ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2013
ÎNSCRIS: 20.01.12

La inceput de drum... AFA

Ma bucur ca un copil ca v-am cunoscut... Chiar daca activitatea mea e slabuta, ba chiar lipseste aproape cu desavarsire, mi-am dorit sa va cunosc. Pentru ca desi scriu rar, citesc mereu reviewurile voastre frumoase. Impresiile scrise cu atata suflet si pasiune sunt cele care de cele mai multe ori ne pun in miscare, ne fac sa ne dorim vizitarea acelui loc.

Desi am fost un pic outsideri pentru faptul ca nu am locuit in Septimia, ci intr-o pensiune in apropiere, am ramas placut impresionata de restaurant, de servire si bineinteles de mancarea gustoasa servita aici.

Eu si sotul meu am plecat dimineata devreme din Bucuresti, mai precis la ora 4 avand in plan vizitarea la prima ora a satului Viscri cu cunoscuta lui cetate. Insa planul nostru s-a concretizat partial, deoarece ajunsi la 8 dimineata nu am reusit decat sa vizitam cetatea pe afara, aceasta se dechidea abia la ora 10. Mie aceea zona mi-a placut mult pentru peisajul si linistea pe care o ofera calatorului sosit parca intr-o bula atemporala. Locul este magic daca crezi in magia lui si ii vezi frumusetea neatinsa de cotidian. Aproape ca ma asteptam sa vad iesind din cetate oamenii acelor vremuri insa cu parere de rau asta nu s-a intamplat.

Dezamagita un pic am hotarat ca cetatea Saschiz ne va sterge usoara suparare, insa si aici am ramas bosumflata pentru ca biserica era inchisa si programul incepe de la 12. Cetatea Saschiz insa imi doream sa o vad dar pentru ca eram in intarziere si accesul cu masina nu era permis, timp de 5 minute am putut-o admira de la distanta privindu-i silueta gratioasa de la departare si facandu-i in gand promisiunea ca o voi revedea intr-un weekend de vara.

Am pornit mai departe dupa o sedinta de fotografii care imi aduc aminte de aceste locuri frumoase, am pornit mai departe spre frumoasa cetate a Sighisoarei despre care citisem cate ceva si speram sa vad macar aici mai multe. In Sighisoara urma sa ne intalnim cu Andox si fiica acestuia. Am intalnit un om extraordinar caruia impreuna cu sotul meu ii multumim ca a impartasit cu noi aproape 3 ore din timpul lui si al familiei lui. Alexandra, fiica acestuia a fost ghidul nostru de suflet care ne-a purtat pe aleile batranei cetati si ne-a spus povestile pline de farmec, ne-a impartasit mici secrete care nu apuscasem sa le citim insa pentru care ii multumim.

Dupa peregrinarile avute, ne-am oprit la o cafea si... cateva vorbe si am cunoscut si alti membri ai comunitatii Afa care ni s-au alaturat: Michi si sotul ei (doua persoane minunate pline de viata si povesti calatoare), Sandybell, Iulian 68, CrisCrisM si sotiile acestora. Intalnirea a fost plina de farmec pentru ca anticipa frumoasa petrecere din aceea seara.

De la intalnire am plecat prin cetate incercand sa-i descoperim secretele si frumusetea, insa cu siguranta aceasta mai are multe de oferit. Pasii ni s-au indreptat si spre salina Praid. Este prima salina pe care o vizitez si sincer mi s-a parut foarte frumoasa cu figurile ei cioplite, cu biserica ei speciala in care se tin slujbele a trei culte diferite, cu bancutele ei pline de oamenii veniti la tratament, insa cu foarte multe trepte pe care nu am reusit sa le numar dar pe care le-am resimtit in totalitate.

Seara a fost speciala pentru ca am intalnit o familie superba, familia AFA. Ma bucur ca pentru cateva ore am facut parte din ea si sper sa mai fac. Sunt multi dintre voi pe care nu am reusit sa-i cunosc personal pentru ca poate din timiditate nu am putut sa ma duc sa discut cu fiecare in parte dar momentele, dansul si simpatia m-au facut sa cunosc cativa oameni care m-am bucurat ca i-am intalnit si sper sa ii revad: Cornel cu frumoasa lui familie si mai exact cu adorabila Ana, urjanclaudiu si sotia lui de care m-am atasat de la primul „buna eu sunt claudiu”, Andox, un om de nota 20 cu o familie frumoasa si o fiica isteata foc, doamna Grecu Doina un om extraordinar pe care ma bucur nespus ca am putut sa-I ofer cadoul de la tombola, exuberanta doamna Violeta care ne-a insufletit prin optimismul si dinamismul dansei, Sandybell si sfaturile lui privitor la dragostea noastra comuna - Grecia, sarmantul iulian68, prietenul lui Andox, Edy, vesela adri-nico (mi-ar fi placut sa te cunosc mai bine dar cu siguranta va veni o data vremea) si multi alti useri pe care am apucat doar sa-I reperez, sa-I vad la dans dar nu am reusit sa discut, insa sunt convinsa ca sunt numai oameni de calitate. Abia astept sa vad iar scris intalnire… 2013 si sper sa pot scrie din nou prezent.

A fost o seara antrenanta cu muzica pentru toate gusturile in care am dansat, am tipat, ne-am bucurat alaturi pentru AFA, pentru noi, am ras si ne-am emotionat de fiecare cuvant spus de Cornel. Sunt sigura ca acesta este doar inceputul unei lungi traditii, ca dupa voi vor veni altii si veteranii vor fi acolo la un moment dat ca intr-o mare familie si isi vor aminti aceasta aniversare povestind veseli picanteriile si frumusetea intalnirii. Am revenit acasa si stau si citesc cu emotie fiecare din ecourile voastre starnind in suflet dorul de duca si sperand ca la intoarcere voi reusi sa creionez si eu o impresie care sa va aduca senzatia aceea... senzatia de… am fost si eu acolo.

Trimis de dannas in 25.02.13 22:31:27
Validat / Publicat: 26.02.13 06:44:26

VIZUALIZĂRI: 1931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 cetatea Viscri
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

traian.leuca †
[26.02.13 08:07:44]

este prima salina pe care o vizitez

Locuiti in Bucuresti si nu ati vizitat salina de la Slanic?

Este foarte aproape de Ploiesti.

dannasAUTOR REVIEW
[26.02.13 08:40:40]

@traian. leuca: da, locuiesc in Bucuresti, rusine mie. Insa o voi vizita in aceasta primavara si imi voi scrie impresiile aici.

marbostgms
[26.02.13 09:38:07]

@dannas: Nu uitati de Salina Ocnele Mari (Valcea) si Salina Turda. Noua ne-au placut foarte mult. Salina Praid ne-a impresionat doar cu faptul ca ne-a albit masina in cele 2 ore cat am stationat in zona.

iulianic
[26.02.13 10:39:53]

@dannas: Iată şi impresiile unuia dintre cei mai noi membri AmFostAcolo! Felicitări!

Mă bucur că v-aţi simtit bine în mijlocul marii familii AFA şi aşteptăm în continuare impresii şi recomandări de călătorie. Am remarcat că aţi avut un traseu complex, cu vizite la principalele obiective din zonă.

Deşi satul Viscri cu biserica lui fortificată este un important punct de reper turistic, n-aş fi recomandat nimănui să-l viziteze iarna când drumurile proaste par şi mai proaste. Noi am fost la Viscri în octombrie, într-o zi de toamnă frumoasă, iar singura amintire neplăcută a fost acea porţiune de drum plină cu gropi. Am scris despre asta aici vezi impresii

Cetatea Saschiz, salina Praid şi alte câteva obiective din apropierea Braşovului, mă fac să aştept cu nerăbdare un anotimp mai propice călătoriilor pentru a le vedea pe toate pe îndelete.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
Andox
[26.02.13 12:56:04]

Moamă dannas, ai golit tot sacul cu laude la adresa mea pe anul ăsta.

Ce te faci dacă ne mai întâlnim anul ăsta?

adri-nico
[26.02.13 17:28:06]

@Andox:

Si mie mi-a placut de tine, dar am avut sacul rupt... asa ca, bucura-te doar cu putine vorbe.

@Dannas

Cit despre Dannas, zic ca a fost cea mai dragalasa pereche new entry. Si eu as fi vrut sa stau mai mult de vorba cu voi, dar Denis, pericolul meu public, nu prea m-a lasat sa imi vad linistita de petrecere. Cu siguranta, data viitoare vom avea multe de povestit.

Cit despre salina, cea mai frumoasa este cea de la Slanic Moldoiva (singura pe care am vizitat-o inainte de Praid ) Era de 3 ori mai mare decit aceasta si nici nu avea scari. SIC!!!

Vezi ca am scris impresii anul trecut si poti face comparatia.

Pupici de la Buzau!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
iulian68
[26.02.13 18:25:37]

@dannas: din pacate inca nu sunt pregatit sa scriu mai multe, insa o voi face curand... Multumesc pentru aprecieri, sa stiti ca si noi v-am placut foarte mult, ceea ce nu e greu, pentru ca stiti sa va faceti placuti!

Ce nu am stiut, si m-ar fi facut irezistibil ( ) este ca dragostea ta este Grecia!!! Daca as fi stiut, spun, ti-as fi povestit despre Grecia, despre locurile vizitate, despre limba si cultura greaca, pe care le studiez de ani buni (chiar rup binisor greceste), apoi as fi vrut sa vad impresiile. Dar nu e timpul pierdut!

Salutari sotului tau, si sa ne vedem cu bine, cat de curand!

De fapt, fiind bucuresteni, poate luam o data bilete la un spectacol ceva si mai vorbim. Spre exemplu cand se va mai incalzi, noi, cei din aceasta urbe, daca mergem la Teatrul de Comedie, la iesire ramanem la o cafea in Centrul Vechi. Nina abia asteapta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
balasa violeta
[27.02.13 14:20:09]

“La-nceput de drum toți visăm o stea

S-o atingem în zori

Merita să-ncerci chiar de nu vei fi

Printre învingători

Dar într-o zi dacă vei vedea

Flacăra la care ai visat

Chiar de va fi să te arzi în ea

N-o lăsa să ardă în zadar [... ]“

Mircea Baniciu

traian.leuca †
[27.02.13 14:41:58]

@balasa violeta: Am citit cu multa placere impresiile voastre despre intalnirea AFA si am inceput sa visez ca intr-o zi voi avea prilejul sa va cunosc personal.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[10.03.13 21:11:20]

@dannas Şi noua ne-a făcut o deosebită plăcere să vă cunoaştem şi sperăm să avem ocazia să ne revedem, şi când spun asta nu mă refer doar la viitoarele Întâlniri AFA.

adri-nico, balasa violeta, dannas, Flaviu, iulian68, iulianic, marbostgms, traian.leuca
Alte articole din această RUBRICĂ2013 - Întâlnirea AFA Septimia Welness & Spa, Od. Secuiesc:

• pagină generată în 0.68581914901733 sec