SUS

MEMBRU: PARTENER
FEB-2013

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Cultura si alte puncte de atractie pe Insula Mauritius

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:
Linda Ronstadt-Blue Bayou

Noi sintem inebuniti dupa cultura…mai bine zis sotul meu ma innebuneste pe mine de fiecare data cu vizitarea diverselor site-uri arheologice si poate sa petreaca o zi intreaga intr-un muzeu chiar daca afara nu ploua (acesta este intotdeauna scuza mea sau mai bine zis promisiunea mea: daca ploua mergem la muzeu) – Ei, bine pe insula Mauritius a plouat destul de des - doar ca pe aceasta insula NU EXISTA site-uri arheologice si nici prea multe muzee. Sotul meu a gasit totusi cateva!

Templul hindus Grand Bassin:

Pe drumul spre cele mai frumoase locuri de pe Pamant, Shiva impreuna cu soția sa Parvati, a zburat cu nava sa din flori de asemenea si peste Insula Mauritius.

Din greseala a vărsat putina apa din Gange (apa pe care Shiva o avea intotdeauna cu el) în craterul munților din Mauritius.

Vazand aceasta Shiva a profețit că într-o zi sute de hindușii vor trăi în Mauritius și ca acest lac va fi locul lor de pelerinaj. Astfel sa creat Grand Bassin - astăzi lacul sfânt în Mauritius.

O data in an, la festivalul Maha Shivaratree (la sfarsitul lunii februarie / inceputul lunii martie) aproape 500000 hinduși din toate părțile Mauritiusului fac cel mai mare pelerinaj hindus din afara Indiei la lacul sfânt de la Grand Bassin.

Lacul Grand Bassin este situat în munții din sud-estul Insulei Mauritius, la aproximativ 700 m inaltime și este înconjurat de paduri verzi luxuriante. In mijlocul lacului sint diferite altare si sculpturi. O cale scurtă, abruptă duce sus până la un templu dedicat zeului Hanuman. (Zeul maimuta). Apropo maimute, aveti grija ca intreaga zona este in mana maimutelor care abia asteapta sa-ti fure ochelarii de soare sau portmoneul din poseta. In templu poti intra dar neaprat descult si te poti lasa sfintit de un „Guru” care iti cere in schimb toti banii pe care ii ai in moment la tine. Eu am avut noroc ca aveam doar cateva ruppi; -) asa ca am reusit sa-i satisfac cerinta. Shiva zice ca nu conteaza ce valoare dai, ci important este sa dai totul; -) pentru a fi sfintit. In apropiere de lac sa construit in 2007 o imensa (33 m inaltime) statuie a lui Shiva. Cand am parasit acest loc un val de ceață sa lasat peste Grand Bassin dand acestui loc sfânt o atmosferă si mai mistică...

Port Louis - capitala insulei este un oras foarte neplacut cu strazi aglomerate, praf si mizerie, multi cersetori si plin de vanzatori ambulanti care trag de tine. Port Louis are insa doua muzee care se pot vizita:

Aapravasi Ghat (in limba hindi inseamna poarta de imigrare) este defapt un fost un lagăr de imigranți indieni. Dupa abolirea sclaviei in anul 1834 au fost adusi pe Insula circa o jumatate de milion de oameni din India pentru a lucra pe plantațiile de zahăr si a înlocui sclavii. Acest muzeu cu toate ca a intrat in patrimoniul UNESCO nu are nimic de prezentat in afara de cateva sali goale si cinteva poze vechi ingalbenite cu cativa indieni amarati. Am necesitat circa 5 minute pentru a-l vizita. Nu stiu daca costa intrare deoarece noi am intrat din greseala pe la iesire si am iesit tot pe acolo; -).

Blue Penny Museum:

În acest muzeu sunt expuse, primele timbre din lume printre altele și binecunoscutul „Albastru de Mauritius” Prețul acestui timbru se afla momentan la circa 600.000 de euro. Cred ca insa timpurile cand noi copii fiind eram toti filatelisti convinsi si faceam schimburi de timbre in cluburi special amenajate pentru aceasta (imi aduc aminte ca fusesem odata in Arad intr-un astfel de club cu unchiul meu care avea o colectie de „milioane” pe vremea aceea) sint de mult trecute. Neinteresant...

Piata centrala – aceasta nu este un muzeu – e doar o piata de legume, fructe, peste si carne pe care a trebuit sa o parcurg – culori, forme si mirosuri exotice mai ales in hala de peste!

Le Caudan Waterfront - Zona portuara – aici se aduna tineretul modern la o cafea, aici s-au renovat fostele containere si lagarele din port si sa creat cu adevarat un centru modern cu buticuri si cafenele.

Cam atat despre capitala Insulei Mauritius... nu recomand.

Vila Eureka

una dintre cele mai frumoase vile din Mauritius, fosta casa coloniala in stil creol se afla in apropierea orasului Mokka. Luand autostrada din Port Louis am ajuns destul de repede pana acolo. Proprietatea include o vila construită în jurul anului 1830 si mai multe pavilioane inconjurate de o grădină frumos amenajata. Clădirea principală se poate vizita (dureaza cam jumate de ora) si este in totalitate original mobilata cu antichități deosebite. Mi-a sarit in ochi culoarea tapetelor intr-un rosu singeriu si la intrebarea mea daca aceasta este culoarea originala ghida a raspuns putin rusinata ca nu. Peretii au fost revopsiti deoarece aceasta vila a fost folosita acum cativa ani ca si culisa de film. Aha... si cum se numeste filmul? am intrebat eu curioasa fiind sigura ca este un film romantic. Oh... filmul se numeste HELP si este un Bollywood HOROR film...

Deci sa ramanem mai bine in natura...

Unul dintre cele mai ciudate obiective turistice din Mauritius este Pământul de șapte culori (seven-coloured earth) din Charamel. Deși nu este încă dovedit, se suspectează că aceasta este rezultatul rocilor vulcanice expuse la intemperii. Pe mine m-a impresionat placut deoarece am avut norocul sa ajungem acolo imediat dupa o ploaie scurta cind a iesit soarele si pamantul era inca umed, de aceea culorile au fost si mai intense. In imediata apropiere se afla Cascada de Chamarel care cu cei 90 metri inaltime este cea mai mare și impresionantă din Mauritius.

Impresii încărcate de Pami in 20.03.2013 14:01:10

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 20.03.13 / 15:14:05

articol selectat ca MiniGhid AmFostAcolo
VIZUALIZARI: 4844

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Pami); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  26750 PMA (din 29 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Pami? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[20.03.13 14:18:44]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

[20.03.13 14:50:03]

Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

Daca autorul preferă o altă melodie sau un alt videoclip, este rugat să ne scrie (aici, ca ecou, ori pe PM)

- rodica1016
[04.04.13 23:07:07]

Nu ma satur citindu-va articolele si 'inghitind' fotografiile atat de cu grija facute si comentate pentru noi.

Multumesc.

- heruvimi
[17.05.13 01:36:05]

Te rog spune-mi cat a costat excursia. As vrea sa merg si eu in luna iulie.

Mersi

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[12] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P01 [FEB-2013] Grand Bassin - una dintre statuile hinduse in mijlocul lacului sfant

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P02 [FEB-2013] Grand Bassin - una dintre zeitatile religiei hinduse (aici zeul Hanuman)

P03 [FEB-2013] Hanuman - in mijlocul templului

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P04 [FEB-2013] statuia lui Shiva inalta de 33 de metri - aici invaluita in ceata

P05 [FEB-2013] Aapravasi Ghat - printre putinele muzee din Mauritius

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P06 [FEB-2013] Marea Britanie a adus brate de munca din India - astfel sa format poporul Mauritian de azi - o amestecare intre sclavii africani si Indieni.

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P07 [FEB-2013] Vila Eureka - una dintre cele mai frumoase vile din Mauritius- fosta casa coloniala

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P08 [FEB-2013] vila este original mobilata cu antichități deosebite. Peretii vopsiti intr-un rosu singeriu au folosit ca culisa de film intr-un film de groaza (Help)

P09 [FEB-2013] in iteriorul vilei... mobila antica

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P10 [FEB-2013] aceasta este nuca de cocos de Seychellen -ii face concurenta; -)

P11 [FEB-2013] pământul de șapte culori (seven-coloured earth) din Charamel

fotografii din vacanta la Descoperă MauritiusFoto VOTATĂ de mine!
P12 [FEB-2013] Cascada de Chamarel care cu cei 90 metri inaltime este cea mai mare și impresionantă din Mauritius

[12] foto . Click pe oricare pentru a le mări

pagină generată in 0.458719968796 sec