ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2013
DIN: Bucuresti S4
ÎNSCRIS: 29.08.12
FEB-2013
single

Convenabil pentru afaceri sau turism in zona Toulouse

Mi-am propus ca anul acesta sa incerc sa scriu impresii despre toate locurile unde ajung. Prima iesire din tara pe anul acesta a fost insa o delegatie, dar pentru ca am putut sa ma plimb o zi si jumatate consider ca pot scrie un pic din punct de vedere turistic.

Hotelul la care am fost cazata a fost ales de firma fiind foarte convenabil situat la 5 minute pe jos de locul unde aveam sa lucrez cele 3 zile. Este vorba de o mica localitate din zona metropolitana Toulouse, ce se cheama RamonVille si unde sunt localizate foarte multe firme (Labege Innopole si Parc technologique Canal), sa zicem ceva asemanator cu Pipera dar mai putin "luxos". Localitatea este modesta dar bine intretinuta, are cateva restaurante (La Chaumiere situat la 5 minute de hotal mi-a placut), cateva Boulangerie (patiserie), magazine si supermarketuri. Sunt cateva parcuri iar in fata primariei o zona cu copaci batrani foarte bine ingrijiti si "tunsi" in felul specific frantuzesc. Din pacate n-am reusit sa fac o poza.

Localitatea este situata pe soseaua spre Carcassonne si este legata de Toulouse prin 2 linii de autobuze, 62 si 81 care ajung fiecare la cate o statie de metrou pe linia B: 62 la capatul liniei (RamonVille) iar 81 la urmatoarea statie Université Paul Sabatier. Cu metroul se ajunge in centrul orasului in 10-12 minute (statia Jean Jaures), la gara in 15 minute (Statia Marengo, Gare Matabiau pe linia A, unde se afla si autogara si punctul de plecare a navetelor spre aeroport). In total se poate ajunge in centru in 30 de minute cu conditia sa verificati orarul autobuzelor care este afisat, se gaseste si pe net si poate varia mult in we sau in timpul vacantelor. Seara si noaptea circula doar linia 81s din jumatate in jumatate de ora.

Hotelul are 2 cladiri de 2-3 etaje, restaurant, bar si cateva sali de conferinta mai mici si mai mari. Camerele sunt micute dar curate si bine echipate: pat dublu cu saltea comoda si perne bune, noptiere, birou, masuta cu tava din aceea cu incalzitor pentru cafea/ceai, televizor LCD cu canale frantuzesti si straine. Cred ca majoritatea camerelor sunt de nefumatori. Baia e corecta ca marime si bine dotata cu prosoape. Nu exista halat de baie sau papuci, dar e normal la 3 stele. Exista si un dulap cu umerase si rafturi si un mic seif. Privelistea din camera nu era spectaculoasa, o parcare si ceva case si vile de birouri in schimb eram fascinata de avioanele care treceau foarte des si relativ aproape.

Restaurantul e marisor si amenajat destul de bine, cu mese de la 2 la 8 persoane si posibilitatea de a le aranja diferit in caz de evenimente. Micul dejun de tip bufet a fost indestulator, cafea bunicica, suc la dozator, fresh pe care puteai sa ti l prepari singur, ceai, lapte, iaurturi de mai multe feluri, produse de patiserie foarte gustoase, miere, gemuri, branza, salamuri etc etc.

La cina in schimb am ramas un pic dezamagita, mi s a parut scump (cu toate ca nu plateam eu) si varietatea era foarte mica: doar 2-3 tipuri de antreu, fel principal si desert. Am incercat in cele 3 seri o supa, un fel cu peste specific zonei si o mancare de rata (canard). Erau ok dar le lipsea savoarea fenomenala a bucatariei frantuzesti. La Chaumière mi-a placut mai mult. Un menu cu 3 feluri + vin era 27 euro, un singur fel intre 6 (supa) si 30 de euro. La pranz aveau si ceva menu uri mai avantajoase dar nu am mancat de pranz acolo.

Personalul de la hotel a fost amabil cand am avut solicitari, iar chelnerii foarte simpatici si prompti.

Cam atat... urmeaza sa gasesc timpul sa scriu despre Toulouse si Carcassone.

Precizari :

nota foarte buna pentru cazare este in raport cu cotarea hotelului de 3 stele

nota maricica pentru cadrul natural ia in calcul potentialul extraordinar al zonei, nu situarea hotelului in sine.

Trimis de IoanaV in 19.03.13 12:27:27
Validat / Publicat: 19.03.13 13:51:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris si Ile de France, Lille, Rennes, Deauville, Etretat, Honfleur, Nise si riviera

VIZUALIZĂRI: 1568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IoanaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

• SOCIALs

• pagină generată în 0.043706893920898 sec