Sfaturi utile pentru vacanța la Viena

30.03.2013
DIN Pitești
înscris/ă în 23.07.10
MEMBRU: SENATOR
MAR-2013

Detalii transfer aeroport-oras

Nu vreau sa fac decat o corectura la niste informatii preluate de aici.

Ramanea metroul, care... nu exista in zona aeroportului!!!

Am gasit si o varianta ieftina, la iesirea din aeroport, putin spre stanga, exista o cladire, Se coboara la subsol si se ia S 7, este un tren care face pana in oras 30 -40 minute. Costa 4 euro, biletele se cumpara de la automate, inclusiv cu cardul romanesc. Pe schema traseului, care exista in fiecare vagon, vezi in ce statie se intersecteaza cu liniile de metrou, notate cu U 1, U2, etc.

Apropos, in Viena exista U6, dar nu exista U5. Oare or fi gresit la

numaratoare?!!

Si inca o informatie: Viena Card (20 euro) este utila celor care vor sa viziteze muzee, exista ceva reduceri. Daca nu vreti acest lucru, e mai ieftin sa luati un abonament pe 72 ore, e doar 14 euro.

Asta voiam sa corectez, sa nu mai caute si altii metroul unde nu exista!

vacante placute si multe!

Am stat la Mariot, langa Schonbrun, conditii excelente, curatenie impecabila, mic dejun foarte bun.

Adriana

Impresii încărcate de adrianaglogo in 30.03.2013 23:45:11

Validat / Publicat: 31.03.13 08:39:39

• A fost prima sa vizită/vacanţă în AUSTRIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Suedia, Cercul polar de Nord, Franta, Finlanda, Grecia, Elvetia, Germania,

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 8 voturi) nota2

[31.03.13 08:38:27]

@adrianaglogo:

Inainte de calatoria la Viena, am citit ca de la aeroport se ajunge in oras cu un tren rapid, cu autobuzul sau cu metroul U4. Primele doua informatii sunt corecte, dar noi nu le-am agreat deoarece erau cam scumpe (12, respectiv 8 euro/ persoana). Ramanea metroul, care... nu exista in zona aeroportului!!!

Dacă pe AmFostAcolo ai citit - ar fi bine să ne indici unde, pentru a insera acolo o trimitere spre mini-articolul de faţă.

În altă ordine de idei, ne-am bucura să scrii câteva cuvinte şi recomandări şi despre hotelul la care aţi stat - din câte înţeleg acesta ar fi. Mi s-ar părea interesant şi util să citesc un review de acolo...

- balasa violeta
[31.03.13 09:31:14]
"Se coboara la subsol si se ia S 7, este un tren care face pana in oras 30 -40 minute. Costa 4 euro, biletele se cumpara de la automate. "

Eu, am cumparat de la acel automat cu 13 euro un card pentru 72 de ore, pentru toate mijloacele de transport si ceva inlesniri la intrarile in muzee.

O zi minunata!

- Dragos
[31.03.13 10:18:42]

@adrianaglogo:

Nu știu nici unde ai citit că U4 ajunge la A/P, nici unde ai văzut tu o clădire (alta decât aerogara) de unde se poate lua S-bahn-ul... (S7).

Pe saitul oficial al aeroportului este clar indicat locul pe unde se coboară din secțiunea „SOSIRI” (Arivals) spre „gara” de unde se poate lua fie CAT, fie S7. Bilete se pot lua și de pe internet, combinate cu abonament de transport în comun (eu așa am luat cu niște ani în urmă, când am mers cu un low-cost acolo), dar și de la casa de bilete de la SOSIRI. La fel, pe pliantul PDF cu planul aeroportului.

Dacă tot facem corecții pentru a îndrepta o eroare (de care sincer, eu n-am dat până acum, că aș fi atras atenția), măcar să nu creăm un haos mai mare...

- abancor
[31.03.13 10:54:43]

Mie cel mai convenabil mi se pare transferul cu autoturism sau microbuz. Zic convenabil, pentru că te duce direct unde ai treabă, nu mai schimbi, nu mai iei încă un mijloc de transport.

Iar, de la un număr de persoane în sus, e şi cel mai ieftin. Uite de exemplu un site:

viennaairporttransfer.inf ... nts/prices.html

Dar nu e nevoie să rezervi dinainte. Cînd am apelat la acest gen de transport, l-am luat direct din aeroport. Sînt mai multe ghişee (deci mai multe firme) care afişează serviciul, la vedere, imediat după ce ieşi din "zona neutră".

Dacă rezervi dus-întors, e posibil să fie şi o reducere (5 euro de pildă).

- lorelei34
[19.04.13 14:40:30]

@abancor: Pt. 3 persoane, 2 adulti si un copil, cel mai ieftin e S-bahn-ul, respectiv S7. 10 euro/ familie.