ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2013
ÎNSCRIS: 29.04.10
JUL-2011

Limnos o insula mai putin cunoscuta, Varos Village Hotel

Giannis Ploutarhos - An Thymitheis t'oneiro mou

E al doilea review dupa unul la o vila din Costinesti asa ca sper sa fiu la obiect, nu prea cred ca ajuta mult povestiri gen romane de cand pleci pana nu stiu cand, deci, insula e descrisa foarte bine in filmuletul dupa site, e una mai putin comercializata ca sa zic asa, nu e gen Santorini, Creta, Mykonos cele renumite, e mult mai linistita o recomand celor familisti si/sau cu copii.

Se ajunge usor pe ruta Bucuresti-Salonic, si direct cu ferry pana in Limnos, sau Salonic-Kavala-Limnos, cu mentiunea ca pe pr ruta cu ferry se parcurge in jor de 9 ore, iar din Kavala 5 ore fiind mai aproape, cel mai bine este cu masina personala, daca nu cei mai instariti sau cu dare de mana pot inchiria masina de la aeroport.

Hotelul este situat la jumatatea insulei, la 3km de aeroport si 20 de capitala Myrina orasel port unde se ajunge cu ferry. Este situat intr-un sat mic Varos, de aici si denumirea Varos Village Hotel, unul care imbina traditia cu modernismul, hotelul de fapt e un complex de vile raspandit in sat 7 la nr, camere mari bine dotate, poze in camere nu am facut dar le gasiti pe sit-urile de specialitate in mar masura corespund realitatii, singurul lucru de care nu iti dai seama este ca vedere panoramica ai doar din Lymnia Gaea cea mai mare din complex unde se afla piscina si 2 restaurante cu o panorama superba de unde se vede toata insula.

Receptia este separata in alta cladire chiar in mijlocul satului, distanta intre vile fiind de 150-200m poate mai mult.

Punctul minus ar fi preturile cam piperate pt o insula nu mult cunoscuta, si faptul ca plaja este la 2km distanta de sat, asa ca recomand masina personala sau inchirita, au si ei un mini van cu care fac transporturi receptie-plaja dar este din ora in ora si cam esti la mana lor.

Mancarea este buna in general, diferite bucatarii internationale, primul restaurant este langa piscina al doilea un etaj mai sus numit taverna ambele cu o panorama superba.

Recomand insula si hotelul numai acelora care adora Grecia si un concediu pe o insula linistita, nu celor care vor un hotel pe plaja sau in apropiere, precizez asta ca sa nu am eventuale obiectii la ceea ce povestesc.

De vizitat sunt multe, plaje mai mari sau mai mici, salbatice sau cu beach baruri superbe, sunt cateva peisaje extraordinare in special in apropierea capitalei unde coasta este mai inalta, muntoasa.

Recomand beach bar Raratonga, situat intr-o pestera la malul marii e nemaipomenit. Parerea mea acolo este cel mai frumos golf si plaja se numeste AG Ioannis.

Se pot face surfing la Keros Beach Bar la 5km de hotel, foarte bine e sa luati o harta a insulei, va ajuta mult, insula nu e foarte mare aprox 30km dintr-un capat in altul. Cred ca am povestit cam tot ce era de povestit nu ma prea pricep la asa ceva dar am incercat sa scriu ceva util celor care vor sa viziteze Grecia.

Trimis de charisteas in 01.03.13 17:11:46
Validat / Publicat: 01.03.13 18:02:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 10707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (charisteas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 port Kavala

webmaster22 [01.03.13 17:25:25] »

Multumesc pentru scurta descriere a insulei, in review amintesti si de hotel, poate iti faci timp sa scrii cateva randuri si despre el, inca nu avem nici o cazare descrisa pe site, in aceasta insula frumoasa.

Daca doresti te pot ajuta eu cu definirea rubricii de cazare!

charisteas [01.03.13 17:35:09] »

@webmaster22: ai dreptate am scris cam putin despre hotel, descrierea in mare am facut-o, sa mai spun ca are beach bar propriu AMOS se numeste, fata de celelalte vizitate pe insula, este cel mai bine dotat, sezlonguri din lemn cu saltea moale 2 sub umbrela si masuta se plateste decat consumatia si hotelul ofera atat aici cat si la piscina prosoape, pt turistii hotelului evident, mic dejunul este bufet cu mancare diversificata si cateva delicatese locale, pranz si cina poti sa le servesti acolo bucatarie internationala si greceasca sau daca iei decat cu mic dejun o servesti unde doresti, depinde de fiecare, recomand cazare la vila cea mare cu piscina sunt si cele mai noi camere cu vedere la golf de pe balcon, sunt si alte hoteluri pe insula nu foarte multe majoritatea in capitala insulei dar impresii imi place sa spun unde am stat asa ca nu imi pot da cu parerea despre ele

webmaster [01.03.13 18:00:51] »

@charisteas: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Hotel Varos Village scrise ca articol (review) nou.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [01.03.13 19:05:08] »

Cât costă (aproximativ) ferry pentru o maşină şi două persoane? Mulţumesc anticipat!

webmaster13 [01.03.13 22:11:29] »

charisteas [02.03.13 09:25:27] »

@Cristian_h: pt pretul actual trebuie verificat pe site in 2011 era de 35euro/masina, si 15euro pers, dar acum posibil sa fi scazut

niccu [27.01.14 18:48:35] »

@charisteas: DE unde, din Salonic?

Alecu26 [02.09.14 11:01:21] »

intradevar... suspect de mic pretul...comparativ sa zic cu traversarea la Samotraki, care este mult mai scurta. Este doar putin mai mare ca si traversarea spre Thassos.

charisteas [05.09.14 15:21:27] »

@niccu: din Kavala

Alecu26, charisteas, niccu