ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2013
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09

La Vie En Rose (Intalnire AFA de Dragobete - 5 ani!)

Este patru dimineata, incerc sa-mi astern trairile din aceste trei zile, greu, ma duc la celelalte intalniri, ma uit la poze, bucurie pentru ceea ce-am trait, tristete ca multi au plecat.

PRIETENÍE, prietenii, s. f. Sentiment de simpatie, de stimă, de respect, de atașament reciproc care leagă două persoane; legătură care se stabilește între persoane, pe baza acestor sentimente; amiciție, prieteșug. ♦ Atitudine plină de bunăvoință, prietenoasă față de cineva. ♦ Legătură între grupuri sociale, între popoare, între țări bazată pe aspirații, năzuințe, interese comune.

Vremurile s-au schimbat, competiţia şi supraveţuirea sunt ceea ce vedem în ochii fiecăruia din noi. Goana după bani, interese, putere, şi alte valori deseori pune în umbră sentimentul ăsta numit prietenie. Cum ati putut pleca?

O altă tradiţie spune că Dragobetele a fost transformat într-o buruiană numită Năvalnic, de Maica Precista, după ce nesăbuitul a îndrăznit să îi încurce şi ei cărările. Sa nu uitam ca ne-am intalnit de Dragobete, nimic nu este intamplator, inima mea este plina de bucuria intalnirii cu dumneavoastra, imi sunteti prieteni pentru totdeauna.

Ne-am intalnit pe meleaguri de poveste, Dumnezeu ne-a insorit aceste zile, lasand burnita acasa. Locatia Septimia Welness & Spa din Odorheiul Secuiesc minunata, imbinand perfect utilul cu placutul. Am avut pofta ce-am poftit, m-am balacit in hardaiele cu sare, in jacuzzi, am facut sauna, m-am plimbat pana la Muzeul Palariilor de Paie din Criseni, unicat in Romania, cu obiecte de folosinta sau podoabe, cu toate tipurile de palarii purtate in tara, cu toate aparatele necesare prelucrarii paielor. Drago Dorgo, te-am citit si-am avut ocazia sa vad ce ne-ai recomandat.

Cand am sosit, mi-am lasat bagajele in holul de la receptie pentru ore bune, m-am dus in restaurant sa-mi salut prietenii. Am fost surprinsa placut, incantata de primul meu prieten de pe AFA, de Creivean, prima contrazicere cu filmele din Mamaia 7D, trimiterea la partida de bridge. Un tanar de la care nu-mi puteam lua ochii, o prezenta placuta, conexiunile din capul meu imi spuneau ca parintii lui sunt fericiti si mandri asemeni mie cu baietii mei.

Mi-am salutat boss-ul, i-am cunoscut sotia cu mica printesa, mi-am imbratisat febletea, Alexandru care s-a mai inaltat si tot serios a ramas pentru varsta lui.

M-am pupacit cu prietenii vechi, mi-am facut prieteni noi. Seara am vorbit ce-am mai facut, am dansat, unii au jucat popice, biliard, v-am intrebat daca au masa de fotbal american, ati spus ca nu si uite ca am vazut acum in prezentarea locatiei ca au. Ma jucam si eu... imi place atat de mult...

A doua zi, dupa plimbare, in restaurant se afla un alt prieten de suflet pe care imi doream sa-l cunosc Andox. Doamne, atat de placut, cu o familie atat de frumoasa, insotit de prieteni deosebiti.

Seara, ceremonia de pe covorul rosu! Emotii, premii, cateva cuvinte de suflet.

Masa festiva, reintalniri, surprize, doamna Michi cu sotul, un domn impunator, deosebit. Am ras, am dansat, doamna Michi si doamna Doina Grecu au reusit sa ma doboare la dans, abia mai rasuflam si dansele erau in verva. Sotul doamnei Iulia m-a invitat la dansul pinguinului, nu-l stiu, m-am incumetat si astfel am reusit sa oferim un adevarat show prietenilor care se tineau cu mainile de burta de atata ras! Am stat pana tarziu in noapte, am ras, am cantat si-am ascultat cantece de inima albastra, am dansat pana am ajuns sa jucam pe muzica lui Roxette - hora!

Of, duminica! Ultima zi! Soarele ardea, incet, incet mai lasam o haina, pana am ramas in tricou, eram tristi, nu eram noi, ne-am facut promisiuni si asteptam sa ne revedem.

Au fost trei zile de vis!

Ma gandesc si ma tot gandesc la a cata intalnire voi cunoaste pe motaneata, pe CristianH si...

Nu uitati, ne-am intalnit de Dragobete si Maica Precista va va transforma in buruiana "NAVALNIC" daca indrazniti sa ne suparati!

Suntem cea mai frumoasa familie! Va multumesc prieteni dragi!

Ps Indraznesc si va rog sa postati http://www.youtube.com/watch?v=kFzViYkZAz4&list=AL94UKMTqg-9CAHDbyChnU3YpUICd8pFiv

Multumesc!

Trimis de balasa violeta in 25.02.13 08:11:13
Validat / Publicat: 25.02.13 09:35:58

VIZUALIZĂRI: 2247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Atat de dragi!
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[25.02.13 09:27:37]

Mutat la rubrica "Întâlnirea AFA 2013 - Septimia Welness & Spa, Od. Secuiesc, 22-24 februarie" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

adri-nico
[25.02.13 10:45:44]

violeta, multumesc ca ai ales sa imi fii prietena. mi-ai fi lipsit, ar fi lipsit sarea din bucate daca nu ai fi venit...

[25.02.13 11:14:50]

Mi-au lipsit (mult) cei care ar fi vrut să vină dar, dintr-un motiv sau altul, n-au putut.

Mi-au lipsit - la fel de sincer! și de mult - și "plecații"...

Dată-mi fiind și vârsta și îndelungata experiență cu diverse feluri de-a fi umane, poate și echilibrul și toleranța -- specifică zodiei , în opinia unora, sunt mai calm şi mult mai lipsit de trăiri intens-negative şi mai ales ales îndelungate. Așa cum am scris și pe ciat -- chiar nu-mi pasă câţi mă cred (şi câţi îmi vor intrepreta nepotrivit spusele) - nu am ţinut, niciodată, "ranchiună".

Deşi acţiunile şi deciziile îmi sunt uneori percepute ca fiind dictate de "interese" şi "afaceri" , eu cred c-am fost întotdeauna egal şi motivat primordial de etică şi de *verticalitate*. Când a fost cazul să apreciez, să laud, am făcut-o; când cineva merita să fie admonestat sau taxat, nu m-am ferit s-o fac, indiferent de consecinţe (gândite şi asumate!). C-am mai avut momente în care echilibru-mi "caracteristic zodiei" a fost "mai puțin perfect" - asta e, nimeni (nici chiar eu! nu-i perfect. Le știu și le accept -- mi le asum, adică (ca accidente, însă & doar).

Știți prea bine că am refuzat *întotdeauna* să accept cereri neîntemeiate de banare, evident făcute prea "la cald", la supărare, conștient fiind că timpul (deloc îndepărtat!) va face ca lucrurile să fie percepute altfel. Orice astfel de "supărat", "plecat" etc este binevenit oricând printre noi - din punct de vedere al Întâlnirilor de exemplu. Mă interesează mai puţin dacă scrie sau nu - nu "banii" pe care ei presupun că mi-i aduc mă motivează, ci dorinţa de a fi cu mine şi/sau cu voi la astfel de întâlniri.

Care, apropo, vor fi mai dese, de-acuma. Aproape sigur vor fi bianuale începând chiar din 2013.

MCM
[25.02.13 14:14:27]

@Admin:

Uraaa... mi-am deschis carnetelul de bal (dupa ce am vazut filmuletul de la intalnire). Primul dans iti apartine, urmatorul este a lui @Andox (sper sa fiti ambii de acord), iar restul sunt libere...

Vestea proasta este ca tin la dans...

MCM
[25.02.13 14:22:20]

Am trait, prin cuvintele tale, fiecare clipa a intalnirii. Multumesc

Tare frumos a fost.

Iar pt P11: Aller guten Dinge sind drei/Toate lucrurile bune vin câte trei. Hi, hi

Drept multumire, pentru P10:

Marian Preda
[25.02.13 15:08:11]

@Admin:

Cu toate ca-mi cad ochii in... ,,cutia de masele'' de nesomn, tin sa salut toata comunitatea AFA-ista si sa-mi ierte neprezentarea! Prietenii stiu de ce!

Asa cum am mai sugerat, la cati membri suntem, n-ar fi rau sa organizam si o... spirala?! , ... eventual tot la Costinesti!

Toate cele bune!

alinaro
[25.02.13 18:26:42]

@Admin & all: Asteptam cu mare nerabdare povestile voastre... Stiam ca va veti intoarce entuziasti si melancolici in acelasi timp. Sper ca la cea de-a doua intalnire din 2013 sa ma nimeresc si eu...

Andox
[26.02.13 13:03:08]

Violeta și pentru mine a fost o onoare să te cunosc. Sunt mândru că am astfel de prieteni.

Îmi amintesc și acum căldura extremă în momentul când ne-am cunoscut

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[09.03.13 13:27:49]

Stimată doamnă balasa violeta, vă rog să mă credeţi că nu spun cuvinte măreţe dar ne-aţi făcut o mare surpriză venind la Odorhei. Încă de anul trecut aţi rămas în sufletul familiei noastre şi după cele discutate (pe mail) înainte de întâlnire, chiar ne părea foarte rău că nu ne vom putea revedea. Mă bucur că până la urmă destinul a vrut să fie altfel şi ne-am putut distra din nou împreună cu dumneavoastră.

Vă mulţumim mult că ne-aţi oferit plăcerea de a vă cunoaşte. Vă dorim multă sănătate şi să ne revedem cu bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adri-nico, alinaro, Marian Preda, MCM, valimi
Alte articole din această RUBRICĂ2013 - Întâlnirea AFA Septimia Welness & Spa, Od. Secuiesc: