ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2013
ÎNSCRIS: 27.03.12
FEB-2008

Drumetii Tailandeze,

Sea, Sex And Sun - Serge Gainsbourg

Desi am fost in Tailanda acum 5 ani (de atunci mergand mai mult in Caraibe), am hotarit sa scriu aceste impresii deoarece este o destinatie turistica ce nu trebuie ratata, dar fara prea multe ecouri la dvs...

Eu am zburat la Bangkok, cu Turkish-si am fost foarte multumit. Am stat la un hotel superb, desi avea doar 4* (ceva cu Marina... scuzati uitarea). Am fost impresionat si de hol, care era inundat de orhidee, si in mijlocul lor o fata, frumoasa ca o zeita canta la harpa, si de camera, care era uriasa, cu un pat urias si vedere asupra intregului Bangkok.

Recunosc ca am avut un ghid local, (am fost 2 perechi), care ne-a facut sejurul minunat. Am cheltuit, dar a meritat... Am vizitat templele, Palatul, am facut o croaziera pe riu seara-unde am mancat si am dansat, si am vazut un spectacol bun, am fost chiar si la barul "ping-pong", un fel de "acrobatie pornografica" (nu intru in amanunte-dar merita vazut, pt. unicitate), am facut o excursie la Pattaya unde am vazut cabaretul transsexualilor (mai bun decat Creazy Horse de la Paris), si bineinteles'' floating market " din afara Bangkok-ului, care m-a impresionat cel mai tare. Desi am calatorit mult, era prima data cand vedeam o piata si pe apa, si pe verticala pe maluri... totul acompaniat de gustul minunat al fructelor exotice. Totul era nou si diferit, si pt. vaz si pt. auz si pt. miros. si pt. gust... Oamenii aratau altfel si se purtau altfel, iar limba era mai mult cintata decat vorbita.

In Bangkok, am vizitat si orasul chinezesc (cu chinezi, spre deosebire de Havana-unde este un oras chinezesc dar fara chinezi), si piata de flori. Ca barbat, nu eram prea impresionat de flori-dar aici e cu totul altceva... Am oferit galant doamnelor cite o ghirlanda de orhidee, dar am remarcat privirile dezaprobatoare ale localnicilor... care la iesirea din piata, ne-au explicat ca erau ghirlande -ofrande pt. templele budiste, si nu sa le poarte femeile la git...

Dupa 5 zile am zburat spre Pucket. O idee minunata. Am stat parca in golful Pa Tong la clubul Andaman (4*). Camera nu era asa luxoasa ca la Bangkok, insa hotelul si mai ales gradina erau minunate...

Dupa parerea mea Pucketul este o destinatie minunata, unde ai ce face permanent. Plaja este minunata, si nu stii ce sa faci - sa stai la piscina clubului sau pe plaja publica. Apa este f. calda. Pina si ploaia este calda, cu stropi mari care parca iti fac masaj...

Apropo de masaj. Recomand 100% sa vizitati un salon de masaj Tailandez, dar nu cel din hotel (care e mai scump). Masajul este foarte bun,foarte "personal"- dar nu sexual, si chiar terapeutic. Am vazut, femei-uriase cu 44 la picior-din N Europei, care erau adormite in 5 minute de masajul la picioare, si mai si sforaiau... Este o experienta obligatorie in Tailanda. (nu poate fi povestita, ci doar traita...)

Si acum excursiile...

Toate de nota 10! Nu mai scriu de Phi Phi, sau de insula lui James Bond caci au scris multi altii, dar nu ratati excursiile pe mare printre muntii ce rasar ca niste dejete din apa, si apoi cu canoele in interiorul acestor insule...

Nu ratati safari, pe elefanti- atat in jungla cat si in plantatiile de arbori de cauciuc... Excursiile incep de dimineata, la 6-7 si tin 10-12 ore.

Chiar si mesele improvizate sunt delicioase. Am mincat pe un ponton, cam putrezit intr-o excursie, si m-am gandit ca aici o sa fie o mincare nasoala. Dar ce sa vezi- ne-au dat crustacee, si fructe de mare pe care le pescuiau la 200-300 m de noi... absolut minunate. Cand am facut coasta de V a SUA, cu masina si am mincat numai porcarii innecate in maioneza si ulei- imi reaminteam in gind de minunata mincare din tailanda. Am mincat pe rupte, dar mai mult peste si fructe de mare -dar si multe fructe, si acasa am constatat ca am slabit 2 kg.

Mergeti si la fermele de crocodili, si la spectacolele cu cobre. Vizitati si gradina botanica.

Dupa parerea mea Tailanda este o destinatie turistica minunata, care trebuie incercata inainte chiar de majoritatea destinatiilor Europene, iar experienta trebuie repetata.

Eu voi zbura data viitoare direct la Pucket, si voi incerca si o excursie in Malaezia.

Ca si lucruri negative: distanta mare de zbor, si costul ridicat al biletelor de avion... Dar restul compenseaza totul.

Si atentie: una este Pattaya si alta Pucket!!! (La Pucket este MULT mai bine).

Trimis de gosabucur in 10.04.13 14:51:34
Validat / Publicat: 10.04.13 15:14:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 5687 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gosabucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

TraianS
[10.04.13 22:47:07]

Eu am zburat la Bangkok, cu Turkish-si am fost foarte multumit.

Mai tii minte cam cat te-a costat biletul?

Trebuie sa ma apuc si eu sa studiez Thailanda mai in detaliu. Pare o tara ce nu ar trebui ratata. Foarte interesant review.

Ceva poze nu mai ai?

claudiu 71
[10.04.13 23:51:33]

@gosabucur: Intradevar Thailanda ofera mult turistului european si nu numai. Exotic este prima expresie ce s-ar potrivi acestei minunate zone a Asiei de sud est.

O sesizare sau mai bine zis o nedumerire:

Titlul paginii: Insulele din Thailanda (cu Th) titlul review-ului: Drumetii Tailandeze (cu Ta) aceasta tara stiu ca se numeste Thailanda .

[11.04.13 20:07:41]

andtherock
[22.07.13 14:33:02]

Salutare, zi-mi te rog de ce recomanzi phuket si nu pattaya, inca nu sunt decis in ce statiune voi merge, ca perioada as alege octombrie-noiembrie

gosabucurAUTOR REVIEW
[26.07.13 12:32:10]

@andtherock: diferenta intre phuket si pattaya, este ca intre Mamaia si Eforie N.

In phiket ai multe si minunate excursii atat in insule cit si in jungla tropicala, phuket city, etc.

Eu merg direct in Noe, in Phuket cu Eturia- pt. ca Qatar air, are reduceri la zboruri directe spre phuket.

Daca vrei sa vezi si Bangkok, alege Patayya pt. ca sunt f. aproape.

andtherock, claudiu 71, gosabucur
Alte impresii din această RUBRICĂInsulele din Thailanda - Raiul pe pamant: