ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2013
ÎNSCRIS: 17.04.11
FEB-2013

Casa Pastravarului - o locatie de exceptie [DN13]

Avand drum spre Targu Mures, pe dreapta soselei, la cca 25 km. de Brasov E60 (DN13) am zarit pe geamul masinii o locatie foarte frumoasa. Cum insa era destul de matinal, am alimentat masina si am intrat numai sa vedem despre ce este vorba si ne-a placut.

Complexul Turistic Vadu Rosu- 2* are un restaurant de cca 120 locuri, un motel, statie de alimentare auto, magazin de vanzare a produselor piscicole, un loc de joace pentru copii, terasa, dar si o parcare generoasa. 6 Balti se vad de pe terasa.

Ne-am propus ca la intoarcere sa ne oprim neaparat sa mancam ceva cu specific pescaresc.

Surpriza placuta a fost ca la intoarcerea pe E60, la marginea padurii Bogatii, cca 35 km ianinte de a ajunge in Brasov, pe partea dreapta a drumului sa zarim Casa Pastavarului, care face parte din acelasi lant Doripesco (am inteles de la explicatiile primite ca numele e legat de proprietarul complexelor, acesta avand o societate comerciala cu capital privat din 1998).

Tot in acest lant mai intra o pensiune in Rasnov - Poiana Rasnoavei, si asa numita Delta din Carpati - Dumbravita, lac de acumulare, helestee. Luciul de apa se afla la Vadu Rosu, Dumbravita si mai sunt ceva ferme de pastravi la Valea Bogatii si Podu Olt. Baltile sunt pentru pescuit traditional dar una dintre ele este o balta competitionala internationala.

Programul restaurantului este zilnic de la 8,30-24 si lunea de la 12,00-24,00

Casa Pastravarului situata la marginea padurii are o parcare generoasa, un loc de joaca pentru copii si un magazin de vanzare a produselor piscicole. Am remarcat in mod deosebit foisorul si terasa aflate pe marginea baltii si cu parere de rau ca vremea ne-a fost potrivnica nu ne-am permis sa stam pe terasa, am ramas sa luam masa in interiorul restaurantului, uitandu-ne cu jind la pastravarie.

Ne-a placut in mod deosebit arhitectura locatiei, in stil rustic pescaresc, cu atentie acordata fiecarui detaliu. Acoperisul din stuf, interiorul circular al restaurantului are mesele pe lateralele exterioare, permitand o vedere generoasa spre padure si spre pastravarie. Totodata in miezul interior se afla bucataria si se poate zari cu discretie si activitatea din interior.

Iluminatul de asemenea ne-a placut, fiind acoperit de lampadare old still.

Am observat ca exista si aparate de aer cond. necesare probabil pentru sezonul estival.

Peretii sunt imbracati inlambriuri dar si ornati cu sindrila, dand un aer autentic si original totodata.

Toaleta adevarat cam mica, straluceste insa de curatenie.

Mesele sunt impecabil aranjate, ornamente, fete de masa curate, vesela de buna calitate. si personalizata. Scaunele usor incomode sunt putin joase, dar oricum confortabile.

Meniul este frumos prezentat iar preturile sunt mai mult decat rezonabile.

Tanara ospatarita care ne-a servit cu discretie a fost de un calm si o amabilitate cum rar am intalnit.

Bineinteles ca specialitatea este pestele, insa cine nu este amator are cu prisosinta de unde alege.

Meniul contine renumitele preparate din pastrav de pilda, saramura de pastrav 14 lei, pastrav tavalit prin fuylgi de porumb 15 lei, medalion de somn la cuptor 20 lei, pastrav gratinat 14 lei, gulas doripesco 10 lei dar si preparate din carne.

Am comandat o ciorba de peste servita fierbinte, alaturi cu ardei iute, o ciorba de burta exceptional de gustoasa, o portie de crap prajit cu mamaliguta si mujdei si un piept de pui la gratar cu mujdei si cartofi prajiti. S-a mai consumat o bere, o apa si cafea.

Toate au fost servite calde, pentru peste a fost tacamul special adus. Vesela personalizata a stralucit de curatenie iar cafeaua a fost de cea mai buna calitate. Mi-a parut teribil de rau ca nu am luat si portia de papanasi pe care am vazut-o la o alta masa (costa 10 lei) si care arata fantastic, insa sincer fusese destul sa ma temeam sa nu ma fure somnul pe drumul de intoarcere spre casa.

Doripesco are un sait generos (www.doripesco.ro si www.casa-pastravarului.ro) care va poate indruma din toate punctele de vedere, ca locatie, informare despre specialitati si preturile aferente si vine si cu oferte generoase (de pilda daca veti serba un eveniment, o aniversare aveti o reducere de 10%)

Preturile mi s-au parut accesibile, de bun simt, amabilitatea si profesionalismul personalului exemplar.

Daca sunteti in trecere va invit sa faceti macar o oprire pentru o scurta vizita. a locului. Eu sigur ma voi mai opri.

Trimis de amero in 22.03.13 12:04:57
Validat / Publicat: 22.03.13 13:07:16

VIZUALIZĂRI: 8551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 intrarea in Casa Pastravarului

Michaell [22.03.13 14:37:19] »

@amero: Cunosc Comlexul Doripesco din proprie experienta. Trec pe linga el de fiecare data in drum spre Brasov (si mai departe spre litoral)

Sunt deacord cu tine in privinta calitatii bucatelor si a servirii. Preturile parca totusi mi s-au parut ceva ridcate.

amero [22.03.13 14:41:19] »

@Michaell: eu am considerat preturile rezonabile in ideea serviciului si a continutului absolut proaspat si de cea mai buna calitate. cand mai treci spre litoral, oprete putin in Bucuresti la un restaurant gen Taverna Sarbului si apoi mai comentam

webmaster13 [22.03.13 18:43:08] »

amero [22.03.13 20:23:04] »

@webmaster13: multumesc, nu am indraznit sa cer si un cantec. e super

Michaell [22.03.13 21:12:11] »

@amero: multumesc pentru recomandare cu privire la restaurantul din bucuresti. nu cred ca voi ajunge... in schimb cunosc indeajuns restaurantul cu acelasi nume din sinaia. ceva asemanator cu coliba haiducilor din poiana. atmosfera rusticala imi place la amindoua, in schimb mancarea, nu stiu... nu-i genul meu. in afara de peste nu maninc carne oricum, deci nu prea-i locul potrivit pentru mine. in schimb la doripesco ma voi opri poate deja de curind. chiar si numa gandidu-ma la ciorba de peste de acolo mi se aduna apa-n gura... -

in schimb in ceea ce priveste preturile, si cand spun asta ma refer la preturi in general in romania, am observat ceva foarte nostim (din punctul meu de vedere) si anume multe produse si servicii sunt mai scumpe decit in alte tari si ce-i chiar culmea, lumea se pare ca sa obijnuit cu acest lucru. vezi reactia ta la remarca mea cum ca mi s-au parut preturile ridicate.

dar se poate sa ma insel, deci te rog sa nu mi-o iei in nume de rau.

Andox [23.03.13 00:33:16] »

Am mâncat atât la Casa Păstrăvului cât și la restaurantul Doripesco (la 2 țâțe, daca treci pe langă el îți dai seama de ce aflat la câțiva km spre Brașov.

Mâncare foarte bună în ambele restaurante, servire prompta si buna. Prețuri mai mult decât OK pentru ce ofera. Unde este Casa Păstrăvului, este și crescătoria de pastravi.

krondia* [23.03.13 10:33:04] »

Impresii cum nu se poate mai potrivite acum în prag de Bunavestire. Cred că nu greşesc dacă spun că restaurantele Doripesco au cele mai bune preparate din peşte din zona Braşovului. Un alt restaurant bun cu specific pescăresc este Casa Tudor, în Braşov, din lanţul Sergiana.

Lacul Dumbrăviţa sau Delta din Carpaţi, cum bine spuneai, este situat la 25 km de Braşov, pe drumul spre Sibiu şi este declarat arie protejată. În afară de pescuit, această rezervaţie este promovată şi pentru observarea păsărilor sălbatice ("birdwatching").

amero [23.03.13 15:36:50] »

@krondia: multumesc, iata ce locuri frumoase avem in tara noastra si din pacate ne fiind promovate dam numai din intamplare peste ele. multe mai am de vazut si rezervatiile de zimbri si aria protejata a pasarilor despre care vorbesti.

gabrielroberttoth [03.12.16 23:03:36] »

Buna ziua. Sunt doar mancaruri cu peste? Multumesc.

amero, gabrielroberttoth, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm pe drumul Sighişoara - Braşov: