ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2013
FEB-2013

Sub orice critică
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Preturi de mall, servicii de subsol

Facilitati: gratar... 200 ron + carnea lor, folosire semineu: 25 ron

Serivire la restaurant: ne serveste o tanti de pe strada imbracata in blugi si tricou -receptionera... cu acelaseasi manutze cu care numara banii, face focu, spala podelele -gen Wonder Woman si PATRONU', un [vlăjgan] la vreo 2 m si 130 kg, blugi si tricou (binenteles) care vorbea foarte tare si autoritar, am crezut ca trebuie sa nu-l intrerupem cand se lauda singur (in timp ce servea, binenteles)... altfel facea wrestling cu noi

restaurant: timp durata servire aprox. 1.5 ore, daca ai ghinionu si proasta inspiratie sa comanzi ceva ce se gateste repede si altcineva de la acceasi masa comanda ceva mai complicat, fii sigur ca mancarea ta e rece, pentru ca este prima gatita; daca Doamne fereste nu hotarasti desertu mai dureaza 1.5 ore dupa ce ai terminat felul principal... si ghici... il primesti rece; preturi mancare: Minerva, Taverna Sarbului, Burebista, calitate mancare: impinge tava, spital... etc

camerele foarte misto' mobilate... aproape ca era sters prafu

livingurile foarte misto... 4 stele

dar... servicii si personal... ieftin... foarte ieftin... chiar CHITRE!!!

Trimis de Roq in 15.03.13 01:07:46
Validat / Publicat: 15.03.13 09:28:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN. A mai fost în/la: HOTEL RUSU

VIZUALIZĂRI: 2300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Preturi fara concurenta!!!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.50 EUR pe cameră

[15.03.13 03:57:36]

@Roq: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Crina F
    [26.05.13 20:59:50]

Hello! Wonder Women here!

Iata ca in sfarsit imi fac timp si curaj sa va scriu si multumesc pe aceasta cale moderatorului site-ului pentru posibilitatea dreptului la replica.

Imi pare sincer rau sa constat ca unii oameni nu stiu cand sa se abtina, In schimb, ma bucur ca am ocazia sa va multumesc pentru "splendida" descriere.

Ceea ce nu ati inteles dumneavoastra este ca, in ciuda faptului ca aveam o mie si una de treburi, am incercat sa va raspund, sa va ascult si sa rezolv toate problemele dumneavoastra.

Imi pare rau ca nu v-am putut oferi conditiile necesare pentru prepararea mult ravnitului mic pe gratar dar sincer in privinta aceasta ati gresit putin locatia. Gratarul unitatii nu este pus la dispozitia clinetilor decat in conditii execeptionale si cu ajutor din partea personalului nostru specializat. Plus ca daca se intampla "Doamne fereste! " sa va intoxicati din cauza carnii procurata din exteriorul unitatii noastre, bineinteles, noi eram de vina. Data viitoare poate o sa cititi "teremeni si conditii" ca nu sunt postate pe toate site-urile unde aparem doar ca sa umplem paginile respective (citez: "nu sunt permise alimentele aduse din afara").

Mentionez de asemeni ca toate preturile sunt la vedere pentru oricare dintre serviciile pe care le prestam (inclusiv pliantul de pe semineu care indica 25 lei legatura de lemne... nu folosirea semineului... nu inteleg de ce va deranjeaza... daca vreti platiti... daca nu... nu va baga nimeni mana in buzunar). Aceeasi problema pentru gratarul de afara... doreati sa va faceti un moft intr-o locatie de 4 stele care dispune de restaurant... accea este taxa pentru utilizarea gratarului, v-am anuntat pretul si conditiile... nu se incadra in ceea ce va doreati noroc bun... mici gasiti la orice colt de strada.

O sa ignor cu desavarsire faptul ca pagina din menu poastata, este din meniul de room service, dar sigur afland acest lucru cei care citesc acest post isi vor da seama ca intentiile dumneavoastra au fost sa-i induceti in eroare ca vezi Doamne preturile noastre sunt uriase!!! Urat…asta spune multe despre intentiile dumneavoastra!

Trecand peste faptul ca am incercat sa va fac sa va simtiti cat mai bine si sa mediez toate problemele dumneavoastra cum am crezut ca este mai ok, e putin urat sa mintiti cu atata nerusinare. Va rog sa scotociti putin in memorie si sa va aduceti aminte ca inainte de a va lua comanda am precizat (si ati vazut ca in restaurant este un grup foarte mare, care comandase inaintea dumneavoastra), ca va dura ceva mai mult pana preparatele dumneavoastra vor fi gata, mai ales ca totul este gatit pe loc, drept urmare ati acceptat situatia ca apoi sa ne scoateti ochii ca a durat mult (din contra bucatarul a incercat in timpul in care prepara comanda aceea mare sa se ocupe si de comanda dumneavoastra).

Pe cealalta parte nu inteleg nemultumirea fata de calitatea mancarii traditionale comandata, si anume mamaliga cu branza si smantana sau tochitura. Ce asteptati dumneavoastra special de la mamaliga cu branza si smantana? Sa iasa Iepurasul de Pasti din formele de mamaliga? Daca doreati sa fiti surprinsi poate trebuia sa incercati un ficat de gasca in cuib de cartofi pai, un Torrnedo Rossini, un muschi de cerb cu sos de afine si iepupar, un urs vanatoresc sau un muschi Kobe.

In privinta desertului, avem cam aceeasi problema, s-a precizat ca dureaza, ati fost de acord, nu va deranja sa asteptati, vina noastra, v-am crezut pe cuvant.

O alta chestiune, e grav sa constat ca dumneavoastra aveti o problema cu oamenii care sunt mai inalti si mai bine facuti decat altii, nu toti suntem la fel. "Patronul vlajgan" nu s-a laudat cu nimic in fata dumneavoastra, a incercat sa va prezinte meniul si locatia noastra, a vorbit cu pasiune cum se intampla de obicei, de acolo posibil, tonul acela "autoritar". Nici nu vreau sa ma gandesc ce ati putea spune despre oamenii de alta rasa.

Toate acestea fiind spuse va multumesc inca o data pentru aerul zeflemitor cu care ati descris 2 oameni despre care nu stiti nimic, care nu faceau altceva decat sa incerce sa va multumeasca... but hey! daca vrei sa fii nefericit cu tot dinadinsu, iata un exemplu ca... da!... se poate.

Imi cer scuze anticipat in cazul in care v-am jignit sau deranjat cu ceva scriind acest post.

Va doresc o seara frumoasa!

NB Crina F este (sau a fost) reprezentant al unității
    RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][4 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [27.05.13 10:34:01]

@Crina F: Salutam dreptul la replică, absolut binevenit in toate cazurile pentru a ne putea face - cu totii și în primul rând cititorii - o părere / impresie mai aproape de realitatea de la fața locului.

NB: Fotografiile încărcate anterior au fost sterse - nu sunt admisibile de pe conturi declarate drept "simpli turisti" . Ele se pot insa reincarca aici, in cadrul dreptului la replica, cu asumarea indentitatii / calității reale.

robpetrache
    [01.06.13 21:33:01]

E trist sa afirmam asemenea lucruri dintr-un punct de vedere clar influentat de pret. O data la 3 vorbe, vad neplaceri fata de pret.

Eu doar ce-am venit de la Contele Vladimir aseara, nu mi s-a parut nici ca Laurentiu ar fi dispus de lupte... nici ca sotia lui ar fi ingamfata. Repet, mi se pare ciudat, eu merg de 2 ori pe an la ei si nu am decat cuvinte de lauda. Sunt si eu baiat 'plimbat', si consider ca opinia mea inseamna un fleac acolo.

Am vazut mai jos un post de la cineva care a mers la CV urmand un post mai vechi de-al meu, si la fel, cuvintele au fost de lauda.

Eu nu tin litigii pentru nimeni, insa consider postarea @Roq de prost gust, in mod special prin alegerea vadit voita a cuvintelor denigrante. Tot respectul @Roq, poate erai nervos(oasa).

Stima tuturor

[01.06.13 21:37:24]

@robpetrache: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

robpetrache
    [02.06.13 01:01:57]

@webmaster: Cu siguranta voi face asta dupa grecia, despre contele vladimir nu as face decat sa ma repet.

Va salut

RoqAUTOR REVIEW
    [05.06.13 12:30:15]

@Crina F, ma bucur ca v-ati facut curaj, daca nu-mi explicati dvs. ceea ce ar fi trebuit sa inteleg ramaneam cu o impresie proasta despre aceasta pensiune, gen:

- nu am intalnit nicaeri in zona taxa pentru folosire gratar (200 ron)

- nu am intalnit nicaeri in zona o legatura de lemne sa coste 25 ron.

- masa biliard "vai steaua ei" = 25 ron - accesul

- darts "vai stelele" lor de sageti.

- canalizare infundata, mirosea in baie ca naiba.

- praf pe mobila.

- bufet suedez - 6 euro - saracie.

- rezervare pe booking pentru 2 zile / 2 camere - 590 RON (retineti RON), plata dupa vreo 45 min de asteptat in fata receptiei - contravaloarea a nu stiu cati euro - 630 RON

(am intrebat de ce aceasta diferenta... ni s-a raspuns ca preturile pentru cazare sunt in Euro si cursul este stabilit de Pensiunea Contele Vladimir), daca pentru CV este importanta aceasta diferenta de 30-40 ron, este importanta si pt mine, le-am scris celor de la booking.com, ei si-au cerut scuze foarte frumos si ne-au inapoiat diferenta (dovedesc cu mail-uri)

- personal agresiv dar... "bine voitor".

@robpetrache - foarte bine ca esti "plimbat" si parerea ta conteaza, plimba-te in continuare, faci ce vrei tu, eu doar am relatat ca la "stiri" experienta CV

Si... daca am deranjat "vlajganu"... si el m-a deranjat pe mine... in timpul cinei.

N-am venit la CV cu saru-mana si nici ca sa inteleg "chestii" pe banii mei!

tm67bru
    [05.06.13 12:42:17]

@Roq:

În cazul în care cele de mai sus se confirmă, e posibil (ba chiar foarte probabil) că de la anul adio rezervări prin booking pentru "Contele Vladimir". Celor de-acolo (de la booking) nu le plac deloc astfel de "manevre"...

Crina F
    [06.06.13 21:26:36]

@Roq: Buna seara,

Se pare ca o luam de la capat... nu e de mirare ca mai mult de jumatate din populatia acestei tari e atat de amatoare de "can-can-uri" atat timp cat incep sa cred ca exact asta se vrea aici. Vad ca nu vreti sub nici o forma sa renuntati la aceasta "balacareala" neintemeiata.

Cu riscul de a ma repeta sau a cadea in penibil imi voi mai face o data timp sa va raspund la acuzatiile total nefondate.

Here we go! V-am explicat si atunci de ce exista acesta taxa pentru gratar. Gratarul apartie exclusiv pensiunii "Contele Vladimir"... nu este o facilitate a pensiunii decat in cazul in care se organizeaza un asemenea eveniment. Servim orice carne preparata pe gratar in restaurantul nostru. In cazul in care se dorea ca in unitate sa se desfasoare astfel de activitati de catre oricare client fiti siguri ca se intampla asta iar locatia dispunea sigur doar de 2-3 stele.

O legatura de lemne costa 25 de lei (pret semnalizat la fiecare semineu), dar sper ca nu faceti parte din acea categorie care considera ca padurea este inepuizabila si ca nu mai trebuiesc plantati alti copaci dupa ce s-au defrisat atatea paduri. In cazul in care chiar considerati acest lucru... nu e de mirare ca omenirea se indreapta spre extinctie.

Accesul la biliard este 25 de lei, se poate sta nelimitat iar acesta este un servici semnalizat contra cost la receptie.

Nu pot efectiv intelege care era neregula cu masa de biliard... nu era suficient de verde?!... ati gasit-o cumva rasturnata?!

Daca e sa o luam p-aia dreapta urmeaza poate in viitorul dumneavoastra post sa ne spuneti ca si noi suntem "vai de mama noastra". Nu m-ar mai mira nimic.

Referitor la acea canalizare infundata, daca va faceati temele cum trebuie, astfel incat macar sa fie credibila aceasta defaimare care se incearca aici, ati fi aflat ca in Bran nu exista canalizare ci doar fose septice mai ales in unitatile mari, iar ceea ce ati simtit dumneavoastra poate, acel usor iz de canalizare este un lucru absolut normal in toate hotelurile cat si gospodariile celor care locuiesc in Bran. De accea in fiecare zi, cand se intra la curatenie pe toate tevile se introduce o solutie speciala pentru a inlatura acel miros.

Daca va uitati atent in alte review-uri o sa va dati seama ca in privinta curateniei nu s-a intamplat o data sa avem vre-o plangere. Sincer la acest repros ma asteptam macar la o "poza elucidatoare" cum a fost cea cu meniul de room service pentru acele "preturi fara concurenta".

Nu a fost satisfacator micul dejun pentru acei 6 euro?!... incep sa cred ca daca va serveam niste mezeluri taiate pe genunchi, slanina si o ceapa verde poate ca nu ati mai fi facut aceasta afirmatie (traditional dom'le!!). Banuiesc ca va displac painea calda facuta de dimineata si toate produsele (bacon facut in casa, carnaciori, tarta cu cartofi, omleta, oua ochiuri, clatite, briose, ) (exceptand mezelurile si branzeturile) aburinde pregatite cu 5 minute inainte sa apareti. Da... ne-ati prins! de accea ne agitam atat sa pregatim noi toate astea, pentru ca ne scaldam intr-o "saracie" maxima.

Cu booking este alta problema... si daca e sa dam putin timpul inapoi, cred ca asta v-a inversunat atat de tare.

Asa cum dumneavoastra v-au cerut scuze si v-au inapoiat banii, asa s-a intamplat si cu noi... ne-au cerut scuze si v-au inapoiat aceea diferenta deoarece era gresala lor ca s-a ajuns in aceasta situatie. Preturile chiar sunt afisate in euro iar daca ei si-au permis sa afiseze preturile catre client in lei au facut-o fara sa ne aunte si pe propria lor raspundere. Asa ca despre booking numai de bine!

Ma minunez in continuare cat de bine ma cunosteti si incerc sa-mi dau seama unde Dumnezeu am fost pana la varsta asta de n-am descoperit despre mine cat de "agresiva" sunt. Asa ca va multumesc inca o data pentru asa zisa analiza gratuita.

Si acum ca am ajuns la partea mea favorita din postul dumneavoastra... "si ce daca e gunoi pe strada... las' sa fie! " "si ce daca acea persoana injura... injur si eu! " "si ce daca mint... si el a mintit! " " si ce daca fur... si el fura! " "si ce daca suntem ignoranti... si altii sunt"... "si ce daca ii jignim pe altii... NE-AM ATINS SCOPUL! "

Iar acum de incheiere... sigur ca nu ati venit la Contele Vladimir sa intelegeti chestii pe banii dumneavoastra sau cu saru'-mana... ati venit poate sa va simtiti bine si sa va relaxati... se putea face asta foarte usor in cazul in care plangerile pe care la insirati aici ulterior sederii dumneavoastra in locatia noastra, ni le-ati fi prezentat la momentul oportun astfel incat sa ne dam de 3 ori peste cap si sa va rezolvam "problemele existentiale".

Imi cer scuze inca o data daca deranjez cu ceva din cele ce am scris mai sus dar consider ca totusi ar trebui sa va opriti din aceasta actiune de ponegrire, incepe sa devina agasant si penibil... si pentru dumneavoastra si pentru noi.

Eu va doresc sa aveti o seara cat mai linistita si o viata cat mai roz!

The one&only Wonder Women

NB Crina F este (sau a fost) reprezentant al unității