ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2013
ÎNSCRIS: 16.10.12
SEP-2012

la PMM* = 185 USD

Luna de miere Dominicana

Pentru noi a fost prima vacanta exotica si dupa doar 7 zile petrecute acolo cred ca am putea scrie un roman intreg. Am sa incerc sa fac un rezumat al vacantei noastre cu speranta de a nu fi prea lung si plictisitor.

Am cumparat excursia de la o agentie locala din Arad, partenera cu Pullmantur din Spania. Excursia era cu plecare din Madrid asa ca ne-am hotarat sa plecam cu cateva zile mai repede pentru a vizita si Madridul. Zborul de la Madrid in Punta Cana este unul destul de lung si obositor, adurat in jur de 8-9 ore, dar toata oboseala dispare o data ce ajungi acolo.

Noi am ajuns in Punta Cana seara, iar primul impact cu aerul si clima de acolo este socant, temperatura era de aproximativ 28 de grade desi era seara tarziu, iar umiditatea era extrem de mare, in primele 10 minute pana ne-am obisnuit cat de cat parca nu puteam respira.

Dupa ce ne-am luat bagajele am mers la standul tour-operatorului din aeroport care ne-a ghidat catre un autocar din parcare. Foarte interesant la imbarcarea in autobuz am primit deja cartelele de la camera de hotel si cele pentru prosoapele de plaja.

Dupa un drum de aproximativ 30 de minute am ajuns la resort. Nu a mai fost cazul de nici un check-in din moment ce aveam deja cartelele, stiam de pe net si cladirile resortului asa ca am mers direct in camera. Am ramas placut impresionat ca in camera era racoare, aerul conditionat era pornit. Ne-am lasat bagajele si am mers sa luam cina desi era destul de tarziu.

A doua zi dimineata am ramas cu adevarat surprinsi de frumusetea acestui resort. Era foarte, foarte mare, din lobby si pana la plaja faceam mai bine de un sfert de ora. Era o curatenie incredibila, spatiile verzi foarte ingrijite si pline de palmieri si tot soiul de alte plante exotice. Hotelul are 3 piscine, cea mai mare cu swim-up bar in apropierea lobby-ului, iar celelalte 2 in apropierea plajei. Exista si un lac artificial in resort cu pesti.

Exista 2 restaurante tip bufet unde se poate servi masa, un snack bar la piscina de unde mancam nachos aproape in fiecare zi, un restaurant unde serveau doar tacos, un alt restaurant unde servea pizza, pana la 6 dimineata, si mai existau restaurantele a la carte, unde era nevoie de rezervare. Noi am facut rezervare pentru cel mexican si pentru cel italian. Mancarea este foarte buna in toate restaurantele, foarte diversificata, nu cred ca poate sa existe cineva sa zica nu gaseste ceva pe placul lui.

Plaja: este absolut superba, nisipul este alb si foarte fin, parca ar fi faina, foarte multi palmieri pe plaja, sezlonguri la discretie, au 2 baruri si pe plaja unde poti sa bei atat bauturi racoritoare cat si cockteiluri. Plaja era curatata in fiecare zi, intr-o zi toaletand chiar si palmierii. Soarele este foarte fierbinte nu se poate sta la plaja fara o crema de protectie. Resortul avea si o echipa de entertaiment pe plaja, implicau turistii in tot felul de jocuri distractive.

In 5 zile acolo nu ne-am plictisit absolut nici o clipa, iar in celelalte 2 zile am ales 2 excursii.

Prima dintre ele a fost la Parcul Manati pentru care am platit 110 dolari de persoana si aveam inclus in pret si inotatul cu delfini. De la hotel pana la parc am mers cu autobuzul parcului care arata ca unul din anii '60, nu avea geamuri deloc. La Manati primul lucru a fost inotatul cu delfinii, la ora 9 dimineata dupa care pana in jur de ora 15 ne-am plimbat cu un ghid prin tot parcul care este foarte mare si am asistat la mai multe spectacole, cu lei de mare, cu delfini, cu papagali, cu cai. Am mai platit 40 de doalri pentru a primi pe cd pozele de la inotatul cu delfinii.

Cea de a doua excursie a fost la Insula Saona. Plecarea a fost la 6 dimineata. Am mers pana in portul Bayahibe, cu o oprire intr-un sat local, unde am putut sa vedem care este modul lor de viata. Inafara resorturilor e o saracie crunta si traiesc in conditii greu de imaginat. In portul bayahibe ne-am urcat pe catamaran si am pornit catre Saona. Drumul a durat vreo 2 ore jumate, paote chiar 3. Rom, mamajuana (bautura lor traditionala) si racoritoare la discretie, muzica, dans, plaja. Pe insula Saona am stat 3 ore in care am facut plaja, scaldat si multe poze. Am avut si o masa inclusa acolo pe plaja.

La intoarcere ne-am urcat intr-un speedboat care a facut acelasi drum in 30 de minute, dar cu o oprire de 45 de minute la piscina naturala din largul marii unde apa nu avea mai mult de un metru si era extrem de limpede, vedeai absolut tot.

Aici am facut poze cu stele de mare dupa care inapoi pe speedboat si directia Bayahibe, de unde din nou cu masina pana inapoi la resort.

Ca si concluzie, este o destinatie care merita vizitata, si care acum este la un pret mai accesibil fata de anii anteriori. Este o experienta care te marcheaza pe viata si despre care cu siguranta vom povesti si nepotilor nostrii. :)

Trimis de Sebuh82 in 13.03.13 15:00:17
Validat / Publicat: 13.03.13 16:07:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 6021 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sebuh82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 185.60 USD pe cameră

[13.03.13 15:12:18]

@Sebuh82, bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Cornelyu
    [13.03.13 16:22:50]

@Sebuh82: Nu am inteles la ce hotel si daca pretul afisat a inclus si zborul pana la Madrid si inapoi.

Sebuh82AUTOR REVIEW
    [13.03.13 16:28:33]

@Cornelyu: Hotelul este trecut sus in titlu... Occidental Grand Punta Cana, pretul e fara biletele Timisoara - Madrid si inapoi, alea au fost 300 de euro.

adri-nico
    [13.03.13 17:04:01]

felicitari pentru pozele superbe!

te mustruluiesc un pic pentru ca ai spus la inceput ca va fi un review mai lung si imi luasem o apa cu lamiie ca sa savurez 'savoarea' din vacanta ta... si cind colo, s-a terminat prea repede, n-am avut timp sa beau mai mult de o inghititura.

acum te rog ca sa faci un review separat despre parcul Manati, sa bagi poze de acolo. vreau sa te vad calare pe delfini!

sa nu ma dezamagesti...

tarabostes
    [12.06.13 17:45:44]

buna,

te rog mai multe detalii despre vreme, vreau si eu sa merg in luna de miere in septembrie anul acesta.

mersi

Sebuh82AUTOR REVIEW
    [19.06.13 11:33:47]

@tarabostes: noi am prins vreme foarte foarte buna, intr-o singura zi am prins 10 minute de ploaie, in rest doar soare, dar e si chestie de cum ai noroc, septembrie este in plin sezon de uragane la ei.

Luci Petrusel
    [30.01.14 14:16:21]

Cu ce agentie ai fost? Recomanzi o agentie? Mersi

Nota Webmaster: ATENŢIE! referirile la AGENŢII şi alte entităţi din România care funcţionează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteţi trimite, în schimb, aceste informaţii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

adri-nico, Cornelyu, Luci Petrusel, Sebuh82, tarabostes
    Alte impresii din această RUBRICĂOccidental Punta Cana (ex Grand Punta Cana 4*) :