ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2009
AUG-2009
[?] AD. + 7 COPII

O alegere inspirata

Pensiunea Hanul cu Jar **** Busteni

Am stat in pensiunea Hanul cu Jar din Busteni, pentru a treia oara in noaptea de 10/11. 08. 2009, in drum spre mare.

Am regasit aceleasi conditii excelente de cazare, in Busteni intro oaza de liniste, cu vedere la Crucea de pe Caraiman.

Pensiunea este situata in afara soselei europene, pe strada M. Eminescu, nr. 20, se intra imediat dupa primaria din Busteni, pe stanga, se trece calea ferata, se trece de stadion si dupa o tabara de sportivi se ajunge la pensiune.

Fiind cu copilul dupa noi, am luat o camera familiala extinsa, dotata cu canapea, la un pret de 180 lei RON/noapte cu mic dejun inclus pentru doua persoane (pentru copil am mai platit 15 lei RON micul dejun).

Camera familiala extinsa (nr. 4) este foarte mare 25 mp, cu pat matrimonial, canapea extensibila, tv. , birou, minibar, un balcon imens cu vedere la Crucea de pe Caraiman si o baie mare de 4, 5 mp.

Curatenie exemplara atat in camera, cat si in baie, cu tot ce se cere la 4*.

Pensiunea are 7 camere duble, 3 duble familiale si 2 apartamente (nu recomand sa rezervati apartamentele, chiar daca aveti 2 copii o extinsa este suficienta).

Curtea mare, cu loc de parcare suficient pentru toate autoturismele oaspetilor, iar in partea din spate are o curte cu gazon, un leagan, un foisor si un gratar pe care oricine il poate folosi (nu am incercat fiind in tranzit de fiecare data).

Singurul lucru care nu m-a satisfacut pe deplin este micul dejun, servit la masa (nu bufet) si care consta din cateva felii de mezel, cateva felii de cascaval, paine, lapte, cereale si cafea, cam slabut pentru cei 15 lei cat costa si pentru pretentiile unei pensiuni de 4*.

Personalul este super ok. , am cerut sa ni se serveasca micul dejun la 07. 00, in conditiile in care, in mod normal se serveste de la 08. 00 si nu a fost nicio problema.

La restaurantul pensiunii se pot servi toate cele 3 mese.

M-am intors de fiecare data la Hanul cu Jar, deoarece pentru mine, fiind in tranzit spre mare, de la Oradea, Busteniul reprezinta mai mult decat jumatatea drumului si in Busteni altceva nu prea vad ce ai putea alege (precizez ca am stat si la Alexandros si la Silva).

In concluzie, Hanul cu Jar merita atat pentru tranzit, cat si pentru o saptamana de relaxare la munte (am regasit la Hanul cu Jar o familie de pensionari din Bucuresti, pe care am intalnit-o in 2007 si care mi-a marturisit ca merge acolo cate o saptamana vara, in fiecare an).

P. S. Sa nu uit pe situl pensiunii puteti urmari imagini live de la Hanul cu Jar.

Trimis de creivean in 26.08.09 20:04:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI. A mai fost în/la: Toate statiunile de pe Valea Prahovei, Litoral, Moneasa

VIZUALIZĂRI: 2082 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Foto din strada, pensiunea si parcarea

creiveanAUTOR REVIEW
[17.09.10 20:19:13]

Văd că de când AmFostAcolo eu, nu am mai stat nimeni la Hanul cu Jar, aşa că, am scormonit în lada cu amintiri (a se citi HDD-ul extern) şi am mai urcat nişte poze.

După părerea mea, este o pensiune interesantă.

creivean
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Hanul Cu Jar: