ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2013
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
FEB-2013

Un oras care trebuie vazut daca vizitezi Mexicul

Mexico - Louis Mariano

Intrucat pe drumul de la Cancun spre Paris am avut o escala de 11 ore si ceva in Mexico City, inca din primele zile in Cancun am solicitat sa ni se asigure un tur al orasului de catre o agentie de turism corespondenta.

Dupa cateva zile bune am obtinut confirmarea pentru un tur de 8 ore al orasului cu ghid, care a costat 300 de dolari americani (60 USD de persoana).

Ne-am intalnit cu ghida in holul unui hotel situate intr-unul dintre terminalele aeroportului din Mexico City si am facut aproape o ora pana in centrul orasului (la intoarcere am facut putin peste o ora, fiind mai aglomerat).

Mexico City este un oras care nu seamana cu unul european, din ce am vazut, seamana cu cele sud americane, periferiile arata deplorabil, nici macar nu am facut poze.

Orasul este imens, asa cum l-am vazut chiar din avion, este situat la o altitudine de peste 2000 m (altitudinea iti da o stare ciudata, oricum suportabila, datorata rarefierii aerului) si are o populatie de aproximativ 20.000.000 locuitori.

Am inceput turul cu centrul istoric al orasului, situat pe locul unde spaniolii au gasit si apoi distrus capitala azteca Tenochtitlan, situat pe o insula in mijlocul unui lac care a fost secat.

In centrul istoric s-au descoperit ruinele unui templu, cu care am inceput turul centrului in mijlocul caruia este situata piata Constitutiei (a treia ca marime la nivel mondial), am vazut primaria, sediul Guvernului, situat pe locul unde odata era palatul lui Montezuma, apoi catedrala.

Pentru ca acolo era odata un lac, sunt probleme cu solul care aluneca, sens in care s-au realizat consolidari ale acestor obiective istorice.

Exista cateva restaurante si terase la etajele cladirilor din zona, dar si pe arterele pietonale din preajma, am trecut pe langa Opera, cladirea postei, apoi am mers pe Bulevardul Reformei, unde se afla cladiri moderne, elegante, fiind cea mai importanta artera a capitalei mexicane.

Am facut un scurt popas la Muzeul de Antropologie unde am vazut sectiunile dedicate olmecilor, aztecilor, toltecilor si evident mayasilor (care au locuit in zona unde am petrecut sejurul) si apoi am plecat spre aeroport, depasind cu 30 de minute timpul alocat turului, aspect acceptat de ghida noastra, care a fost extrem de amabila si a meritat din plin bacsisul nostru (cum spuneam, in Mexic bacsisurile par obligatorii).

Capitala mexicana nu ne-a impresionat in mod deosebit, in afara de centrul dragut, majoritatea zonelor orasului nu arata deloc bine, dar cred ca e interesant de vizitat spre a intelege mai bine Mexicul si cred ca pozele surprind mai multe decat pot evoca in cuvinte.

Trimis de geop in 05.03.13 08:33:01
Validat / Publicat: 05.03.13 10:26:42

VIZUALIZĂRI: 4429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Inclinarea cladirilor care se observa cu ochiul liber

[06.03.13 10:08:20]

amero
[07.03.13 18:47:49]

o destinatie de exceptie care trezeste interesul.

pacat ca nu ai dezvoltat mai mult ai fi avut material de lucru.

felicitari ptr. o excursie de invidiat.

amero
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ciudad De Mexico: