ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2013
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 17.09.11
JUN-2012

House Souzana - amintirea unei vacante placute

Prima vacanta din 2012 (in iunie) am petrecut-o in Toroni-10 zile, la House Souzana. Eu nu am fost cu copil mic dupa mine, dar am avut-o pe mama care are 73 de ani si cam tot aia e. Din aceasta cauza am cautat o cazare aproape de plaja, intr-o statiune cat mai linistita si astfel am ales Toroni, vila House Souzana, rezervare facuta inca din ianuarie, direct la proprietari.

Mai vizitasem Toroni de doua ori si ne placuse plaja mare si curata, apa limpede si atmosfera linistita si am decis ca este locul ideal pentru un "concediu de odihna". Fiind pentru a treia oara in Sithonia, speram ca vom sta mai potoliti si nu vom mai alerga de la o plaja la alta incercand sa descoperim cat mai mult din frumusetile aceste regiuni si vom lenevi pe plaja saturandu-ne de mare si de soare.

Planul de acasa a fost dor partial indeplinit, pentru ca ajunsi aici, nu am putut rezista sa nu revedem cateva plajele minunate si chiar sa descoperim locuri noi.

Dupa clasicul drum prin Bulgaria ne-am trezit in fata vilei mult mai devreme de cat ne propusesem, adica pe la 7,30, asa ca am admirat vila de la poarta pentru ca nu am indraznit sa trezim proprietarii la acea ora. Ne-am asezat cuminti pe o banca, pe faleza, in fata vilei, am baut o cafea din termos si vedeam cum in jurul nostru totul incepe sa prinda viata, statiunea se trezea si odata cu ea si viitoarele noastre gazde. I-am luat cam din scurt, dar chiar si asa s-au dovedit a fi foarte primitori si bucurosi de oaspeti. Cred ca am fost primii lor musafiri pentru ca vila era complet goala si am fost pusa in situatia de a-mi alege camera dorita. Mi-au deschis usile de la toate camerele si m-au lasat sa ma decid.

House Souzana e o vila micuta (8 camere dintre care una este a proprietarilor) in regim de self catering situata chiar peste strada de plaja. Toate camerele au chicineta, iar sase dintre ele au vedere la mare, asa ca, bucuria de a bea cafeau dimineata, cu azuriul marii in fata, m-au facut sa-mi aleg una din camerele de la etaj, cu vedere la mare. In acel moment nu am luat in considerare ca aceste camere sunt mai mici (mai ales ca eram 3 adulti), iar bucataria chiar inghesuita. Dar a fost alegerea mea si nu regret nici acum.

Cele doua camere cu vedere la gradina sunt mai mari iar spatiul destinat chicinetei este intr-un fel separat de dormitor. In toate camerele mobilierul este destul de vechi, dar este curatenie. In bucatarioara gasesti tot ce-ti trebuie, oala, cratita, strecuratoare, ibric, vesela, tacamuri si un frigider mare cu congelator. Baia este destul de mare dar nu are perdea la dus, astfel ca apa inunda intreaga incapere. Balconul a fost suficint pentru 3 persoane si are si plasa de tantari la usa camerei care s-a dovedit a fi de mare folos, seara, cand nici Autanul nu-si mai avea eficienta in fata roiurilor de tantari.

In fata vilei este o gradina foarte frumoasa si ingrijita, plina de flori si un loc de odihna la umbra unui palmier imens, iar in spate vilei este o curte mare folosita pe post de parcare, un gratar si chiar o masa cu scaune sub umbra maslinilor.

Chiar langa vila se afla cel mai mare si mai aprovizionat suprmarket din statiune si o taverna destul de mare si destul de solicitata, asta insemnand ca se manca bine aloco. Tot peste drum de vila se afla si un loc de joaca pentru copii, iar de-a lungul plajei este o alee asfaltata pentru promenada. Pana in centrul statiunii sunt cam 5 minute de mers lejer.

Plaja este curata, cu nisip mai grosier ca bobul de orez (pt. unii deranjant, dar te obisnuiesti sau apelezi la papuci de plaja sau din aceia speciali pt. apa), iar apa clara ca de la robinet.

Statiunea este f. f. linistita si potrivita pentru un "concediu de odihna" si relaxare. Noi am prins inceput de sezon si oricat de mult mi-am dorit lineste, in primele seri, parca era prea pustiu. Lipsa turistilor stirbea acea atmosfera de vacanta cu care eram obisnuita, dar cu fiecare zi care trecea, statiunea se anima, plaja devenea din ce in ce mai plina, iar preturile la fructe si legume cresteau si de doua ori pe zi. Ca o alternativa pentru serile cand doriti putina agitatie si diversitate, se ajunge foarte usor in N. Marmara sau Sarti (25 km).

In concluzie, House Souzana poate fi o obtiune pentru cei care doresc o cazare pe malul marii, la un pret decent si corect, intr-o statiune frumoasa si linistita.

Trimis de dana2104 in 10.04.13 21:51:19
Validat / Publicat: 10.04.13 23:06:19

VIZUALIZĂRI: 4109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana2104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata vilei

[11.04.13 07:45:34]

[11.04.13 08:44:33]

@webmaster33: Este corect. Multumesc pentru completare!

danoradea
[11.04.13 13:45:48]

@dana2104 cum erau prețurile la taverne, așa în mare, din ce îți mai aduci aminte, mulțumesc.

amero
[11.04.13 17:05:09]

frumoase poze si un SP binemeritat

[11.04.13 21:07:51]

@danoradea: Nu mai retin concret preturile, dar stiu sigur ca am remarcat faptul ca, desi era inceput de sezon, la taverne nu se simtea nici o diferenta.

Adica aceleasi preturi ca peste tot in Grecia (salata = 4.5 E, o portie de calamar cu cartofi prajiti = 8 E, scoici cu sos picant = 10 E, sardine = 6-8 E, berea = 2.5-3 E, sucuri = 2,5 E, gyros = 2,5 E, peste mai mare = 10-12 E etc) chiar daca era doar junatatea lunii iunie. In schimb, la supermarcheturi, preturile cresteau de la o zi la alta. Daca in prima zi de vacanta, nectarinele erau 1,8E, iar pepenele verde 0,35 E/kg, in ziua plecarii ajunsasera la 2,2 E si respectiv 0,50 E/kg. Aceasta crestere de pret s-a simtit in special la fructe si legume.

Cred ca patronii supermarketurilor profitau si de faptul ca nu erau decat trei astfel de magazine in toata statiunea, iar alta alternativa nu aveai decat ducandu-te in Sarti sau N. Marmara unde sunt doua supermarketuri gen Carfour, dar nu merita efortul si drumul pana acolo.

@amero; Multumesc pentru aprecieri!

Alex_Macedo
[12.04.13 16:29:21]

Placut ochiului si civilizat, ingrijit... ma rog, sa nu mai vorbim de pret extrem de rezonabil in raport cu timpul sederii, cost-per-zi.

Plaja arata imbietor dar, pietricelele alea nu stiu cum pot fi la calcat. Ma rog, asta e o dileala de a mea si nu trebuie luata in considerare.

Fotografii cu interiorul House-ului, nu ai cumva??

Multumesc.

[12.04.13 22:26:51]

@Alex_Macedo: Aveam si vreo doua poze din camera, dar in momentul asta am ceva probleme la calculator si nu-mi deschide DVD-ul. Pot sa-ti spun insa ca interiorul este modest dar curat. Nu te poti astepta la cine stie ce pentru banii astia. Pentru mine a contat mai mult apropierea de plaja, mamei mele fiindu-i mai comod sa vina si sa plece de la plaja atunci cand considera ea, nefiind legata de programul nostru.

"Pietricelele" (care de fapt nu sunt chiar pietricele) pot fi deranjante daca mergi foarte mult descult pe plaja, dar asa cum am mai spus exista alternative: papuci de plaja sau papuci speciali pentru apa. Datorita acestui nisip mai aspru, apa marii este atat de limpede. Daca ar fi nisip fin, sigur claritatea marii ar fi alta.

sandelmanita
[04.05.16 18:56:39]

@dana2104 - ma poti ajuta cu nr de tel, te rog.

multumesc

Notă webmaster: Numerele de telefon se pot trimite doar prin intermediul mesajelor private.

[04.05.16 22:25:07]

@sandelmanita - Imi pare rau, dar nu am un nr. de telefon. In acel an am fost un grup mai mare, familii ce au venit pe rand la cazare in perioade diferite (noi am ajuns primii) si s-a ocupat altcineva de rezervari, dar stiu sigur ca toata discutia si negocierea s-a purtat pe mail ([***])

[04.05.16 22:31:32]

@dana2104 - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

sandelmanita
[05.05.16 18:43:27]

am facut bifarea pt mesaj privat.

astept adresa de mail, te rog mult.

multumesc

[05.05.16 21:03:49]

@webmaster26 - Imi cer scuze... Stiu regulile dar din dorinta de a da cat mai multe informatii m-a luat valul. Promit ca nu se mai intampla.

Alex_Macedo, amero, dana2104, danoradea, sandelmanita