ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.04.13
JUN-2012

Impresii despre cazare + recomandari

Vila Periklis este situata in statiunea Limenas a insulei Thassos la o distanta de aproximativ 200 de metri de cea mai apropiata plaja.

Noi am stat in camera nr. 8. Camera arata ca in pozele de prezentare ale vilei asa ca am uitat sa fac poze in interior. Cele cu gradina le-am facut la plecare.

Camera si lenjeriile au fost curate, cred ca am avut si prosoape in camera cu rugamintea gazdei (asfisata la avizier) sa nu se foloseasca pe plaja.

Nu am gasit matura si mop in camera, dar erau la capatul holului.

Chicineta a fost dotata cu chiuveta, frigider, plita pentru gatit cat si ustensile pentru aceasta: oala, tigaie, ibric pentru ceai/cafea, doua seturi de tacamuri si pahare, cani.

Baia a fost curata, am avut si hartie igienica.

Dormitorul a fost cu trei paturi (este defapt o camera tripla care ni s-a dat la pret de dubla caci se ocupasera toate camerele DBL). Doua paturi erau unite, aranjate cu vedere la balcon. Langa ele o noptiera.

Balconul este mare, incape o masa si doua scaune, pentru a putea lua masa afara, si mai ramane si loc.

Balconul este dotat cu o usa rulanta cu plasa de insecte, foarte utila pentru a putea sta cu usa deschisa deoarece erau cam multi tantari. De asemenea, sunt montate jaluzele.

Proprietarii sunt foarte simpatici, amabili, au o casuta in spatele vilei, in gradina.

La jumatatea sejurului ni s-a facut curat in camera, s-au schimbat lenjeriile (nu ca ar fi fost nevoie), s-au golit cosurile de gunoi si ni s-a mai lasat hartie igienica. Am incercat sa dam un ban de cafea femeii de servici si a fost foarte surprinsa de gest. Recunosc ca am fost luati prin surprindere cu curatenia, nu stiam ca se va face acest lucru. Ne-am intors la camera ca am uitat ceva si le-am gasit acolo (proprietara si femeia de servici). Am inceput sa cautam sa vedem daca lipseste ceva dar nici vorba de asa ceva (mi-e rusine ca m-am gandit la asta).

Gradina este mare si superba. Este plina de flori care miros frumos, are un balansoar si gratar care poate fi folosit de oaspeti.

Noi am facut un mic chef la gratar cu doua cupluri pe care i-am cunoscut in Thassos, iar proprietarul ne-a ajutat la prepararea carnii. Proprietara ne-a adus alte farfurii si tacamuri deoarece n-am avut voie sa le luam pe cele din camera. Au fost atat de amabili ca am incercat sa cer cat mai putine sa nu-i deranjez. Desigur, ii anuntasem in prealabil de aceasta intrunire. Data viitoare as lua vesela de unica folosinta :).

Market-ul (un magazin mai mare) nu este chiar aproape, dar nici foarte departe, iesi la strada principala, faci stanga si dupa aceea dreapta.

Desi este un pic mai departe de magazine si plaje decat alte vile nu m-a deranjat acest lucru pentru ca are si avantajul ca este foarte liniste tocmai datorita acestui fapt.

Vila are si o iesire si prin spate, care poate fi utila daca doriti sa ajungeti in cealalta parte a plajei (o mica scurtatura).

Recomandari:

- sa nu uitati dispozitivele de tantari de bagat in priza si pastilele sau ce altceva preferati voi sa folositi

- celor care doresc sa gateasca in camera: sa aduceti de acasa lingura de lemn

- sa luati cu voi o sfoara sau corzi elastice care pot fi montate in balcon pentru uscarea prosoapelor. Eventual si niste cleme de rufe. Mie mi-a cazut un cearsaf, l-am recuperat de la proprietara.

- eu voi aduce de acasa zahar, in Thassos am reusit sa cumpar un kg de sare de lamaie crezand ca e zahar: -)

M-as intoarce la vila Periklis si o recomand celor care au pretentii asemanatoare cu ale mele.

Pentru alte intrebari, va stau la dispozitie.

Trimis de Espirit in 04.04.13 14:30:28
Validat / Publicat: 04.04.13 16:06:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Vila Domna

VIZUALIZĂRI: 7462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Espirit); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea. Vila este cea din dreapta, iar la extrema drepta se vede casa proprietarilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)

stroecristian83
[04.04.13 16:30:12]

Va felicit pentru vacanta, mie mi-a placut atat de mult Thassos incat ma binedispun toate impresiile si pozele pe care le-am gasit pe sait.

ufoman
[04.04.13 16:53:01]

@stroecristian83: Cu toti ne bucuram cand citim despre Thassos dar daca ai ramas si binedispusa e bine sa acorzi un bonus in puncte (PMA). Cel ce a scris trebuie sa aiba macar aceasta multumire din partea noastra. Iti multumesc pentru intelegere.

Muffin2009
[04.04.13 17:38:23]

@Espirit:

M-a amuzat intamplarea ta, imi aduc aminte cum noi anul trecut in Zakynthos, am cumparat de la supermarket o mare rezerva de gaz din acela de umplut brichetele crezand ca este gaz pentru aprins carbunii pentru gratar

Deci pretul a fost 20 euro pe noapte pentru luna iunie?

[04.04.13 18:56:07]

@Muffin2009:: -)

Legat de pret... nu chiar... in cei 200 de euro a intrat cazarea pentru 10 nopti la vila Periklis pentru 2 adulti cat si transportul nostru cu autocarul. Deci mai putin de 20 de euro/noapte.

iulianic
[05.04.13 12:16:29]

@Espirit: Am remarcat faptul că toată lumea scrie foarte frumos despre Thassos şi este firesc să încerc să aflu cât mai multe amănunte pentru că-mi doresc o vacanţă acolo. Am citit şi review-ul despre Limenas, Thassos. Mulţumim pentru descrieri şi mai ales pentru recomandări! Ţânţari, lingură de lemn, sfoară şi cleşti pentru rufe, zahăr...

Ei, da! Treaba cu sarea de lămâie în loc de zahăr m-a amuzat un pic, dar nu vreau să mă gândesc ce gust o fi avut cafeaua cu o linguriţă de sare de lămâie. Eu poate că aş fi scăpat pentru că nu pun zahăr în cafea, dar 2-3 linguriţe de sare de lămâie într-o cească de ceai, cum sună? De gust nu mai întreb.

strat
[29.06.13 19:20:37]

@Espirit: Cum se poate face o rezervare la aceasta vila si cat ar costa? As indrazni si o intrebare referitoare la valoarea unui buget ptr o vacanta de 7 nopti. Mutumim

[30.06.13 01:43:21]

@strat: nu cred ca se poate face rezervare direct. Eu am fost printr-o agentie de turism care o are inchiriata pe tot sezonul. Ne-a costat 100 de euro de persoana: cazare in camera dubla sejur de 10 nopti si transport cu autocarul.

mario 110
[04.01.14 10:05:50]

@Espirit: buna ziua

as vrea sa va intreb daca cardurile noastre de salarii (brd, transilvania...) pot fi folosite in bancomatele lor pt a platidiverse servicii sau pt a scoate moneda locala in caz de nevoie; ... sau ati mers cu euro, dolari... din romania?

va multumesc anticipat

[04.01.14 19:24:33]

@mario 110: moneda locala este euro. Nu prea am vazut sa se poata plati cumparaturile direct cu cardul, dar se pot scoate bani de pe card de la bancomat. Nu iti recomand sa mergi cu bancnote mari, de 100 de euro, pentru ca ti le va refuza la magazin si va trebui sa le schimbi la banca in bancnote mai mici, ceea ce se poate face fara probleme, dar daca ai de ales, ia direct in bancnote mai mici. Sper ca ti-am fost de ajutor.

mario 110
[06.01.14 08:56:21]

@Espirit: cu siguranta mi-ati fost de ajutor; va multumesc pt raspuns si promtitudine.

... la cit mai multe concedii placute

[31.03.15 22:38:10]

@Espirit - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=11956.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • dborsanu*
    [18.10.16 14:04:09]

@Espirit: Buna ziua, am fost anul acesta de doua ori in Thassos la Studio Roula, vecina cu Popi. Unde e situata vila Perlikis? multumesc

[18.10.16 14:25:08]

I don't know how to explain... It is a few minutes walk to the port

dborsanu*, Espirit, iulianic, Krisko, Muffin2009, strat, stroecristian83, ufoman
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Periklis: