ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2013
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 03.01.13
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

EXCELENT pentru prima experienta in Turcia!

Ne-am decis cu greu asupra acestui Hotel impreuna cu agentul de turism tinand cont si de buget, Nu a fost o decizie rea, insa se putea si mai bine.

Am plecat cu cursa charter avion din Cluj-Antalya, mic incident pe avion datorita mancarii am facut alergie (sunt alergica la carnea de vita) pe caserola scria pork. Ajunsi la Hotel am beneficiat imediat de ingrijire medicala si totul a fost oky in 2 zile.

Ajunsi in Antalya, cand am coborat pe scara avionului mi s-a taiat rasuflarea, o caldura de 40 grade (NU VA RECOMAND TURCIA IN AUGUST) cu greu am putut sa respir pana in incinta aeroportului, ca noroc ca peste tot era aer conditionat insa abia am suportat caldura infernala in cele 7 zile de vacanta.

Din aeroport am fost condusi la un autocar pe care scria Alva Donna si alte cateva hoteluri, Hotelul fiind intr-o zona mai indepartata am facut cam 1 ora jumatate timp in care am vazut doar scaieti si buruieni si cateva sate foarte sarace, cu oameni care lucrau pamantul rosu si arid in plina amiaza la o temperatura infernala.

Ajunsi la hotel totul a capatat o imagine luxurianta si am fost primiti cu sampanie, ciocolata si fructe, la receptie totul a durat mai putin de 10 minute am primit cardul de la camera si impreuna cu baiatul de la bagaje am pornit spre camera, hotelul arata in stil caracteristic turcesc, cu obiecte aurite si cu o imagine de ansamblu a bogatiei, candelabre mari si impodobite ca in palatul unui mare sultan. In camera am primit 2 paturi desi cerusem pat matrimonial fiind in luna de miere, insa ne-am conformat. Camera avea vedere spre gradina interioara si piscina, arata foarte bine, curata, aerisita si suficient spatiu.

Baia de asemenea mare cu cada si telefon, in hol am gasit un sifonier incapator si un seif, singurul aspect negativ al camerei a fost minibarul care nu functiona, nu racea deloc, insa dupa ce am semnalat la receptie l-am gasit reparat sau inlocuit, nu ne-am dat seama, insa functiona. Se facea curat zilnic, gasind mereu figurine din prosoape si pijamale, nu ne-a lipsit nimic niciodata si nici nu ne-au fost luati banii lasati pt. bacsis. Lenjeria a fost schimbata de 2 ori si prosoapele in fiecare zi.

Piscinele aratau frumos insa noi am preferat marea, mai exact stateam pe ponton pe saltele si coboram in apa pe scara de pe ponton, apa marii in August seamana cu o ciorba gata preparata, fff calda. Inca o data nu recomand sa mergeti in august, probabil nici in iulie. Pentru piscina si mare se primeau prosoape mari de plaja de la standul de prosoape pe baza cardului de prosoape.

Animatie inexistenta pe timpul zilei, nu am vazut nimic niciodata la plaja, seara erau niste spectacole slabute calitativ insa in lipsa de altceva... gala night a fost insa frumoasa, cu dans, artificii si jocuri de lumini, intreg personalul s-a prezentat si a multumit oaspetilor. A fost frumos.

Restaurantul si mancarea: Aici as aprecia mediocru pentru 5 stele, insa am gasit mereu ceva pe placul nostru, dulciurile au fost foarte bune, insa au lipsit fructele de mare, gratarele au fost fff putine, mult pui si peste, garnituri iarasi destul de slab, ciorbele aceleasi la gust in fiecare zi insa aratau mereu altfel.

Micul dejun si dejunul se serveau la restaurantul de jos "Amber" parca se numea iar cina se servea sus pe terasa si in incinta restaurantului, la cina era muzica live, lumanari pe jos si pe mese si in general o atmonsfera placuta si relaxanta. Am vazut peste tot semne ca nu este voie in tinuta de plaja in restaurante.

Am fumat narghilea pe care am platit-o cu 5 Euro la receptie in ziua plecarii.

Intr-o zi din sejur am avuit pusa la dispozitie o limuzina pt cumparaturi si plimbare, in alta zi am plecat la aqua parc.

Va recomand acest hotel ca pentru o prima experienta in Turcia, datorita pretului bun si amabilitatii angajatilor.

Vacanta placuta!

Trimis de justelenah in 26.03.13 11:17:54
Validat / Publicat: 26.03.13 12:35:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (justelenah); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din camera spre barul central al Hotelului si gradina.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

danamandache [26.03.13 13:18:24] »

Restaurantul si mancarea: Aici as aprecia mediocru pentru 5 stele,

mediocru in comparatie cu ce alt hotel?

Arya [26.03.13 14:11:42] »

@justelenah

E trist daca doi tineri aflati in luna de miere intr- un resort turces de 5* apreciaza distractia si relaxarea cu doar 50%. La pensie ce o sa faceti?

La restaurantele a la carte nu v-ati dus, ca din poze arata super si nu erau nici cu bani?

Pentru o perceptie corecta a impresiilor postate ar fi fost poate util de precizat si termenii de comparatie proprii utilizati in aprecierea acestui hotel.

justelenah [26.03.13 16:44:12] »

In comparatie cu Hotelurile de All inclusive din Bulgaria sau alte locatii unde am beneficiat de all inclusive.

justelenah [26.03.13 16:53:13] »

@Arya: e usor sa ironizezi atat timp cat tu nu ai nici un review scris in AFA, e mai usor sa critici? Cred is eu...

danamandache [26.03.13 17:28:51] »

Te rog sa nu te superi vroiam doar sa stiu. Comparatiile facute intre hoteluri ma ajuta pe mine sa fac o alegere cat mai buna pt vacanta. Impresiile tale le-am citit cu interes.

O seara placuta si vacante cat mai frumoase!

justelenah [26.03.13 17:34:04] »

@danamandache: nicio problema, am raspuns cu placere.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.03.13 17:36:33] »

@justelenah:

Restaurantul si mancarea: Aici as aprecia mediocru pentru 5 stele, ...

Nu cumva lipsa porcului a condus la denotarea, drastică în opinia mea, a mâncării?

justelenah [26.03.13 17:39:10] »

nu, mai degraba lipsa garniturilor, gen brocoli sau conopida, porumb sau morcovi sotati, altceva inafara de cartofi si vinete coapte.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [26.03.13 17:59:52] »

@justelenah:

Am fost la același hotel un mai târziu. Am găsit porumb și morcov dat pe răzătoare la fiecare masă, era și brocoli. De conopidă nu știu că eu nu mănânc.

Aprecierea calității sau a varietății mâncării este o chestie subiectivă.

Totuși sunt curioasă la ce hoteluri din Bulgaria (că am fost la cele mai bune) sau din alte țări se mănâncă mai bine ca la Alva Donna. O scurtă enumerare a acestora cred că ar fi utilă și altor cititori, dovadă ecourile de mai sus.

Mulțumesc

Arya [27.03.13 10:04:46] »

@justelenah

Nu era ironie ci compasiune, ai inteles gresit. Chiar ii compatimesc pe cei care nu stiu sa se distreze la varsta asta. Anii trec si mai tarziu le va fi si mai greu.

Conform regulamentului, nu exista nicio conditie pentru a-ti face cont pe site legata de scrierea unui numar minim de review-uri. Asa cum fiecare este liber sa calatoreasca unde si cum doreste.

Pana nu detaliezi concret cu ce alte hoteluri l-ai comparat pe acesta care ti s- a parut mediocru, ramane doar [***].

In orice resort din Turcia majoritatea activitatilor diurne ale echipei de animatie se desfasoara la piscina principala. Nici nu ma mira ca le- ai ratat stand doar pe ponton, dar asta nu inseamna ca acestea nu au existat.

justelenah [28.03.13 08:09:23] »

@Arya: Crede-ma ca am intrebat chiar explicit de animatia diurna si nu am primit raspuns afirmativ, exista doar pentru copii. Cel putin in perioada in care am fost noi.

Referitor la comparatia cu alte hoteluri, am raspuns succint mai sus spunand ca am fost in Bulgaria la 3 si 4 stele beneficind de serviciul All Inclusive si Ultra All Inclusive si diferentele constau doar in masa de dulciuri si in cantitate, insa ca si diversitate putem spune ca PENTRU 5 STELE este mediocru. Da! este punctul meu de vedere nu e neaparat sa fie universal valabil,

Astept impresile tale cu mare interes din locatiile unde ai calatorit pentru a cerceta atent corectitudinea informatiilor furnizate. Ironic sa nu, orice spirit critic poate fi si argumentativ.

Din respect pt AFA, ma voi opri aici cu alte comentarii pentru ca nu doresc sa intru intr-o polemica.

Vacante reusite iti doresc, (poate asa ne vei spune si noua)

webmaster [28.03.13 09:40:46] »

@Arya: avertisment, limbaj ofensator, deplasat (porțiunea editată)

Arya [28.03.13 10:44:43] »

@webmaster

Imi cer scuze. Voi incerca sa nu repet greseala. Sunt totusi surprinsa de faptul ca nu ai intervenit la fel de prompt in cazul in care eu am fost cea pusa la colt si inca in doua randuri.

Nu ma pot abtine sa nu rad de compararea UAI de la ADE 5* cu AI de la 3 si 4 stele bulgaresti nespecificate. Ma asteptam la o Dominicana, un Mexic sau cine stie ce alta destinatie exotica de top celebra pentru all inclusive.

Respect punctul de vedere al autoarei si ii doresc cat mai multe vacante reusite la hotelurile care sunt pe gustul ei.

In ciuda dezinformarii evidente, eu chiar imi doresc sa petrec un sejur in acest resort mediocru, dar poate la anul.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [28.03.13 10:52:02] »

@Arya: ce motiv ar avea justihelen să dezinformeze, te-ai gândit, măcar o clipă?

Ei nu i-a plăcut, punct. Mie îmi place, ba chiar mult. Acest lucru nu mă determină însă să nu-i respect opinia sau să nu recomand acest hotel.

danamandache [28.03.13 12:22:39] »

@tm67bru: ai dreptate in privinta gusturilor ele nu se discuta, dar este si dreptul aryei sa conteste faptul ca all inclusivul bulgaresc este peste cel turcesc mai ales ca nu sant multe pareri de partea autoarei impresiilor din cauza asta ne dorim sa stim numele hotelurilor bulgaresti pt a putea face o comparatie

nu sant de acord cu arya in privinta parerilor pe care le -a exprimat la adresa autoarei consider ca au fost rautacioase si nu a fost cazul... au fost opiniile ei santem oameni diferiti cu pareri diferite nu era cazul sa ironizeze.

Vacante placute tuturor si sa nu uitam ca sarbatorile pascale ar trebui sa ne faca mai toleranti si mai buni unul cu celalalt!

justelenah [28.03.13 16:53:27] »

Mie imi pare sincer rau ca toata recenzia mea s-a inteles gresit, e posibil sa ma fi exprimat si eu gresit si sa nu transmit ceea ce am gandit corect. Si daca asa s-a intamplat imi cer scuze celor care citesc.

Din titlu se intelege ca am fost multumita si ca m-am simtit foarte bine la acest resort, nu am mai platit niciodata pe o excursie cat am platit pe acest sejur (mult pentru mine), iar la banii pe care i-am platit ma asteptam la putin mai mult (a nu se intelege ca nu am fost multumita!) faceam comparatie cu hotelurile la care am fost in Bulgaria pentru un sfert din suma platita la Alva Donna.

INSA NOI AM FOST MULTUMITI SI NE-AM SIMTIT BINE, asa cum ziceam si in articol mai sus, am plecat imediat dupa nunta si eram epuizati (motiv pentru care nu ne-am putut bucura la maxim de tot - aici se poate explica de ce am omis unele "distractii")

Insa am incercat sa redau cat mai obiectiv perceptia mea asupra acestui Hotel. L-am recomandat prietenilor si il voi recomanda in continuare, insa nu am sa imi cer scuze nimanui pentru ca nu inramez sigla hotelului deasupra patului.

Vacante reusite!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [28.03.13 23:38:31] »

@justelenah:

În sfârșit, după o serie de ecouri, mai mult sau mai puțin agresive, vii și cu explicația. Așteptările tale au fost mai mari decât ceea ce ți-a oferit acest hotel, prin prisma prețului plătit. Evit să apreciez dacă acesta a fost mare sau mic, tocmai pentru că fiecare percepe un produs sau serviciu ca fiind ieftin sau scump raportându-se la propriul buget. Pot să-ți spun doar că eu am plătit în luna iunie cu 20% mai mult ca tine în august și am considerat ca fiind un preț corect pentru ceea ce am primit, iar acest hotel s-a scumpit an de an, impresiile despre acesta pe AFA având un trend ascendent.

Compararea prețului plătit la Alva Donna cu cel plătit la diverse alte hoteluri bulgărești este greșită din start, iar afirmația că în Bulgaria ai plătit pe sfert este mult exagerată. Pentru a face o comparație pertinentă, corect ar fi fost să scazi din prețul total 500-600 de euro cât au costat biletele de avion+taxe de aeroport+transfer. Astfel ar rămâne strict pentru hotel (cazare și masă) doar 600-700 de euro/14=42,85-50 de euro/persoană/noapte. Dacă tu spui că în Bulgaria ai plătit doar un sfert, ar rezulta o sumă de 10,71-12,5 euro/persoană /noapte. REFUZ SĂ CRED că poate merge cineva cu banii ăștia în Bulgaria la hotel de 3-4* în luna august chiar și fără nicio masă, nemaivorbind de all inclusive sau ultra all inclusive. Dar chiar dacă ar fi fost așa cum crezi tu, așteptările tale au fost din start nerealiste, deoarece dacă plătești de patru ori mai mult asta nu înseamnă că vei primi de patru ori mai multe feluri de mâncare. Diferența de preț se regăsește în multe alte aspecte care țin de servicii, în general, mai greu de sesizat la o primă vizită, ci doar pe parcurs, prin comparație. Inclusiv faptul că hotelul este poziționat chiar pe plajă și nu la un kilometru distanță (vezi Ralitsa) se plătește.

Sunt convinsă că și alți cititori au făcut calcule poate asemănătoare, care conduc la o decredibilizare a impresiilor postate, chiar și fără a fi fost acolo.

Un sfat: Este preferabil să răspunzi, dacă vrei, sincer și la obiect la întrebările formulate prin intermediul ecourilor, decât să ironizezi activitatea sau non activitatea altor useri. Asta este treaba moderatorilor site-ului și nu a noastră ca simpli membri.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [28.03.13 23:56:49] »

@danamandache &@Arya

Sper să nu greșesc:

- LORA 2*-Albena, la vreo 400 de metri de plajă, lângă poștă, preț maxim iulie-august: 16 euro/noapte doar cu mic dejun.

- OASIS 2*-Albena, la 100 de metri de plajă fără a fi în primul rând, preț maxim iulie-august: 41 euro/noapte AI.

- RALITSA 3*-Albena, la 950 de metri de plajă, preț maxim iulie-august: 43 de euro/noapte UAI, de trei ori.

Cel din urmă ar fi fost un hotel interesant cu un preț bun pentru ceea ce oferă, dacă nu ar fi fost poziționat atât de departe de plajă. Am văzut o cameră la Ralitsa Superior prin 2009 când era cotat la 4* și mi-a plăcut cum arăta.

Arya [29.03.13 10:18:35] »

@nicole33

Acum m-am lamurit. Iti multumesc.

@tm67bru

Banuiesc eu care ar fi motivul, dar nu spun ca imi iau cartonas de la web-i.

@danamandache

In cazul in care te intereseaza acest hotel iti recomand sa citesti impresiile de data mai recenta. Se pare ca lucrurile s-au mai imbunatatit pe acolo. Sa fii atenta ca pretul este mai mare decat la VI, dar cred ca este justificat.

danamandache [29.03.13 15:24:38] »

@Arya: multumesc pt recomandari ma intereseaza un al doilea hotel la care vreau sa merg dupa ce se termina sejurul la VI un hotel la care copiii mei adolescenti sa gaseasca distractiile specifice varstei lor

mony_ka [30.03.13 16:21:22] »

@justelenah:

O logica beton. Am platit de patru ori mai mult deci trebuie sa mananc de patru ori mai mult. De parca am avea patru guri sau patru burti.

Nici macar nu ai platit de patru ori mai mult. Daca scazi costul avionului constati ca pretul nu este nici macar dublu fata de trei stele bulgaresti cu tot uai- ul lor. Nu am calculat ca si sa ajungi de la Cluj la Albena te costa ceva.

Te-ai suparat degeaba pe cei care au comentat mai sus.

Arya [30.03.13 19:48:30] »

@danamandache

Alva Donna este un hotel foarte ok insa pretul este cu 15-18 euro de persoana pe noapte mai mare decat la VI iar reducerile de early booking s-au cam terminat.

danamandache [30.03.13 22:26:45] »

@Arya: Multumesc mult, dar cred ca ma voi intoarce la Delphin Botanik macar pt 3zile.

justelenah [30.03.13 23:00:39] »

@mony_ka: Tonul folosit de dvs este unul de piata, va rog sa reciti atent si sa constatati ca am afirmat "cantitativ" a fost foarte bine, vorbeam de diversitate, mai mult eu am fost la regim datorita intoxicatiei alimentare de la mancarea din avion, asa ca am consumat mai putin decat un copil de 14 ani din tot ceea ce a fost pus la dispozitie.

Inca o data va spun ca am fost multumita si eu si sotul meu si ca imi pare rau ca s-a inteles gresit tot ceea ce eu am vrut sa transmit. Ma gandesc serios sa sterg aceasta Impresie absolut personala asupra acestui hotel si asa facuta in 2010, nu ajuta pe nimeni mai si deranjeaza o gramada de oameni. Ajung ca in final sa fiu eu facuta flamnda si hapsana, fara ca cineva dintre dumneavoastra sa aibe o parere obiectiva asupra personalitatii si calitatii mele ca si om.

Rog Moderatorii sa Stearga aceasta impresie.

Multumesc.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [31.03.13 00:10:55] »

@justelenah:

Este posibil ca tocmai din cauza problemelor de sănătate avute anterior ajungerii la hotel să nu fi apreciat obiectiv cele oferite. Deși informația vine prea târziu pentru tine, ar putea fi utilă și altora aflați în situații asemănătoare, aici sau oriunde. Orice restaurant care se respectă, și cel de la Alva Donna nu face excepție, oferă și mâncare specială pentru persoanele care din diferite motive trebuie să țină un anumit regim. Aceasta se regăsește în zona numită Diet Corner sau similar. Aici vei găsi carne și legume fierte, complet fără sare sau alte condimente. Este adevărat că numărul felurilor de regim este limitat, fapt justificat de altfel deoarece se adresează unui număr redus de persoane raportat la numărul total al turiștilor. În plus față de acest Diet Corner, la Alva Donna mai exista și o zonă în restaurantul principal, aflată în dreapta cum privești spre mare, destinată celor mici, cu mâncare adaptată nevoilor copiilor, de unde puteai foarte bine să te servești, aceasta fiind mai puțin condimentată.

fely [02.04.13 13:16:39] »

@justelenah: Nu fi suparata monika de afirmatiile celorlanti, la fel am patit si eu cand am postat revie-ul meu. Nu merita sa iti pierzi timpul si linistea. Ideea e ca ma gandeam pentru acest concediu la Alva Donna.

amero [27.04.13 08:38:25] »

multe, foarte multe discutii pro si contra

eu insa am venit cu SB ptr. relatarea si receptarea vacantei tale. din pacate intradevar Turcia a devenit cam scumpa in ultimul timp insa si ofera mult din toate punctele de vedere.

felicitari ptr. rew.

amero, danamandache, fely, justelenah, Krisko, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]: