ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2013
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 20.07.12
MAR-2013

Cazare pentru orice situaţie

Deva-Vârtop se face cam în 2 ore. Drumul e bun dar sunt multe curbe şi pe alocuri e zgrumţuros. Dacă nu duci cartofi trebuie să ai grijă de „preţioasa încărcătură” aşa că mergi cu 50-70 la oră.

Suntem sătui de oraşe dar după 1 oră şi ceva, „năzdrăvanii” mei au început să se hârjonească în maşină aşa că... hai săi le arăt ceva interesant. Vă recomand tuturor celor cu astfel de gusturi: Câmpeni, Fabrica de Mobilă Transilvania Production. Copiii au vizitat fabrica de mobilier rustic, pentru cabane. Au văzut imitaţii de carii şi de uzură, au primit inimioare din lemn (decupajul de la scaune şi paturi). La intrare este o expoziţie din care vă pun câteva mostre haioase: un metru de bere, roata de bere, oi si miei suport de reviste, mobilă nouă cu aspect vechi.

Ce este Skipass? Sunt 2 moteluri foarte bine gândite, pentru orice situaţie, pentru orice anotimp şi pentru orice vreme de afară. Construite pe fonduri europene sunt dotate cu de toate. Este poziţionat între cele 2 pârtii Vârtop, cu vederea spre acestea, astfel încât faci 5 minute la oricare dintre pârtii (începători sau avansaţi). În foto vedeţi intrarea cu vederea spre pârtii. Clădirea din stânga este din 2007 iar cea din dreapta din 2012. Construcţiile sunt noi, aproape la fel, cea mai nouă are un etaj în plus iar camerele puţin mai mari, bucătărie la parter şi piscină la demisol. În faţa piscinei este acces la locul de plajă. Parcarea este în faţa motelurilor, câtă vreţi.

În funcţie de numărul de turişti funcţionează doar aripa nouă sau ambele. Clădirile comunică, astfel încăt dacă vrei să mergi la piscină, poţi să treci prin căldură. Aripa veche are la parter o sală cu mese rustice pentru petreceri, stat la o şuetă, cărţi, internet. Masa se serveşte în corpul nou la parter.

Vremea mâţişorilor. Speram să prindem un 8 Martie însorit dar ne-a plouat torenţial. În golurile senine am putut totuşi să-i învăţ pe năzdrăvani să schieze şi să meargă cu teleski-ul. Puteam să ne deplasăm urgent la motel atunci când vremea se strica. În rest, noroc cu această cazare inspirată că a fost distracţie mare şi în piscină. Piscina este măricică, apa foarte curată, are trepte-scaun cu hidromasaj la fiecare 10 minute, este şi saună profi unde torni apă peste pietre încinse. Accesul este gratuit, programul 12-21.

Am stat în aripa nouă a motelului, camera era măricică, patul mare, totul nou, satelit LCD, baia cu încălzire în pardosea, cabină cu duş modern, prosoape mici şi mari, săpun, şampon (nu este uscător de păr). Pentru copii (8 si 10 ani) am avut pat suprapus. Tarifele pe persoană sunt 150 lei/zi în cursul săptămânii, 185 lei/zi in weekend. Pt copii 30 lei in plus pt primul si inca 20 lei pt al doilea. Se poate plăti cu cardul. Camerele, holurile, sala de mese, totul este bine încălzit de stai în tricou. Loc bun pt cei cu copii mici (am văzut câteva cupluri cu bebeluşi, chiar şi de 3 luni). Am vizitat şi aripa veche, este aproape la fel. În cameră persistă mirosul de mobilier nou şi câteodată vine şi o uşoară undă de clor de la piscină. Ar trebui nişte odorizante pentru a da atmosferă de munte.

Micul dejun (inclus în preţ) este bufet suedez cu: salată de vinete, păpăraie, şuncă, muşchi ţigănesc, brânză, caşcaval, salam uscat picant, roşii, unt, gem, lapte, ceai, cereale, fulgi de porumb. Cafeaua nu este la discreţie, ţi se aduce doar dacă soliciţi.

Prânzul are porţii gigant astfel încât poţi cere o porţie împărţită la 2 farfurii atât pentru copii cât şi pentru adulţi: ciorbă de burtă (13 lei-foarte bună), caşcaval pane (22 lei), sniţel la grătar (22 lei), papanaşi (13 lei), etc. Preparatele sunt în general la 22 lei şi includ garnitura şi pâinea. Pentru unele preparate trebuie facută o precomandă: sarmale, peşte, ciorbe diverse, etc.

Apa motelului vine de la izvoare pe rocă dură astfel încât este foarte bună. Ca specialist în domeniu, vă recomand să beţi doar apă de la robinet şi nu apă din comerţ. Am făcut măsurători şi dizolvaţii din această apă totalizează puţin, doar 35 mg/l, pe când cele din plastice au 200-1200 mg/l. Ar trebui să servească la masă apă de izvor proaspătă, în carafe de sticlă.

Internet este WI-FI doar în sălile de jos: restaurant şi în sala din aripa veche. Are viteză destul de bună, am măsurat 24 Mbps-Download şi 13 Mbps-Upload.

Personalul este forte amabil, servirea bună, rapidă.

Trimis de csibicip in 20.03.13 00:24:16
Validat / Publicat: 20.03.13 05:50:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VÂRTOP [AB / BH].

VIZUALIZĂRI: 2344 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (csibicip); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mâţisori de martie

allina
[28.03.13 14:08:58]

Care aripa a pensiunii mi-ati recomanda-o? Multumesc

csibicipAUTOR REVIEW
[28.03.13 15:28:46]

@allina: În prima fază n-ai de ales pentru că dacă nu se umple aripa nouă nu se cazează nici o persoană în cea veche. Oricum nu-i prea mare diferenţa, aripa nouă are acelaşi tip de camere dar cu 2-3 m2 mai mari.

Dacă e totuşi pe alese, puteţi alege aripa nouă şi cereţi o cameră cu vederea spre intrarea în pensiune pentru că aveţi o panoramă mai largă.

Noi am avut camera pe lateral cu vederea spre Vârtop 1 dar am fost mulţumiţi de ea.

Pentru consultarea vremii vedeţi cele 2 camere Web: Vartop si Arieseni Telescaun. Voi pune 2 poze print screen de la camerele web. Se pare ca a nins.

allina, csibicip
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Skipass: