ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2013
ÎNSCRIS: 17.03.13
MAR-2013

Budapesta - un oras iubit de locuitorii lui

Am sa incep cu concluzia sejurului: un oras plin de 'lipsuri': lipsa reclame gigantice pe blocuri, lipsa hartii si pet-uri aruncate pe jos,

lipsa colcalari, lipsa fire intre stalpii de iluminat public si in deci, un oras pe care locuitorii lui IL IUBESC.

Informatii utile:

Cursul de schimb in primavara 2013 la casele de schimb valutar: 1 euro = 295 forinti ~ 1,3 lei

Biletul individual de transport: 350 forinti (1,18 Euro).

Exista mai multe feluri de carduri care, in afara de transport iti ofera si reducere la intrarea in unele muzee plus croaziere pe Dunare.

Noi am luat insa cu 1650 forinti (5,6 euro) un card simplu dar care iti da posibilitatea de a calatorii pe orice mijloace de transport de suprafata sau metrou, o zi intreaga.

Si am folosit acest card pentru vestitul tramvai 2 care merge pe malul stang al Dunarii, si pe istetul 16, un autobuz mai mic care trece printr-o zona istorica in Buda (prin care nu au voie de fapt decat riveranii (si el! , 16)) pe langa Bastionul Pescarilor, zona este absolut minunata, si pentru alte cateva trasee care ne-au facut sa descoperim mai mult din Budapesta.

Toti tinerii vorbesc engleza.

Povestea:

Transportul (*****) dus intors ne-a mancat 2 din cele 5 zile ale sejurului la Budapesta.

Am plecat la 6 dimineata cu un autocar care avea destinatia finala Hamburg.

Oprirea pentru masa de pranz la obisnuitul local din Orastie, cam ponosit, dar care serveste mancare buna si ieftina.

Am ajuns la 11 noaprea intr-o autogara civilizata, lumioasa dar unde nu era nici un taxi, asa cum am fi dorit noi.

Am zarit un pic mai departe 1 taxi care ne-a cerut 25 apoi 20 de euro ca sa ne duca la hotel. Era, ca si la noi, unul particular.

In timpul negocierilor am reusit sa opresc un taxi de firma, dar in spatele meu, celalalt ii facea semne sa nu ne ia, si nu ne-a luat, zicand ca nu stie unde e hotelul. In fine.

Hotelul (Belvedere, langa un nod de transport din Budapesta care se numea Moskva ter dar i-au schimbat numele in Szell Kalman) a corespuns celor 4 stele cu care era prezentat in oferta, iar perioada in care am stat in el (06-10 martie 2013) s-a dovedit norocoasa: n-am prins zapezile care urmau sa blocheze multe autocare o saptamana mai tarziu.

O piscina mica dar situata la etajul 9, cu ferestre largi au intregit bucuria pe care mi-a produs-o hotelul.

Am luat un Hop-on Hop-Off cu 20 de euro. Fiind martie si turisti mai putini, dragutii care ne-au vandut biletele ne-au last si la pret de student, au marit si de la 2 la 3 zile perioada in care le puteam folosi. A fost inclusa si o croaziera de zi pe Dunare pe care n-am ratat-o.

Cu 34 de euro am luat bilete la un concert folcloric urmat de o croaziera de seara cu cina pe vaporas.

Concertul nu m-a dat pe spate: bucati cunoscute, (Brahms...), cantate de o formatie de virtuozi dar nu era folclor adevaratcum mi-as fi dorit.

La mijlocul concertului, o 'Ciocarlie' cam pocita! 4 perechi de dansatori, fetele prea rujate.

Dupa concert am fost incolonati si condusi pana la vaporas care s-a dovedit a fi neicapator; am mancat inghesuiti.

Apoi am urcat pe punte, sa admiram Budapesta by night. Si asta da, a meritat!

Ca sa ne intoarcem la hotel am luat un taxi, ne-am pacalit iar foarte rau, ne-a cerut tot 20 euro.

(De abia cand am plecat, de la hotel, cei de acolo ne-au chemat un taxi adevarat si atunci am constatat ca pentru distanta hotel - autogara ar fi trebuit sa platim doar 9 euro).

Cu 26 de euro ne-am luat si bilete la un concert la bazilica Sf. Stefan dar nici asta n-a meritat: sunetele se invalmaseau unele in altele, te-ai fi asteptat ca acustica sa fie foarte buna, dar a fost exact invers.

Intr-una din zile am luat Hop-on Hop-off -ul si ne-am oprit in Piata Eroilor. In spatele monumentelor de acolo este un parc si in parc un castel care reproduce, in minuatura, castelul Huniazilor de la noi.

Aici am dat toti maruntii in euro unui tanar care canta la un instrument ciudat si care suna extraordinar, mai ales in acel peisaj medieval.

Mi-a spus ca se cheama bellart bells si ca sunt doar vreo 700 de instrumente ca al lui in toata lumea.

Merita sa cautati 'bellart bells' pe net si sa ascultati.

Trimis de rodica1016 in 23.03.13 08:42:01
Validat / Publicat: 23.03.13 10:43:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta

VIZUALIZĂRI: 5938 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodica1016); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Pe promenada Dunarii, ceva care-mi aminteste de Sapanta.

webmaster [23.03.13 08:53:47] »

@rodica1016: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster13 [23.03.13 09:51:00] »

Sună bine aceste bellart bells, este prima dată cănd aud aşa ceva!

Admin [23.03.13 10:42:21] »

Costi [23.03.13 11:16:42] »

@rodica1016:

Şi eu iubesc Budapesta!

Mi-a plăcut că aţi făcut un sejur cu activităţi culturale incluse.

amero [23.03.13 16:30:47] »

felicitari ai scris frumos si concis despre un oras de clasa al vecinilor nostri.

despre instrumentul cu pricina pe care si eu l-am intalnit in Girona (si ghida nu a stiut exact denumirea lui) colegii de pe sait: paty, bog68 si TraianS, dupa deliberari au concis ca este instrumentul de percutie elvetian aparut in 2000 sub numele -the hang - gama: steel pans daca nu gresesc. indiferent cum s-ar numi sunetele pe care le scoate sunt cu adevarat minunate.

rodica1016 [23.03.13 17:26:41] »

@amero:

M-a bucurat nespus interesul pe care l-ati avut pentru acel instrument.

Intradevar, acela e instrumentul, cel din ilustratia muzicala.

Multumesc!

zlatna [03.07.14 21:55:34] »

@rodica1016:

Buna seara.

As dori sa va intreb daca biletul la autobuzul Hop-on Hop-Off cu 20 de euro de persoana? si daca se poate plati in euro?

Va multumesc

lilianne [12.10.14 21:14:37] »

va rog, imi puteti spune daca ati fost intr-o excursie organizata de [o anumită agenţie]?

cum fvi s-a parut compania de transport si cam unde este amplasat hotelul belvedere fata de importantele atractii turistice?

multumesc frumos

webmasterX [12.10.14 21:16:49] »

@lilianne - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

rodica1016 [13.10.14 07:56:20] »

@lilianne - Da, excursia a fost organizata de [o animită agenție de turism/firmă transport], imi pare ca au avut (poate mai au) un parteneriat cu acel hotel in acea perioada de sfarsit de iarna. Si anul acesta vad ca au mai organizat-o.

Puteti sa cautati pe site-ul lor , poate se mai organizeza.

In principiu, compania de transport e foarte ok, dar autocarul era destinat de fapt celor care muncesc in occident. eram singurele turiste. Insa una peste alta, excursia a fost atat de ieftina, hotelul atat de bun, incat ne-a facut sa trecem cu vederea precaritatea transportului.

Hotelul nu este foarte departe de atractiile turistice dar nici foarte aproape. Insa sunt multe si diverse mijloace de transport in comun in apropiere (metrou, tramvai, autobuz)

webmasterX [13.10.14 08:23:45] »

@rodica1016 - puțină atenție te rog, așa cum am scris mai sus:

amero, lilianne, rodica1016, zlatna