ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2013
ÎNSCRIS: 02.04.09
AUG-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Observator astronomic pentru reglarea orologiilor - Basilica Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Am fost, am vazut, acum va povestesc sa intelegeti cum functioneaza "aparatul" astronomic" de reglare a orei. Raza de soare intra si se proiecteaza la miezul zilei pe o axa incastrata in marmura podelei bisericii. Punctul acesta se deplaseaza in diferitele zile ale anului mai departe de fanta (depinde de data calendaristica) iarna, pentru ca soarele e mai aproape de orizont, iar vara raza cade mai vertical, pentru ca soarele se inalta la un unghi mai mare fata de orizont.

Momentele de echinoctiu (ziua egala cu noaptea) si solstitiu (zi minima iarna si zi maxima vara) sunt marcate pe aceasta axa. Soarele trecea pe aceasta axa la fix miezul zilei - ora 12- acum cateva secole cand a fost construita.

Deoarece pozitia Pamantului s-a mai schimbat intre timp este un decalaj de cateva minute acum, relevat intr-un tabel expus in biserica.

Datorita trecerii Europei la ora de vara programati-va vizita la aceasta biserica la ora 13 fara cateva minute, pentru a fi martori la fenomen. Orologiile Romei se reglau astfel batand ora dupa clopotele de la aceasta biserica, ce avea asigurata precizia dupa "mersul" Soarelui pe cer, aproape imperturbabil de-a lungul mileniilor.

Pentru a ajunge acolo cel mai usor este sa luati metroul pentru statia Republica (scris Repubblica pe italiana, desi nu inteleg de ce, se pronunta la fel).

In partea dreapta a acestei biserici, foste manastiri si fost templu roman, se afla Muzeul National Roman cu un parculet cu statui, in fata sa. Acesta avea pauza de pranz, ca magazinele si institutiile de stat, de aceea programati-va dimineata pentru vizitare.

Trimis de timis in 14.04.13 20:24:31
    Validat / Publicat: 14.04.13 21:53:45
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia, Milano, Faenza, San Marino, Rimini

VIZUALIZĂRI: 1737 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (timis); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piazza Repubblica, Roma

[14.04.13 21:37:00]

@timis:

In partea dreapta a acestei biserici, foste manastiri si fost templu roman, se afla [... ]

Toate bune și frumoase, dar nu ai amintit niciunde despre care biserică ne povestești în articol?

Sincer să fiu, până să citesc ultimul paragraf, chiar mă îndoiam dacă locul articolului este la "Biserici în Roma"...

[14.04.13 23:16:17]

@webmaster: După validarea pozelor, am aflat despre ce biserică este vorba; am adăugat denumirea în titlu, să știe și restul lumii, când „răsfoiește” saitul.

[15.04.13 10:12:53]

@webmaster: Se vorbea despre biserica Santa Maria degli Angeli e dei Martiri din Piata Repubblica. Eu am trimis o completare la cele scrise de cel care a scris primul despre acea biserica (miha_t). Cred ca e cea mai interesanta biserica, dupa San Pietro, in opinia mea.

[15.04.13 10:33:17]

@timis:

Un lucru foarte bun... doar că ai uitat să spui explicit chestia asta pe undeva...

[15.04.13 10:44:13]

Voi avea grija pe viitor, in ideea ca ar putea fi mutate in alta parte.

Dragoș_MD
    [15.04.13 10:53:05]

@timis: interesant. Am fost de mai multe ori prin acest loc, dar nu-mi amintesc s fi observat cercurile și indicațiile descrise de tine aici. Sper să mai apuc să merg vreodată la Roma, să admir și partea asta.

Pentru cei interesați, biserica se află aici, la doi pași de Gara Termini și de Piazza dei cinquecento. Saitul ei oficial e acesta. Aici e o galerie foto foarte sugestivă despre subiectul dezbătut mai sus.

[15.04.13 10:54:54]

Biserica a fost construita din fostele terme (imense) ale lui Diocletian din care a pastrat o parte din zidul din dreapta (sudic) si din care si-a luat si o parte dintre caramizile utilizate.

[15.04.13 12:00:07]

@Dragos: Observatorul se afla in dreapta, imediat dupa intrare, am fost chiar de 2 ori. Locul gravat e marginit de un gardulet pentru a nu fi erodat de copii sau de cei cazuti in mintea copiilor, caci sunt si oameni care fac distrugeri "din curiozitate". Exista si planse si texte explicative in mai multe limbi, desi un fizician isi da seama dintr-o privire ce descriu aliniamentele. Eu, pentru ca am facut astronomie si fizica, ma simt in "mediul meu" acolo... Acest tabel indica ora trecerii pe meridian a razei de soare: santamariadegliangeliroma ... l=meridiana_im1

Gaura e calculata astfel incat sa se observe o proiectie a discului solar in timpul eclipselor, ca intr-o camera obscura/ aparat foto.

timis
    Alte impresii din această RUBRICĂBiserici în Roma: