ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2013
ÎNSCRIS: 30.03.13
SEP-2011

Ibiza - Insula Paradis

Paradiso - James Last

Am fost in Ibiza in septembrie 2011. Transport individual cu avionul. Mi se pare cea mai buna alegere. Cluj-Milano, Milano Ibiza -> Ibiza-Barcelona, Barcelona-Cluj aproximativ 1100 lei (cu Wizzair si Ryanair). Cazare Hotel "Don Quijote" Ibiza, Plaja Figueretas.

Insula e superba. Vremea e geniala. Am fost pe la mijloc de septembrie si ziua temperatura ajungea la 28-29 grade, iar noaptea nu cobora sub 12.

Sunt 2 statiuni (orase) "mari" ca variante de cazare: Ibiza sau San Antoni. Am ales Ibiza, pentru ca e capitala insulei, sunt conexiuni bune spre toata insula si are niste plaje superbe. De la aeroport pleaca autobuze spre toata insula. Oricum e de preferat sa inchiriezi un mijloc de transport (masina, ATV) - insula are peste 50 de plaje amenajate! Nici nu mai e cazul sa detaliez ca sunt plaje pentru toate gusturile unele izolate, linistite si greu accesibile, altele populate si animate de beach parties.

Ziua insula, intradevar e foarte foarte linistita, insa seara dupa asfintit se trezeste la viata. Terasele si mai ales cluburile devin neincapatoare. Am avut bilete cumparate in prealabil online, la 3 dintre cele mai mari cluburi: Space (Armin van Buren), Amnezia (Above and Beyond) si Pacha - cam 150 euro in total. Nu sunt fan muzica electronica dar sa mergi in cluburile astea e un "MUST". Nu trebuie sa fii fan! E ca si cum ai merge sa vezi un meci de fotbal pe Old Trafford sau Camp Nou. Atmosfera e geniala. Si preturile sunt pe masura: aprox 10 euro o bere la 0.33. Disco-bus-ul circula toata noaptea si circula inspre-dinspre toate cluburile.

E o conceptie gresita ca e insula tinerilor si a depravatilor. E de fapt insula spitului tanar. Intalnesti o gramada de tineri dar si familii cu copii sau pur si simplu oameni peste 40-50 de ani.

E un loc unde gasesti de toate, nu ai cum sa te plictisesti.

Excursia de o zi la Formentera e un alt "MUST". E o insula superba, pustie. Nu se mai construieste nimic acolo. Plajele par ireale. Nepopulate, cristaline... nu ai zice ca esti in Europa.

Obiective de neratat:

- Apusul de la "Cafe del Mar" (San Antoni) - unul dintre cel mai frumoase din lume

- "Dalt Vila" - orasul vechi - Ibiza - o cetate plina de istorie, cu o vedere superba

Ibiza e o insula de vis... Nu se poate compara cu nimic!

Am cheltuit aproximativ 1000 euro/persoana: transport (luat cu 3 luni avans) + cazare + intrare cluburi (150 euro) + cheltuieli.

Trimis de adymanutd in 31.03.13 00:13:35
Validat / Publicat: 31.03.13 07:59:50

VIZUALIZĂRI: 8153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adymanutd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.03.13 08:03:27]

Mutat la rubrica "Descoperă Ibiza" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

Poate găsești timp / dispoziție să scrii un review distinct și despre hotelul la care ați stat -- poate fi util pentru cei care se documenetază despre cazarea în zonă.

Am creat o rubrică distinctă pentru Hotel Don Quijote, iar linkul direct pentru adăugare impresii despre acest obiectiv îl găseşti mai jos: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=13832

[31.03.13 10:48:20]

gigioc
[17.04.16 20:18:37]

salut. Dragut review ul tau. spune-mi te rog, ai zis ca ai fost in cluburi. Crezi ca o persoana singura are ce cauta acolo? intentionez sa merg la ibiza singur. multumesc.

gigioc
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Ibiza: