ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2013
ÎNSCRIS: 06.03.13
SEP-2010

10 zile pentru a "epuiza" Barcelona

Buna tuturor,

Adaug o serie de impresii pentru a va putea face o idee de cate zile ai nevoie pentru a vizita cam toate obiectivele turistice din Barcelona. Nu cred ca as putea veni cu ceva nou in materie de cazare, de interes.

Mentionez ca acestea sunt:

Placa Catalunya, Rambla, Mare Magnum, Barceloneta si plaja, Portul, Cartierul Gotic, La Pedrera, Casa Batlo, Parcul Guell, Port Aventura, Sagrada Familia, Parc de la Ciutadella, Gradina Zoologica, Tibidabo, Fantanile de la Montjuic, Castelul Montjuic, Poble Espanol, stadionul CF Barcelona, Imprejurimile - Montserrat.

Cam acestea sunt, daca am omis ceva, va rog sa ma scuzati. Am calculat ca e nevoie de 10 zile minimum in conditiile in care pentru anumite destinatii (Montserrat si Aventura) ai nevoie de o zi intreaga, iar pe altele le poti comasa in aceeasi zi.

Noi am stat 12 zile in 2010, locuind intr-o suburbie a Barcelonei: Rubi. Din Rubi se ajunge cu metroul in Placa Catalunya in aproximativ jumatate de ora. Pe langa faptul ca este foarte scumpa cazarea in Barcelona, mi-a placut ideea de a locui intre spanioli (ma rog, catalani) care nu prea vorbesc alta limba decat cea nativa, am mancat la restaurantele la care mananca ei, am baut in locurile in care beau si ei si m-am simtit extraordinar.

Nu inchiriati masina in Barcelona, nu veti avea unde parca, in schimb metroul si autobuzele circula foarte bine.

De mancat in Barcelona - sincer, am mancat cam prost in zonele turistice, incercati sa gasiti restaurante in zone mai "rezidentiale" sau daca vi se face foame in centru, cautati un loc de unde puteti lua bocadillos con jamon la cativa euro bucata.

Cu bine,

Cristi.

Trimis de stroecristian83 in 10.04.13 14:18:15
Validat / Publicat: 10.04.13 15:13:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stroecristian83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

serban55
[13.05.13 15:03:17]

Am rugamintea sa ma lamuresti daca achizitionand un card TMB 5 zile/28 euro pot merge cu el utilizand FGC, plecarea din Barcelona pana la Blanes.

stroecristian83AUTOR REVIEW
[13.05.13 16:00:51]

@serban55: Salut, din cate imi aduc aminte cred ca nici cu T10 de la FGC nu poti ajunge. Cred ca trebuie sa iei Renfe-le, este un fel de tren regional, pentru ca tarifele sunt in functie de distanta parcursa. Cel mai bine cauta pe pagina dedicata a renfe pentru a vedea tarifele. Eu am fost o singura data in Lloret del Mar si stiu ca am luat bilet separat din Placa Catalunya.

serban55, stroecristian83
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: