ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2013
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2012

Hotel Malibu Mamaia - eleganță și rafinament

Vara cînd ne întrebăm „ce facem în weekend?” răspunsul din partea mea vine rapid – dacă e soare mergem la Mamaia. Mie încă îmi place la marea noastră dragă şi nu am fost vrăjită de frumuseţea Mediteranei, Mării Nordului sau Marmara pe care am avut ocazia să le văd. Fiecare dintre acestea a avut momentul ei de farmec asupra mea, dar nici una nu m-a făcut să le duc dorul aşa cum o face Marea Neagră de pe litoralul nostru.

Pe litoral am stat de cele mai multe ori la Hotel Cocor, Hotel Ovidiu, Hotel Condor, Hotel Perla, Hotel Naţional... Nu am scris niciodată despre acestea.

Anul trecut am plecat fără rezervare şi am oprit la Hotel Golden Rose pe care-l ştiam de la deschidere, dar am avut ghinion – nu aveau camere libere decît pentru două zile şi noi vroiam pentru trei. Am zis să ne încercăm totuşi norocul în Mamaia.

La intrarea în staţiune, dinspre Delfinariu, am văzut silueta maiestoasă a hotelului. I-am spus soţului să oprească şi eu m-am dus la recepţie să văd dacă au camere libere. Soţul mi-a strigat din urmă să nu depăşească 400 lei camera. Între timp el a găsit un loc de parcare în faţa hotelului.

Cînd am ajuns în holul de la recepţie mi-a luat-o inima la trap. Atîta opulenţă şi frumuseţe nu mi-a fost dat să văd în hotelurile de la noi din ţară. Holul era imens, coloanele de marmură şi recepţia de marmură erau de o frumuseţe aparte. De la etajul 1 cobora în centrul recepţiei sub formă de spirală un candelabru imens. În dreapta recepţiei era lobbybarul iar în stînga trona un imens acvariu cu peşti aurii. Eram sigură că nu o să găsesc nici o cameră liberă la un astfel de hotel şi tot atît de sigură că n-o să mă încadrez în bugetul dictat de soţ. Timidă m-am adresat domnişoarei de la recepţie dacă au vreo cameră liberă. Era ora 9 şi logic check in-ul se făcea după ora 14. Surpriză pentru mine, tocmai se eliberase o cameră. Am întrebat cît costă şi era chiar preţul corect 390 lei, deci buget acoperit. Fără să mai cer şi alte detalii, am alergat într-un suflet la soţ să mergem repede s-o achităm că altfel se dă.

Soţul, cîrcotaşul, mă întreabă după ce-a intrat la recepţie dacă am negociat preţul şi dacă avem şi mic dejun inclus sau am renunţat la el ca să ne cazăm mai repede. În timp ce completam formularul de cazare ni s-a spus că micul dejun se serveşte de la ora 7. O grijă era deja rezolvată.

Cît eram la recepţie, o familie care a stat o săptămînă a dorit să-şi prelungească sejurul, dar nu a avut norocul nostru. Ultima cameră se ocupase şi noi eram beneficiarii...

Ni s-au înmînat cardurile şi cu un lift ultramodern şi rapid ne-am indreptat spre camera matrimonială ce urma să o ocupăm. Aici am fost din nou plăcut surprinsă de frumuseţea şi eleganţa ce ne-a întîmpinat.

Mocheta era impecabil de curată şi aspirată. Patul matrimonial mare şi cu aşternuturi albe şi foarte curate. Tăblia patului ca şi cele două fotolii erau tapiţate cu mătase. Mi-a plăcut şi draperia foarte groasă şi din acelaşi material cu husa de pe pat. Culorile acestora erau de un galben pai foarte odihnitor. În cameră mai era o masă gen birou cu oglindă mare şi un scaun fără spătar asortat cu fotoliile. Pe masă am găsit pliante cu descrierea hotelului şi telefonul. Televizorul era aşezat deasupra minibarului bine aprovizionat. În cameră mai era un dulap mare, bine compartimentat, iar în el cutia pentru valori, o pernă suplimentară, halat de baie şi papuci.

Mobilierul elegant dădea o notă de distincţie aparte întregii încăperi. Camera avea un balcon suficient de mare ce era cu vedere spre stradă şi de unde m-am bucurat de o plajă minunată pe unicul şeslong de răchită la orele amiezii pentru că nu mă prindea somnul. De pe balcon am putut să admir apusul soarelui în lacul Tăbăcăriei. Un minus la balcon era că nu avea un panou despărţitor mai mare cu celălalt balcon căci puteam să mă salut cu vecinii. Era frumos dacă jardinierele de la balcon aveau şi ceva floricele, dar nu ştiu ce ar putea rezista la arșița de aici. Soarele ardea destul de tare la vremea amiezii. Data viitoare cînd voi mai ajunge la acest hotel voi lua o cameră cu vedere spre mare să pot vedea şi răsăritul soarelui.

Baia era utilată cu tot ce trebuie şi chiar dacă existau dozatoare cu gel de duş găseai şi consumabilele care există în orice hotel (săpun rotund cu miros puternic şi plăcut, pliculeţe cu şampon, beţişoare pentru urechi, dischete demachiante şi căşti de baie). Prosoapele toate erau albe şi pufoase şi se schimbau zilnic.

Curăţenia se făcea în cameră zilnic, dar nici o dată nu am fost deranjați de către cameriste. Cred că veneau atunci cînd plecam la masă sau la plajă.

Micul dejun la acest hotel a fost destul de variat şi foarte îndestulător. Erau diferite tipuri de preparate pentru toate gusturile. De la fructe proaspete la peşte marinat sau afumat. Preferatul meu a fost somonul. Erau ouă gătite în toate felurile: fierte, ochiuri, omlete simple, omlete cu brînză şi cîrnaţi sau jumări. Nu puteai să pleci de la masă flămînd, şi cel mai cîrcotaş dintre cîrcotaşi ar fi găsit ceva pe placul lui. Chelnerii debarasau încontinuu farfuriile şi curăţau mesele.

Fumătorii puteau servi cafeaua afară pe terasă, unde erau suficiente mese.

Plaja în această parte a staţiunii este un pic pustie. Ar fi trebuit ca hotelul să aibă inchiriată o parte din această plajă și să pună la dispoziția oaspeților săi sezlongurile și umbrelele. Poate în viitorul apropiat se va întîmpla și asta... Vremea era frumoasă, dar dacă se ocupau vreo 10 şezlonguri. Pentru mine ăsta a fost un lucru bun deoarece nu am fost deranjată de zarvă de copii sau vînzători ambulanţi. Un lucru foarte bun era că atunci cînd te întorceai de la plajă, puteai să-ţi speli picioarele la cişmeaua de lîngă terasa hotelului şi să nu fii nevoit să intri cu nisip pe podeaua de marmură a holului de la recepţie.

Am fost foarte mulţumită de cele trei zile petrecute la acest hotel şi cine mă cunoaşte ştie că sunt pretenţioasă cînd e vorba de cazare, dar aici cele 4 stele s-au ridicat la adevărata lor valoare.

Trimis de kmy in 23.03.13 11:17:02
Validat / Publicat: 23.03.13 12:41:11

VIZUALIZĂRI: 4507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Malibu - MAMAIA - Eleganță și rafinament -vedere dinspre plajă

• Alte impresii din această RUBRICĂMalibu Hotel: