ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2013
ÎNSCRIS: 27.03.13
AUG-2011

ARTICOL ARHIVAT

Un vis: THASSOS

o calatorie placuta atat cu masina cat si cu ferry, o insula a linistii si relaxarii, un taram care te face sa uiti ca ai dusmani.

Am plecat la 8,30 din Oreahovo (Bulgaria) pe traseul Vratsa - Botevgrad - Sofia - Kulata - Serres - Kavala aprox. 560 km pe un drum aerisit, spatios. cu posibilitati de a servi masa chiar si intr-un orasel cu specific RO (gratare cu mici, invitatii in limba romana sa servim masa) cu destinatie THASSOS

KAVALA, un port micut fara sa atraga atentia, un punct de plecare catre insula, insotiti de pescarusi ce-ti fura mancarea din mana, o plimbare care dupa un drum de 550 de km scoate din tine oboseala si nerabdarea unui concediu dorit si asteptat un an de zile

THASSOS - visul implinit!

Asa cum am scris, am petrecut un sejur nemaipomenit in insula Thassos, respectiv Pefkari, hotel KA. PA. HI, in anul 2011.

Voi incerca sa va conving ca, din punctul meu de vedere, un concediu petrecut in aceasta insula a fost unul reusit, care pentru mine si familie a fost un tonific si linistitor. Asa ceva am cautat si ne-am bucurat foarte mult.

Anul trecut, respectiv 2012, am incercat si alta zona din Grecia, in Kalithea dar cu toate ca a fost placut, inima ne-a ramas tot la Thassos si ca urmare anul acesta vom merge din nou in Pefkari la acelasi hotel.

Va descriu zona Pefkari cu hotelul KA. PA. HI si nu incerc sa va impun doamne fereste ca este cea mai sau cel mai bun. Dumneavoastra analizati si stabilti daca merita, sau nu, intr-un an, 7 zile sa le petreceti in insula Thassos.

Hotelul este curat are o pozitie extraordinara fata de mare, cu o plaja destul de larga si curata pentru clientii hotelului cu umbrele si sezlonguri aigurate contra cost (5 euro. : 2 sezl. +umbrela si masuta).

Camerele de 3 persoane sunt intr-adevar putin cam micute dar tinand cont ca doar noaptea te odihnesti sunt multumitoare, au aer conditionat, frigider, internet wireless in camere, unde poti sa te uiti on-line la programe din RO pe laptop. Daca alegeti o camera cu vedere la mare aveti o priveliste minunata mai ales la apus de soare. deoarece hotelul e pozitionat la 20 metri de plaja se circula cu auto foarte putin pe o alee zgomotul fiind insesizabil.

Cineva a citit de pe un reviewstrain ca au baia mica. Daca respectivii au vrut sa intre impreuna in cabina de dus asta este alta treaba :)). Micul dejun ca in toata Grecia la hoteluri este saracut in comparatie cu, pofta romanului cad mananca in alta parte sau cu all inclusive din Turcia. Eu acasa dimineata beau un ceai asa ca la greci laptele, branza cascaval, masline, gem, cereale, cafea, salam, omleta, oua fierte sunt indestulatoare. Nu va sfatuiesc sa luati in bilet cu demipensiune. In aceasta zona sunt magazine alimentare, mixte, tonete cu inghetata. Unele au preturi ca la noi (echivalent lei) dar la altele trebuie sa fiti foarte atenti.

Hotelul are 3 terase acoperite, secondate de o muzica greceasca in surdina si un bar in aer liber. Intrati pe site si va rog sa ma credeti ca ce se vede, in plansele fotografice, este realitate.

Revin

Trimis de lupul negru in 31.03.13 00:04:09
Validat / Publicat: 02.04.13 23:46:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: anul urmator am fost in Kassandra

VIZUALIZĂRI: 4561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lupul negru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.03.13 08:05:41]

@lupul negru, bine ai venit pe site şi în comunitatea AmFostAcolo şi mulţumim că ai dat curs invitaţiei noastre de a scrie propriile impresii despre hotel.

Din păcate nu ai scris absolut nimic despre condiţiile de acolo, aşa că te rog foloseşte link-ul EDIT IMPRESII pentru a ne da câteva detalii despre camere, despre servicii, despre restaurant şi mâncare, despre poziţionarea hotelului faţă de plajă etc.

Când scrii despre o unitate de cazare, acestea sunt amănuntele care îi interesează pe cei care citesc.

[02.04.13 23:46:09]

În ciuda dezamăgitoarei lipse de cooperare din partea autorului, publicăm totuși "review"-ul, considerând că notele acordate conțin, în sine, o informație de o oarecare valoare referitoare la hotel.

danamandache
[03.04.13 10:23:34]

un inceput foarte bun, pacat ca este prea putin asteptam mai multe detalii

RUSTICCO
[03.04.13 11:32:08]

Cred ca portul de unde ai plecat spre Tasos a fost Keramoti, Kavala este un port si oras foarte important

[03.04.13 12:19:13]

@webmaster28: Suzele mele, am intarziat cu impresiile dezvoltate din motive personale.

-----

Completarile au fost copiate in textul review-ului multumim autorului pentru ele!

[03.04.13 16:41:48]

Scuze de intrerupere dar este fortata.

plaja este curata si intretinuta bine are, ca majoritatea plajelor din insula, o portiune de intrare in apa de 1 metru latime cu pietricele care dupa 2-3 zile de plaja devin jenante si te forteaza sa cumperi niste chipici speciali de la toneta (cca doi euro) Pe noi ne-a incantat linistea de pe plaja si din zona in special. Daca auzeai galagie acolo era grup de romani.

Avand o vizibilitate excelenta, cred ca familiile cu copii pot sa-i supravegheze perfect fara a avea teama ca se ratacesc sau alte pericole.

Pentru barbati recomand un masaj direct pe plaja de niste maseuze asiatice (thailandeze )) singurul lucru care trebuie facut este negocierea. Ele cer cam 25 euro la inceput dar cu rabdare am reusit cu 5 euro zilnic la ora

13,00... Pentru distractii cu adrenalina, la 50 metri functiona un club de scufundari si pot sa spun ca aveau clienti sau plimbari cu corabii care ancorau la un debarcader. Nelipsita banana sau colac puteai sa le iei de la 500 mde metri distanta. O sa ma intrebati daca, cu toate astea, mai este linistea la care faceam referire. Cu incredere mergeti si va convingeti. Fac parte din peisajul maritim de vara.

Pentru distractii de seara si din aceasta cauza va recomand sa luati bilet numai cu MD, puteti face o plimbare pe jos de cca 2 km pana in Pothos, unde gasiti terase, baruri tarabe, magazine, sa tot ai putere sa rezisti sa nu cheltuiesti euro.

Am fost intr-o zi pe plaja din Pothos dar este foarte aglomerata si galagioasa

Dupa o zi de plaja calduroasa seara pe terasa gen baldachin, care se afla pe plaja hotelului poti sa servesti un vin, o cafea, o inghetata admirand marea.

Cu toate ca sunt 7 zile nu ai timpul necesar sa vizitezi toata insula si fara un reportaj inregistrat e greu sa memorezi toate posibilitatile de distractie

[03.04.13 16:47:01]

pentru RUSTICO: daca am spus ca am plecat cu fery din Kavala, de ce vrei tu din Keramoti??

[03.04.13 18:16:40]

dupa un drum de aprox. 540 km ai mai multe necunoscute de rezolvat: -prima ar fi cand ajungi in Kavala daca gasesti fery de plecare repede spre insula. citesc ca din keramoti pleaca mai des fery dar nimeni nu specifica o ora exacta. Venind pe traseul Kulata -Kavala este cel mai apropiat port si normal este sa incerci la el. Noi in 2011 am avut noroc chior ca sa folosesc expresia, am fost ante penultima masina care am urcat pe fery. Nu cunosc amanunte despre Keramoti decat ca sunt km mai multi de parcurs pe acest traseu si din auzite ca circula mult mai des. Despre mersul pe mare cred ca toti va doriti sa mergeti cat mai mult. Pescarusii te insotesc si-ti mananca din mana, pe fery exista un bar care concureaza cu un bar de pe uscat, savurezi o cafea in leganatul vaporului pierzi din priviri tarmul si te uiti cu speranta spre insula, briza te racoreste si iti desmorteste oasele dupa km parcursi.

- a doua necunoscuta ar fi: daca agentia de turism a fost serioasa si ti-a rezervat biletul de odihna si nu vei avea nepleci la cazare.

-a treia; daca, camera pe care o vom primi este

aspectuoasa, are vedere frumoasa, etc.

Parerea mea este ca intr-un timp atat de scurt (7 zile) nu poti sa faci si turism si plaja. Trebuie sa alegi dar totodata sa fii multumit de alegere sau sa iti rezervi separat alte zile de sejur pentru una dintre dorinte.

Restaurantele cu terasa au niste meniuri de te lasa praf, ospatarii sunt complet diferiti fata de cei din Mamaia sau de altundeva din RO, cu toate ca unii sunt romani. Nu poti sa pleci nemultumit de la o asemenea terasa, numai pentru ca ai intrat pe terasa respectiva primesti din partea casei un pahar cu bautura. Mai este asa ceva in RO?

banal
[26.05.13 20:02:22]

@lupul negru: va rog sa-mi spuneti cum este starea drumului din Sofia pana la Bechet si la ce ora erati la intoarcere pentru bac, cat si costul trecerii acestuia catre Bechet. Multumesc

[26.05.13 21:54:36]

buna seara ,,banal": am trecut de doua ori cu bacul pe la Bechet si la dus si la intors. Totusi pentru mine si pentru multi dintre cei care am trecut pe la Bechet au ramas niste necunoscute orele de plecare sau sosire ale bacului de pe un mal pe altul. Se da vina pe bulgari si bulgarii pe romani (ca la nebuni... ))). Daca reusesti sa descoperi ora de trecere cu o toleranta de o jumatate de ora ai fi un fericit si ti-ai putea planifica deplasarea in conditii optime... sper ca nu te-am speriat??? .

Daca ai trecut peste aceasta problema pot sa-ti spun ca traseul de la Sofia la Oreahovo este si simplu si fara probleme adica:

-Sofia - Botevgrad te deplasezi pe autostrada

- La Botevgrad iesi de pe autostrada si intri pe un drum cu astfalt de calitate buna spre Vratsa

-Vratsa -Oreahovo sosea buna, trafic putin, echipaje de politie am intilnit in jurul lui Vratsa din care una cu radar.

Dupa ce ai trecut de Vratsa pana la urmatoarea localitate est camp si poti merge cu viteza superioara. Oricum din Sofia pana la Oreahovo sunt in jur de 120 Km. Nu incerca sa cauti alt traseu pentru ca distanta este aceeasi si calitatea este proasta.

Traseul Oreahovo -Vratsa-Botevgrad- Sofia- Pernik- Kulata si retur este foarte circulat de T. I. R. _uri romanesti si daca ai si o statie de emisie pe masina iti va fi folositoare

Ca final pot sa-ti spun ca am ajuns in Oreahovo in jurul orei 15,00-15,30 si am gasit bacul pe malul bulgaresc gata pentru imbarcarea auto. Noroc ,,chior" .

Cauta review-ul ,,cu masina spre Grecia'" sau ,,Bechet sau Giurgiu""

alexkouk
[17.01.14 00:33:55]

@lupul negru: allthough it is much time ago and now if you see the room are all renovated, better wifi signal allover, and more things they did in the hotel as improvement of the breakfast and service, THANK YOU, for your kind words, cause this hotel is in my heart and pefkari is th best place ever.

--- traducere în română (by webmaster):

deși a fost demult și acum se poate vedea că toate camerele sunt renovate, semnalul wifi este mult mai bun și sunt alte îmbunătățiri precum cele de la micul dejun și de la servicii, VĂ MULȚUMESC pentru descriere, pentru că hotelul mi-a rămas lîn inimă, iar Pefkari e cel mai fain loc.

RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
Artana
[25.03.15 19:59:34]

@lupul negru

Uite ca si noi anul acesta vom petrece prima parte a vacantei in Thassos (prima oara). Sper ca ai ramas multumit de Sithonia, Neos Marmaras de anul trecut, astept poate o impresie.

Călătorii frumoase!

alexkouk, Artana, banal, danamandache, lupul negru, RUSTICCO