06.13 14:33:51]

Are căteva melodii interesante acest cântăreţ francez. vă propun să ascultaţi trei dintre acestea:

[23.06.13 14:34:22]

[23.06.13 14:36:31]

Cu această melodie a cunoscut succesul internaţional în 1977

[23.06.13 14:37:41]

[06.07.13 21:23:30]

iată şi noul clip marca Smiley& Marius Moga. Acesta ţine pagina principală Youtube de căteva zile.

Interesantă este încercarea regizorului de a ne plasa pe tărâm american cu ˝unelte mioritice˝, staţia de benzină abandonată, drumul prăfuit cu stănci, maşina şi femeia fatală... Cool adică Criminal :))

[06.07.13 21:51:18]

mereu mi-a plăcut Pavel şi accentul său pur moldovenesc, nu se desminte nici cu ultima sa melodie...

[06.07.13 22:00:20]

A parcurs un drum lung Delia până so atingă maturitatea artistică de care dă dovadă azi, ce nu-mi place la acest videoclip este că seamănă prea mult cu cele ale Madonei!

[11.07.13 10:35:25]

Bună ziua şi... o zii bună!!!

[14.07.13 22:19:16]

Melodia zilei 19,07,2013

[20.07.13 09:55:28]

Melodia zilei 20,07,2013

[21.07.13 05:56:53]

Melodia zilei 21,07,2013... din cutiuţa cu bijuterii muzicale :))

[23.07.13 19:15:29]

melodia zilei 23,07,2013

[23.07.13 19:42:38]

Bună seara! Vă propun să ascultăm/reascultăm căteva frumoase melodii romăneşti!

Audiţie plăcută!

[23.07.13 19:43:33]

[23.07.13 19:44:12]

[23.07.13 19:45:03]

[23.07.13 19:45:49]

[23.07.13 19:46:25]

[23.07.13 19:47:04]

[23.07.13 19:52:06]

vă mai aduceţi aminte de această formaţie, prima din noul val în muzica romănească, bineînţeles din Timişoara!!!

[27.07.13 20:32:17]

Melodia zilei 27,07,2013 ---- :))

[28.07.13 10:02:25]

Melodia zilei 04,08,2013

[05.08.13 08:58:44]

Melodia zilei 05,08,2013

[08.08.13 21:54:08]

si pentru ca este vară, căldură mare... vă propun să mergem la...

[11.08.13 09:51:37]

Melodia zilei 11,08,2013

[30.08.13 23:33:27]

[26.09.13 18:31:14]

Hhhmmm!!! Acum am ascultat şi eu această melodie... ce să spun, fata asta a parcurs ani lumină in muzică, ce departe în urmă a rămas Hannah Montana idolul adolescenţilor. Superbă melodia, textul este foarte frumos, mă intrigă conceptia clipului, înţeleg rolul ciocanului şi pereţii care se prăbuşesc... dar de ce trebuie să lingă metalul acelei unelte? ... asta nu-mi place... şi încă ceva 156 milioane de vizionări!!! WAU... aproape 1 milion de like-uri şi 600,000 de non like-uri!!!

[26.09.13 18:31:53]

[27.09.13 22:27:42]

ANUNŢ IMPORTANT: Schimb mamă super gospodină încă în putere cu Unchi din Jamaica sau mătuşă gen Tamara din România!!! :))

[27.09.13 22:28:34]

[29.09.13 08:41:57]

Buna dimineaţa! O dimineaţâ lipsită de anxietate să aveţi!!!

[30.09.13 10:00:25]

Melodia zilei 30,09,2013

[01.10.13 08:58:34]

Jason Joel Desrouleaux[21,09,1989] este un compozitor şi cântăreţ american de origine haitiană, a compus melodii pentru numeroşi artişti inclusiv pentru Pitbull, "Talk Dirty" (Vorbeşte-mi murdar) este al doilea single de pe ultimul album Tattoos lansat în luna aprilie a acestui an!

[10.10.13 15:01:38]

Am fost fan Rihanna încă de la primele sale apariţii, fata asta are talent cu caru... Dumnezeu a fost foarte generos cu ea, nu înţeleg de ce a realizat acest videoclip aflat la marginea pornografiei... sau poate sunt eu prea învechit?!...

[10.10.13 15:02:29]

[11.10.13 08:56:57]

are 18 ani se numeşte Ella Maria Lani Yelich-O'Connor şi vine din Noua Zeelandă... reţineţi acest nume LORDE... cu siguranţă vom mai auzii de el!

[11.10.13 08:57:49]

[19.10.13 09:43:03]

Robin Alan Thicke (10 martie, 1977) s-a născut în Los Angeles, mama sa fiind actriţa Gloria Loring. iar tatăl său un cunoscut actor canadian Alan Thicke.

Robin trăieşte în prezent în Vancouver Canada, avănd dublă cetăţenie, canadiană şi americană. Succesul noului său hit ˝Blurred Lines˝ nu a venit aşa din senin, Robin Thicle incepănd cu anul 2000 a avut o intensă activitate muzicală colaborând cu o serie de artişti de prim rang precum: Christina Aguilera, Nicki Minaj, Jennifer Hudson, Usher, şi Mary J. Blige.

În ultimul timp am tot ascultat această melodie fredonând de multe ori acel... hei, hei, heii însă nimeni nu a ştiut să-mi spună cine-o cântă... iată clipul:

[19.10.13 09:44:26]

[19.10.13 09:48:31]

vă propun să rămânem tot la Robin Thicke şi să ascultăm căteva din melodiile sale!

[19.10.13 09:49:01]

[19.10.13 09:50:17]

[19.10.13 09:51:42]

Iată şi favorita mea...

[19.10.13 09:53:16]

[20.10.13 07:59:49]

iniţial trupa britanică Passenger a fost înfiinţată in 2003 de către Mike Rosenberg şi Andrew Phillips, în anul 2009 Phillips se retrage astfel că Mike Rosenberg cu toate că are o carieră solo, foloseşte numele vechii formaţii.

Hitul ˝Let her go˝ de pe ultimul album ˝All The Little Lights˝ din 2012 a ajuns number 1 în topurile din 16 ţări... pănă acum!

[20.10.13 08:00:24]

[20.10.13 08:24:04]

Oliver Stanley "Olly" Murs (14 May 1984) este dovada că emisiunea X -FACTOR este o rampă de lansare în lumea muzicii internaţionale... Murs a căştigat ediţia cu numărul 6 din anul 2009 în Marea Britanie, în anul următor 2010 apărea şi primul hit "Please Don't Let Me Go" intrat în UK Singles Charts direct pe poziţia nr 1. In prezent ˝Dear Darling˝ cucereşte topurile internaţionale!

[20.10.13 08:24:28]

[20.10.13 08:26:02]

[25.10.13 02:02:33]

AFA... MUSIC... INSOMNIA... :)))

[25.10.13 02:03:18]

[25.10.13 02:04:47]

[25.10.13 02:06:41]

more insomnia... more music... :))

[25.10.13 02:07:12]

[25.10.13 02:08:09]

[25.10.13 02:08:44]

and more...

[25.10.13 02:09:24]

[25.10.13 02:10:51]

[25.10.13 02:15:47]

[27.10.13 10:20:45]

Începănd de azi, pe lăngă clipurile muzicale vă propun ca din câd în când să răsfoim îmreună arhiva AFA, iata propunerea mea pentru azi: Maroc-Vânzătorii de pietre, impresii scrise de către @Pami în " 27,10,2009 (vezi impresii)

[27.10.13 10:32:51]

şi dacă tot a fost vorba despre Maroc...

[27.10.13 10:41:20]

Din ARHIVA AFA:

Nepal - tara oamenilor zambitori scris de către @cristina65 în 12,04,2012

[27.10.13 10:44:13]

[27.10.13 11:51:25]

DIN ARHIVA AFA:

Tsukiji Fish Market Tokyo - cea mai mare piata de peste din lume impresii scrise de către @badge® în 18,10,2010

[27.10.13 11:58:28]

[02.11.13 12:20:23]

Melodia zilei!

şi recomandarea de azi din arhiva AFA:

"Havanita'' lui Hemingway scris de către @Laurenţiu Capac în 28,02,2010

[02.11.13 12:42:34]

Căntă bine acest britanic pe jumătate libanez, Mika (Michael Holbrook Penniman, 18,08,1983) şi are şi umor în versurile melodiilor sale... "I try to be like Grace Kelly/But all her looks were too sad/So I try a little Freddie/I've gone identity mad. "... Am încercat să arat ca şi Grace Kelly/Însă aceasta părea veşnic tristă/Aşa că am incercat să fiu ca Freddie (este vorba de Freddie Mercury) / şi am devenit la fel de nebun ca el...

[04.11.13 08:21:38]

Melodia zilei... o zii frumoasă sper pentru toată lumea!

[04.11.13 08:29:02]

... din ARHIVA AFA... Ghetarul Stubai (Stubaier Gletscher) - paradisul schiorilor, scris de către @Tora Ingrid în 19,01,2011

[04.11.13 10:36:45]

@webmaster: Pentru toti cei care dau voturi negative, toata dragostea mea!!!

PS:Cum pun videoclip aici?

[04.11.13 10:50:55]

@Cristicop: nu prea am înţeles prima frază a ecoului tău... e de bine sau e de rău? :)))

Pentru a atasa o melodie este de ajuns să pui adresa acesteia într-un simplu ecou de restul ne ocupăm noi.

- TEOANCA
[04.11.13 12:24:38]

@webmaster13: Buna :) Acum l-am vazut pe Mika postat aici si te-as ruga daca se poate sa pui si asta: youtube

Baietii nostri talentati, Florin impreuna cu trupa lui FreeStay. Imi sunt dragi toti ca si cum ar fi ai mei, desi numai unul este al meu :)

Iti multumesc. Si pe mine muzica ma insoteste peste tot.

[by webm]: s-a rezolvat:

[05.11.13 07:09:33]

Neaţa dragi AFA-işti... este gata cafeaua? da... atunci hai să ascultăm melodia zilei!!! :))

[05.11.13 07:15:57]

iar după o cafeluţă şi puţină muzică, vă propun să răsfoim puţin arhiva AFA şi să mergem împreună cu @motaneata în Insulele Ciclade: in cautarea Paradisului pierdut review scris în 11,11,2010

[05.11.13 09:49:41]

@webmaster13: Doream sa fac o dedicatie pentru fanii AFA,mai ales pentru cei care se scoala cu fata la cearsaf, dar nu am stiut sa atasez melodia, asa ca pun adresa acum:

Pentru mine este o melodie foarte buna ca sa-ti incepi ziua.

Ar mai merge si:

Asa sa fie toate zilele tuturor fanilor Am Fost Acolo!

[05.11.13 10:23:18]

@Cristicop: aşa este, trebuie doar să deschidem ochii ca să vedem soarele, şi cănd acesta nu este pe cer poate totuşi să strălucească în sufletele noastre!

[05.11.13 12:12:02]

@webmaster13: Am uitat, in ultimele zile ne-a fost atrasa atentia de o fata extraordinara, o Romanca de-a noastra, Simona Halep se numeste. Performanta ei in sport este o performanta care duce numele tarii in lume, plus ca este o tipa f. f. simpatica... Ar merita o dedicatie din partea noastra, dupa mine nimerita ar fi Chery Chery Lady-Modern Talking. Multumesc!

[12.11.13 07:47:04]

Bună dimineaţa!

ce ziceţi să începeţi ziua cu puţina veselie...

[12.11.13 07:47:36]

[12.11.13 07:48:23]

[12.11.13 09:46:06]

@webmaster13: Multumesc! Veselie, cat cuprinde!

[12.11.13 10:13:08]

Sunt impresionata de aceasta copila!

- urjanclaudiu
[12.11.13 10:39:24]

@balasa violeta: Ţi se face „pielea de găină” şi nu altceva!!! Şi când te gândeşti că totul a început cu „Asta e o piesă incredibilă! N-are cum s-o cânte p’asta! ”. Ba uite că a putut, şi încă ce prestaţie a avut! EXTRAORDINAR!!!

Mă întreb, oare ce căuta juriul ăla acolo, oare ce ar fi avut de spus acestei feţite care vine de nicăieri şi le clasă celor care cică... deja sunt „vedete consacrate”? În locul unora dintre ei aş fi plecat de acolo şi m-aş fi lăsat de meserie.

Păcat că aceste ADEVĂRATE valori nu au loc de... alţii şi nu sunt promovate!!!

[12.11.13 11:27:46]

@urjanclaudiu: n-am vazut nici-o emisiune, la televizor ma uit la HBO si la cateva emisiuni tip documentar, prietenii mi-au trimis!

Acest baietel, cu probleme, m-a facut sa plang de fericire!

[17.11.13 18:05:07]

Nana (Iōánna) Mouskouri, (13,10,1934 Chania Creta) iată un nume şi o voce care a făcut istorie, vă propun să ascultati căteva melodii ale acestei inegalabile cântăreţe:

[17.11.13 18:05:31]

[17.11.13 18:07:41]

[17.11.13 18:09:32]

[17.11.13 18:10:37]

[17.11.13 18:11:17]

[17.11.13 18:12:26]

[17.11.13 18:13:35]

[21.11.13 10:06:16]

@webmaster: Calificarea am pierdut-o la Atena, ala si-a dat cu stangu-n dreptu, arbitrul nu ne-a dat un penalty si un offside, am pregatit meciul exemplar, presiunea a fost mare... recunoasteti cine a zis vorbele astea... ala care e greu de dat afara.

Te rog fa-i o dedicatie sau mai bine doua cu ceva de genul-PLEACA!,LASA-NEEE! DU-TE LA ARABI! etc.

[13.12.13 21:06:26]

Uff, mult timp a fost cam linişte pe aici... ce ziceţi să ascultăm ceva în spiritul Crăciunului... care aşteaptă după colţ!!

[13.12.13 21:06:55]

[13.12.13 21:08:18]

şi să ne amuzăm puţin cu acest jingle balls... :))

[13.12.13 21:10:41]

este prima oară câns îi ascult pe aceşti cântăreţi de la Pentatonix... sună bine, nu?

[13.12.13 21:23:45]

Bro... ce-i cu melodiile astea de 5 cenţi, ia pofţitî un colind cool!!

[13.12.13 21:28:57]

[13.12.13 21:33:30]

[13.12.13 21:37:33]

[13.12.13 21:39:22]

[24.12.13 20:19:58]

Uau... Moşul trebuie să sosească şi încă sunteţi aici cu mine... :)) ei bine sunt sigur că aveţi un motiv serios!!!

Aşa că hai să ascultăm ceva muzică...

[24.12.13 20:21:22]

[24.12.13 20:22:17]

[24.12.13 20:25:40]

mai ţineţi minte cine este acest Juanes... ??? ia să vedem să mai auzim ceva cântat de el...

[24.12.13 20:26:16]

[24.12.13 20:31:08]

dacă încă nu s-a aprins beculeţul vă spun eu că este tipul cu... cămaşa neagră... am auzit această melodie în Germania unde a fost mare hit... te loveai de ea la tot pasul acum ceva timp apoi a juns şi la noi...

[24.12.13 20:31:28]

[24.12.13 20:31:28]

dar ...păstrând nota să trecem la lucruri serioase...

[24.12.13 20:40:36]

da este tot ea... unica :))

[24.12.13 20:42:50]

şi cănd tunetul se întâlneşte cu fulgerul iese aşa ceva...

[24.12.13 20:46:42]

Dragostea e rea??? Păcat de fetele astea... :)))

[24.12.13 20:53:33]

ce Moş Crăciun... Rudolf cu nasul roşu... bla bla bla, yeahhh, jingle bells... ???

Take this... :))

[25.12.13 19:38:44]

As dori aceasta melodie.

Sarbatori fericite tuturor romanilor indiferent de locul in care se afla in... acest... moment.

[25.12.13 20:08:35]

@Nicu: mulţumim pentru această frumoasă melodie cred că va merge la sufletul multor membri AFA.

[25.12.13 20:10:49]

Crăciunul se vrea a fi o sărbătoare a veseliei, sper să vă înveselească postprile ce vor urma în această seară.

Crăciun Fericit tuturor!

[25.12.13 20:11:49]

[25.12.13 20:16:07]

- Dragos
[25.12.13 20:16:34]

Poate e cineva interesat - pe acest LINK puteți asculta Radio România Actualități live. La ora asta e un mare interpret Român: Tudor Gheorghe. Enjoy!

[25.12.13 20:35:27]

[27.12.13 11:01:53]

Modern Talking - It's Christmas... oare sant multi care stiu melodia asta? Muzica nemuritoare a acestei formatii ne aduce aminte de anii de liceu, de petrecerile care durau 2-3 zile, de primii fiori ai sentimentelor pentru fete, o tempora.

Azi ascult cu placere aceasta formatie care facea furori in anii 80-90,de la primul album din 85 si pana astazi.La spectacolele pe care le da si acum Thomas Anders salile sant pline,in Germania sant si acum la moda.

La Multi Ani pentru toti AFA-istii!!!

[12.01.14 12:13:01]

Iată ne întâlnim în 2014m sănătoşi şi cu chef de viaţă (eu aşa sper :))... atunci hai să ascultăm căteva melodii...

[12.01.14 12:13:57]

[16.02.14 09:24:04]

[16.02.14 09:27:23]

[16.02.14 09:29:09]

[16.02.14 09:36:21]

să aveţi o duminică frumoasă... !!!

see you!!!

[21.03.14 17:20:30]

Merită văzut... şi ascultat acest clip... are tot ce-i trebuie!!!

[21.03.14 17:27:21]

recunosc am avut ceva fantezii în legătură cu frumoasa columbiană blondă, stau şi mă gândesc la ce voi visa la noapte... Shakira & Rihanna... Doamne ce combinaţie!!!

[21.03.14 17:33:29]

Habar nu am cine este aceasta Ciara... dar face un duet destul de bun cu Justin

[21.03.14 17:39:34]

super melodie... clipul l-aţi văzut?

[19.04.14 22:22:47]

Sarbatori fericite!

[01.05.14 21:44:36]

am văzut acest clip pe YAHOO... şi ce să spun această fetiţă din Norvegia avea 7 ani cănd a făcut această înregistrare... uluitor... trebuie să ascultaţi!

[16.05.14 11:55:55]

Inspectie la marinari ;

Vezi mai multe video din

[16.05.14 12:11:30]

Led Zeppelin & Pink Floyd - Wish You Were Here

[16.05.14 12:18:32]

AC/DC - Thunderstruck

[16.05.14 12:20:54]

01 Carrie-Europe - EUROPE

[25.05.14 19:53:42]

Bună seara, o seară minunată să aveţi... pe ceva ritmuri muzicale de soul şi jazz :))

[25.05.14 19:54:06]

[25.05.14 20:02:25]

[25.05.14 20:05:17]

[25.05.14 20:10:41]

[25.05.14 20:14:01]

P: S au mare dreptate :))

[06.07.14 02:13:41]

Lucram - yap, "night shift", again :) - şi ascultam muzică - dau randament super pe muzică :)

Şi hop dau peste ce-i mai jos şi "pleosc-bâldâbâc"... cad în butoi -- ăla, ştiţi voi, cu "melancolii"... de orice sezon.

Unde fu-fu-gii chefu' de muncă??? :)

Ascult a 14-a oară -- şi tot a 14-a oară îmi aduc aminte de studenţie şi de "josephine" - fiecare avem câte una, I've guess... // ori un "josephin" :), după caz/gen.

[09.07.14 00:39:38]

O melodie tinerească, din partea lu' «cal-bătrân» :), ptr toţi "noctambuliiiii" ce-s "@job" la ora asta

[13.07.14 10:04:22]

Nu prea am înţeles ce este cu acest experiment însă vă invit să ascultaţi cu atenţie fondul sonor, melodia Before I Fall (Înainte să cad) interpretată de Sami Freeman...

Vă doresc o duminică plăcută!

[27.07.14 08:40:28]

Bună dimineaţa, AFA, te iubesc - zi de zi de tine mă îndrăgostesc :)

[30.07.14 02:13:41]

Night shift!!!

[06.08.14 10:14:51]

Bună dimineaţa, dragi melomani AFA-işti, vă propun cinci melodii din care să votaţi pe cea care o preferaţi pentru a avea melodia AFA de weekend, ce va fi postată pe prima pagină AFA duminica următoare

[06.08.14 10:16:04]

[06.08.14 10:17:28]

[06.08.14 10:20:13]

[06.08.14 10:22:34]

[14.08.14 14:39:44]

Feeling lucky

Îmi ridică, chiar acum, părul pe antebraţ!

PS: Da, sunt câteva brunete / blonduţe bunuţe pe-acolo -- iar ptr doamne - Andre Rieu, in persona! :))

[26.08.14 00:13:57]

Din ciclul "ce-asculţi tu acuma, ia zi? "

sau o fi din "express your feeling/mood"?

Neaaah, din primu'

[06.09.14 08:33:27]

Bună dimineaţa... chiar dacă plouă, ce ziceţi de băieţii âştea talentaţi, eu recunosc sincer că de multe ori mă trezesc fredonând... ale tale sărutări criminale... :))

[06.09.14 08:35:35]

şi după ce termin cu sărutărişe criminale încep cu... vreau să te aprind şi să nu te mai sting :))

[06.09.14 08:46:24]

[06.09.14 08:48:02]

[06.09.14 09:00:12]

Acest australian născut în Sidney a atins o poziţie de nr. 1 chiar în Romănia anul trecut cu melodia "Laugh Till You Cry”. Melodia “Cant Let Go” este un mega hit mondial la ora actuală, iată şi ultima melodie a acestui artist ˝Maria˝

[25.09.14 23:24:22]

Bună seara, căutând o melodie anume am dat peste aceasta, mi-a plăcut linia melodică şi umorul casnic al clipului... :)))

[25.09.14 23:42:04]

zuper-zuper :D

[27.09.14 21:55:22]

Buna seara! Georges Bizet avea doar 25 de ani când a scris Pescuitorii de Perle, Aria lui Nadir conţine un fragment muzical cunoscut sub numele ˝JE CROIS ENTENDRE ENCORE˝, iată o înterpretare inedită a acestuia!

O seară plăcută vă doresc!

- florin groza*
[28.09.14 08:40:53]

Nu e muzica, dar imi pare ca seamana, un pic

PS E scrisa aseara dupa o sticla de vin da nu mi pare rau - de el, de vin si nici d altceva

YOU'RE WRONG

Ma simt ca-ntr-o intersectie

gresita

cu toate drumurile inainte

gresite

si drumu-napoi

cel mai gresit

I badly need

un umar pe care sa-mi trag sufletul

neplagand, ci mangaind

Da'-mi pare-acum din visul

evident gresit

Ma simt... gresit

Si Dumnezeu la fel

Si-mi vine sa URLU din toti porii

You're wrong / gresesti

[02.10.14 14:20:55]

Acesta este topul meu privind cele mai bune momente muzicale şi coreografice din istoria cinematografiei (atât căt o cunosc eu :))), sper să le vizionaţi cu plăcere!

Iată nr. 15 Jailhouse Rock... şi să nu-mi spuneţi că nu aţi încercat măcar o dată aceşti paşi...

[02.10.14 14:23:40]

Nr. 8

[02.10.14 14:37:27]

Şi din Dirty Dancing nimic?!?!?!?!?!?! :(

[02.10.14 14:39:01]

@webmaster21 - ai puţină răbdare :))

[02.10.14 14:40:11]

Nr. 3

[02.10.14 14:53:44]

Nr. 2

[02.10.14 14:54:11]

Hai măăăă... mă suspansionezi în halul ăsta???

-----

Doar pe 2, şi doar aia?!?!?!!?!

[02.10.14 14:55:24]

iar numărul 1 va fi forever... :))

[02.10.14 14:58:59]

@webmaster13 - Pffff... nu-s de acord...

[02.10.14 15:07:15]

@webmaster21 - gusturile nu se discută :)

[02.10.14 15:08:24]

@webmaster13 - Nici nu se dispută??? :P

Măcar dacă era şi asta pe undeva...

[02.10.14 15:30:04]

ia să vedem - muzica = îi fain, versurile = merg; hai să zicem faaain; da' cel mai fain, ştiţi ce mi se pare mie cel mai fain? moaamăă, cum ştie să sărute fata asta... :))

[02.10.14 20:25:00]

@web13: EXCEPŢIONALĂ lista, mi-a dat fiori, pe bune!!

Are însă un "dezavantaj" MAJOR: m-a ţinut din lucru multe zeci de minute... : -)

So am decis: să tai accesul moderatorilor la această secţiune, o vreme : D

GLUMESC, bine-nţeles

[02.10.14 20:58:44]

Ceva vechi, valabil doar pentru cei trecuti de un anumit prag 50+, 60+

Asa o fi?

[04.10.14 21:26:15]

Đorđe Balašević (sau George Balaşevici, unii spun c-ar avea rădăcini româneşti / în Banatu' românesc din Serbia) - prea puţin cunoscut, din păcate, chiar prin Banatul românesc...

Regretatul Mile Cărpinişan se "zbătea" să-l aducă la Timişoara, într-un concert — nu a mai apucat, din păcate...

"Noć kad je Tisa nadošla" înseamnă "Noaptea-n care Tisa revărsatu-s-a... "

- florin groza*

mai mare ca iubirea

atunci... ne meritam soarta

amandoi.

iar daca n-ai sti

- denying mode sau oricum altcumva -

atunci, most probably,

n-ai merita

[06.10.14 11:19:01]

Nu se ştie cine-i autorul de mai sus, probabil vreo clonă (bănuieli sunt, oricum).

Însă realizez că-mi place, ideea = o să schimb denumirea rubricii din "Musicbox AFA" în "Musicbox & lyrics AFA" :)

Ergo — de-acum 'nainte, aveţi "loc" aici şi d'astea, versuri, şi nu doar "versuri pe muzică", ca până acuma

"loc" = de citit ŞI/SAU de scris, după... gust şi după... cât vă ţin "puterile" :-)

[06.10.14 23:22:31]

@Admin - atunci încep tot eu cu una dintre poeziile mele preferate...

Rondelul rozelor ce mor

de A. Macedonski

E vremea rozelor ce mor,
Mor în grădini, și mor și-n mine --
Ș-au fost atât de viață pline,
Și azi se sting așa ușor.
În tot, se simte un fior.
O jale e în orișicine.

E vremea rozelor ce mor --
Mor în grădini, și mor și-n mine.
Pe sub amurgu-ntristător,
Curg vălmășaguri de suspine,
Și-n marea noapte care vine
Duioase-și pleacă fruntea lor... --

E vremea rozelor ce mor.

[06.10.14 23:28:33]

zuper.

Da oare de ce majoritatea poeziilor sunt mai mult sau mai puţin nostalgice, sau chiar aşa, un pic triste?

Sau mi se pare mie, "azi"?

[15.10.14 10:57:28]

Hei, sufletel, hei, vechea mea dragoste

Eu nu te mai pot astepta...

Ai plecat pe un drum, care duce departe,

Toata viata te voi iubi, nu uita.

Sau sa ma sarute

N-am leac sa ma insanatosesc

Decat poza care-mi aminteste de tine

Ai plecat pe un drum, care duce departe

Si e fara intoarcere, n-am sa te mai vad

Sau sa ma sarute

Hei, sufletel, hei, vechea mea dragoste

Cuvintele pe care mi le-ai spus, vantul nu le sufla?

Sau sa ma sarute.

[19.10.14 00:05:10]

E tiiimpul săăă... vă pregătiţi pentru... zăpadă!

Una... pufoasă =)).

Şi nu uitaţi să ziceţi şi "Yeeee! " :-D

[19.10.14 23:40:06]

@webmasterX - nu vreau zăpadă... vreau soare, undeva în sud, Creta sau mai bine Sicilia... cu toate că... aclo se pot întâmpla multe ... :))

[19.10.14 23:51:50]

în schimb poţi afla foarte uşor cât este ceasul... :))

[21.10.14 00:41:41]

[25.10.14 22:28:42]
Aş vrea să fug de tine, dar dacă nu mă vei mai găsi... voi muri!
Aş vrea să rup lanţurile cu care m-ai înconjurat, dar ştiu că no o voi face!
Tu stai departe de mine şi eu mă întreb de ce naiba te aştept!
Este imposibil să trăiesc cu tine, dar ştiu că nu pot trăi fără tine!

Pentru tot ce faci, niciodată, niciodată, niciodată... nu vreau să mă îndrăgostesc de altcineva!

Nu m-ai tratat niciodată aşa cum merit, oare de ce te iubesc atăt de mult!
Cu toate că ai sfidat dragostea, este cel mai bun lucru pentru tine!...
Este imposibil să trăiesc cu tine, dar ştiu că nu pot trăii fără tine!

Mă faci să plâng, mă faci să râd, mă faci să trăiesc, mă faci să mor pentru tine!
Mă faci să cânt, mă faci să fiu tristă, mă faci să fiu bucuroasă, mă faci să fiu furioasă pe tine!
Te iubesc, te urăsc, te iubesc, te urăsc, dar te doresc până când lumea va sta in loc...

Dar pentru tot ce faci... niciodată, niciodată, niciodată... nu vreau să mă îndrăgostesc de altcineva!

şi originalul

[26.10.14 08:18:32]

Bună dimineaţa!!! Melodia următoare este pentru toţi prietenii mei AFA-işti :)))

˝Aşa e viaţa!... aşa e viaţa... aşa spune toată lumea că în luna aprilie eşti pe val iar în luna mai eşti doborât la pământ!

Dar eu ştiu că voi schimba lucrurile în iunie când voi fi iar în top, voi fi în top în iunie!

Vă spun asta-i viaţa... asta-i viaţa şi oricăt de comic ar părea, uni primesc lovituri sub centură cănd se agată de un vis, dar eu nu-i voi lăsa să mă doboare atât timp căt pământul încă se învărteşte!

Am fost o marionetă, cerşetor, pirat, poet, pion şi rege, am fost pe culmi şi am coborât jos, am fost înăuntru şi afarâ... dar ştiu un lucru, de fiecare dată când sunt la pământ, mă adun şi intru din nou în cursa vieţii!

Aşa e viaţa!... aşa e viaţa şi vă spun, nu pot nega că m-am gândit să renunţ, însă înima mea nu vrea să înghită asta, şi dacă nu aş crede că merită să încerci de fiecare dată, aş sării pe o pasăre uriaşă cu care aş zbura!...

Aşa e viaţa!... aşa e viaţa şi vă spun, nu pot nega că m-am gândit să renunţ, însă înima mea nu vrea să înghită asta, dar dacă nimic nu va schimba din temelii situaţia în luna iulie, mă voi rostogolii într. o sferă uriaşă... şi voi murii!!! :)

[27.10.14 20:58:59]

Bună seara iubitori ai călătoriilor, :)) una dintre melodiile mele preferate este Moon River, până acum pur şi simplu mi-a plăcut să-l ascult fără să mă găndesc la semnificaţia versurilor destul de neclară, pănă la urmă am aflat că este vorba de acea dorinţă de nestăpânit de a călătorii Wanderlust este cuvântul în limba engleză!!!

Melodia a fost compusă în anul 1961 de către Henry Mancini pe versurile lui Johnny Mercer pentru a face parte din coloana sonoră a filmului Mic Dejun la Tiffany's (Breakfast at Tiffany’s) avănd ca protagonista principală pe Audrey Hepburn. In acel an filmul a primit Oscarul pentru coloana sonoră, Audrey căntă acestă melodie în film...

doar în 1993 după moartea actriţei a apărut pe albumul întitulat -Muzică Din Filmele lui Audrey Hepburn- în schimb a fost interpretat de numeroşi căntareţi.

Johnny Mercer a copilarit pe malurile răului Back lănga Savannah, Georgia, care astăzi este cunoscut drept Moon River (Râul în care se oglindeşte Luna) unde de multe ori culegea huckleberries un fel de afine, de aici şi expresia versului... " my huckleberry friend" (prietenul meu cu afine) iniţial s-a crezut că se face referire la personajul lui Mark Twain, Huckleberry Finn din romanul Tom Sawyer, personaj care ducea o viaţă simplă fără griji pe malul răului Mississippi, lucru după care tânjea şi personajul lui Audrey Hepburn în film.

Expresia "Crossing (the river) in style someday" se referă la depăşirea stadiului de copil/adolescent trecerea spre maturitate, carieră şi succes în viaţă... pentru a cunoaşte lumea "off to see the world" pentru a ajunge la sfărşitul curcubeului aflat undeva după meandrele răului în care Luna se oglindeşte şi a cărei reflexie ne însoţeşte de-a lungul apei... "wherever you're going, I'm going your way... " :))

[29.10.14 14:29:43]

Bridge over Troubled Water - este denumirea sub care a apărut ultimul album al duetului Simon & Garfunkel în 1970.

De pe acest album două melodii au fost selectate de către Academia Americană de Muzică în Top 500 cele mai bune melodii din istoria muzicii americane. Mulţi spun că melodia - Bridge over Troubled Water (Pod peste apele învolburate) este cel mai frumos căntec de dragoste compus pănă acum-

Paul Simon a compus muzica şi versurile (se pare că a dedicat această melodie soţiei sale) inspirată din muzica gospel şi a insistat ca Art Garfunkel să cânte singur, lucru pe care avea să-l regrete ulterior...

[10.11.14 12:35:06]

Funiculi Funicula a fost compus de Luigi Denza pe versurile jurnalistului Peppino Turco în anul 1880 pentru a comemora instalarea primului funicular pe muntele Vezuviu. Am ascultat de multe ori această melodie dar până acum nu am avut curiozitatea să aflu ce spun versurile...

Aşa că... iată traducerea:

Aseară, oh Nannine, m-am suit, şti tu unde?

Acolo unde inima mea ingrata nu mai poate şovăii

Acolo unde arde un foc, dar dacă vrei să fugi te lasă să fugii

Şi unde dacă arungi o privire nu vei fi topit sau fugărit

refren:

Hai să mergem, hai să mergem în vârf!

Funicular sus, funicular jos funicular sus, funicular jos

Hai să mergem în vărf, funicular sus, funicular jos!!!

Capul mi se învărteşte şi mintea mea e deja acolo!

Am fost acolo, m-am învârtit apoi m-am întors dar mintea mea a rămas acolo!

Capul mi-este ameţit, ameţit şi gândurile mele te înconjoară!

Iar inima-mi cântă acelaţi refren... Mărită-te cu mine O Nannina!

refrenul:

Hai să mergem, hai să mergem în vârf!

Funicular sus, funicular jos funicular sus, funicular jos

Hai să mergem în vărf, funicular sus, funicular jos!!!

[29.11.14 14:16:49]

Două voci superbe, două femei puternice, un duet de excepție...

[29.11.14 15:05:59]

Am si eu un duet feminin, nu spun nimic dar totusi zic atat de mult :

- Nășica
[30.11.14 11:57:51]

@All :

Cu ocazia zilei Sfântului Andrei, Andrei/ Andreea vă doresc o ora de liniște, o zi senină, o săptămână de bucurii, o lună de împliniri, un an de prosperitate, un veac de sănătate, fericire și iubire. La mulți ani!

și pentru că mâine e 1 Decembrie :

Hai să dăm mână cu mână,

Toți pe AFA să rămână!

Pace și prietenie,

Și război să nu mai fie!

Să jucăm o horă mare

Prin vacanțe pe la mare!

Și la munte, voie bună,

Mergi cu AFA că te-ndrumă!

Hai să dăm mână cu mână,

Ca să fie voie bună.

Toți prieteni ne numim,

Și pe AFA să vorbim!

[04.12.14 10:15:31]

Bună dimineaţa!

căutând ieri o melodie care să acompanieze un interesant review despre Munţii Dolomiţi, am dat peste această înregistrare cu Goran Bregovici , melodia se numeşte

-C'è un fiore sulle Dolomiti- şi în mod sigur este o premieră pe AFA, sper să vă placă.

Melodia are dezactivat codul de distribuire însă o puteţi asculta accesând linkul următor!

[20.12.14 22:25:20]

De pe 4 decembrie nu s-a mai postat nicio melodie aici... :(

[20.12.14 22:53:05]

In urma cu 3 ore am fost in centrul orasului si a fost un concert aniversar pentru inceput a cintat Pro Musica si melodia de final a fost Timisoara.

Propun aceasta melodie

Concertul continua in acest moment cu formatia Phoenix

Concert transmis in direct in acest moment pe TVR Timisoara si pe TVR 3.

- Dragos
[21.12.14 09:55:03]

O idee bună; în continuare, propun melodia lui Vali Sterian:

[23.12.14 06:24:41]

Off... Joe Cocker a plecat într-o lume mai bună

Parafrazându-i cântecul, aş zice că-mi simt "casa (un pic) mai puţin casă", ba chiar, poate... viaţa mai puţin viaţă, când e plecat...

[25.12.14 10:37:07]

Craciun fericit!

2015 e aproape - La multi ani!

- abancor
[25.12.14 12:35:58]

O bijuterie a capella, voci angelice și un colind coborît parcă direct din cer senin. Crăciun Fericit!

trilulilu.ro/video-muzica ... i-din-cer-senin

Corul Sfintei Manastiri Camarzani Din cer senin

[30.12.14 15:21:46]

Iniţial am vrut să scriu un review, însă cred că aici este cel mai bine să postez... aceste dedicaţii pentru cei ce ne-au dăruit atătea momente minunate în acest an.

Mă voi rezuma doar la primii 10 fără a uita să mulţumesc tuturor celor ce şi-au răpit din timpul atât de preţios în zilele noastre pentru a ne împărtăşi experienţele lor!

Vă mulţumesc dragi AFA-işti, sunteţi grozavi!

hai să începem:

Nr. 10 O dedicaţie pentru poate cel mai simpatic user care ne-a făcut să uităm de soarele sudului şi ne-a dezvăluit magia nordului... cu mulţumiri pentru @ariciu!

[30.12.14 15:25:16]

Nr 9

Ne-a încântat cu impresiile sale despre insulele Ciclade, mulţumiri @zuftim!

[30.12.14 15:30:04]

Nr. 8

@amero, a adus soarele din sudul Italiei în sufletele noastre! Grazie signora!

[30.12.14 15:32:24]

Nr. 7

Ne-a învăţat să cautăm frumuseţea şi pe plaiurile noastre,

Mulţumim @căpcă1!

[30.12.14 15:36:30]

Nr. 6

Dalmaţia cu tot ce are mai frumos ne-a fost dezvăluită de către @Marian Preda, Pozdrav lijepo!

[30.12.14 15:39:20]

Nr. 5

Din Spania, un suflet pur românesc ne-a încântat cu povestiri iberice — este vorba de @alinaro a noastră :))

Mulţumim Alina!

[30.12.14 15:45:06]

Nr. 4

Anul acesta avem un nou grec în Top, @traian.leuca cel ce a mers pe urmele Paşei din Ioanina, mulţumim Kir Traian :)

[30.12.14 15:47:18]

Nr. 3

Cred că dacă-şi regiza propriul film despre Islanda, ar fi arătat aşa:

Multumim @buterfly!!! :)

[30.12.14 15:51:29]

Nr. 2

Malta nu putea să găsească un alt ambasador mai bun decât @iulianic! Mulţumim doamna Iulia!

[30.12.14 15:56:46]

Nr. 1

Avem şi un câştigător, poate cel mai îndrăgit şi stimat dintre toţi membrii AFA, ne-a dat o lecţie de viaţă tuturor.

Mama Michi, sincere felicitări şi mulţumiri, să aveţi un 2015 plin de bucurii şi multă sănătate!

[30.12.14 15:58:55]

Şi pentru voi toti, să ne revedem cu bine în 2015, presimt că va fi un an grozav aici pe Afa!

La Mulţi ani!

[18.01.15 00:33:25]

Night shift. :)))

[25.01.15 10:40:53]

Și deoarece colegul webmaster13 este în concediu (da, are și el voie...) cineva trebuie să se ocupe de "cutiuța muzicală".

Având în vedere recentele discuții despre dansurile și coregrafia de la Predeal vin și eu cu o propunere (și asta e unisex =))):

Enjoy a classic one! :D

[26.01.15 15:36:59]

Demis Roussos a murit simbata noaptea la virsta de 68 ani.

[31.01.15 01:43:40]

@webmasterX - iar doamnele pot fura ceva mişcări de aici... tot pentru Predeal

[03.02.15 14:18:55]

a ieşit soarele and i feel good!!! :)

[03.02.15 14:21:01]

si tot din seria... luaţi aminte pentru Predeal :)

[03.02.15 14:35:00]

Doamne!!! nu mă pot abţine de fiecare dată când ascult melodia asta să nu cânt şi eu refrenul... i got Crazy, Crazy... şi mă simt mult mai bine... :))

[05.02.15 14:16:43]

vă provoc la un challenge...

tipul din Frumuşica...

versus... Zorro

... personal eu votez cu Zorro :)

[10.02.15 22:28:26]

Night shift... again :D

Vreau să vină vara mai repedeeee!!!

[16.02.15 18:25:50]

Web13, dar pentru noi, bărbații, n-ai niciun challenge? Propun eu unul... în cadrul aceluiași videoclip.

Personal votez cu Shakira... măcar pentru mișcarea șoldurilor. :P

[22.02.15 00:28:31]

Night shift... again. Some music and... let's work! :D

[05.03.15 18:28:05]

I do recall. Voi? :)

Bob Seger & the Silver Bullet Band, şi pentru cine-a auzit şi mai ales pentru cine n-a.

[10.03.15 00:45:39]

uff, de mult nu am mai postat pe aici... vă propun să ascultaţi această melodie, sună a Dalmaţia dar nu are nici o legătură, nu este nici din Israel... cine ghiceşte primeşte o dedicaţie specială... :)

[10.03.15 00:54:49]

şi la acest ceas târziu încă o melodie tot din - - - r - - a :)

[10.03.15 18:25:23]

Suntem la Eurovision, cu

o melodie "marcată" de mine încă de anul trecut, de la primele difuzări. Hmmm... "it suits me" sau, pe româneşte, dac-ar fi să fiu o melodie, asta aş alege să fiu...

- Julien/Marcel*
[16.03.15 14:46:52]

Sophie, Chérie...

"We're all traveling through time toghether

Every day of our lives

All we can do

is do our best

To relish this

remarcable ride... "

youtu.be/NwbcQNjhEJc

[21.04.15 17:10:42]

dând peste nişte fotografii vechi din Grecia, m-a lovit dorul de ducă în ţări mai calde, m-am consolat cu ceva sunete de bouzuki, mai ales că melodia are nişte versuri foarte frumoase (traducerea este din engleză aşa că se poate să fie puţin diferită)

Lume sărmană orice cantec de-al meu e pentru tine,

pentru dorurile tale, ce colinda prin cartier,

Lume sărmană ce faci să răsară flori din brazda de lut

si dorurile le impleteşti cu măiestrie.

In mainile tale au crescut, au suferit, s-au supărat

barbati cu privirea limpede

Băieţi înalti precum chiparoşii, bucurie pentru fetele pe care le imbrăţişază cu foc.

[21.04.15 23:47:04]

"I've faced it all and I stood tall"

E o versiune "early bird", mai "ingenuă", mai ne-şlefuită, mai cam ca... mine :)

[12.05.15 15:29:37]

E prea fain, e prea parcă... pentru mine :-)

Just smile... & everything will be ok

Sau, pentru cei ce n-au [chef/whatever], just... Smiley :)

E pentru cei care dau / Nu contează cât iau şi nu le pasă cât strâng...

[14.05.15 14:00:53]

[14.05.15 14:13:59]

[14.05.15 14:16:02]

[14.05.15 14:20:58]

[14.05.15 14:25:35]

cu toate că melodia noastră-mi place cel mai mult, eu cred că anul acesta va câştiga Marea Britanie

[14.05.15 14:29:26]

Nici italienii nu stau rău anul acesta

[16.05.15 01:05:09]

Night shift... again :D

Play some music and... let's work!

[05.07.15 23:43:06]

Interesantă muzica acestor ucraineni, dar mult mai interesant este scenariul clipului următor...

[05.07.15 23:48:28]

chiar sunt surprinzători băieţii aceştea au renunţat la inhibiţii...

[06.07.15 00:05:12]

este clar, se poartă tocurile înalte vara asta :)

[06.07.15 18:34:55]

@webmaster13 - brrr... Hai mai bine sărim într-o altă [jumătate de] lume şi s-ascultăm... acorduri indiene pe ritm de... hmm... pop?... cred...

Mie unuia mi s-a părut... altfel... liniştitor, după toată... agitaţia, tot zbuciumul / de mai sus :)

[24.07.15 01:27:31]

Night shift... again! Play some music and let's work!! :P

[25.07.15 02:11:30]

Păi... noi nu ascultăm niște muzică? :P Hai să încercăm câteva acorduri "în vogă"...

[25.07.15 02:39:37]

Și încă una... sugestivă =))

[25.07.15 02:46:42]

Și pentru că mai am 2 săptămâni...

[06.08.15 02:22:22]

Hard nightshift but...

:P:P:P

[07.08.15 21:55:30]

wild wild... east!!!

[10.08.15 11:38:05]

şi după nebunia anterioară... ceva mai domesctic...

[16.08.15 20:41:22]

The Mamas & the Papas au strălucit doar trei ani în peisajul muzical american, mai precis între anii 1965-1968 însă căteva din melodiile lor au rămas nemuritoare unele dintre acestea precum My Girl, Dream A Little Dream Of Me sau Twist and Shout fiind interpretate de nenumăraţi alţi artişti.

Trupa a fost înfiinţată de către soţii Michelle (n. 1944) şi John Phillips (1935–2001) apoi s-a mărit prin 2 noi solişti Denny Doherty (1940–2007) şi în final Cass Elliot (1941–1974) cea care prin fizicul său se părea că va afecta imaginea comercială a bandului nou format, ei bine nu a fost aşa...

Monday-Monday a fost singura melodie ce a ajuns Number one în topurile americane, eu personal prefer celelalte 2 melodii de succes California Dreamin şi Dancing In The Street... vă învit să ascultaţi cele mai bune melodii ale acestora şi vă doresc o seară plăcută!

[29.08.15 21:30:23]

Când se pornesc sunetele de marimba
Dansează cu mine, fă-mă să mă unduiesc
Aşa precum un ocean leneş îmbrăţişează ţărmul
Strânge-mă aproape, unduieşte-mă!
Precum o floare ce se apleacă in briza vântului,
Apleacă-te cu mine, unduieşte-mă incet
Când dansăm sunt a ta.
Stai cu mine, unduieşte-mă
Mai pot fi şi alţi dansatori pe ring
Dar, dragule ochii mei te văd doar pe tine
Doar tu ai acea putere magică
să mă faci să mă topesc când dansăm!

Pot auzi sunetul viorilor
Cu mult timp înaintă să înceapă
Fă-mă să mă infior aşa cum doar tu ştii
Unduieşte-mă uşor!
Unduieşte-mă acum!
Unduieşte-mă, ia-mă!
Înfioară-mă, ţine-mă!
Apleacă-mă ameţeşte-mă
Aşa precum doar tu ştii

[06.09.15 23:36:38]

pe 17.01.1933 se năştea la Cairo, Yolanda Gigliotti fiica unor imigranţi italieni, în 1951 tânara Yolanda avea să devină Miss Egipt asfel avea să să intre în lumea filmului, la acea vreme studiourile din Cairo erau denumite Hollywood-ul orientului, acolo a fost remarcată de un producător francez aşa că în anul 1954 cu toate că familia sa nu era de acord va zbura spre Paris... de atunci povestea poartă numele Dalida...

Să ne bucurăm de muzica ei!

[07.09.15 20:33:29]

Recunosc pe mine m-a cucerit arta acestei trupe de dans din Japonia, de la o interpretare inedită a vechilor stiluri de luptă, m-a purtat apoi printre stele şi in final m-a adus din nou cu picioarele pe pământ în ˝iadul˝ citadin din zilele noastre...

[08.09.15 02:56:24]

Night shift! :D

[08.09.15 03:03:43]

[19.09.15 16:23:19]

[02.10.15 23:02:49]

Am auzit azi pe maşină, la radio, o luuungă dezbatere despre melodia Deliei, "Da, mamă". N-o ştiam; m-a suprins şi intrigat controversa *extraordinară* născută de această piesă. Şi m-a prins, recunosc. :-)

Am auzit toate variantele posibile de "contra" şi aproape deloc susţinere. Singura "contra" care stă în picioare, imho, singura care m-a pus pe gânduri — a fost a unei "mame de fată" :-), care spune că nu e de acord ca fiica ei să ia în considerare tratarea momentelor de fragilitate emoţională prin alcool. (influenţată de acest clip, evident)

Şi eu am o fiică, dar cred că dacă s-ar întâmpla... — ar fi un eşec doar al meu, ca părinte. Şi doar dacă s-ar întâmpla *ceva grav*, să ne înţelegem — pentru că altfel eu cred că "episoade" precum acesta... fac parte *din viaţă*, ca şi sute, mii de alte lucruri, stări ori trăiri, de obicei trecătoare.

Eu cred că melodia e extraordinară, ca... linie melodică, cel puţin :)

Voi ce părere aveți? :)

- krisstinna
[02.10.15 23:18:54]

@webmaster Eu sunt mamă de băiat, dar sunt mai nonconformistă în ce privește educația unui copil, indiferent de sex.

Sunt de acord cu versurile, linia melodică e super, îmi place Delia, am fost la un Revelion la Rin Grand Hotel unde a cântat ea și a fost foarte tare, a cântat si Direcția 5, trupă pe care o ascult cu mare plăcere.

Poate sunt eu mai ciudată!

- CosminZichil
[02.10.15 23:20:16]

Eu am auzit o parere foarte amuzanta, atunci cand s-a pus in discutie ca melodia Deliei sa fie interzisa de CNA: "bine ca pe asta vor sa o interzica dar cu melodia 'Eu beau vinul cu borcanul' nu au nimic" :))

Ce-i drept, e o melodie pe care daca o asculti de cateva ori te trezesti fredonand-o chiar daca poate nu iti place.

[23.10.15 11:41:40]

Cănd eram copil de-o şchioapă, vorbeam tare ca un bărbat, eu spuneam EU ŞTIU, EU ŞTIU, EU ŞTIU, era începutul era primăvară.

Dar cănd am împlinit 18 ani am spus... EU ŞTIU, gata de această dată... EU ŞTIU! Şi azi când mă întorc în acele zile, privesc pământul pe care totuşi m-am învârtit de atâtea ori şi nu am ştiut niciodată cum el se învârteşte.

Spre 25 de ani ştiam totul, dragostea, trandafirii, viaţa, banii! da, da dragostea... eu de acolo făceam tot înconjurul!

Şi din fericire eu nu am mâncat toată pâinea mea! Pe la mijlocul vieţii eu încă mai am de învăţat. Ceea ce am învâţat pot să rezum în câteva cuvinte: Ziua în care cineva te iubeşte, este foarte frumoasă, nu pot spune mai bine decăt că e foarte frumoasă! este încă ceea ce mă uimeşte în viaţă, pe mine care sunt în toamna vieţii... uităm atâtea seri de tristeţe dar niciodată o dimineaţâ de trandeţe.

În toată tinereţea mea am vrut să spun EU ŞTIU, dar cu cât căutam mai mult cu aţăt ştiam mai puţin,

Acum la 60 de ani care au lovit orologiul vieţii eu sunt încă la fereastra mea, privesc şi mă întreb... Acum EU ŞTIU EU ŞTIU CĂ NU ŞTIM NICIODATĂ! Viaţa, dragostea, banii şi prirtenii şi trandafirii, nu ştim niciodată, nici zgomotul nici culoarea lucrurilor! Asta este tot ce ştiu... Dar asta EU O ŞTIU!

[24.10.15 23:46:08]

[25.10.15 18:40:05]

Wow 52,5 milioane de vizionări în 3 zile... fantastic!

[27.10.15 14:15:56]

Bună ziua! Luaţi o pauză, ascultaţi ceva musică!

[28.10.15 13:16:11]

o melodie... trei interpreţi

[30.10.15 09:56:31]

Superbă melodia, n-am mai auzit-o de muuult. Şi zuper-"potrivită" acestor zile superbe de toamnă — în Timişoara, cel puţin...

Şi-am toooot ascultat-o, azi, mereu şi mereu, cântată de atâţi cantautori celebri (preferata rămâne cea a lui Clapton)... şi m-am gândit să "completez" şi cu cea a Nataliei Cole — are şi versuri şi, mai ales, două cântate în franceză, precum "originalul" lui Piaf ...

[30.10.15 12:32:25]

o melodie, 2+2 interpreţi :)

[05.11.15 10:58:35]

azi avem... acadele, mai vechi şi mai noi, occidentale, orientale şi autohtone :)

[07.11.15 09:55:22]

ce ziceţi de o întălnire regală, 4 regi 4 aşi ai muzicii... Regele Rock, Regele Jazz, Regele Reggae şi Regele Pop...

[03.12.15 01:46:24]

Night shift :D

[24.12.15 17:46:26]

Sărbători Faine, liniştite şi cu căldură-n suflet

[23.01.16 18:21:05]

Propunere

Ceva mai demodat valabil doar celor de o anumita virsta sa zicem 60+

Oare asa o fii?

Pe la minutul 5 este si un pic de... Sirtaki...

Poate aveti rabdare pina la capat.

[06.02.16 20:35:30]

Poate se aproba si acest gen de muzica.

Silvia - opereta

Compozitor - Emmerich Kalman, premiera acum aproape 101 ani in o... capitala... europeana.

Muzica ungureasca cintata in limba romana.

Dupa 101 de la premiera s-a schimbat ceva? ... !!

[27.02.16 18:51:18]

Doua surori, una celebra, are resedinta principala in Italia, mai locuieste si la Moscova - Kiev si in o statiune din Germania.

Satul in care s-a nascut a apartinut Moldovei pe urma Rusiei mai departe Romaniei in prezent Ucraina.

Nu a cintat in Romania!! De ce oare?

Sofia Rotaru. youtube

youtube

Urmatorul videoclip in alta limba impreuna cu alta celebritate.

youtube

Rog inserarea primului videoclip.

Retro - vechi - alta lume.

[29.03.16 18:14:36]

Propunere - cred ca e loc si de asa ceva.

[22.04.16 20:55:22]

In memoriam

Am crescut cu el şi cu alţi cântăreţi din acea generaţie.

- adrianbogdan
[22.04.16 22:31:02]