Arbanashki Han

Avatar dev8boy
înscris/ă în 15.04.13
APR-2013

O alegere buna

Cazarea se face intr-o casa din secolul XVII reconditionata f. bine, camere mari si foarte frumos decorate (mobilier in acelasi stil gen anii 1600... nu stiu daca reconditionat sau refacut de la zero).

O curte mare cu mult spatiu verde, cu loc de joaca pentru copii si cateva mese unde puteai manca (plus un foisor in caz de ploaie).

Restaurantul este la subsol, rustic decorat si cu niste canaplele foarte comode.

Manacare traditionala f. buna iar administratorul / chelner / receptioner (Martin) de nota 10... foarte amabil si de un real ajutor daca aveai nevoie de ceva.

Impresii încărcate de dev8boy in 16.04.2013 10:26:09

Validat / Publicat: 16.04.13 11:20:23

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (dev8boy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2699 PMA (din 7 voturi) nota2

[16.04.13 11:13:25]

@dev8boy: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo! Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

[16.04.13 12:48:21]

@webmaster10: Da, e bine localizat

- tirol
[08.05.13 10:56:58]

Multumim pt acest scurt review.

Ne puteti spune ceva despre vederea din camere, daca ati remarcat probleme cu calitatea aerului din camere tinand cont de acest tip de mobilier si in ce moneda s-a facut plata pt cazare? Dar a consumatiei la restaurant?

Va multumim,

[08.05.13 11:26:41]

@tirol: Aerul era ok, nu acel miros de mucegai sau 'inchis' cum v-ati putea astepta. Era perfect normal... fara probleme. Geamurile camerelor dau toate in curtea interioara.

Plata pentru masa si cazare am facut-o la sfarsit... orice consumam la restaurant se aducea pe o nota de plata la sfarsitul zilei pentru semnatura, iar cand am plecat am platit cu suma totala cu cardul. In principiu se plateste si in Veliko si in Arbanasi cu card sau in leva. Eu am avut toti banii pe card si daca aveam nevoie de cash (destul de rar) scoteam de la bancomat.

- tirol
[10.05.13 10:37:12]

@dev8boy: Va multumesc pt raspuns si pt incurajari!

Aveam nevoie, tinand cont de faptul ca peste 30 zile voi avea acolo o cazare intermediara in drumul spre Grecia

Daca imi permiteti alte intrebari, ce mi-ati recomanda pt o dupa-amiaza in aceasta locatie? Ce anume v-a atras in mod deosebit atentia si ati dori sa revedeti?

Ce mi-ati recomanda la cina? Dar la mic dejun?

Vacante reusite! Multumesc.

[10.05.13 11:24:11]

@tirol:

Daca nu ati mai fost in zona cea mai aproape si una dintre cele mai interesant locuri de vizitat este cetatea din Veliko Tarnovo (3 km distanta de Arbanasi). F. frumos pastrata si destul de mare. Ar mai fi cascada Hotnitsa dar aceatsa este la 20 de km de Veliko Tarnovo si un pic mai greu de nimerit caci nu prea e semnalizata (pe internet gasiti site-uri care zic exact pe unde se ajunge).

Mie mancarea in zona aceea a Bulgariei mie se pare toata f. buna... dar aici depinde de gusturi... ce am mancat si mi-a ramas in cap ar fi kavarma (pui sau porc) - un fel de tocanita facuta in vas de lut f. buna, niste carnati semi cruzi (nu mai stiu cum se chemau) si o portie care consta in niste felii de branza facuta la grill cu miere si condimente (aceasta avea un gust mai exotic ce-i drept... dar bun).

Micul dejun era inclus in cazare si aveai de ales intre omleta cu diferite chestii prin ea, mic dejun continental (paine, miere, unt, dulceata, cascaval, mezeluri) si un fel de scovergi de ale lor cu branza.

Sper sa aveti un concediu placut!!!

- Krisko CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[10.05.13 12:05:01]

@dev8boy:

cetatea din Veliko Tarnovo (3 km distanta de Arbanasi). F. frumos pastrata

Fortareata a fost distrusa in 1393, starea actuala este rezultatul eforturilor de restaurare, realizate in mai multe etape intre 1930-1981.

[10.05.13 12:18:49]

@Krisko: Da... ma refeream la faptul ca ai ce vizita si ca restaurarea este destul de bine facuta (pastrarea restaurarii :))...