ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2013
ÎNSCRIS: 06.04.13
MAR-2013

Maroc, o tara deosebita

Moroccan Spirit - Derviche

In perioada 02-09.03.2013 ne-am petrecut concediul in Maroc.

Am ajuns in Marrakech cu avionul venind de la Milano si am luat un shuttle bus pana in celebra piata Jemaa el-Fnaa. Chiar daca era dimineata piata era deja ocupata de tot felul de tarabe. Ne-am confruntat cu "ospitalitatea" marocana inca de la sosire deoarece am fost repede reperati de ghizii dornici de a ne arata orasul si de a ne ghida prin medina. Evident, contra cost.

Ceea ce m-a mirat a fost atitudinea vanzatorilor care incercau sa ne obtina pretul maxim pentru ceea ce vindeau. De exemplu, o harta a orasului costa 60 dirhami la un vanzator de ziare, am cumparat-o cu 15 dirhami de la o librarie si am primit-o gratuit de la riadul la care am fost cazati. Restul pe care l-am primit dupa ca am luat un suc natural de la tarabele din piata a fost incorect dar dupa ce am observat acest lucru situatia s-a remediat.

Pentru cei care n-au mers in Maroc ar putea fi o atitudine de neinteles si ar putea caracteriza intr-un anumit fel acest comportament. Insa, situatia sociala a marocanilor ii indeamna sa se lupte pentru fiecare dirham si sa obtina maximum de la turistii cu capul in nori.

Riadul in care am stat pentru doua nopti l-am gasit destul de dificil, dar ce este usor de gasit in Marrakech? Conditiile de cazare au fost foarte bune iar micul dejun consistent.

Am vizitat medina cu stradutele inguste si magazinele multicolore, Palatul Bahia, Palatul Badi, Criptele Saadiene, Muzeul Dar Si Said, etc. Orasul nu poate fi descris in cuvinte. Trebuie vazut, mirosit (incredibila trecerea de la mirosul de menta la izul de urina si invers), gustat si auzit (spectacolele din piata se bucura de mare apreciere in randul marocanilor).

Dupa doua nopti am luat trenul pana la Casablanca. Orasul ne-a dezamagit fiind un fel de Bucuresti de trei ori mai mare. Este un oras industrial, aglomerat, murdar si fara nici un pic de romantism. Singura atractie este Moscheea Hassan al II-lea.

Tot cu trenul am ajuns in Rabat, capitala Marocului. Ne-a placut foate mult orasul, fiind mult mai aerisit, medina de dimensiuni reduse si strazi mult mai curate. Am vizitat Kasbah des Oudaias, ruinele Chellah, Turnul Hassan si alte obiective. Deplasarea am facut-o cu taxiul care era foarte ieftin daca se punea aparatul de taxat si pe jos.

Am continuat calatoria pana la Meknes, alt oras imperial aflat insa in umbra faimosului oras Fes. In Meknes am mers pe jos si intr-o zi am vazut cam tot ce se putea vedea.

In ultimul oras din turul nostru, Fes am redescoperit ceea ce inseamna medina cu adevarat. Aceasta parte veche a orasului este alcatuita din o multime de case vechi, mici magazine cu obiecte din piele, ceramica, haina, condimente sau cosmetice. Ne-am descurcat destul de greu in prima zi, fiind pusi in dificultate de multimea aleeilor inguste. Foarte utile erau indicatoarele catre principalele atractii turistice: Bab Boujeloud, Fes el Bali, Muzeu Nejjarine si altele.

Din Fes ne-am intors dupa o escala in Milano.

Bucataria marocana este deosebita si ne-am bucurat de savoarea cus-cusului, tajine-lui cu miel, peste sau pui si a diferitelor frigarui. Patiseria marocana mi-a amintit usor de patiseria turceasca. In majoritatea locurilor in care am luat masa am incercat sa ignoram normele de igiena si sa ne bucuram de gusturile inedite. Ceaiul de menta este nelipsit de la masa. La fel cafeaua sau sucurile naturale.

Transportul cu trenul a fost cea mai buna optiune de deplasare intre orase. Trenurile au circulat fara intarziere si erau foarte sigure.

Ceea ce mi-a atras atentia a fost spiritul civic al marocanilor.

Din aceasta vacanta m-am intors cu rucsacul plin de ceaiuri, cafea, suveniruri diverse. Recomand Marocul tuturor care doresc sa descopere o lume deosebita. Tara este frumoasa, oamenii sunt altfel decat cei din Turcia si limba araba foarte prezenta. Totusi, fiind sub protectorat francez multa vreme se vorbeste limba franceza dar si engleza.

Asadar va invit sa va bucurati de tot ceea ce este frumos in Maroc!

Trimis de gilbert in 06.04.13 22:50:13
Validat / Publicat: 06.04.13 23:28:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 5367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gilbert); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Marrakech-Koutoubia

webmaster [06.04.13 23:26:35] »

Un articol de debut selectat ca MiniGhid AmFostAcolo (pentru această destinaţie) - nu se întâmplă chiar în fiecare zi...

@gilbert: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster13 [07.04.13 00:30:24] »

daniel_72 [07.04.13 01:47:22] »

Dorinta si nevoia de a negocia a marocanilor sunt determinate nu doar situatia precara pe care multi dintre ei o au, ci face parte chiar din cultura lor.

In general sunt mari maestri in a rezolva o problema simpla intr-o perioada de timp nefiresc de mare. Am asistat la un episod in care soferul microbuzului in care ma aflam, a incercat mai bine de 5 minute "negocierea" unui loc de parcare la intrarea in piata Djemaa el Fna, desi la mai putin de 50 de metri de locul respectiv (unde era evident ca parcarea este interzisa) existau numeroase locuri de parcare libere.

Felicitari pentru articol, am regasit in el numeroase din trairile avute cu 5 ani in urma.

iulianic [07.04.13 09:25:05] »

@gilbert: Un debut promiţător pe AmFostAcolo! Felicitări şi bine ai venit printre noi!

Mi-am început ziua citindu-ţi rândurile şi rememorând călătoria mea în Maroc de acum aproape patru ani. Eu am fost cu autocar, cu ghid din Romania şi cu ghid local în fiecare oraş. Nu cred că m-aş fi încumetat să fac pe cont propriu aceast circuit mai ales când mă gândesc la acele faimoase medina. Oare există o hartă bună pentru medina din Fes? Nu pot s-o uit. Întortocheată, strâmtă, murdară şi cu un miros ce-ţi dăinuie etern în memorie. Aţi vizitat atelierele de pielărie?

nicole33 [07.04.13 10:28:58] »

@gilbert:

Bine ai venit pe AFA și felicitări pentru review, dar mai ales pentru curajul de a cunoaște Marocul pe cont propriu.

Aflată în Spania pe Costa del Sol am avut și eu curiozitatea de a păși pe un alt continent, vizitând Tanger-ul într-o excursie de o zi. Programul excursiei a fost unul foarte strict, în sensul că nu am avut voie să părăsim grupul, astfel că nu am putut face ceea ce am fi vrut noi, dar mi-am pus problema cum ne-am fi descurcat singuri dacă am fi fost lăsați de capul nostru, cum am fi făcut față asaltului vânzătorilor ambulanți de orice, extrem de gălăgioși și insistenți.

Care a fost costul total al acestui concediu?

gilbert [07.04.13 23:58:14] »

@daniel_72: Nu m-a deranjat atitudinea lor pentru ca am fost atent la conditiile de viata de acolo. Ne-am ratacit prin medina din Marrakech si am ajuns pe o straduta fara magazine, doar cu locuinte. Conditiile erau sub orice critica dar nu m-am simtit amenintat desi imi faceam unele griji. Nici macar priviri suspecte n-am remarcat. Voi incerca sa mai scriu si despre fiecare oras in parte.

gilbert [08.04.13 00:10:12] »

@iulianic: Am mers in Maroc doar cu cateva informatii culese de pe site-ul AFA si inarmat cu un ghid Routard 2007 primit de la un amic care vizitase Marocul in 2008.

Rezervarile pentru cazari le-am facut din tara insa deplasarea intre orase am facut-o cu trenul in functie de dispozitia avuta, mai ales ca mersul trenurilor era favorabil cu multe plecari si sosiri.

Intr-adevar in medine ne-am descurcat mai greu la inceput. Daca nu gaseam riad-ul sunam si venea cineva sa ne arate drumul. Apoi retineam cateva cladiri, magazine si ajungeam inapoi fara probleme.

In Fes ne-a descurcat binisor. Pentru ca am stat doua nopti in oras in prima zi am fost mai timizi dar a doua zi ne-am aventurat sa gasim locatiile pe care ni le-am propus sa le vizitam.

In medina sunt doua stradute paralele si foarte util ne-a fost ghidul Routard. Am ajuns in zona atelierelor de pielarie dar am preferat sa nu le vizitam...

gilbert [08.04.13 00:23:29] »

@nicole33: Asa cum am mai precizat, turul a fost organizat de mine si sotia mea. Ne-am rezervat cazarile din tara si ne-am deplasat cu trenul intre orasele imperiale. Asaltul vanzatorilor poate fi contracarat cu un zambet dar si cu un raspuns negativ hotarat. Daca te invita la restaurant spui ca tocmai ai mancat si atunci vor incerca sa te invite sa bei un ceai sau o cafea...

Referitor la cost (doua persoane):

transportul cu avionul cu o oprire in Milano: 1350 ron. Mentionez ca am mers cu companii low cost si cu bagaj acceptat gratiut (doua rucsacuri care si-au schimbat vizibil dimensiunile si greutatea la intoarcere)

cazarea cu mic dejun: 1700 ron

masa: 2100 ron

suveniruri (ghiduri, magneti, cafea, ceai, etc): 1700 ron

asigurarea: 120 ron

Total: 6.970 ron

Repet: costul pentru doua persoane!

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / MAROC [08.04.13 12:17:11] »

@gilbert: Marocul este una din tarile in care ma intorc aproape in fiecare an (datorita jobului indeosebi) si care ma atrage, de fiecare data, intr-un mod nefiresc, cu o forta neinteleasa... Poate pentru ca "e" in zodia Scorpionului, ca si mine Taram al contrastelor, culorilor, mirosurilor, sunetelor... Mi-as dori s-o pot bate la picior intr-un viitor nu foarte indepartat.

Ti-am citit cu placere impresiile, te mai asteptam.

alinaro, daniel_72, gilbert, iulianic, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maroc: