ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

EA - Venetia

Toto Cutugno - ''C'est Venice''

Preambul pentru un altfel de review.
    Cuvintele care urmeaza sunt doar exprimarea simpla a unor emotii personale bazate pe ideea de frumos.

Venetia… ahh… Venetia

Abia acum, la 2 saptamani dupa intalnirea cu EA, am reusit sa-mi pun intr-o oarecare ordine (ce-i drept cam browniana) emotiile, perceptiile, imaginile, si sa indraznesc sa scriu despre ea.

Recunosc faptul ca am asteptat (si nu sunt o fiinta prea rabdatoare) sa va manipulez emotiile cu acest review, publicat tocmai azi, 28 februarie.

Este cadoul meu pentru AFA, cu ocazia implinirii unui an petrecut impreuna.

Venetia - o iubesti sau nu, si asta depinde foarte mult de starea de spirit in care te afli cand o vizitezi, de persoana care te insoteste, de capacitatea de a vedea dincolo de aparente, de capacitatea de a te putea bucura de lucruri extrem de simple: o idée, o privire, stralucirea ghidusa din ochii cuiva, un licar de apa, o floare. Te vrajeste, te rupe de realitate, te arunca intr-un loc intre apa si pamant.

Pe EA o vei iubi cu toate culorile ei, cu lumina nepamanteana, pe care soarele o arunca in incercarea disperata de a mai ramane cateva secunde deasupra orizontului. O lumina trista venita dintr-o frumusete disperat de naucitoare.

O vei iubi cu tot cu cladirile ei darapanate si cu tencuiala cazuta. Cine poate sti cata dragoste si disperare stau ascunse in zidurile orasului. Ziduri atat de fragile in eternitatea lor.

Laguna venetiana cu a sa culoare de smarald – asa era, o sa vedeti in poze – te va fermeca, iar licarul ei din zilele cu soare va fi doar pentru tine, daca vei sti sa-l vezi si sa-l descifrezi. Iti va spune multe povesti.

Rabdarea si gentiletea persoanelor imbracate in costume de carnaval, care cu zambetul pe buze asteapta hoardele de turisti sa faca fotografii cu ele, o vei admira.

Te vei bucura ca un copil, facand cu ochiul din spatele mastii, pe care cu gratie ti-ai atasat-o pe fata.

Te vor coplesi porumbeii din piata San Marco in momentul in care vei arunca o mana de orez, strategic aduc in geanta. Vei discuta in italiana cu un grup de japonezi in Campanille

Vei simti ca traiesti in momentul in care te vei aseza intr-o piateta mica, mica, pe un scaun, la o masa, si cu ochii inchisi vei “privi” in soare. Iar patronul acelei mese, iti va face cadou acel moment si nu va veni sa te intrebe ce doresti sa-ti aduca.

Inima iti va tresari la fiecare pas de copil, la fiecare ras, la fiecare privire

Gondolierii pusi pe gluma te vor distra si vor face cu placere fotografii cu tine si culmea, vor ramane la fel de veseli, chiar si atunci cand le refuzi oferta pentru o plimbare cu gondola.

Zambetele prezente pe fetele oamenilor te vor incarca cu energie pentru mult timp.

Stradutele pe care te vei pierde, pentru ca o vei face, te asigur, o sa te farmece cu siguranta. Cu tot cu crapaturile evidente din zidurile cladirilor si fara tencuiala, lasand la vedere caramizile imbatranite sub povara timpului.

Vei fi coplesit de emotii in momentul in care vei pasi pe Puntea Suspinelor, cu gandul la persoanele care, cu mult timp inaintea ta, vedeau pentru ultima data frumusetile acestei lumi.

Vei aprecia curtoazia si gentiletea italienilor, si eleganta italiencelor. Mostenirea lasata de Casanova barbatilor italieni, o vei descoperi in privirile lor cu un licar secret.

Cu ochii aburiti de o umbra de lacrima, vei sta singur in turnul bisericii San Giorgio, la apus, si vei avea senzatia ca esti ultimul om pe pamant, un pamant de sfarsit de lume...

...Si atunci cum sa nu iubesti Venetia?

Sau... poti sa fii ca fi’mea si sa spui la intoarcere: mie nu mi-a placut, n-ai vazut ce cladiri darapanate, si ce aglomeratie, unde mai pui ca nu prea am avut unde sa facem un shopping decent. Ha!

Rog http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/toto-cutugno-c-est-venice

Trimis de MCM in 28.02.13 00:00:00
    Validat / Publicat: 28.02.13 01:05:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3799 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Interior Puntea Suspinelor. Ultima privire catre lume.

Cristian_h*
    [28.02.13 08:37:51]

Mulţumesc @MCM! , ... azi voi fi plecat cu gândul la Veneţia... deseară când voi ajunge acasă primul lucru care-l voi face va fi să mă uit la aceste poze superbe!

[28.02.13 08:51:02]

Un review într-adevăr aparte, un cadou aparte pentru o aniversare - evident - cu adevărat aparte

abancor
    [28.02.13 08:53:34]

Superbe pozele, într-adevăr! 07 parcă e un tablou, culorile și reflexia în apă au reușit minunat! Iar 02 e foarte inspirată și foarte expresivă. Pe lîngă încărcătura simbolică și emoțională, îmi place și asemănarea cu un ochi care se închide asupra lumii ăsteia.

Marian Preda
    [28.02.13 09:31:58]

@MCM;

Multumesc!

Totusi, am o curiozitate, ai folosit vreun lacat pe Ponte dell' Accademia!?

mariana.olaru
    [28.02.13 11:30:43]

Că ai suflet de poetă am întrezărit și printre rândurile celorlalte review-uri ale tale. Dar acum, chiar m-ai convins! Cuvinte puține, dar vibrante, provocatoare, nostalgice și calde, înmănunchiate într-un buchet de impresii unice la care ne faci bucuria să fim și noi părtași.

Înțeleg așadar că ți-a plăcut Veneția cu tot ce înseamnă ea, bun sau rău, frumos sau urât, vechi sau nou. Dar probabil ne vei povesti mai multe, căci am sentimentul că n-a fost o călătorie obișnuită. Ai ”prins” zile însorite (ceea ce se întâmplă mai rar la mijloc și chiar sfârșit de februarie) și mai ales ai trăit Festivalul venețian la propriu, cu trup și suflet, cum se zice. În așteptarea acelor impresii mai detaliate, nu pot decât să mă alătur și eu celor care au apreciat deja acest review cu totul ieșit din... tipar!

alinaro
    [28.02.13 11:37:50]

@MCM: Momente unice, traite... unic, de persoane... unice...

M-am indragostit de P02.

Muac, asteptam restul.

Rodel
    [28.02.13 15:53:29]

@MCM: Ai vazut Venetia cu... sufletul. Si ai descris-o asemenea unui pictor sau, poate, un poet. Venetia nici nu poate fi surprinsa si redata altfel.

[28.02.13 16:52:33]

@Admin: multumesc mult pentru cadou: 00:00:00 si pentru aprecieri

@Cristian_h: sper sa fi avut o zi minunata cu gandul la Venetia. EA merita acest lucru. Dar trebuie sa asculti neaparat si melodia in timp ce privesti pozele. Sper sa-ti placa.

@abancor: esti fantastic de intuitiv. Exact asa am si gandit fotografia, ultima privire catre lume, prin "ochiul" obiectivului. Ma bucur ca a sesizat cineva acest lucru. Felicitari!

@Marian Preda: mi-ar fi placut tare mult, dar l-am uitat acasa )). Data viitoare!!

@mariana. olaru: multumesc mult. Ai dreptate cu sufletul de poeta (te rog sa-mi dai voie sa te tutuiesc, ne cunoastem deja de-un an . Il scot la purtare cu ocazii mai speciale. Am avut un noroc fantastic, din cele 4 zile, 2 si jumatate au fost perfect senine, iar restul mi-au oferit un spectacol regal de nori, cu nuante de culori pornind de la roz si pana la rosu sangeriu. Cred ca Universul a stiut ca-mi plac culorile si m-a regalat cu minunea aia de cer. Si mai doresc sa-ti multumesc pentru ajutorul dat (stii tu, cu raspunsurile la tona mea de intrebari din PM) la strangerea informatiilor.

@alinaro: multumesc. Cand am facut P02 chiar ma strafulgerau (asta-i cuvantul cel mai potrivit) un fel de flashback-uri ceva de groaza. muac, back 2 u 2

@Rodel: iti multumesc. Dupa mine numai asa poti vedea Venetia ca sa-ti placa, cu sufletul, cu inima si cu imaginatia. Altfel... Trebuie sa lasi "papilele" creierului sa musteasca in liniste in adunarea imaginilor acestui oras - asa ma indemna inainte de plecare o persoana foarte draga mie.

Va recomand acest film, pentru a va clati ochii in culorile Venetiei. Este minunat.

bessondm
    [28.02.13 18:22:20]

@MCM: Sensibil scris despre trairile unice din Venetia.

De inteles si replica tinerei tale companioane. Conflictul intre generatii e prezent, chiar daca nu-l resimti asa pregnant. Dar... nu dispera, sunt convins ca peste cativa ani, va privi cu alti ochi laguna venetiana. Si-atunci, probabil ca iti va da dreptate.

[28.02.13 18:53:07]

@bessondm: grazie gentile signore.

Am toata rabdarea din lume, nu disper!

TraianS
    [01.03.13 06:46:49]

Venetia in carnaval! AH...

In ce ai fost mascata? Ce caracter/personaj ai ales?

[01.03.13 14:22:08]

@TraianS: Da, este superba, costume, concursuri, spectacole, concerte improvizate de jazz, in piazzete. Hedonismul la el acasa

In ce ai fost mascata?

tu sa-mi spui, din poza!!

Noi ne-am spus contessa Assillante si principessa Chisenefrega. )

bog68
    [02.03.13 09:02:48]

Aha, deci de-aia te duseși în orașul lui Marco Polo...

Te-ai mascat în ducesa Amelia ca să nu ne dăm noi seama că de fapt erai ,,Neguțătoarea din Veneția ,,.

Se spune că Veneţia nu poate fi povestită sau descrisă, ci doar trăită. Magia ei te întâmpină înainte de a apuca să-i cunoşti secretele. Chiar pare că acest oraş a fost dedicat în totalitate iubirii, pentru că indiferent de ce s-a întâmplat sau s-ar putea întâmpla, odată ajuns aici iubeşti viaţa precum ne-ai arătat-o și domnia voastră... Serenissima.

[02.03.13 09:14:13]

@bog68: Poate "Necrutatoarea din Venetia" pentru ca nu a scapat nimic (aproape nimic, hai sa nu exagerez) in fata aparatului foto.

Asa este, trebuie traita. Dar mai intai trebuie sa alegi s-o traiesti, pentru ca altfel... daca alegi calea "reality bites"... vei vedea numai aglomeratia, crapaturile si...

elenahelen
    [18.03.13 17:50:57]

Am vrut sa scriu despre carnaval si Venetia, dar cautand si vazand cat de frumos ati scris si ce poze splendide ati postat, am zis ca e in zadar sa o mai fac si eu: -)

Felicitari!

Dragoș_MD
    [18.03.13 19:41:35]

@elenahelen: dacă ai vrut, înseamnă că aifostacolo; și cum „beauty is in the eye of the beholder” - cu cât mai multe păreri, cu atât mai bine!

Sigur poți să ne arăți și alte fețe ale petrecerii!

[18.03.13 20:18:03]

@elenahelen: iti multumesc mult.

Pentru ca AiFostAcolo intelegi sigur ce-am vrut sa creionez cu emotiile traite.

Chiar te rog sa scrii si tu, @Dragos are dreptate, frumusetea vazuta prin ochii tai ne poate zugravi alte senzatii si emotii.

I'm watching you!!

PS te rog sa ma iei de brat si sa-mi spui "tu"

padureanu
    [27.08.13 00:38:09]

un mic vot pentru un mare articol. mai spun ca e superb, extraordinar... la fel ca destinatia prezentata!

[27.08.13 00:53:08]

@ardeleanu: haaaa, ai continuat cu poezia? )

Iti multumesc, atunci cand SIMT, imi gasesc cuvintele natural. Recunosc, ca poate, review-ul nu este unul extrem de turistic... dar Venetia mi-a atins inima, si nu am putut sa nu arat asta.

Multumesc!

sosso
    [12.07.14 13:26:18]

Mafrenda,

Se vede că am lipsit cam prea mult de pe acest sait. O să încerc să recuperez câte ceva din ce-am pierdut...

Review-ul: emoționant...

Iar fotografiile: SUPERBE!!!

[12.07.14 17:06:08]

@sosso: Dacă ai lipsit, sper că ai scutire))

Mulțumesc, m-ai făcut să rememorez trăirile de atunci. Adevărul este că dacă ți le așterni pe hârtie, le retrăiești ușor și cu drag. Îți mulțumesc, dragă mafrend, pentru vorbele-ți frumoase.

papone
    [25.10.14 01:57:12]

e primul articol de pe AFA care mi-a pus un nod in gat si la care pur si simplu: MA INCLIN!

dupa 2 vizite in venetia (dintre care una anul asta), as pleca si maine dimineata. si deja o pregatesc pe a 3-a, dar momentan biletele de avion nu-s prea atractive financiar

[25.10.14 20:47:01]

@papone: mulțumesc, înseamnă că simțim la fel - o iubim pe EA

papone
    [26.10.14 04:44:15]

@MCM - maaah!!! esti nebun? iar m-ai facut sa-ti citesc review'ul cu raspunsul tau si sa ma zburlesc tot. pai te joci cu perii mei de pe mana???

chiar vrei sa recunosc in public ca o iubesc? saru'mana, serenissima!!!

abancor, alinaro, bessondm, bog68, elenahelen, Marian Preda, MCM, padureanu, Rodel, sosso
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia:

• pagină generată în 0.089078903198242 sec