ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2013
ÎNSCRIS: 26.04.10
MAR-2011

O oaza de liniste

Desi vizita noastra la Vila Eduard din Fundata dateaza din 2011, in urma ultimelor experiente negative la pensiunile din Romania, m-am decis sa impartasesc si experienta placuta pe care am avut-o la aceasta pensiune.

Locatia – pensiunea este destul de departe de drumul principal (DN 73 Brasov – Pitesti), se trece de Fundatica – proprietarul va va da toate detaliile despre cum sa ajungeti. Vila este situata usor in panta, destul de departe de casele din jur, intr-un cadru foarte frumos, linistit. Ultimul etaj era inca in lucru la acea data, dar primele 2 etaje erau complet amenajate si functionale. Camerele sunt mari, aerisite si curate, la fel si baia. Caldura si apa calda sunt asigurate de o centrala pe lemne si un am avut nicio problema.

Odata ajunsi acolo pe noi ne-au intampinat parintii proprietarilor, niste oameni extraordinar de primitori.

Cand am fost noi, am avut privilegiul sa fim singurii cazati in Vila. Am avut la dispozitie livingul, curat, frumos, dotat cu tot ce e nevoie (filtu de cafea, vase, ustensile de bucatarie, TV, un sistem audio). Acolo am luat masa de fiecare data. Exista la parter o bucatarie mai mica, ce dispune si de frigider si alte vase, este foarte bine amplasata, aproape de ea este locul pentru gratar si foisorul, asa incat daca vrei sa servesti masa in foisor, este foarte facil.

Imprejurimile sunt linistite, nu mai este o alta pensiune in zona, nu trec masini, sunt doar cateva case batranesti cu prispa si locuri suficiente de facut plimbari.

La plecare parintii gazdei ne-au oferit din partea casei oua de gaina, am cumparat de la ei cascaval, ne-au cerut un pret foarte mic pe kg, mai mult cand am ajuns acasa ce am cumparat avea greutatea dubla fata de cat am platit. Langa casa parintilor, ce se gaseste in extremitatea curtii interioare a Pensiunii, este un staul unde aveau oi si miei, ne-au poftit inauntru sa le vedem, am reusit sa postez si o poza.

Ne-am simtit foarte bine, am reusit cu totii sa ne relaxam si sa ne odihnim. Voi reveni la aceasta vila.

Am incarcat cateva poze mai mult legate de imprejurimi, dar pozele postate pe diverse site-uri sunt cat se poate de relevante, nu au retusuri si modificari.

Trimis de mixman in 03.04.13 11:27:28
Validat / Publicat: 03.04.13 12:25:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 2899 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mixman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de jos de la intrarea in pensiune

sorindezmi
[03.04.13 13:26:43]

Bună ziua, as dori să ştiu dacă se poate ce obictive turistice sunt în zona. Pestera Ialomicioara este aproape?

mixmanAUTOR REVIEW
[03.04.13 13:50:36]

@sorindezmi: este de fapt Pestera Dambovicioara (conform Google Maps goo.gl/maps/sD1Uy) la aproximativ 20 de km (de la iesirea in DN 73.

Drumul insa ultima data cand l-am parcurs a fost destul de prost, asfaltul gaurit, este foarte virajat, asa incat e nevoie de mai bine de 40 de minute pentru a fi parcurs.

Este ideala zona de amplasare a vilei pentru relaxare si plimbari in natura.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.04.13 14:07:30]

Ca o completare, peştera Ialomicioara nu este aproape, aceasta fiind localizată pe valea Ialomiţei, în zona Peştera (a nu se confunda cu satul Peştera de lângă Bran) de la poalele Bucegilor. Din Fundata până acolo este ceva distanţă de străbătut, practic ocolindu-se un munte întreg - prin Bran, Brasov, Predeal, Sinaia.

Aşa cum spunea şi mixman, în zonă se găseşte o altă peşteră şi anume cea a Dâmbovicioarei (vezi impresii). Până acolo sunt în jur de 20 de kilometri iar drumul, care străbate şi Cheile Dâmbovicioarei, este în cea mai mare parte foarte bun, excepţie făcând doar ultimii aproximativ 700 de metri înainte de peşteră. Puteţi găsi câteva informaţii despre acces tot în postarea mea despre peşteră.

sorindezmi
[04.04.13 15:01:29]

@urjanclaudiu: multumesc mult, am confundat cele două peşteri. Dacă nu vă supăraţi ce trasee se pot face, deoarece nu am mai fost prin zonă dar nu foarte dificile pentru că am o fată de doar 3 ani. Mulţumesc tuturor.

mixman, sorindezmi
Alte impresii din această RUBRICĂVila Eduard [Fundăţica]: