ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2009
JUN-2009
[?] AD. + 7 COPII

Bali - o destinatie 'must see'

VANUA LEVU - BALI , MY BALI

Daca pana in momentul de fata Thailanda ocupa primul loc in inima noastra, odata cu vacanta in Bali am inceput sa ne punem semne de intrebare legate de aceasta...

Bali e o destinatie pe care o recomand tuturor (are un farmec aparte): e frumoasa si diversa (cu vulcani inalti de peste 3000 de metri, cu orezarii cu plaje foarte diferite, etc). Pentru amatorii de surf e recomandata coasta de vest-unde valurile sunt mari si curentii oceanici puternici, pentru cei amatori de snorkeling si innot sunt statiunile din sud (Nusa Dua, Benoa), pentru scufundari sunt unele din cele mai bune locatii din lume langa Pemuteran.

Ce mi s-a parut deosebit in aceasta insula este latura artistica a locuitorilor insulei, reflectata in nenumaratele galerii de arta care impanzesc stazile din Ubud, in micile buticuri care vand produse de serie mica sau unicate din Seminyak sau in nenumaratele centre care vand piese pentru decoratiuni de gradina, terase sau pentru case.

Daca va trece prin cap sa faceti alegeti Bali ca destinatie de vacanta - va pot impartasi din experienta noastra (excursia noastra in Indonezia a inclus si Yogyakarta - in Java cu vizite la Borobudur si Prambanan, Vulcanul Merapi, Dieng Plateau, Insula Lombok-in zona Kuta). In Bali, am vizitat Benoa-am stat 4 nopti la Novotel Benoa-hotel pe care vi-l recomand in camera Terrace room, apoi Ubud- Payogan Resort, Pemuteran- Adi Assri Cottage si apoi Tanah Lot-Le Meridien Nirwana.

Poze din calatoria noastra puteti vedea pe: http://ideidevacanta.shutterfly.com/

Trimis de adina05k in 29.08.09 00:13:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 8290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adina05k); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bali-Tanah Lot

buburuzica [31.08.09 12:55:16] »

Adina, pozele sunt superbe... felicitari!

Miss Butterfly [31.08.09 13:30:49] »

as vrea sa spun si eu acelasi lucru; numai ca eu nu vad fotografiile... inca nu au fost validate de admin?

Admin [31.08.09 13:38:22] »

nu; se refera la fotografiile postate de autoare pe site-ul shuterfly.com.

Sincer ma intristeaza ca adina n-a gasit de cuvinta sa incarce si aici macar 2-3...

Miss Butterfly [31.08.09 15:26:12] »

pai mie imi pare si mai rau, fiindca nu mi se deschide nici macar site-ul respectiv; eroare de conexiune...

@ adina05k: poate daca ai timp incarci si aici cateva fotografii; m-ai facut curioasa: d

Roxelle* [31.08.09 15:40:32] »

Pozele sunt minunate!

Felicitari, ati avut un concediu pe cinste.

La fel si fotografiile de anul trecut.

adina05k [31.08.09 22:05:50] »

Multumesc!

Am incarcat cateva poze si aici, dar viteza la internet e f mica azi...Poate in alta zi mai incarc ceva...Pagina pe care am postate mai multe poze e www.ideidevacanta.shutterfly.com

Aici sunt incarcate si poze din Thailanda si Vietnam.

Miss Butterfly [31.08.09 22:26:52] »

merci adina; sunt intr-adevar foarte frumoase fotografiile

alinpop [14.09.09 14:01:58] »

Adina, te rog sa-mi oferi cateva informatii vis-a-vis de calatoria pana acolo si inapoi, respectiv operatorul aerian, orasul de imbarcare, eventual preturi. Deasemenea, sa-mi spui daca ati planificat voi excursia sau ati apelat la o agentie din Cluj.

Multumesc

adina05k [23.09.09 09:29:45] »

Noi am plecat din Cluj via Budapesta si Frankfurt la Kuala Lumpur. Apoi din Kuala Lumpur la Yogyakarta si de la Yogyakarta la Bali. La retur am avut Bali-Kuala Lumpur-Frankfurt-Budapesta-Cluj.

Ruta nu e obligatorie - era cea mai avantajoasa la momentul respectiv!

Eu am planificat excursia (lucrez in domeniu - chiar la agentia din Cluj), iar ca pret a fost undeva in jur de 1500 eur/adult.

alinpop [29.09.09 17:23:35] »

Iti multumesc.

Sa inteleg ca pretul se refera strict la transport?

Daca da, cat de scumpe sunt restaurantele?

Sau, cu alte cuvinte, e indicat sa-ti alegi hotelul doar cu micul dejun, urmand ca pranzul si cina sa le servesti in diverse restaurante?

adina05k [29.09.09 21:02:38] »

Nu, pretul este pe total-zboruri si cazare.

Categoric Bali nu o destinatie pe care sa-ti rezervi de acasa demipensiune sau pensiune completa: exista o multime de restaurante in afara hotelurilor, unde poti manca intre 3eur-10eur/pers. Vinul este scump, in schimb berea Bintang e buna, la sticla de 600ml si ok ca pret.

chrismo [06.11.09 23:53:28] »

Ai inchiriat masina sau ce posibilitate exista sa te deplasezi intre locatiile pe care le-ai enumerat?

Si in plus, am vazut ca ai fost in iunie: cum e vremea?

adina05k [12.11.09 21:50:30] »

Nu am inchiriat masina, am folosit taxiul (e ieftin), iar pentru deplasarile mai lungi am utilizat serviciile care ti se ofera peste tot -masina cu sofer la dispozitie, 8 ore, cu benzina lor la cca 40usd/zi.

Unele hoteluri au shuttle-uri la zonele de interes (in special pentru cumparaturi). De exemplu in Benoa era shuttle free la Bali Collection iar de la Le Meridien Nirwana erau 2 -unul in Kuta si unul in Seminyak.

Vremea in iunie a fost super: in cele 3 saptamani de vacanta a plouat intr-o singura noapte. In Bali sunt 2 anotimpuri: ploios-din noiembrie pana in aprilie si unul fara ploi in rest. Nu trebuie sa te temi nici de sezonul ploios-ploua in special noaptea...

In orice caz vremea in Bali este superba-nu simti senzatia de caldura sufocanta pe care o ai in alte locuri exotice-sufla in permanenta briza, si temperatura "real feel" e undeva in jur de 28 C.

chrismo [12.11.09 22:21:26] »

Multumesc!

Pana la urma as fi vrut sa merg in noiembrie (la anul) si imi era cam frica de ploi, asa ca ma hotarasem pt. Caraibe-St. Lucia. Dar o sa reeevaluez. Urmaresc zilnic vremea in zona. Rezonabil! Cel putin anul asta. Eu as fi vrut Bucuresti-Londra-Kuala Lumpur-Yogyakarta-Denpasar. Asemanator traseul cu al tau, dar din Londra e zbor cu Air Asia absolut rezonabil ca pret (784 lire-2 pers. in luna mai, cu bilete luate cam pe-acum, deci o sa urmaresc cand apar biletele pentru toamna, pt. ca probabil e cam acelasi pret).

adina05k [12.11.09 23:13:56] »

Eu zic ca experientele sunt mult mai complexe decat in cazul unei vacante in Caraibe...si merita...

Air Asia are si dezavantaje:la pret se adauga o noapte de cazare in Londra la retur, plus ca zboara de pe Stansted-si nu ai optiuni din Bucuresti decat variante low cost.Eu nu iti recomand sa mixezi 2 zboruri low-cost in cazul in care zbori pe long haul-riscul e prea mare.In plus drumul e lung si asa, fara sa zbori pana la Londra si inapoi.

Uneori sunt promotii la Qatar , Emirates sau Turkish si iesi mai bine ca pret.

Daca mergi in Yogyakarta iti recomand Grand Mercure Yogyakarta- redenumit Phoenix Hotel.E superb-o sa-ti dea senzatia ca esti un colonist de la incepului secolului.Pe site-ul meu cu poze poti vedea imagini de acolo....

ancamariagadea* [19.12.09 20:50:20] »

http: //www. trilulilu. ro/cordos_mf/ 0422d23b6bfdfa

Admin [19.12.09 23:10:55] »

Faina alegere - si, in opinia mea, cat se poate de potrivita, prin ambianta si tonusul pe care-l transfera ascultatoruui - cu review-ul. Astasat melodia propusa ca ilustratie muzicala a imrpesiilor.

adina05k, sper sa-ti placa si tie. Daca ai o eventuala alta propunere, sunt singur ca nimeni nu se supara si o voi atasa pe aceea cu aceeasi placere.

adina05k [31.01.10 11:06:32] »

Eu ma gandeam la Sabilulungan:

http: //www. youtube. com/watch? v=juE-LXj3BQE

webmasterXY* [31.01.10 22:25:34] »

adina05k, am atasat propunerea ta in cadrul acestui ecou avand in vedere ca videoclipul nu ne arata prea multe imagini.

oanaboteanu [02.06.10 12:32:23] »

Ai fost cu copii? Cat dureaza zborul in total? Eu sunt din Bucuresti deci cred ca ar fi mai simplu sa merg prin Amsterdam sau Istanbul...

adina05k [07.06.10 10:32:53] »

Da, am fost cu fetita mea - avea 6 ani atunci... Adunate toate orele (inclusiv escalele) ies cam 20 de ore...

crina333 [05.08.10 01:56:31] »

Buna, si noi incercam sa ne alegem o destinatie exotica, nu stim care din ele e mai potrivita: bali, maldives, rep dominicana hard choice... Cate zile a durat vacanta voastra?

adina05k [19.08.10 20:40:51] »

Pai:

In Rep Dominicana mergi daca vrei sa te relaxezi (actiunea de desfasoara exclusiv in resort), Maldive-la fel, Bali-e un loc care iti ofera istorie, arta, cultura, aventura+ relaxare in Resort... Deci, depinde ce isi doreste fiecare...

In Indonezia am stat 3 saptamani.

crina333 [20.08.10 01:14:12] »

Pina la urma am ales bali asta cautam, exact ce ai enumerat tu mai sus, mai am o intrebare: bani de cheltuiala? e scump sa mananci in afara resortului? ati cheltuit multi bani in 3 sapt?

crina333 [20.08.10 01:20:07] »

apropo, ce parte a insulei e potrivita pt a face plaja? statiunile din sud? ai vreun sfat in privinta asta? ms mult

webmasterXY* [20.08.10 21:05:25] »

Frumoasa destinatie! Cand pleci acolo, crina333? Oricum, abia asteptam impresii din Bali.

crina333 [21.08.10 16:36:40] »

Dupa 25 sept, stam vreo 4 zile in China-Beijing la niste prieteni, si dupa aia mergem in bali, dar inca nu am hotaryt in c zona, nu am ales hotelul

Daniel35 [04.02.11 11:59:00] »

Buna. Dorim si noi 2 adulti din Tg. Mures sa mergem in Bali anul acesta... Ne poti ajuta cu niste sfaturi? Astept un email de la tine pe sctigris@yahoo.com intrucat nu pot sa-ti trimit msaj privat.

virginia61 [01.01.13 23:07:42] »

buna,

am o intrebare: mi-am proiectat un concediu asemanator doar ca nu am prins silombok.

E un must?

ce ar fi de vazsut in mod deosebit, care e perioada minima? cam cu ce costuri se adauga?

multumesc anticipat de raspuns.

adina05k, alinpop, ancamariagadea*, buburuzica, chrismo, crina333, Daniel35, Miss Butterfly, oanaboteanu, Roxelle*, virginia61
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: