ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2013
ÎNSCRIS: 19.03.13
JUL-2012
3 AD. + 2 COPII

Recomand cu incredere

Experienta mea pe litoralul romanesc nu a fost intocmai placuta de-a lungul anilor, deoarece intotdeauna reveneam din concediu mai obosita decat am plecat si de fiecare data spuneam ca voi alege litoralul din strainatate pe viitor, dar datorita concediului scurt si crizei financiare care nu prea ne-a ocolit am ajuns sa alegem tot Romania si litoralul romanesc (mai mult pentru copii si sot, pentru ca sincera sa fiu nu sunt o mare amatoare de plaja, apa si agitatie).

Dupa o experienta neplacuta in Costinesti, in vara lui 2009 am ales Eforie Nord si Vila Iulia la recomandarea unei colege de servici. Am plecat oarecum cu inima indoita, dar la destinatie toate temerile mele s-au risipit, gazda noastra, doamna Marcela, ne-a primit cu inima deschisa, foarte amabila si receptiva la nevoile noastre.

In vila domnea curatenia, in camera la fel, asternuturi colorate, de calitate, salteaua patului de vis, o camera racoroasa (datorita pozitionarii nici nu am avut nevoie sa pornim aerul conditionat).

Distanta pana la plaja insa ne-a obosit pe parcursul sederii noastre acolo, dar atat de mult ne-a placut incat am hotarat sa revenim si in vara lui 2012, de aceasta data cu inca un membru in plus, baietelul nostru de numai 11 luni. Am gasit aceeasi gazda primitoare, acelasi personal dragut si discret, aceleasi camere curate, cu mobila care si-a pastrat calitatea de-a lungul celor 3 ani.

De aceasta data am ales apartamentul mare, care este format din 2 camere cu pat matrimonial mare, separate printr-o usa glisanta. Aerul conditionat care este instalat doar in una din camere, a trebuit sa-l folosim de aceasta data, deoarece camera avea pozitie insorita, dar a facut fata cu succes la cele 2 camere.

Curatenia era facuta in lipsa noastra, dar foarte discret, gaseam camera aspirata, baia improspatata, si toate lucrurile la locul lor, am avut laptop, aparat foto, dar nimic nu a fost clintit.

Bucataria complet utilata, noi am folosit-o foarte putin, doar pentru o cafea sau pregatirea unui mic dejun.

De data aceasta folosindu-ne de experienta anterioara am folosit masina pentru a merge la plaja si, pentru prima data, dupa terminarea sejurului ne-am dorit sa mai stam, dar din pacate camerele erau rezervate si am plecat spre munte.

Singurul gust amar ni l-au lasat insa oamenii, care nu reusesc sa invete sa se comporte civilizat (si ne mai intrebam de ce romanii sunt desconsiderati in strainatate), chistoace pe plaja, resturi de mancare, paharul de platic ingropat in nisip, apa murdara, plaja neingrijita, ambulantii "ia porumbul, na gogoasa" care trec pe langa cearceaf impreuna cu o lopata de nisip, jaful pentru sezlonguri, mancarea si servirea tipic "romaneasca" de la terase, manelele si muzica in general la maxim, dar pe langa toate astea unii turisti care intregesc peisajul si regula ca suntem un popor de barbari, necivilizati, neciopliti, manelisti si fara pretentii de mai bine.

Cu toate acestea, pentru copii si sotul meu voi mai reveni pe litoral, si cu speranta ca poate oameni ca doamna Marcela Teliban mai exista, am incredere ca ne vom trezi si noi odata si vom invata cu totii, turisti si gazde, sa ne autoeducam si prin puterea exemplului.

Trimis de Cosmina L in 19.03.13 12:04:12
Validat / Publicat: 19.03.13 13:22:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cosmina L); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.03.13 12:36:51]

@Cosmina L: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

maria55 †
[20.03.13 07:44:24]

@Cosmina L: felicitari pt review si pt alegerea facuta vis a vis de cazare. Asa este, distanta nu este una mica, insa nici de speriat... max. 10-15min pana la plaja. Cu un bebe insa, se schimba situatia!

Totusi alegerea ta a fost una buna mai ales daca tinem cont de faptul ca sunt vile f frumoase si in dreapta bulevardului Republicii, sensul de mers C-ta-Mangalia.

In schimb, tot ceea ce se gaseste ca si locatie in stanga bulevardului, pe acelas sens despre care aminteam, e o alegere buna, fiind pe partea cu marea!

maria55
Alte impresii din această RUBRICĂVila Iulia: