Unde mâncăm în Roma?

Avatar emilg
DIN Suceava
înscris/ă în 15.04.13
APR-2013

NOUAmFostAcolo recomandă, pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și tururi turistice ale Romei / Vaticanului serviciile oferite de www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • Ristorante Joe Padella

Savoare - Restaurant Joe Padella

Joe Padella este un restaurant cu specific zonelor Puglia si Calabria. Combinatii si gusturi mai putin intalnite.

Mancarea este excelenta si la un pret foarte bun. Totul e proaspat si se simte calitatea materiilor prime.

Proprietarii sunt foarte amabili si implicati. Patroana este rusoaica si vorbeste foarte "bini" moldoveneste.

Nu va sfiiti sa cereti detalii despre meniuri. Sunt foarte bucurosi sa va explice din ce si cum sunt facute.

Va recomand sa intrebati si daca au pregatit ceva in afara meniului.

Mie mi s-a oferit un fel de musaca din hamsii proaspete, vinete si miez de paine care m-a surpins. Daca as fi citit undeva aceasta combinatie, nu as fi crezut ca poate fi atat de buna. Ei o gatesc numai atunci cand au hamsii proaspete (alice in italiana, anchoivy in engl).

Este unul din putinele lucruri pentru care as revizita Roma

Impresii încărcate de emilg in 15.04.2013 19:43:14

Validat / Publicat: 15.04.13 21:00:07

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (emilg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2250 PMA (din 4 voturi) nota2
    • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
    • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de emilg? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[15.04.13 19:52:10]

@emilg: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pentru cei interesaţi, saitul restaurantului este: joepadellaroma.com

- Dragos
    [15.04.13 21:29:19]

@emilg: sună interesant. Pentru cei care doresc detalii, am găsit saitul lor oficial, de unde se poate afla și unde e poziționat (lucru pe care l-ai omis din articol), și faptul că în pofida impresiei că...

hamsii proaspete (alice in italiana, anchoivy in engl)

de fapt se spune (citez din meniul lor):

Spaghetti con Acciughe e Pan Grattato

Spaghetti with Anchovees and Bread Crumbs

Nu ai menționat nimic despre tipicul coperto (& pane, eventual) - cam cât era la ei? (pe sait lipsește informația asta și mai ales nouă ne e foarte utilă).

Pe TripAdvisor are la fel, note bunicele și recenzii bune.

- emilg
    [16.04.13 11:20:58]

@Dragos: nu taxau coperto.

Despre ceea ce povesteam eu, nu erau spaghete. Era ceva care nu este in meniu si care se numea Parmigiano di alici (chiar daca nu are parmezan).

Acelasi peste se numeste Alici cand e proaspat si Acciughe cand e sarat si conservat in ulei.

Din meniu recomand: Orecchiette alla Bottarga e Fiori di Zucca

Little Ears pasta with Bottarga and Zucchini Blassons