ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2013
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 02.03.13
AUG-2012

La pas prin Oradea

Sunt oradean de origine, dar de mai multi ani nu mai locuiesc in Oradea, dar revin de fiecare data cu placere, si observ ca orasul se schimba mult, evolueaza, infrastructura, tramvaie autobuze noi, centura, parcari, cladirile vechi sunt in renovare din centru, cetatea toate arata mai bine de la an la an...

Asa ca am sa va prezint cateva poze facute in august 2012 in Centrul Istoric al Oradei si prin Cetatea Oradea un monument stravechi al orasului vechi de 900 de ani.

Este frumos prin oras parcurile sunt linistite curate cel din Parcul Cetatii este absolut superb cu mici lacuri acoperiti cu nuferi albi, roz.

Cand va fi terminata si restaurarea cetatii si ea va reveni la stralucirea de alta data va fi un punct de referinta in turismul din Oradea si merita vizitat si am vazut tot mai multi turisti prin centrul orasului si straini dar si romani majoritatea cazati in Felix si 1 Mai.

Trimis de Nicu Teusdea in 02.03.13 12:46:52
Validat / Publicat: 02.03.13 14:17:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA. A mai fost în/la: Bucovina, Maramures, Transfagarasan, Delta Dunarii etc.

VIZUALIZĂRI: 2188 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nicu Teusdea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Corsoul Oradean... frumos boem plin terase si de viata

[02.03.13 12:58:12]

@Nicu Teusdea: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.03.13 14:53:31]

Deși review-ul tău e excesiv de zgârcit cu... informațiile turistice, fotografiile merită într-adevăr să fie vizualizate. Sunt foarte frumoase și ne pun în legătură vizuală cu principalele repere de interes turistic din Oradea. Din galerie cred că lipsesc fostul Palat Episcopal (sau Palatul Baroc), în care a ființat Muzeul Țării Crișurilor, și Palatul Filarmonicii, două construcții emblematice pentru arhitectura orașului.

Și fiindcă veni vorba de Muzeul Țării Crișurilor, ce mai știi despre soarta exponatelor care l-au consacrat cândva a face parte din Top 5 muzee românești?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.03.13 17:05:34]

@mariana. olaru:

Şi fiindcă veni vorba de Muzeul Ţării Crişurilor, ce mai ştii despre soarta exponatelor care l-au consacrat cândva a face parte din Top 5 muzee româneşti?

se află în plin proces de mutare în noul sediu... Ceva clădire ce a aparținut armatei, dacă am reținut io bine, aflată între străzile Calea Matei Basarab și Calea Armatei Române, pe lângă Biblioteca Județeană "Gheorghe Șincai". Și mie mi-ar fi plăcut să-l vizitez în iarna asta, dar încă nu e posibil. Să sperăm că nu mai durează mult.

Nicu TeusdeaAUTOR REVIEW
[03.03.13 02:12:12]

@mariana. olaru: Mersi de parere ta, da intradevar nu am ales sa vorbesc despre toata Oradea ci doar de ce am apucat sa vad in vara trecuta, am vrut doar sa pun mai mult sa pun niste poze frumoase cu cetatea (vazand ultimile poze gasite pe net ale lui Dragos, cu lacul inghetat, si am zis sa va bucur privirea cu cateva fotografii facute cu cateva luni mai devreme) decat sa fac un istoric al orasului.

La ex muzeu (complexul Baroc) nu am fost de vreo 2 ani, am fost foarte dezamagit de faptul ca Episcopia nu apreciaza ce are in curte si totul arata deplorabil, mai ales parcul,

Sa stii ca oradenii (si parintii mei) in ani 60-70 au platit procent di salariu ca sa existe Muzeul Tarii Crisurilor, un muzeu de clasa in Romania si ca amplasament si ca exponate.

Cat despre noul sediu Palatul Garnizoanei a fost renovat 90 % sau bagat 20 de mil de euro, ar mai trebui doar utilat dar tot felul de certuri intre presedintele de consiliu judetean din anii 2008-2012 un ciudat si firma care a restaurat palatul au inghetat totul. Si uita asa de 7-8 ani Oradea e blocata cu colectiile inpachetate in palatul Baroc si nimic nou. O sansa ar fi sa fie transferat de la judet la municipiu daca ar fi posibil la primaria Oradea se misca lucrurile mult mai bine, parerea mea, cel putin la atragerea de fonduri europene. In rest se pare ca ne prinde si anul 2013 la aniversarea de 900 de ani de atestare documetara a orasului Oradea, fara muzeul Crisanei ci doar cu 2-3 case memoriale...

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.03.13 09:11:25]

@Nicu Teusdea:

... vazand ultimile poze gasite pe net ale lui Dragos,

Îmi pare rău că le-ai perceput astfel, dar și eu amfostacolo și pozele chiar îmi aparțin...

Michaell
[03.03.13 12:57:56]

@Nicu Teusdea: n-am avut timp sa vizitez toate locurile din pozele postate de tine dar ceea ce-am vazut in trecere mi-a placut.

anul trecut in drumul spre romania, am ales pentru prima data trecerea de frontiera spre oradea in loc de cea pe la nadlak / arad. ne-am cazat la hotel forum continental de care am fost foarte multumiti.

anul acesta in vara cred ca vom alege acelasi traseu si sper sa avem mai mult timp sa vizitam intreg orasul.

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[03.03.13 13:23:18]

Mulțumesc @Dragos, mulțumesc @Nicu Teusdea! Speram să aflu vești (mai) bune, vis-a-vis de deschiderea cât mai curând a porților muzeului în noua sa locație, dar se pare că mai avem de așteptat. Bine cel puțin că nu a fost definitiv desființat. Și sper din tot sufletul ca aniversarea jubileului de 900 ani al municipiului Oradea să fie marcată și de redeschiderea Muzeului Țării Crișurilor. De fapt, sunt sigură de asta, nu pentru că am o certitudine, ci pentru că așa aspir...

Nicu TeusdeaAUTOR REVIEW
[05.03.13 22:49:18]

@Dragos: Nici nu am sustinut, ca nu ti-ar apartine, ziceam doar ca leam vazut si mam bucurat erau cele mai recente din cetate, si erau ok eu nam vazut niciodata lacurile din parcul Cetatii inghetate, imi pare sincer rau daca am fost inteles gresit, articolul tau a fost super ok, mia mia placut.

mariana.olaru, Michaell, Nicu Teusdea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Oradea şi împrejurimile: