ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2013
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 18.01.13
AUG-2011

Sub asteptari

Am fost intr-un miniconcediu in Maramures in august 2011 si am facut greseala sa nu facem rezervare dinainte. Problema nu a fost aceea de a gasi o pensiune, cred ca erau multe care aveau locuri disponibile, dar nimeni nu ne-a putut oferi ceva de mancare de pranz si va spun ca nu suntem fitosi, pur si simplu ne-au zis ca n-au nimic si ca trebuia sa anuntam dinainte ca vrem sa mancam. Asta am patit in vreo 3-4 locuri unde am incercat.

Am fost pur si simplu stupefiati de chestia asta, precum si de lipsa localurilor publice, noi facand comparatie cu Bucovina unde fusesem in 2007 tot fara rezervare si care din punctul meu de vedere este mult mai frumoasa si mai bine dezvoltata dpdv turistic.

In fine, am renuntat sa mai intrebam dupa ce fusesem refuzati in atatea locuri si am mancat (de altfel foarte bine) intr-un local din Sighetu Marmatiei.

In Maramures ce mi s-a parut interesant este Cimitirul vesel din Sapanta, am zis ca fie si numai pentru asta a meritat excursia, in schimb ajunsi la monumentul de la Moisei ne-a lasat un gust amar nepasarea localnicilor, a autoritatilor care l-au cam lasat in paragina, probabil prea preocupati de vilele cu doua sau trei nivele sau de alte chestii mai lumesti.

M-au impresionat in mod neplacut si bisericile noi exagerat de mari, langa bisericutele de lemn, saracele, noroc cu ele, noroc cu complexul de la Barsana care e foarte frumos si cu cadrul natural care au facut ca aceasta excursie sa nu fie complet ratata!

In concluzie recomand Sapanta neaparat, Barsana de asemenea, bineinteles cu rezervare prealabila la cazare si masa, poate asa veti beneficia de renumita ospitalitate a maramuresenilor de care noi nu prea am avut parte.

Trimis de Cristinaana in 25.03.13 14:00:08
Validat / Publicat: 25.03.13 15:36:09

VIZUALIZĂRI: 1761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristinaana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barsana - biserica, intrarea si muzeul

florinsta
[25.03.13 21:34:07]

Cred ca erau utile si niste poze dar, asa cum facem toti cind scriem la inceput pe AFA, nu sintem pregatiti si cu asa ceva.

Se pare ca vei avea informatii interesante, pe linga acestea, din cite spui ca ai mai vazut.

Mai scrie pentru ca ne intereseaza, pe multi, detalii cu privire la anumite zone. Poate ca dorim sa calatorim prin acele zone si nu stim cum sa facem ca sa ne fie bine.

Nasshu
[25.03.13 21:45:33]

@Cristinaana: nu prea inteleg ce a fost

Sub asteptari

- MARAMURES-UL?

Chiar nu ati gasit un local pentru a servi masa de pranz, in conditiile in care spui ca

am facut greseala sa nu facem rezervare dinainte.

desi aici cred ca te referi la cazare + masa.

In plus spui

mi se pare cam aiurea. Chiar nu exista restaurante in Maramures?

CristinaanaAUTOR REVIEW
[26.03.13 19:50:02]

@Nasshu: Chiar nu era niciun restaurant pe Valea Izei, cel putin intre Sieu si Sighet (sau nu l-am vazut noi de pe drum). Am intrebat un tanar unde putem manca, pentru ca la cateva pensiuni am fost refuzati pe motiv ca nu suntem cazati la ei, iar el ne-a spus sa mergem in Sighet, asa cum am si facut (40 km - dus).

Daca esti refuzat de cativa, nu mai insisti. Sfatul tanarului a fost foarte bun. Si mergand in aceeasi idee am solicitat in statia PECO din Sighet unui alt tanar sa-mi recomande un local, si bine am facut.

In Bucovina se supara proprietarul daca nu ramaneai la masa.

Si nu suntem singurii patiti

No, nu-i bai.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.03.13 10:39:22]

@Cristinaana: Ca sa-ti mai indulcesc supararea, am sa-ti spun ca poate ati fost un pic ghinionisti.

In urma cu cativa ani, exact la fel ca si voi, am plecat de pe litoral intr-un mic... turneu, care a cuprins Izvorul Muntelui (Bicaz), manastirile Voronet, Sucevita si Putna, dupa care am trecut in Maramures si direct in Sapanta ne-am oprit. fara sa fi vorbit cu nimeni dinainte, am avut norocul sa dam peste o familie extraordinara, unde am stat doua familii + 2 copii destul de bine. Asta pe de o parte.

Pe de alta parte, am stabilit atunci cu gazdele noastre ca vrem si doua mese, mic dejun si pranz, pentru ca seara faceam friptura si peste la disc! Vreau sa va spun ca am mancat cu atata pofta incat ni s-a si aplecat la micul dejun, iar gazda ne-a zis la un moment dat: pai nu v-am zis sa beti o palinca inainte? de aia vi s-a aplecat . Palinca la 8 dimineata???

Oricum zona este superba si oamenii sunt ok (ca si in Bucovina de altfel).

Vad totusi ca ai ramas optimista si ma bucur sincer de acest lucru. Sa aveti vacante din cele mai frumoase

calatorul
[10.10.14 15:24:23]

Multumesc pentru opiniile impartasite, de cativa ani ma straduiesc sa revad Maramuresul si as vrea sa calatoresc, merg si dorm fara rezervari, la libera optiune a calatorilor. Macar la noi prin tara sper sa pot face asta fara rezervari prealabile, planuri si timing/uri de calatorie, aici unde stim, cunoastem si intuim situatiile din fiecare loc, deja cunoscut. Sper sa regasesc aceiasi oameni simpatici si locuri pitoresti, traversate ultima oara in viteza acum 5 ani.

calatorul, Cristinaana, florinsta
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maramureș: