ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2013
ÎNSCRIS: 17.03.13
SEP-2012

Constanta = Mazare cu ou

Chiao bambino sorry - Chiao bambino sorry

In septembrie 2012 am fost la mare.

Adica am stat in Constanta si am fost peste tot unde visam de mai multi ani sa ma duc.

Nu ca n-as fi putut merge si mai inainte dar de fiecare data imi ziceam ca mai bine mai pun un ban dar sa vad locuri noi, inaccesibile o data.

Dar o buna prietena avea de tinut niste cursuri acolo si m-a luat cu ea.

Si a fost minunat!

Un oras ingrijit si curat, trotuarele fara gropi, vechile cladiri care faceau farmecul centrului vechi renovate, terenurile virane transformate in locuri de joaca pentru copii...

Totul sclipea in soare.

Nici urma de turist strain care sa se uite buimacit la ce vede, ci bucuros de alegerea facuta, admira Cazinoul si faleza ireprosabila.

Flori peste tot. Gunoaiele lipseau cu desavarsire, ce sa va mai povestesc, o incantare.

Din pacate, vrand sa cobor spre mare, la 'Trei papuci', am dat peste singura scara de beton stricata, am cazut si mi-am fracturat incheierura mainii stangi. Asa e cand esti stangaci!

Si-am plans de durere si mai plang si azi.

Trimis de rodica1016 in 04.04.13 20:23:30
Validat / Publicat: 04.04.13 21:58:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 1579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodica1016); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Faleza

[04.04.13 23:55:38]

nea@Alex
[04.04.13 23:57:38]

Stimata doamnă.

Se pare că nu mă pot abține în a vă întalni din nou (pesemne, sunt numai eu vinovat). În cazul de față, îmi asum, poate, eșecul de a mă pripi vis-a-vis de anumite lucruri privind Constanța sau, cum spuneam în tinerețe, cu drag, Câța. Așa cum la review-ul anterior, am fost puțin nedumerit, având în vedere că titlul "Cel mai bun Fondue", îmi inducea curozitatea de afla părerea despre un festin helvetic la ceas lejer cu prietenii și rezultând până la urmă că nu era cazul. Fondue-ul nefiind pe lista papilelor Dvs. gustative dar, am pus-o pe seama unui titlu de review, nefericit ales. În cazul de față, textul mă nedumirește având în vedere că, spuneți...

... dar pozele Dvs. spun cu totul altceva. Dacă gândul a fost de a fi un text ironic, se prea poate, numai ca textul exprimă o euforie intensă de a vă petrece pașii într-un oraș, din spusele Dvs. plăcut ochiului. Pozele, în schimb sunt contrapartida negativă a pozitivizmului textual. Citind am înțeles UN lucru. Privind am înțeles ALT lucru.

Dacă este doar o aparență in mintea mea, îmi cer scuze.

Personal, aș fi optat de a fotografia frumoasa Constanța și de a face reclamă acestui oraș care, în definitiv, este al nostru, al tuturor. Mă rog, este doar o părere subiectivă de facto, românească.

Cu stimă.

Multumesc.

rodica1016AUTOR REVIEW
[05.04.13 02:37:48]

@nea@Alex:

Nu Parisul, nu Venetia ci Constanta e orasul in care m-as muta maine.

Il iubesc, asa cum il iubesc toti romanii, e bucata noastra de libertate.

Articolul e scris cu durere, imi pare rau daca ironia mea amara v-a descumpanit.

iulianic
[05.04.13 09:12:34]

@rodica1016: Şi eu am fost derutată citind rândurile dumneavoastă, apoi privind fotografiile. Nu intru în detalii, colegul nea@Alex a făcut-o foarte bine.

Finalul textului m-a edificat. Faptul că aţi avut acel nefericit accident explică totul.

Vă dorim să uitaţi suferinţa, să aveţi o nouă ocazie de a vizita Constanţa şi ceva mai mult timp pentru relatări mai detaliate privind cele bune şi cele rele de pe ţărmul românesc al Mării Negre!

iulianic, Krisko, nea@Alex, rodica1016
Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Litoralul românesc: