ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2013
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 23.02.13
DEC-2012

Hotel Grand Tahir, Istanbul - de evitat

Am ajuns la Hotel Grand Tahir in jurul orei 10 dimineata. Eram un grup mare veniti cu autocarul. Ni s-a spus ca trebuie sa asteptam pana la ora 14 pentru cazare. Eram foarte obositi dupa o noapte petrecuta in autocar si vestea ne-a cam intristat, dar am acceptat ideea stiind ca trebuie respectata ora de cazare. Am lasat bagajele in holul hotelului si am plecat la pas catre Marele Bazar ca sa treaca timpul.

Revenim la ora 14 si ni se spune ca nu sunt gata camerele, ca inca nu s-a facut curatenie si trebuie sa mai asteptam. Am fost cazati in final pe la ora 15.30, cu mare scandal la receptie, unde se afla un receptioner plictisit, lipsit de respect si impertinent, care ne vorbea cu o greata fantastica de parca ne caza gratis.

Primim cheia de la camera si hai sa urcam, dar cu ce ca trebuia sa plangem pe langa lift pentru ca de fiecare data cand apasam pe buton sa vina liftul, cand se deschideau usile era plin cu saci cu lenjerie si doua femei de servici slinoase care se uitau urat la noi. Am renuntat si am luat-o pe scari pana la etajul 3, tarand geamantanele dupa noi.

Camera??? Camera mica si deloc primitoare, curatenia lasa de dorit, mobilier vechi si un miros nu tocmai placut. Pozele pe care le-am vazut pe internet despre acest hotel mi-au creat o viziune placuta a acestuia, dar nu corespund cu realitatea. Holul hotelului si receptia nu sunt prea spatioase, asa cum apareau in fotografii.

Sa trecem la capitolul mic dejun pentru ca doar pe acesta l-am avut inclus. Groaznic si acesta. Niste sortimente de salam cu un miros si gust indoielnic, multe masline, gemuri, oua fierte, cereale, cascaval oribil la gust. Concluzia: saracacios tare. Am ales sa mancam oua fierte, ceai si gem. Cafeau transparenta si fara gust.

Acestea sunt impresiile despre acest hotel si pot spune ca si ceilalti compatrioti cu care am calatorit in autocar au fost de aceeasi parere: ca acest hotel trebuie evitat.

Sper ca aceste impresii sa va fie de folos pentru ca am spus exact realitatea fara exagerare.

Trimis de RelyaV in 07.03.13 09:43:50
Validat / Publicat: 07.03.13 11:32:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1755 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RelyaV); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

calatorul
    [07.01.16 16:39:37]

Multumim pentru relatare si sfaturi, se poate intampla asta oricui si oriunde.

Eu am avut ocazia sa vizitez prima data Istanbulul pentru doar 3 nopti, la hoteluri alese de agentie, in fiecare noapte altul, si am avut sansa unora bune dar si unul necajit rau, dar o noapte a trecut usor. Motiv pentru care cand am plecat in excursia pregatita de mine am ales un hotel modern din lanturile internationale, adica Ibis, curat dar ieftin, am descris pe AFA cate ceva din excursia la Istanbul.

Si am reusit sa gasim conditii bune la preturi foarte bune, practic de 3 stele la un hotel afisat cu 2, culmea. Alaturi era un NOvotel de 4 stele mult mai scump, care ne depasea doar prin marimea camerei si a televizorului, ceea ce ne/a consolat si multumit pentru alegerea facuta. De retinut.

RelyaVAUTOR REVIEW
    [07.01.16 16:50:19]

@calatorul50 - Noi avem de gand sa vizitam din nou Istanbulul pentru ca nu am stat decat o zi care era inclusa in circuitul pe care l-am facut in Turcia. Nu am vazut mare lucru, asa ca ne dorim mimim 3 nopti sa putem vizita fara graba frumosul Istanbul.

calatorul
    [07.01.16 17:01:10]

@RelyaV - Atunci adaug aici repede ca va trebuie macar 3 zile, prima neaparat la palatul sultanilor Topkapi, care nu e deschis mereu si trebuie vizitat primul, o alta zi pentru cele mai mari 2 obiective din oras Sfanta Sofia si Moscheea Albastra, aflate una in fata celeilalte, si inca o zi pentru restul orasului si o plimbare pe Bosfor, de preferat seara dupa ora 6, cand apune soarele si orasul se vede ca in posterele turistice, magnific.

Am descris succint pe AFA vezi impresii ce am vazut la Istanbul si veti gasi multe alte relatari folositoare. Succes si alegere inspirata.

RelyaVAUTOR REVIEW
    [07.01.16 17:10:03]

@calatorul50 - Multumim mult pentru recomandari. Am reusit sa vedem doar Moscheea Albastra. Dar avem pe lista programul de vizitare al Instanbulului si nu vom rata nici palatul cu siguranta.

calatorul, RelyaV
    Alte impresii din această RUBRICĂGlorious Hotel (ex Grand Tahir):