ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2009
GR. VÂRSTĂ: sub 20 ani
ÎNSCRIS: 13.08.08
FEB-2009

Istorie scrisa in pasi de vals...

Palatele minunate, edificiile superbe si catedralele impunatoare cu vechime de secole emana un farmec si o atmosfera specifica, fiind marturia epocii de aur a Vienei. Chiar daca grandoarea imperiala a acestui oras se face si acum simtita, acest oras al muzicii are mai multe de oferit turistilor sai decat doar trecutul glorios: scena culturala bogata, arhitectura moderna si viata noctura furtunoasa ii sporesc farmecul.

Viena este in primul rand un oras al muzicii care a pastrat si a transmis generatiilor viitoare impresionanta mostenire lasata de Mozart, Beethoven, Schubert, Strauss sau Mahler, dar cei care viziteaza capitala Austriei o fac in egala masura pentru arhitectura eleganta a cladirilor, pentru extraordinarele colectii de arta din muzee sau pur si simplu pentru calitatea restaurantelor sale.

Una dintre zonele cu un mare potential turistic este artera centrala, Maria Hilferstraße. Strada este marginita de trotuare largi strabatute de miile de turisti si de amatorii de shopping, aici aflandu-se principalele magazine. Puteti admira cladirile vechi, construite in binecunoscutul stil architectural austriac, sau obositi de “drumetii” va puteti opri la una dintre cafenele. Maria HilferStraße va conduce in inima orasului, spre cartierul muzeelor.

Palatul Hofburg este un complex architectural care merita admirat ca pe o fereastra catre vechea monarhie de habsburg. Timp de mai bine de sapte secole, marele imperiu Habsburg a fost condus din incinta Palatului Imperial. Astazi, capela imperiala in stil gotic, in care concerteaza corul tinerilor vienezi in timpul slujbei de Duminica, este o ramasita a Palatului Imperial din Evul Mediu. Chiar in centrul orasului vechi poti admira splendoarea si grandoarea vietii de zi cu zi a familiei monarhiei de Habsburg, atunci cand vizitezi apartamentele si camerele private. Numeroasele muzee si colectii reprezinta pasiunea familiei imperiale pentru arta.

Palatul Schonbrunn a servit drept resedinta de vara a familiei de habsburg si detine 141 de camere dintre care 45 disponibile publicului spre vizitare.

Printre acestea se numara si camera lui Napoleon Bonaparte, cabinetul chinezesc, marea galerii, incaperi destinate celebrarii evenimentelor, etc.

Palatul aurit este inconjurat de un parc impresionant, cu gradini ce fascineaza prin stilul artistic, architectural si totodata clasic.

Mausoleul Imperial funerar este destinat criptelor membrilor dinastiei de Habsburg. Acesta adaposteste si cripta dubla a Mariei Theresa si a sotului ei, care impresioneaza prin grandiosul stil artistic in contrast cu simplitatea cauvoului fiului lor.

Catedrala Sfantul Stefan este cel mai frumos edificiu in stil gotic al Austriei, fiind de asemenea obiectivul turistic emblematic al capitalei, Viena. Este considerata ca fiind una dintre cele mai representative constructii gotice din Europa. Turnul din Nord a fost decorat conform stilului renascentist, interiorul fiind modificat mai apoi pentru a corespunde expresivitatii baroce; acesta masurand nici mai mult nici mai putin de 70 m inaltime.

Fiecare secol si perioada au lasat o amprenta puternica, conturand portretul a ceea ce este astazi capitala Austriei. Nou si vechi se impletesc in armonie si nu inceteaza sa uimeasca turistii care se asteapta sa plece cu mii de fotografii dintr-o vizita in orasul de pe Dunare.

Sfatul meu: Nu ratati o vacanta la Viena, oricat de scurta: este unul din orasele europene care dau tonul pe drept cuvant la bun gust si distractie.

Trimis de Miss Butterfly in 27.08.09 16:22:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miss Butterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[27.08.09 16:24:10]

ar mai fi multe lucruri interesante de scris; atunci cand o sa gasesc ceva mai mult timp o sa revin cu completari... pana atunci...enjoy!!

[27.08.09 16:32:16]

@MB

O lamurire, daca e posibil:

varsta, sub 20 ani, familie cu copii... Sunt reale datele sau simpla vrajeala?

O a doua lamurire, daca se poate:

Ati facut socoteala zilnica si va mai trebuiau 50 puncte rezultate in urma postarii ecoului pentru a atinge baremul? Sau zilnic incercati sa bateti noi recorduri...

Despre timpul pe care nu-l aveti sunt multe de spus, mai deunazi spuneati ca va dedicati jumatate din viata acestui site, se si vede prin numarul mare de "ecoooooouri".

Sunteti pe drumul cel bun spre marele premiu (momentan virtual) oferit de WM celor mai prolifici membri.

Succes!

[27.08.09 16:48:05]

In legatura cu datele personale: sunt adevarate... la inscrierea pe site completezi grupa varstei tale... cum eu am 17 ani era normal sa aleg "sub 20 de ani", logic, nu? ! Acum... eu am fost in vacante cu familia (parintii, respectiv fratele), iar in momentul cand scrii review-ul ti se cere sa alegi tipul de calatorie... daca eu am fost cu familia, am ales categoria " familie cu copii"; m-am gandit si eu ca suna aiurea: varsta sub 20 ani- familie cu copii dar totusi din moment ce scriu eu pe site mi s-a parut mai importanta varsta mea decat tipul calatoriei... daca ai vreo sugestie in legatura cu asta...

In legatura cu ecourile: nu am facut niciun calcul, nu stiu despre ce barem este vorba; dar vad ca ma urmaresti indeaproape daca ecoruile mele dau o nota deranjanta site-ului sau chiar dvs... o sa incerc sa imi limitez activitatea; nu mi se pare ca trimit ecouri aiurea doar din "imensa" dorinta de a acumula puncte. chiar asa... ce as putea face cu punctele respective? ! ? nu sunt la curent cu datele referitoare la "marele premiu" si nici nu ma consider un "membru prolific"...

Si ultima lamurire, dar nu cea din urma: timpul meu muult si libeer... mi-l organizez cum mi se pare mie benefic; daca am afirmat ca "imi petrec jumatate din viata pe acest site" nu insemna ca nu mai am si altceva de facut... intr-adevar: petrec destul de mult timp pe site, dar nu din dorinta de a acumula puncte [ asa cum ti se pare tie ], ci din simplul fapt ca ador calatoriile si urmaresc anumite destinatii. nu cred ca e nimic rau in asta, nu?

Motivul pentru care am preferat sa ma opresc aici cu detaliile review-ului poate nu a fost numai din pricina timpului, poate a intervenit si lenea... dar nu ma mai justific in fata nimanui...

divio daca vrei detalii suplimentare in legatura cu Viena, o sa ti le dau cu draga inima...

Am scris mai degraba un roman decat un ecou [ mai bine il postam drept 5-6 ecouri si luam si eu mai multe puncte ] ))

[27.08.09 16:57:40]

super-nostima chestia de la sfarsit, cu impartirea in 5-6 ecouri.

divio, oricum, cred c-a ramas ca la dentist.

[nici eu nu sunt departe, recunosc ]

[27.08.09 17:15:29]

stiti politica: cu atat mai multe ecouri, cu atat mai multe puncte, cu atat mai bine...

si ia zii webmastere: ce premiu?!? ca sa stiu, sa ma motivez, sa imi creasca puterea de imaginatie, creativitatea,etc; sa postez si eu ecouri muuuuuulte[cu muuulti de "U"] de tot... astept un raspuns prompt ca sa ma apuc de treaba in cel mai scurt timp... poate pana atunci 'corup' niste membrii ai site-ului sa-mi voteze review-ul ca fiind unul "foarte bun" ; ce sa fac!?!? daca nu ai creat rubrica "exceptional" - aia sigur avea si mai multe puncte... punctee... just obssesion... never mind )

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[27.08.09 17:16:13]

divio ai dreptul la replica

bianca19*
[27.08.09 17:23:50]

Nu stiu cum a ramas divio... dar pentru mine e valabila sintagma "ca la dentist''.

Bunicul meu avea o expresie (ardelenism pur) pe care o folosea cand il soca (peiorativ vorbind) vreun reprezentant al generatiei mele - "Romanie, cum te hului!''. E drept ca si eu o folosesc uneori cand ii "studiez'' pe-ai nostri tineri (evident e vorba de unii dintre ei).

Dupa ce am citit impresiile scrise de Miss Butterfly si, mai apoi, raspunsul ei la acuzatiile aduse de divio m-a cuprins un val ff cald de optimism. Felicitari Miss Butterfly!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[27.08.09 17:27:14]

si-un pic de traducere, pentru cititorii "mai putin ardeleni"

a se hului [accentul pe "i"] = a se darama, a se prabusi

felicitari si tie, bianca, pentru ecou si pentru felul de-a fi pe care-l lasa a fi intuit.

[27.08.09 17:27:47]

merci bianca... adevarul este ca divio m-a prins intr-una dintre zilele mele "proaste" si trebuie sa isi asume consecintele... asa sunt eu: sarcastica, ironica... mai bine decat agresiva...

NU e cazul lui divio, insa unii membrii ai site-ului ma aduc intr-un punct in care as vrea sa-i ironizez pana ii apuca plansul...

accept orice critica... dar timpul meu liber este al meu... si e liber numai daca vreau eu

[27.08.09 17:41:39]

@MB

Acum ca stiu ca sunt reale datele respective, pot sa-ti vorbesc la "pertu", varsta imi permite, precum si continutul mesajului de mai sus, de parca ne stim de-o viata. Posibil sa ne fi intalnit prin concedii, "trolerele" sa se fi ciocnit prin vreo gara/aerogara/autogara...

Sincer, nu stiu ce destinatii urmaresti, sau mai exact ce anume urmaresti; nick-ul tau apare suficient de des in randul celor ce posteaza ecouri incat sa-mi atraga atentia.

Normal ca, citind cele scrise de tine acolo, mi-a creat senzatia ca nu faci altceva decat sa "zbori din floare in floare" precum ti-e nick-ul si sa "culegi" rand pe rand punctele puse la dispozitie.

E perfect adevarat ca e timpul tau liber si faci ce vrei cu el, continua, e democratie si fiecare face ce doreste de cuviinta.

Nu am facut altceva decat sa transform unele semne de intrebare in semne de punctuatie.

Sper ca WM sa nu scoata cartonasele (galbene sau rosii) pentru acest mic schimb de replici, lipsa fiind acest mult iubit si asteptat forum, unde fiecare-si poate da cu parerea cat il tin buricele degetelor.

Spor la scris, comentat si la organizat timpul liber dupa propria placere.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
bianca19*
[27.08.09 17:43:33]

pt. webmaster - merci pentru completare (mereu uit ca lumea nu trebuie sa cunoasca regionalismele noastre). Nu interveneam daca nu eram cu adevarat incantata de felul de-a scrie al userului Miss Butterfly.

pt. Miss Butterfly - am si eu acasa un ipochimen caruia i se potrivesc aceleasi epitete (in special in viziunea lui )... dar si el atenueaza cu ceva de genul... "nu e cazul lui... '' Oricum replica ta ma convinge intr-un procent de 100 (nu ca ar fi fost cazul) ca ai 17 ani... si mult bun-simt.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[27.08.09 18:08:33]

@ divio: doar daca nu ar fi proprietarul unei pensiuni/hotel sau touroperator, ce "intentii ascunse" ar putea avea o persoana pe un site destinat impresiilor din vacanta? tin sa mentionez ca nu fac parte din niciuna dintre categoriile de mai sus (sunt verificata si rasverificata).

fiindca nu pot atasa o copie a buletinului [ ] am preferat sa las formalitatile astea la o parte si sa imi evidentiez/dovedesc varsta intr-un alt mod decat printr-o simpla afirmatie care nu poate fi verificata... momentan, banuiesc...

toate impresiile, ecourile postate de mine sunt sincere si transparente, deloc interesate; m-am tot saturat sa argumentez; cine nu ma crede sa testeze pe propria lui piele...

e ultima mea interventie; deja devine sacaitor nu numai pentru cei implicati, ci si pentru alti turisti care primesc probabil instiintari (nefolositoare; ei asteptandu-se probabil la impresii, sfaturi si nu la polemici intre useri; nu asta a fost, nu este si nu va fi niciodata scopul acestui site). Sa consideram "problema" datorata unor mici neintelegeri care sper eu ca s-au solutionat, pentru confortul tuturor...

multumesc tuturor atat pentru aprecieri cat si pentru critici; au un efect benefic asupra mea... : d ; so... criticati-ma fratilor )

O seara placuta tuturor!!!

Miss B

[27.08.09 18:23:23]

P. S: semnul de intrebare face parte din categoria semnelor de punctuatie, implicit semn de intrebare= semn de punctuatie... asa ca nu inteleg ce ati incercat sa transformati...

[27.08.09 18:28:56]

@MB:

Uite ca ai citit cu atentie cele scrie de mine, dovada fiind si faptul ca ai gasit cheia mesajului

Daca tot am inceput sa ne tutuim, hai sa continuam tot asa...

Vacanta placuta in continuare!

[29.08.09 15:46:55]

[01.11.09 17:20:11]

As prefera drept coloana sonora urmatoarea melodie

Multumesc!

webmasterXY*
[01.11.09 17:32:03]

Va invit, alaturi de MissB, sa (re)citim "Istorie scrisa in pasi de vals", de data aceasta calauziti de coloana sonora aleasa foarte inspirat de autoare!

adrian76
[18.11.09 21:29:47]

Salut Webmaster. Scuze ca intervin, dar aveam o intrebare. Daca se copiaza de pe mai multe siteuri, sau se schimba 2-3 cuvinte dintr-un paragraf intreg si se obtine un review, se considera a fi copiat?

Iata doar cateva exemple de siteuri inspirationale:

Paragraf 2 - http: //harta. infoturism. ro/Europa/Austria/Viena/Viena. php

Paragraf 3 - http: //www. t-w-t. ro/oferte-turism/austria/Viena/ExcursiiViena/

Paragraf 9: http: //www. erooms. ro/cazare/cazare_viena. html

Ultimul paragraf: http: //www. info-ghid. com/vacanta-in-viena-cele-mai-importante-obiective-turistice-s. html

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[19.11.09 00:00:54]

Vaaaiii, miss b... : ( ( ( ( (

e posibil asa ceva, tocmai tu???

Din curiozitate, am dat si eu un search la intamplare, si uite ce am gasit:

http: //www. turismpedia. ro/Palatul_Imperial_Hofburg-938

, postat de "ursuletu".

Aceeasi intrebare ca pentru ghecamelia, postarea iti apartine sau e doar copy/paste "original"?

"Timp de mai bine de sapte secole, marele imperiu Habsburg a fost condus din incinta Palatului Imperial.

Astazi, capela imperiala in stil gotic, in care concerteaza corul tinerilor vienezi (Vienna Boys' Choir) in timpul slujbei de Duminica, este o ramasita a Palatului Imperial din Evul Mediu.

Numeroasele muzee si colectii reprezinta pasiunea familiei imperiale pentru arta. "

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
adrian76
[19.11.09 15:22:14]

Am inteles ca dimineata la ora 9.00 a intrat in vigoare un nou regulament, dar chiar si asa postul de mai sus are peste 50% copie numai ce am semnalat eu si divio ca exemplu si depaseste procentul. Apropo cine contorizeaza asta si ce masuri se iau?

[19.11.09 15:26:27]

Am anuntat deja, in alta parte, ca aman un pic sanctiunile OBLIGATORII in toate cazurile demascate de voi. Vreau sa aud prima data parerile si pozitiile voastre despreaceasta prima varianta a Regulamentului.

Masurile si sanctiunile le voi hotari (si aplica) cel tarziu la noapte, ora 23.30.

molko*
[19.11.09 15:46:59]

Am promis ieri ca nu mai postez ecouri... dar sorry, chiar nu pot sa ma abtin...

Va invit in pasi de vals sa cititi ce-mi transmitea mie ieri MB...

"si eu consider lipsa de respect fata de cititori postarea integrala a unor reviews-uri de pe internet, incarcate de date si cifre din abundenta; si eu ma folosesc de anumite citate (ca sursa de inspiratie), dar niciodata nu mi-am insusit vreun text, intotdeauna am avut grija sa pun si ghilimelele de rigoare (si sunt convinsa ca nu sunt singura) "

Rusinica...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[20.11.09 03:47:31]

Dupa cum am anuntat, revin cu masurile administrative necesar a fi luate in toate cazurile semnalate.

In cel de fata, dezaprob folosirea improprie a unui fragment masiv preluat din alte surse (mai precis faptul ca nu a fost delimitat de text si nu a fost specificata sursa); conform noului Regulament intrat in vigoare, precum si hotararii de aplicare partiala a lui in mod retroactiv, apeciez urmatoarele:

- incadrez review-ul in prevederile articolului (4a2) din Regulament "nu s-a specificat sursa fragmentului citat pentru portiuni masive (50-100%) din review".

- decid stergerea punctelor standard primite pentru acest review (1000 PMA), precum si a tuturor bonusurilor acordate de alti useri la acest review = 150 PMA in total, din 6 voturi! .

[20.11.09 04:01:22]

missb: desi in cazul tau am luat masuri un pic mai aspre (am sters si bonusurile), vreau sa-ti spun ca in opinia mea oamenii mari si "rai" - sunt ghilimele acolo, ati sesizat? toti? - de mai sus au fost mult prea aspri si duri cu tine, avand in vedere faptul ca iti cunosteau varsta.

Personal iti pun faptele (cele pe care le dezaprob, evident) mai curand pe seama avantului, de multe ori nechibzuit suficient, si inconstantei specifice varstei, stadii si manifestari prin care am trecut, sunt SIGUR, multi (daca nu cumva toti) si subliniez inca o data ca nu ma indoiesc de bunele intentii pe care le-am simtit/intuit de atatea ori in activitatea ta pe site. Si pentru tine (esti al doilea caz azi si al treilea din istoria acestui site) imi asum riscul bagarii mainii in foc ca nu ai postat aceste plagiate pentru a urca NEAPARAT, cu orice mijloace, in clasament, ci pentru ca ai crezut ca procedand astfel faci un bine comunitatii.

Greselile sanctionate de comunitate si de mine nu-s un capat de lume; oricine are dreptul la a doua sansa. Asumati-le si vino si dovedeste-mi (si dovedeste tuturor) ca am, si in cazul tau, dreptate .

Evident, si reversul medaliei e valabil - imi asum, simultan, si riscul ca a mea intuitie functioneaza defectuos Insa sincer m-as mira, in cazul tau.

bianca19*, divio*, Miss Butterfly, molko*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: