ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2013
ÎNSCRIS: 15.06.11
JUN-2012
2 AD. + 1- 5 ani COPII

Cu masina spre Halkidiki

cu plecare din zona de Vest a si/sau centrala tarii in Halkidiki se poate ajunge foarte usor prin Serbia si Macedonia.

trecerea frontierei cu Serbia se poate face pe la Naidas, PF I si PF II, la PF I si II nu se percep taxe de trecere, la PF II este la 7 km de Negotin

traseu de la Naidas la Salonic distanta cca 660 km, traseul fiind urmatorul

Naidas - Smederevo - Nis (aceasta portiune este autosatrada taxa 5 E) - Nis - Leskovak (aceasta portiune este autosatrada taxa 2 E) - Leskovak - granita Macedonia (drum national) - Macedonia din 170 km cca 130 sunt autostrada taxa de 3 ori cate 1 E - Salonic drum expres si autostrada fara taxa.

traseu de la PF I la Salonic distanta cca 630 km, traseul fiind urmatorul

PF I - Kaldovo - Negotin- Nis (drum national) - Nis - Leskovak (aceasta portiune este autosatrada taxa 2 E) - Leskovak - granita Macedonia (drum national) - Macedonia din 170 km cca 130 sunt autostrada taxa de 3 ori cate 1 E - Salonic drum expres si autostrada fara taxa.

traseu de la PF II la Salonic distanta cca 580 km, traseul fiind urmatorul

PF II - Negotin- Nis (drum national) - Nis - Leskovak (aceasta portiune este autosatrada taxa 2 E) - Leskovak - granita Macedonia (drum national) - Macedonia din 170 km cca 130 sunt autostrada taxa de 3 ori cate 1 E - Salonic drum expres si autostrada fara taxa.

Trimis de vxp in 01.03.13 11:35:17
Validat / Publicat: 01.03.13 13:00:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 25142 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vxp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cristi_an3000 [01.03.13 13:22:03] »

Care din variantele prezentate de tine ar fi cea mai rapida?

vxp [01.03.13 14:18:52] »

@cristi_an3000:

pai depinde de unde pleci tu?

varianta PF II e mai rapida ca PF I, ca si plecare din Severin, dar si pe Naidas/ Moravita mergi repede ca ai un plus de autostrada

Alex_Macedo [27.03.13 15:51:05] »

Care e pana la urma cea mai buna varianta??? /

... eu fiind din Oradea, as dori un drum fara frecusuri prea multe adica cat... mai snur cu putinta pana in Halkidiki

Multumesc!

vxp [27.03.13 19:39:01] »

Din Oradea ai 2 variante de traseu, ma rog 3, fie pe via Arad-Timisoara-Resita-Naidas (nu am mers Timisoara -Arad nu stiu ce sa iti zicde asta), Deva -Hateg -Caransebes (drumul este foarte bun si nu foarte aglomerat) si de aici 2 /3 variante pe Resita - Naidas, Caransebes - PF I, Caransebes - PF II,

si de una si de lata oricum ajungi in zona Caransebes - Resita, atunci ar fi de prefereant traseu pe Naidas - Smederevo - Nis ca ai mai multa autostrada si mergi mult mai repede

Alex_Macedo [27.03.13 19:51:06] »

Multumesc, vxp!

Vad ca Naidas-ul ar fi oricum un punct de trecere. Multumesc.

Costi [27.03.13 20:05:12] »

@Alex_Macedo:

Spune vxp

... nu am mers Timisoara -Arad nu stiu ce sa iti zic de asta...

Am mers eu, se merge excelent, că e autostradă. Mă rog, ar mai fi câte ceva de făcut la ea, dar 130 km/h este o viteză perfect posibilă.

În plus, ocoleşti şi Timişoara, se iese undeva pe DN6 înainte de Recaş.

De la Lugoj, poţi merge spre Reşiţa, sau spre Orşova - Porţile de Fier I. Prin Reşiţa nu ştiu care este starea drumului. Prin Orşova, drum excelent şi nici foarte aglomerat. Am trecut pe acolo acum două săptămâni.

Aşadar, Naidăş nu este obligatoriu!

Prin Serbia - Macedonia am fost vara trecută. Cu excepţia porţiunii între Leskovac şi Bujanovac, aproximativ 80 km, unde nu e autostradă, restul se merge şnur - viteză maximă legală 120 km/h.

Alex_Macedo [27.03.13 20:22:21] »

Multumesc frumos, Maestre Costi!!... sincer... avand in vedere lipsa diacriticelor, Naidas parea o chestie....iugoslava. Oricum iti multumesc pentru ajutor... ... nu am trecut prin zona si traficul imi este total necunoscut asa ca, ajutorul tau este binevenit.

A la votre, Costi!!

vxp [28.03.13 01:10:05] »

acuma m-am uitat pe hartă și am vazut un traseu ceva mai scurt Oradea-Arad-Timisoara-Deta- Moravița, fie intri in Serbia pe la Moravița sau continuii pe DN 57 Oravița - Naidaș.

dacă optezi pentru varianata pe la Severin, intradevar drumul de la Timișoara la Severin e foarte bun, se face lejer in cca 3 ore, dar eu unu nu aș trece pe la PF I mai degrabă pe la PF II, mi se pare mult mai bun drumul Severin - PF II decât Kladovo- Negotin

vxp [12.04.13 10:29:01] »

pe data de 3 mai in jurul orei 1 AM plec in Grecia sa petrec Pastele acolo, revin cu informatii proaspete apoi.

mai vine careva de Paste in Grecia?

webmaster [12.04.13 10:43:49] »

@vxp & all: pentru lista plecări înspre Grecia, puteți folosi secțiunea "Rendez-vous turistic / GRECIA" - amfostacolo.ro/rendez-vou ... c.php?tid=7&l=6

vxp [07.05.13 09:34:42] »

aseara m-am intors si eu din micul meu sejur petrecut in grecia, intradevar se mai lucreaza la acea autoastrada dar in mare parte lucraro; e sunt finalizate si este turnat covorul asfaltic, montat parapeti, cu exceptia unor mici portiuni, se circula alternativ, dar cu viteze de cca 90-100 km, limita fiind de 60 km/h, dar lucrarrile avanseasa catre leskovac, poate peste vre-o 2 ani vom merge pe autostrada pana la granita cu MK, eu am mai auzit persoane la care nu li s-a acceptat plata in euro la autoastrada, asa ca am actionat preventiv si am schimbat euro in vama, cursul fiind de 61.1 mk/1 E, apoi am platit ata carburantul cat si taxele de uatostrada in MK, a fost curios ca la un punct de taxe am primit rest in Mk cat si o moneda de 2 E conversia facaut de functionarul de acolo 2 E = 120 Mk, motorina era 67 mk /l iar la ultima statie peco unde au pretul afisat in euro la motorina 1.12 E/l tot cam la fel cca 60 mk= 1 E., in macedonia nu mai sunt lucrari de reparatii pe autostrada.

in cea ce priveste taxa de autoastrada in serbia este pus un afis de informare in limba engleza cu tariful de 2 E.

taxele de autoastrada in grecia s-au mai marit nitel, comparativ cu anul trecut, spre exemplu anul trecut pe autostrada Salonic-Kavala, a fost 2 E, anul acesta am platit 2,4 E

webmaster26 [07.05.13 09:38:15] »

@vxp:

aseara m-am intors si eu din micul meu sejur petrecut in grecia

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

vxp [07.05.13 10:41:04] »

@webmaster26:

normal ca o sa public impresiile mele, dar acest lucuru il voi face mai pe seara de acasa, mai ales ca am fost cazat la 2 hoteluri, dar acuma sunt la birou si mai am ceva treaba pe aici.

vxp [15.05.13 11:08:33] »

se confirma pe mai multe surse dificultati in a efectua plata taxelor de autostrada in Macedonia cu euro metal (moneda), vor decat, bancnote (papir) cum zic ei, sfatul meu e sa schimbati la oficiul mpostal din vama euro in Mk si la dus si la intors si face-ti platile in mk.

sunflower [20.06.13 14:47:21] »

Foarte utile informatiile de aici, multumesc si eu pt. ele.

vxp [03.07.13 10:08:53] »

ieri am facut o plimbare cu masina sa prin Caras-Severin

drumul Caransebes -Resita e foarte bun, Resita-Gradinari, prezinta ceva denivelari si gropi dar se lucreaza la reabilitare, Gradinari - Oravita foarte denivelat drumu, nu prea am putut merge foarte repese, Oravita - Naidas drumul prezinta ceva denivelari.

ringo [21.07.13 20:29:29] »

@vxp: Eu am fost in iulie la Ohrid in Macedonia si m-am intors in tara mergand spre Skopje. Pe autostrada se poate plati cu cardul fara probleme: au POS-uri la fiecare ghereta. Nu accepta euro (nici bancnote, nici monede) ! Taxele sunt relativ mici: 20-30-50 dinari.

delial* [01.08.13 12:52:16] »

@webmaster26: am si eu o intrebare te rog!

plec spre olimpic beach din timioara prin moravita.

nu inteleg de la Varset pe unde o iau spre kovin? si apoi Smederevo? unii spun pe la Pancevo dar pe traseu harta nu arata asa si nu inteleg daca se trece cu bacul sau e sosea-pod? merci daca ma poti ajuta

webmaster26 [01.08.13 13:12:57] »

@delial: din pacate nu sunt eu cel in masura sa te ajut cu sfaturi. Poate unul din userii care au scris pe acest fir de discutie vor vedea ecoul tau si iti vor raspunde.

Eventual poti initia un CMR (ce imi recomandati) pe tema asta click aici

creivean [01.08.13 13:38:31] »

@delial:

Nu ai ce căuta spre Pancevo, dacă ieşi din ţară pe la Moraviţa. Pancevo este pe direcţia Belgrad.

Traseul tău trebuie să fie: Vrsac-Bela Crkva-Kovin-Smederevo.

La Smederevo se trece Dunărea pe un pod.

Am făcut acum o lună de 4 ori drumul asta, aşa că... poţi să mă crezi.

vxp [01.08.13 13:48:53] »

ai 2 variante de traseu ambele trec prin Kovin

Moravita-Vrsac-Pancevo-Kovin-Ralja

Moravita-Vrsac-Dupljaja- Bela Crkva-Gaj-Kovin-Ralja

eu personal nu am fost niciodata pe Moravita, dar nu prea mai vad alta varianta

daca @creivean il recomanda mergi pe el, mai ales ca are experienta pe acest traseu

creivean [01.08.13 14:12:27] »

@vxp:

De fapt există şi a treia variantă, care implică urcarea mai devreme pe autostradă, ceea ce poate însemna un timp mai scurt (dat fiind viteza maximă de pe autostradă), dar ca traseu este mai lung. Şi nu trece prin Kovin

Această a treia rută este: Vrsac-Uljma-Vladimirovac-Pancevo-Belgrad (aici se urcă pe M1) -etc.

Această rută se intersectează la Smederevo cu celelalte 2. În cazul în care călătoreşti pe această rută, se trece Dunărea tot pe pod, la Belgrad.

delial* [01.08.13 14:25:03] »

@webmaster26: multumesc

delial* [01.08.13 14:28:17] »

@creivean: multumesc mult! e ok cu indicatoarele sau sunt inexistente?

tm67bru [01.08.13 14:28:44] »

@creivean: eu pe acolo am fost, majoritar, prin Pancevo și Beograd (când mergeam spre Bulgaria - de la Niș o tăiam spre Sofia).

Am niște amintiri "tari" despre scurtătura prin Kovin (o singură dată am lua-o pe acolo) - o porțiune de drum prin pădure, *foarte* îngust și neasfaltat, cam sinistru - din loc în loc erau gropi cu apă în mijlocul drumului (repet, prin pădure!) pe care prima dată le sondam cu un băț, să văd dacă nu-mi inghit roțile

Asta se întâmpla acum 3-4 ani. Să înțeleg că s-a mai pus la punct acel drum?

vxp [01.08.13 14:34:03] »

@creivean

multam de completare

uite asa adunam impresii si sfaturi utile, cu informatii care sa ajute.

creivean [01.08.13 14:48:10] »

@delial:

Indicatoarele sunt ok. Localităţile scrise cu negru, pe fond galben. Ce nu mi-a plăcut la ei este că, pe indicatoare nu au trecute distanţele până la localităţi.

@tm67bru

Am auzit şi eu de acea scurtătură, deoarece înainte de a pleca la drum, am băut în Oradea o cafă cu @danoradea, autorul minunatului ghid despre drumul spre Thassos, de aici, iar acesta mi-a verificat traseul de pe GPS şi s-a asigurat că nu dau peste dl. Ursu

Deci, cele 3 variante de mai sus sunt... suplimentare acelei poteci prin pădure despre care am auzit, dar... n-am ajuns să o văd

delial* [01.08.13 20:46:51] »

@creivean: multumesc de ajutor... dar de curiozitate de care scurtatura prin padure vb voi? eu pe acolo ajung?

creivean [01.08.13 20:50:18] »

Dacă ai un GPS cu iGO, cu hărţile actualizate la zi şi dai ca parametru de rutare traseul "usor" (nu rapid, scurt, etc.), n-ai nici o şanşă! Eu aşa am călătorit şi iată că-s acasă

Drumul prin pădure cred că este o scurtătură între Vrsac şi Kovin, dar nu ştiu exact.

Să ai drum bun!

delial* [01.08.13 20:54:51] »

@creivean: multumesc frumos! am harta dar fara GPS asa ca o sa plec sambata si la intoarcere drept multam va scriu ce "prostii" am facut

hlli [01.08.13 21:39:14] »

@delial, asa cum ti-a zis si @creivean, cel mai bun traseu, daca iesi pe la Moravita, este Vrsac-Bela Crkva-Kovin-Smederevo. Tinand cont ca zici ca nu ai GPS, iti sugerez ca aceasta portiune sa o parcurgi pe lumina. Sunt indicatoare, dar trebuie sa fi cu bagare de seama la ele. Dupa ce urci pe autostrada totul devine simplu.

Drum bun si vacanta frumoasa!!!

vxp [17.06.14 23:06:40] »

spre dimineata in jur de ora 4 am revenit din Grecia, traseul a fost cam acelas atat la dus at si la intors Severin - PF II - Negotin - Nis - Mk -Evzoni- Igoumenitsa.

Dupa Vranje spre granita cu Mk s-au dat in folosinta 2 portiuni de autoastrada si pe drumul national se circula cu restrictii, pe autoastrada din Macedonia se inatalnesc portiuni cu restrictii.

Am schimbat euro in dinari Mk la intrarea in Macedonia la oficiul postal cur 60 din mk/ 1 euro si am platit taxa de autostrada si combustibil.

Taxele de autostrada au ramas la fel

Serbia Nis-Leskovak -2 E

Mk 50+60+50 din Mk

Grecia pana la Igoumenitsa am platit 3*2.4 E + 1.2 E

combustibilul in Grecia era mai scump cca 1,7-1,8 E l benzina si 1,3-1,4 l motorina

vxp [27.07.14 18:59:58] »

se pare ca s-au modificat taxe de autostrada in Macedonia 60-80-60 din mk

I Category

Motor vehicles with two axles, up to 1.3 metres high (passenger cars, jeeps and vans):

Kumanovo -> Miladinovci - 60 denars / 1,5 EUR

Gostivar -> Tetovo - 30 denars / 0,5 EUR

Skopje -> Tetovo - 40 denars / 1 EUR

Tetovo -> Skopje - 40 denars / 1 EUR

sursa roads.org.mk/416/toll-rates

vxp [25.06.15 08:59:14] »

curand m-am intors din Zakynthos, traseul urmat a fost:

Severin - PF II - Negotin - Zajecar - Nis - Kumanovo- Gevgelija- Ioannina - Patra - Killini

drumul Negotin - Zajecar este nitel cam denivelat, Zajecar -

Nis a fost reabilitat in mare parte, autoastrada Nis - Leskovac aceeas ca in anii trecuti 2 Euro taxa, dupa Vranje s-au dat in folosinta cateva zone de autoastrada fara taxa.

In Macedonia taxele sunt 60 din mk/ 1,5 euro, 80 din mk/ 1,5 euro, 60 din mk/ 1,5 euro, platibil cu moneda euro nu mai mica de 0,50 euro, hartie euro dinari mk si card bancar.

se lucreaza foarte intens pe autostrada dar pe sensul de intoarcere catre Serbia, sunt multe restrictii de viteza dar noaptea se circula foarte bine.

In Grecia pana la Ioannina am platit 3 taxe de autostrada 1,2; 2,4; 2,4 Euro, pana la Patra mai sunt 2 bucati scurte de autoastrada fara taxa, podul de la Patra 13,20 euro.

feribotul l-am luat de la Killini 47 Euro masina si 3 pasageri 2 adulti+ 1 copil

Alex_Macedo, delial*, hlli, ringo, sunflower, vxp
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă: