ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.06.11
SEP-2010

Istanbulul, asa cum l-am vazut eu - ('sperabila') continuare

A doua zi ne-am propus vizitarea Palatului Dolmabahce, a Turnului Galata si a Muzeului de Arheologie.

Am inceput cu zona Eminonu, cartierul de la capatul de sud al podului Galata, principalul centru al transporturilor in Vechiul Stanbul.

Aici este si Gara Sirkeci, unde isi incheia Orient Expresul calatoria de-a lungul Europei.

Pe tarmul marii sunt amenajate debarcadere pentru feriboturi si alte ambarcatiuni mai elegante pentru croaziere.

Podul Galata- face legatura intre cartierele europene mai vechi ale orasului si orasul nou (Beyoglu).

A fost inaugurat in anul 1992. Podul se deschide pe timpul noptii pentru a permite accesul vapoarelor.

Ne-am oprit pe pod si am admirat una dintre cele mai frumoase privelisti pe care ni le-a oferit orasul.

Privind spre vechiul Istanbul am zarit cupolele de la Palatul Topkapi, Hagia Sofia, Moscheia Albastra si Moscheia Suleymaniye.

In dreapta Bosforul cu cele doua poduri: Ataturk (de la Ortakoy) deschis in anul 1973, care are 1074m lungime si atunci cind a fost deschis era al IV-lea ca lungime din lume si Podul Fatih Sultan Mehmet (de la Rumeli Hisari) care a fost deschis in anul 1988.

Feriboturile strabat Bosforul, iar in fata se vede orasul nou, Beyoglu.

Am strabatut drumul pana la Palatul Dolmabahce pe jos si am constatat ca termenul de "nou" este relativ. O buna parte din ceea ce am vazut dateaza din secolul al XIX-lea, cand aici locuiau mestesugarii, negutatorii straini si diplomatii.

Palatul Dolmabahce - a fost contruit in anul 1853 de Sultanul Abdul Mecit si a fost resedinta ultimilor sultani ai Imperiului Otoman.

Constructia sa aproape ca a golit visteria statului, iar costurile de intretinere au dus la falimentul statului, in 1875.

Dupa proclamarea Republicii Turce, in 1923, aici a locuit Ataturk, care avea sa se stinga din viata in anul 1938.

Din pacate noi am nimerit intr-o zi cand palatul era inchis. Incepand cu a doua jumatate a lunii septembrie palatul este deschis doar 4 zile pe saptamana, asa ca nu stiu cum este in interior.

Dezamagiti, am luat un taxi pana la Turnul Galata - construit in anul 1349 de genovezi ca parte a fortificatiilor lor, pe vremea cand controlau tarmul nordic al Cornului de Aur.

In secolul al XX-lea a servit ca foisor de foc, pana in 1960.

In prezent acesta gazduieste un restaurant si un club de noapte.

Este dotat si cu doua lifturi, asa ca am ajuns sus fara efort. Privelistea este foarte frumoasa.

De aici am plecat pe jos pana la podul Galata, de unde am luat un tramvai pana in zona Sutanahmet la Muzeul de Arheologie - cu superbele sale colectii de antichitati grecesti si romane, exponate din Troia si Efes, comori sumeriene, babiloniene si hitite si o sectiune cu sarcofage. Unul dintre acestea se presupune ca ar fi al lui Alexandru cel Mare, decorat cu scene de vanatoare si de lupta.

Muzeul mai are si o sectiune destinata copiilor, unde se afla o copie a Calului Troian si o expozitie speciala care prezinta Istanbulul de-a lungul vremii.

In curtea muzeului se afla o mica gradina cu fragmente de statui si pietre funerare.

Tot aici se afla si Muzeul Orientului Antic - unde sunt expuse obiecte ale civilizatiilor din Orientul Apropiat si de Est si include placile din ceramica din timpul lui Nabucodonosor, leii de piatra ai hititilor, tablitele de lut cu primele inscriptii cunoscute si Codul lui Hammurabi, cel mai vechi cod de legi scrise.

Pavilionul Faiantat - cu o colectie de obiecte ceramice de la inceputul perioadelor selgucida si otomana si de faianta de Iznik - locul unde s-a produs cele mai frumoase obiecte din ceramica din lume in sec. al XVII-lea si al XVIII-lea. Acoperita cu placi multicolore de faianta, cladirea in sine face parte din expozitie.

Cladirea fost construita in anul 1472 pentru Mahomed Cuceritorul.

Piata Taksim - se afla in centru orasului nou. Fara spatii verzi dar cu multi porumbei. In centrul pietei se afla Monumentul Republicii si al Independentei, care il reprezinta pe Ataturk cu un grup de revolutionari.

Istiklal Cadesi - Bulevardul Independentei - se intinde de la piata Taksim la Piata Tunel. Candva era strada cu ambasadele straine. Cladirile frumos ornamentate de la sfarsitul se. al XIX-lea si inceputul sec. al XX-lea au fost transformate in consulate atunci cand capitala a fost mutata la Ankara, in 1923.

Este o zona pietonala cu magazine ale creatorilor de moda turci, restaurante, cafenele, cinematografe. Doar niste mici tramvaie restaurate, datand din anii '20, strabat bulevardul.

Trimis de ania in 24.03.13 08:57:04
Validat / Publicat: 24.03.13 09:58:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Bodrum, Marmaris, Alanya, Side, Belek, Cappadocia, Konya

VIZUALIZĂRI: 2453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Orasul nou - in drum spre Palatul Dolmabahce
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

adryana
[24.03.13 11:41:34]

f. frumos, felicitari, iar in poza 15 probabil ca asta vedeau Hureem si Suleiman cand stateau pe terasa.

Magnifica priveliste.

aniaAUTOR REVIEW
[24.03.13 12:04:09]

@adryana: Multumesc.

iulianic
[24.03.13 15:42:35]

@ania: Palatul Dolmabahce întrece toate aşteptările turistului neavizat, adică ale aceluia care nu a privit înainte imagini din interior, aşa cum am fost eu în 2008 când mergeam în excursii nepregătită. Poarta pe care ai pozat-o şi tu, este ca o carte de vizită, ca un fel de introducere în ceea ce va urma.

Palatul Dolmabahce, cel mai mare palat din Turcia, se viziteză în interior doar cu ghid local, în grupuri şi se merge pe trasee stabilite. Am văzut splendide săli de recepţie, de muzică, biblioteci, mobilier, tapiţerii, draperii, candelabre, covoare, decoraţiuni, imense plafoane aurite. Totul este magnific, opulent, o desfătare pentru privire.

Dacă nu ai reuşit să-l vizitezi în interior, timpul nu este pierdut, iar Istanbulul nu este chiar atât de departe. Îti doresc să ai această bucurie într-un viitor cât mai apropiat!

aniaAUTOR REVIEW
[24.03.13 16:50:53]

@iulianic: Am mai avut o tentativa esuata in 2012. La intoarcerea din croaziera am coborat de pe feribot la statia Besiktas, dar am ajuns tocmai dupa ce intrase ultimul grup de vizitatori. Asa ca am mai facut o poza cu poarta si cu turnul cu ceas de la intrare.

Dar nu renunt.

Anul acesta facem o pauza de Istanbul, pentru ca vrem sa vedem Ankara si orasele hitite.

Vom reveni cu siguranta in Istanbul. Mai sunt multe de vazut.

Multumesc si iti doresc concedii placute.

adryana, ania, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must See' în Istanbul: